Divergencia

Divergencia https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5017 852

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

Mianney
16.03.2020 5 z 5

Úplně úžasný příběh, propracovaný, poutavý. Už s první stránkou jsem si ho zamilovala. Kniha se s filmem nedá vůbec srovnávat. Rozhodně doporučuji!

Neminem
15.03.2020 4 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře a naprosto mne vtáhla do příběhu. Hlavní postavy mi byli dost příjemné a celý příběh se mi velice líbil. Svět byl skvělé popsán a knihu jsem měla přečtenou během krátké doby. Tato kniha není úplně nejlepší, ale rozhodně patří k mým oblíbeným, avšak věřím že mnoho lidí by nemuselo souhlasit.

aniger
16.02.2020 5 z 5

Miluji tuto knihu stejně jako film. Nádhera

Ayna
12.02.2020 3 z 5

Musím říct, že sama bych si tu knížku nevybrala, odrazovala mě už anotace, ale jedna známá mi tuto sérii tak přesvědčivě doporučovala, až jsem se rozhodla dát šanci aspoň jednomu dílu. Trvalo mi dlouho se do toho dostat. Sice je to psané čtivě, ale rozčilovalo mě nesmyslné dělení společnosti, nelogičnosti celého toho univerza, talentové zkoušky a vnitřního fungování frakcí. Někde v průběhu Trisina výcviku u Neohrožených se to zlomilo, hodila jsem logiku za hlavu a k mýmu překvapení mě to začalo bavit, hlavně teda coby červená knihovna a pojednání o vztazích a šikaně. No a pak přišlo zbytečně uspěchané a ujeté finále, které mě nijak nenavnadilo na to chtít číst ještě pokračování.

Tereza.Fait
07.02.2020 3 z 5

Zaujala me velmi, dobry namet a pekne napsane.

Niu
31.01.2020 4 z 5

Zajímavý námět - pět frakcí. Knížka se dobře četla, mělo to spád. Jen mi to přišlo na život šestnáctiletých až příšerně kruté.

meredith6677
22.01.2020 5 z 5

Kniha je skvělá. Naprosto pohltila, pořád se něco děje, takže se člověk nenudí, postavy mají své pevné charaktery a jako čtenář, který nejdříve viděl film, tak mohu jen říci, že konečně bylo vysvětleno to, na co ve filmu čas nebyl. Za mě určitě 5 hvězdiček! :)

pastelka53
21.01.2020 5 z 5

Do které frakce jít, jakým smyslem života se nechat ovlivňovat a řídit se jím? Proč netolerovat Divergentní a jejich volnost pro rozhodnutí? Tris se dle mého rozhodla správě. Zvolila sice trnitou cestu,plnou bolestí, ale stojí to za to.

Už od jejího dopadu do sítě mi bylo jasné, ke komu vzplane láskou její srdce a pro koho by položila život.

Araiguma228
01.12.2019

NEJLEPČEJŠÍ

marekpreucil
29.11.2019 3 z 5

Trochu zklamaný, ale ujde to. Asi jsem čelak více z předchozích knih podobného rázu.

Petra-1
28.11.2019 5 z 5

Je to už nějaký čas, co jsem knihu četla. Film i kniha jsou skvělé, jen pro mě byl první díl určitě nejlepší. Myslím, že autorka se snažila ukázat, jaký vliv má na člověka prostředí a výchova. Že je těžké myslet a chovat se jiným způsobem než, který nás obklopuje.

olle3
23.10.2019 3 z 5

Jsem také divergentní. Na jednu stranu jsem to dočetl, což něco znamená, na stranu druhou se mi to vlastně ani moc nelíbilo. Možná jsem jen příliš dlouho čekal, co se z toho vyklube. Nevyklubalo se nic, v kokonu zůstalo jen zklamání.

Čím přesně si tahle kniha získala nadšené ohlasy a nárok na filmové zpracování?

Pointou?
Zlá žena chce moc, tak z náctiletých bojovníků nadělá pomocí záhadného (čti nedomyšleného - veškerá námaha autorky k dalšímu objasnění se omezila na slovo transmitter) séra otroky. Naštěstí na pravou lásku je nějaká technologie krátká a hrdinové tak v nejnudnější finální bitvě, jakou jsem kdy četl, přemůžou počítač a utečou vstříc happyendu. Jak originální.

Nebo to snad byly tak promyšlené reálie, co všechny tak uchvátily?
Většina dějové linky se odehrává v jeskyni, která má podle všeho místnost na spaní, tréning zápasů, tetovací salón a to je všechno. A pokud se tam zrovna nebojuje, tak se... stojí a čumí do zdi? Spektakulární! Také mě vyrazilo dech, jak geniálně je zamlčeno, jak funguje zásobování, kanalizace, kdo se stará o běžný úklid a odpad, proč je tam tak prázdno, když každý rok přijdou noví rekruti, jak nevíme, odkud berou elektřinu, proč tam není vlhko a na peřinách plíseň, když není zajištěna cirkulace vzduchu a další zbytečné detaily, které čtenáře přesvědčí, že by se v jeskyni skutečně dalo žít. Kdyby byl film natočen podle knihy doslova, nejspíš by si tvůrci vystačili s třemi kulisami a plechovkou šedé barvy.
Ale třeba jsem to jen nepochopil. Pokud je to budoucnost, ve které jsou na denním pořádku virtuální simulace nerozeznatelné od reality a transmitterová séra ovládající mozek a přitom musí nejsilnější z pěti frakcí žít v jeskyni s jedinou obrazovkou, která se používá jen na zobrazení výsledků testů, bezpochyby veškeré zdroje na výrobu technologií neinvestují do povrchních záležitostí jako virtuálních her, kin, zbraní na obranu města, nadupaných smartphonů a internetu, klimatizací na zimu, lepší dopravy, než vlak, který neumí zastavit, ale pravděpodobně do neviditelných a neslyšitelných robotů, kteří všechny tyto práce nenápadně zastanou.

