Rezistence

Rezistence https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134258/bmid_rezistence-134258.jpg 4 3708 514

Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou – a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Insurgent , 2012

Lokina
10.01.2022 3 z 5

Tak jsem si myslela, že ve druhém díle se příběh výrazně posune a nabídne nám aspoň trochu více informací o světě, ve kterém se to odehrává. Aby se člověk nenudil při čtení, knize nechybí dostatek akčních scén. Na škodu to rozhodně není, ale připadá mi to, že to zaplňuje jinak unylý příběh, aby se tam něco dělo a člověk se stejně nic nedozví.
Hodně mi vadila postava Tris s jejím zachranitelským komplexem a neustálým lhaním Tobiasovi. O jejich vztahu ani nemá cenu polemizovat. Jednou se milují a ve druhé kapitole se hádají, jak manželé po dvaceti letech a pořád dokola. Ale je to čtení po teenagery, tak se to musí brát s rezervou.
Peter se svým špatným charakterem na mě v prvním díle neudělal moc velký dojem, ale byla to aspoň postava, která dokázala zaujmout a v tomto díle jsem si ho ještě víc oblíbila, tak doufám, že v dalším díle dostane více prostoru.
Závěr se opět nese v akčním duchu a já se modlila, abych konečně dostala nějaké informace. To málo co jsem se dozvěděla, se stejně rozvine až v posledním díle, takže hned se na něj vrhnu.

knihomolkajanca
21.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Jelikož jsem celou Povstaleckou sérii četla ve společném čtení, netrvalo to dlouho a po docela obstojném prvním díle jsem se vrhla na jeho pokračování. Divergence byla nabitá akcí, pořád se něco dělo, ale chybělo mi lepší ukotvení do světa samotného. Doufala jsem tedy, že Rezistence tento nedostatek napraví.

Rezistence vás opět velice rychle vtáhne do děje a rozhodně se knize nedá upřít čtivost. Tentokrát však velkou část příběhu naši hrdinové tráví kromě boje také putováním. Přemisťují se z jedné frakce do druhé a díky tomu se o frakcích dovídáte i něco víc. Člověk tak lépe pochopil vztahy ve společnosti, avšak o vzniku frakčního systému opět ani ťuk. No, možná malý ťuk na samotném závěru.

Co mi ale vadilo více než nedostatek informací, byla hlavní hrdinka Tris. Na to, jak jsem Tris dříve chápala, nyní jsem občas měla velký problém ji vystát. Nově nabyté sebevražedné sklony bych ještě vzhledem k tomu, co prožila, pochopila, ale ta neupřímnost a lži na mě byly opravdu moc, protože nemám ráda, když je zápletka knih z velké části postavena na špatné komunikaci hlavních postav. A tady jsem se několikrát přistihla, jak si usilovně přeju, ať se Tris se Čtyřkou rozdělí, abych měla od těch věčných lží konečně pokoj. Nějaké mlžení bych ustála, ale po sté někomu něco slíbit a jakmile se otočí udělat pravý opak…to bylo něco na moje nervy.

Čtyřka také nebyl dokonalý, ale zdaleka to s ním nebylo tak strašné jako s Tris. Naopak v oblibě u mě stoupl Peter, který pro mě tentokrát byl možná téměř nejlepší postavou. Jeho schopnost přidat ve správné chvíli na správnou stranu, je opravdu obdivuhodná.

V tomto díle jsem bohužel odhadla dva poměrně velké zvraty, což mě trochu mrzelo. Přesto jsem nakonec dočetla až do konce, a i když zatím ze série nadšená nejsem, na třetí díl se těším. Víte proč? Potřebuju znát konec, ale HLAVNĚ TY INFORMACE!

Hodnocení: 50%

Lejčís
15.11.2021 3 z 5

Rereading druhého dílu Povstalecké trilogie pro mě byl z velké části jako bych ho četla poprvé. Příběh jsem si pamatovala jen matně, věděla jsem, že se hodně liší od filmového zpracování, ale nečekala jsem, že se mi bude v finále film líbit mnohem víc než kniha.

