Divergence

Divergence https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117803/bmid_povstalecka-trilogie-divergence-gVh-117803.jpg 4 5015 851

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou – obojí mít nemůže…... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Divergent , 2011

Nel-ly
15.09.2020 2 z 5

Nikdy jsem nepochopila ten "hype" kolem téhle knihy.
Jasně, je to čtivé. A Čtyřka je super. Ale...
Nemůžu si pomoct, ale za mě se Divergence vezla na sláve Hunger Games, které jsou asi milionkrát lépe napsané a promyšlené.
Když si každý vybírá frakci v určitém věku, jak to, že Triss a její bratr nejsou dvojčata?
Kdo by si v šestnácti dobrovolně vybral frakci, kde nosí šedé pytlákovité oblečení a nesmí jít dobré jídlo?
Vůbec celé to rozdělení na frakce... tohle prostě v knize, která má být scifi (ačkoli YA) prostě neobstojí, protože to autorka absolutně nedomyslela. A když se to ukazuje už během dílu, kde se vlastně "jen trénuje" co jako bude dál?
Čtivé to je. Ale to je všechno.

Marbla2004
11.09.2020 4 z 5

Ze začátku se toho moc nedělo. Ke konci se to rozjelo a už to bylo dobrý. Tris, Tobias a Caleb jsou mega sympatický. Nevím, jestli budu číst i další díly. Možná si pustím jen filmy.

akcive11
04.09.2020 5 z 5

Jsem velikým fanouškem triologie + Čtyřky.
Autorka píše tak, že slova hltáte :) Pokud jste viděli pouze filmy, doporučuji přečíst knihy,.. poté se dozvíte, tak příběh skutečně skončí.

Esteria
28.07.2020 2 z 5

Divergence je v podstatě typická šablonová young adult - "výjimečná" hlavní hrdinka, nějaký ten románek, průměrné postavy, spousta klišé.
Občas se objeví nějaký ten neobvyklý nápad (zaujaly mě především ty injekce, po kterých se dostali do matrixu) a celý ten svět je docela zajímavý, ale čím víc jsem se nad tím snažila přemýšlet, tím víc mi přišlo, že je jaksi nedomyšlený a takhle by to prostě nefungovalo. Například nějak nechápu jak jsou si ty frakce vzájemně prospěšné, když se ani mezi sebou nevídají. Frakce neohrožených má být ochranná složka města, ale je to spíš banda "drsných" teenagerů, kteří dokážou naskočit do vlaku za jízdy. (Mimochodem, do jaké frakce spadá řidič vlaku?) Navíc většina lidí má předpoklady pro různá povolání, tudíž by tu musel být divergentní každý druhý. Některé věci mohli být zkrátka lépe podané a vysvětlené.
Kniha mě ke čtení dalšího dílu nenalákala a ke konci jsem se musela namáhat, abych jí vůbec dočetla, přesto věřím, že se v tom někdo najde a bude ho to bavit.

Luc.i
19.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Ke knížce jsem se dlouho nemohla dostat ale nakonec jsem ráda že jsem si ji přečetla. Knížka mě kupodivu bavila prakticky od první stránky. Ten svět je naprosto dokonalej a skvěle promyšlenej.Postavy se mi líbily, Čtyřka je samozřejmě nejvíc ❤ ale i hlavni hrdinka mi po většinu příběhu přišla sympatická . Trochu mě vadil hodně uspěchaný konec ale těším se na další díly. Celkem 4,5/5* skvělá knížka
PS:Asi jsem beznadějnej romantik ale přišlo mi naprosto kouzelný když vzal Tobias Tris do svý krajiny strachu. Jedno z nej romantickejch gest úplně boží. ...

jcernaa
15.07.2020 4 z 5

Kniha je super, dobře se čte, líbí se mi autorčin vymyšlený svět. Divergence určitě stojí za přečtení.

booksbykatarina
03.07.2020

Knihu jsem četla první, až potom jsem se podívala na film, který zrovna v té době dávali v televizi. První díl se mi velice líbil i když jsem nejdříve trochu nechápala o co go. Určitě bych ji doporučila, buď si přečíst jen knihu nebo se podívat na film.

Alieen
01.07.2020 4 z 5

Dlouho jsem se této sérii vyhýbala, ani nevím proč. Čtení to bylo příjemné, námět luxusní. Ani mi nevadí, že je to pro lehce jinou věkovou skupinu, za mě palec nahoru!

monushka
28.05.2020 5 z 5

Neřadím se mezi čtenáře dystopií, ale když viděla ukázku filmové verze, která mě nadchla na první pohled, hned jsem sáhla po knize. A musím říct: "Páni!" Divergence mě nadchla tak, že jsem po jejím dočtení začala hned s druhým dílem.

FreddieS
25.05.2020 4 z 5

Jedna věc mě na knize opravdu zaujala. Vlaky.