A nebo je tohle všechno nepodstatné, důležité jsou hlavně postavy?
Jako hlavní hrdinka dovysvětlující to, co se jinam autorce nevešlo? Nebo její rodiče, které radši zabila, než aby musela vymýšlet jejich minulost? Nebo charakter Petra, černobílého záporáka, který je zlý a zákeřný, i když k tomu nemá důvod a motivaci?
Ono asi dává smysl, že se ve světě paní Rothové chovají lidé omezeně. Příklad vidíme hned na začátku. Kolik možných způsobů reakcí na hrozbu v modelové situaci průměrné místnosti virtuální reality má zdravě uvažující, fyzicky nelimitovaný člověk? Desítky, stovky, tisíce? Podle autorky jen pět. A každý, kdo se zachová odlišně, je divergent. Počkat, tak buď neumím počítat, nebo...

Já vím, já vím, nemůžu otevřít román pro dospívající mládež a očekávat hard scifi.
Je to prostě oddechovka, u které se nemusí (a nesmí) přemýšlet. Moje chyba, že jsem očekával něco víc u knihy, která "byla zařazena na šesté místo v seznamu bestselerů".

Hodnocení: 2,5/5
Verdikt: Doporučoval bych příště přihodit víc lascivních myšlenek na staršího zkušenějšího, ale citlivého idola a táhnout to víc do červené knihovny. Scifi prvky tam nemusí být jen proto, že je to právě in.

meluzena
02.10.2019 5 z 5

Svižně napsaný příběh nadupaný symboly a metaforami, které mají velkou hloubku. Pokud se vám chce přemýšlet, najdete tu spoustu témat a pokud ne, užijete si „jen“ pěkné akční čtení.
Vřele doporučuji.

Adellll
02.10.2019 4 z 5

Kniha byla dost čtivá, ale vadilo mi, že hned od začátku je vlastmě jasné, s kým Tris skončí a jak to vlastně dopadne. Asi jsem od knihy čekala víc no:).

Szekynka
02.10.2019 4 z 5

K Divergenci jsem se dostalo po zkouknutí filmu. Námět a myšlenka knihy o 5 frakcích se mi líbila moc, tenhle netradiční nápad měl myslím velký potenciál. No dál už to pokračuje klasicky, ala všichni happy jak dva grepy, dokud se nanajde někdo, kdo touží po moci a celý to zmastí. Při čtení jsem i úplně říkala o kolik mohla být kniha lepší, kdyby nebyla psaná tou divnou já formou v přítomném čase. Trochu mě mrzelo podání autorky, protože myslím, že kniha mohla být naprostá pecka, jen styl psaní a nedomyšlenost některých částí jí ubraly na atraktivitě. Normálně bych dala 3 hvězdy, ale za ten nápad budu bourák a dám 4 :)

Medasek
26.09.2019 4 z 5

Kniha nebyla špatná, ale film mi připadal trochu lepší.

Alex.rrr
03.09.2019 5 z 5

Divergence byla dlouho v mém seznamu na přečtení. Je to skvělá kniha s originálním nápadem na uspořádání světa. Absolutně jsem nechápala, že tuto skvělou knihu napsala stejná autorka jako brak Čáry života (pro mě nejhorší kniha ever). Napětí a logické posuny jsou v propojeny celou knihou. Osudy Tris a jejích kamaráků, rodiny a společenstva jsou zprvu nepochopitelné, ale spolu s Tris se celou knihou prokousáváme složitou skládankou tajemstvím, které skrývají určité frakce. Jsem ráda, že romantika je tu trochu uvedena do pozadí a i když se zde řeší city, není to klasická slaďárna. Určitě doporučuji.

TheBookReaderM
26.08.2019 4 z 5

Ke knize jsem se dostala po dokoukání filmu, který mě poměrně zaujal. Nějakou dobu jsem sama sebe přemlouvala, zda si knihu přečíst, ale nakonec jsem se odhodlala a přečetla ji. A udělala jsem dobře. Kniha byla nápadná, čtivá a víceméně splnila všechno, co jsem od ní očekávala. Sice se v knize našly situace, které by tam nemusely být, ale to už stejně nezměním. Velké plus má u mě autorka za celkový pohled na jejich svět, který byl podle mého názoru velmi promyšlený a pozoruhodný. Knihu jsem četla již dvakrát a neomrzela mě.

Princezna22
29.07.2019 4 z 5

Tak a teď mi prosím někdo řekněte proč jsem tuhle knihu odkládala tak strašně dlouho?? Jsem mile překvapená a potěšená. Kniha byla moc pěkná... DOPORUČUJI

Mish-ka
28.07.2019 3 z 5

Otázkou zůstavá, kdo řídí ten vlak? : )