V prvním díle mi Tris ani Čtyřka nebyli tak blízcí, jako když jsem sérii četla poprvé, nicméně ve druhém díle mě místy dokonce oba neskutečně štvali. Přestože jsem Tris chápala a věděla, že v její situaci po tom, čím si musela projít, bych se pravděpodobně cítila stejně, štval mě její způsob komunikace. To tajnůstkářství k osobám, které jí byly nejblíž, sklony dříve konat, než myslet. A Čtyřkova naivita, přestože jsem svým způsobem rozuměla pohnutkám, které ho k této naivitě vedly, mě bohužel nesmírně rozčilovala. Vztah obou hlavních hrdinů byl jak na houpačce.. chvíli dobrý, pak to vypadalo na rozchod a tak stále dokola, přitom by prostě jen stačilo, kdyby si otevřeně promluvili, jenže k tomu by k sobě potřebovali mít alespoň nepatrný náznak důvěry. Tohle jednání na vlastní pěst za každou cenu, když v tom člověk nemusí být sám, mě zkrátka irituje. Od toho ty vztahy přece navazujeme.. bohužel ze zkušeností vím, že lidé k sobě dokážou být velmi neupřímní, i když se skutečně milují, ale v Rezistenci to tak bylo skutečně snad v každé kapitole!

Jako plus musím vyzdvihnout, že čtenář má v tomto díle možnost nahlédnout docela hluboko do fungování ostatních frakcí a také do života odpadlíků, což přispívá k pestřejšímu vykreslení celého světa, protože v prvním díle jsme se defacto nedostali dál než z frakce, odkud Tris odešla, do frakce, ke které se přidala.
Celkově se však bohužel jedná o výrazný pokles oproti prvnímu dílu..

MišusWinner
13.11.2021 3 z 5

První díl mě bavil mnohem více, tento díl mě přišel trochu chaoticky, méně propracovaný. Jsem zvědavá na pokračování.

vipera
27.10.2021 2 z 5

V podstatě pořad ta samá písnička… Nechápu jak může Tris zvládat všechny ty simulace, k jejichž překonání potřebuje chladnou logiku, když se pak ve zbytku situaci chová jako někdo, kdo se rozhoduje podle toho, co mu zrovna padne v kostkách. Ta holka si bere osobně i to, že ráno vychází slunce a drama udělá i z obyčejného pozdravu…Možná měla dát autorka víc prostoru jiným postavám, než to takhle všechno hrnout přes Tris. Ale zase kdoví, jak by to dopadlo, když si neumí poradit ani s charakterem hlavní postavy. Na můj vkus už je dvojka i předějovaná. Akce střídá akci jen aby byla nějaká akce…
Snad alespoň trojka odhalí něco zajímavého a podstatného. Zatím se totiž nestalo nic převratného. Spíš to vypadá na young adult telenovelu.

Stephaniee
14.10.2021 4 z 5

Kniha mě bavila, ale bylo hodně situací, u kterých jsem se s hrdinkou neztotožňovala a její rozhodování mi nebylo po chuti. Nelíbilo se mi jak byla situace zamotaná a zničeho nic se stal zázrak a bylo všechno opět v pořádku. Autorka si s tím mohla dle mého více pohrát. Každopádně konec byl zajímavý a jsem zvědavá jak celý tento příběh dopadne.

david9690
08.09.2021 4 z 5

Druhý díl Povstalecké trilogie mě teda bavil trošku míň než Divergence, ale když se na to podívám globálně, tak celou sérii hodnotím velmi kladně.
Je to série určená pro mnohem mladší čtenáře a primárně pro dívky, ale přestože nesplňuji tyto kritéria, musím říct, že tato série se velmi povedla a já osobně jsem si čas strávený s knihami Divergence, Rezidence a Aliance velmi užil, bavilo mě to a až na pár drobností (některé situace byly roztomile naivní, také bych občas trošičku ubral romantiky) musím celou sérii hodnotit plným počtem hvězd. Ten svět frakcí byl vymyšlen skvěle, celé to pozadí příběhu a hlavně důvody proč to vzniklo, jak to celé funguje, kdo to řídí atd. (vysvětleno hlavně v posledním díle Aliance) je precizně propracované a promyšlené. Logické uspořádání postav i děje je výborné a musím autorku za tento počin pochválit, protože ze všech stránek jde vycítit, že přípravě této série se věnovala opravdu detailně a pečlivě. Děj příběhu je strhující a napínavý, charaktery jednotlivých postav velmi reálné a dobře zmapované se všemi klady či zápory (jako život sám), mělo to spád a ve své podstatě to čtenáře neustále nutilo číst dále a knihu odkládat jen na dobu nezbytně nutnou.
Také se mi velmi líbily proměny myšlení a chování jednotlivých protagonistů, kteří díky nepříznivým okolnostnem či interakcím s okolím a jinými lidmi, museli dozrávat a měnit své názory, pohledy či postoje. Bylo tam spoustu opravdu "hlubokých" myšlenek o lidství, životě v komunitě a fungování jedince a celé společnosti a často to čtenáře nutilo k zamyšlení a určité retrospektivě. Oceňuji lehkost ale i moudrost s jakou se autorka věnuje poměrně těžkým tématům jako je sebepřijetí, týrání, násilí, zrada, msta, posuzování a odsuzování, bezohlednost, krutost, smrt milované osoby, vypořádání se s traumaty - na druhé straně poukazuje na pozitivní myšlení, zdůrazňuje potřebu a sílu přátelství, lásky, odpuštění, spolupráce, sebeobětování, přiznání vlastní viny, nesobeckého jednání a ohleduplnosti, osobní zodpovědnosti za okolní lidi a společnost - řeší se tam mnohokráte tyto stinné i světlé stránky života a mám za to, že to autorka zbytečně nebagatelizuje, ale naopak poukazuje na pozitivní hodnoty a jednání.
Děkuji, bylo to fajn.

andrejci
25.08.2021 5 z 5

Tak jsem se po našlápnutém první dílu pustila do druhého.
Oproti prvnímu dílu to bylo o něco horší. Když to, ale porovnám s filmem tak to bylo mnohem lepší.
Těch rozdílů jsem si všímala víc jak u jedničky. Takže jsem byla každou stránku překvapenější co režiséři do filmu nedali a co změnily. Beru, že některé věci se do filmu prostě nevlezou, ale kdyby se drželi víc knížky tak by to ničemu nevadilo.
Úvod začal úplně na stejném místě jak minulý skončil. Chvilku se to táhlo. Když se to, ale dalo do akce tak to bylo skvěle našlapané. Musím říct, že konec byl super a líbil se mi mnohem víc než u prvního dílu.
K postavám žádnou extra výtku nemám. Tris a Čtyřka mi místy byli trošku méně sympatičtí, ale zase se to vyvažovalo s ostatními takže mi to tolik nevadilo.
No a závěr za mě byl skvělá třešinka na dortu. Čekala jsem, že bude víc podobná filmu hlavně co se týče ,,zprávy".
Musím říct, že na další díl se těším. Hlavně abych zjistila jaké věci budou jinak a jak to celé skončí.

Ella161
16.08.2021 4 z 5

Tak tenhle díl byl nic moc. Předešlý byl mnohem lepší. Tady se hlavní postavy furt jen hádají, nemluví spolu a odcizují se. Tris se bez rozmyšlení vrhala na sebevražedné mise. Hodně se změnila a já se do ní snažila vcítit, protože toho prožila už dost. Neměla to lehké, ale stejně… měla více přemýšlet. V tomhle díle mi celkem vadila. Tobias se tam ani moc nevyskytoval, což je škoda, protože ho mám fakt ráda.

Každopádně i tady bylo hodně akce a hlavně smrti. Hodně postav, které jsem měla ráda, umřelo. Naopak postavy, které jsem neměla ráda (třeba Peter), jsem si celkem oblíbila. Docela mě překvapilo, co udělal Caleb. To bych od něho fakt nečekala. Jo, zvratů tu bylo dost. A jsem zvědavá, jak to celé dopadne, protože ten konec jsem tak trochu nečekala. A doufám, že tam Tris bude zase jako dřív.

Luigi1
10.08.2021 5 z 5

Pokračujeme na vysoké laťce fantasy.Moc se mi i tento díl líbil.

Luigi1
10.08.2021 5 z 5

Pokračujeme na vysoké laťce fantasy,moc se mi i tento díl líbil.

Anastazie0810
17.07.2021 3 z 5

Druhý díl mě oproti tomu prvnímu zklamal, místy mi to přišlo chaotické. Pořád však chválím to že to je čtivé. Filmová zpracování si myslím že jsou také velmi povedená. Jsem zvědavá na závěr. Za mě však lepší průměr, proto 3*

Nemám.jméno
15.07.2021 1 z 5

Nejslabší díl ze série. Uprostřed čtení mi došlo, že se vlastně nudím.
Postavy se zmateně pohybují z místa na místo a absence jakéhokoli děje není jediný problém. Christinu a Caleba, které mám po Tobiasovi nejraději, autorka odklidila hned na začátku knihy stranou, ba naopak je otočila proti hlavní postavě. Tris ztratila všechen pud sebezáchovy a bez výčitek i ohledu na ostatní se vrhá na sebevražedné mise. A když se zrovna nechová jako Neohrožená, tak řeší svůj vztah. Tím myslím, že pořád vede se svým klukem nějaké nesmyslné hádky, jenom aby se s ním mohla znova usmířit, následně mu zásadně lhát a udělat přesně to, co udělat neměla.
A to jsem si naivně myslela, že Tris už horší být nemůže.
Konec byl ale zajímavý, jedno větší odhalení mě překvapilo a nalákalo na Alianci.

mirec88
13.07.2021 4 z 5

Dobré pokračovanie, ale také mierne chaotické, celkovo jemný nadpriemer, ale to odhalenie na konci si vyslúžilo silnú štvrtú hviezdičku. Celkovo sa mi to čítalo dobre, niektoré zvraty boli už cez čiaru, ale som spokojný. Teším sa na vyvrcholenie. A teším sa na film.

Zruza
13.05.2021 3 z 5

2. díl. No, takový průměrný pokračování. Bavilo mě to o něco míň než začátek. Dám tak 3,5 *

katasokolov
29.04.2021 4 z 5

Takže mám dočtený druhý díl Povstalecké trilogie. Oproti jedničce byl o malinko horší, ale stále mě ten svět a postavy bavily. Nejvíc samozřejmě Tobias, jak taky jinak ;). Druhý díl se od filmového zpracování odklání už výrazněji, spousta částí z knihy ve filmu není vůbec, nebo je celkem dost pozměněná, až na jednu scénu, která zase není v knize sakryš - ti “sečtělí”, co viděli, vědí :-D. Na konci příběhu se dozvídáme, proč byly jednotlivé frakce vůbec vytvořeny, a ten důvod se úplně až tak moc neliší od toho, jak je nastavená současná společnost, zvlášť v těchto časech. Úplný konec knihy byl překvapivý a já se těším na poslední třetí díl.

Karoli282
13.04.2021 5 z 5

Pokračování divergence mě už nebavilo tak moc jako první díl, ale stále jsem si dokázala čtení užít. Tobias byl pořád skvělý, jen Tris mi už moc nesedla, ale i přes to tuto knihu doporučuji.

Cherry1824
10.04.2021 4 z 5

Rezistence pokračuje v podobném tempu jako její předchůdkyně. Je napínavá, akční a plná zvratů. Oproti filmu obsahuje o dost více scén - takže rozhodně plus a důvod, proč po knize sáhnout.
Nemůžu se však ubránit dojmu, že autorka vaří z vody. Některé body z Divergence převrátila s tím, že "takhle to nebylo, mělo to tak jen vypadat". Bez spoilerů je těžké blíže objasnit, ale stručně řečeno: scény, které jsem v Divergenci považovala za zdařilé a do děje důležité, jsou nyní převráceny stylem, který mi prostě a jednoduše nevyhovuje (e.g. matka Tris a její úkol).
Co se týče postav, přibude nám pár nových hrdinů, kteří mi jsou opravdu sympatičtí. Staří hrdinové jsou zajetí ve známých kolejích. Čtyřka je jako vždy sympaťák a klaďas. Kde je tedy problém? V hlavní hrdince. Tris byla v Divergenci postava, které jste fandili, prožívali s ní vzrušení i dobrodružství. V Rezistenci ji máte chuť akorát proplesknout. Rothová se pustila do detailního popisu mysli dívky, ve které se perou nejrůznější emoce včetně dost hlasitého svědomí. Částečně je na této psychologii vystavěn příběh, bohužel to způsobilo, že se mi hrdinka zprotivila a bylo těžší se do knihy začíst.

Nicméně kniha jako celek funguje. Jedná se o důstojné pokračování prvního dílu, ale o stejné kvalitě rozhodně nemůžeme mluvit.

Tialexa
18.03.2021 5 z 5

Nejprve jsem viděla film a poté jsem si na doporučení kamarádky přečetla knihu. A bylo to bomba. Kniha se mi více líbila. Film byl předvídatelný. Doporučuji přečíst nejprve knihu.

SirokO
27.02.2021 3 z 5

První díl jsem četl dávno. K tomuhle jsem se vrátil ve třiceti a byl to špatný nápad. Knížka je určitě pro mladší. Mě se nečetla dobře.