Proč vlastně nezastavují? Proč jimi jezdí jen jedna frakce? Zastavují někde na noc, nebo aby nabraly palivo, nebo aby z nich řidiči mohli vystoupit? A pokud opravdu nezastavují a řidiči pouze snad regulují jejich rychlost, naskakují do nich také za jízdy? Nebo jsou odsouzeni za řídící deskou vlaku zemřít? Nebo jezdí jen jeden vlak a to stále dokolečka dokola?
A co teprve neuvěřitelná znalost jízdního řádu hlavních postav.

Nápad celé knihy jistě zajímavý, vedlejší postavy lehce pokulhávající a detaily dovytvářející prostředí tak trochu po amputaci.
V knize můžeme vidět, že záporáci mají: mastné vlasy, hromadu piercingů a zkažený dech.
Ale když se odhlédne od toho, že nikdo komu hrozí, že dostane po hubě, by si nenechával dělat piercingy (leda by se snad jednalo o zvláštní masochistickou motivaci), a že něco na způsob armády (čti Neohroženost) vypadá jako banda punkerů, tak jsem si to i užila.

Celé to víceméně působí jako takové plácání se v jedné jeskyni a zápletka asi ujela vlakem, ale mně to (výjimečně) nevadilo. Zápletka pozvolna se vracející ze své okružní jízdy se pomalu rozplétá na pozadí příběhu a mezitím se staneme svědky několika více či méně zajímavých událostí. To, že většina postav nemá zrovna dvakrát velkou hloubku a že záporáci jsou černobílí jak film ze čtyřicátých let, mi zas tak nevadilo (až mi připadá, že nároky na všechny vedlejší postavy se poslední dobou zvyšují až do nebeských výšin).

Není to dokonalé, není to domyšlené. Ale člověka to zabaví a to je vlastně - kolem a kolem - účel knihy.

70-80%

Haduwig
21.05.2020 3 z 5

Nemůžu se zbavit dojmu, že Rothová dostala parádní nápad na prostředí, v němž by se mohl odehrávat zajímavý příběh, a tím jí ty dobré nápady tak nějak došly. Na rozdíl od většiny čtenářů tady mi Tris moc sympatická nebyla, chudák Čtyřka se v tom taky plácal a ostatní potenciálně zajímavé postavy buď nedostaly prostor, nebo se nedožily konce knihy. Asi bych překousla nedotažený příběh, nelogické situace, ploché postavy i skoro zázračně se uzdravující zranění, ale ten odfláknutý konec byla poslední kapka. U dalších dílů se s největší pravděpodobností neuvidíme.

vorsypety
14.05.2020 3 z 5

No líbilo se mi to, ale znám lepší dystopie. Asi kdybych to četla tak deset let zpátky.

Verdel163
13.05.2020 5 z 5

Moje gusto.

AktivniKnikupec
12.05.2020 5 z 5

Hlavní postavu jsem si okamžitě oblíbil a s ní i Čtyřku. Četlo se to lehce a svižně. Kniha je plná akce a emocí.

blackoutzuzi
11.05.2020 3 z 5

Slabší odvar Hunger Games :)

Sixtinka144
30.04.2020 5 z 5

Ahh... Zas nějak nevím kde začít :D Tuhle knihu jsem četla před několika ( skoro osmi) lety... Tehdy to četli všichni knihomolové.... Bylo to, já nevím, hrozně revoluční ? Prostě tohle je spolu s HG moje první fantasy/sci-fi kniha.... A to ve vás něco zanechá. Tehdy jsem to žrala, žádné knihy nebyly na stejné bázy, prostě tohle bylo hrozně originální, a taky proto jsem to milovala. Za tu dobu, co knihu vlastním, jsem ji četla minimálně desetkrát :D Prostě se vždy vracím ráda do tohohle Divergentního světa ( a i film je super). Ted jsem knihu četla asi s dvouletou pauzou a panebože! Jak moc mi to chybělo, všechno na tomhle příběhu miluju! Jak jsem již psala, dřív Divergence byla prostě samozřejmost, všichni ji četli... Ale ted mezi mladším obecenstvem ji spoustu knihomolů nečetlo, což mě moc mrzí, protože to prostě stojí za to... A momentálně jsme až zahlceni fantasy/sci-fi, ale tohle si u mě pořád drží své místo. Takže za mě jedno velké ano!

Madmazel
21.04.2020 5 z 5

Kniha je poutavá. Ze Čtyřky i Tris jsem byla naprosto nadšená. Vřele doporučuji!

ComicGuy899
12.04.2020 4 z 5

Viac-menej Hunger games s inakším zameraním a zaujímavejším okolím a akciou. Veľmi ľahko napísané. Čítavé, pútavé so sympatickými postavami a na to, že to spolieha hlavne len na mladé dievčiny je super, že sa tu rozoberá aj niečo iné ako romantika a sex.

Dystopický žáner som mal vždy rád a som hrdý, že ani táto kniha mu hanbu nerobí.

Zaujímavý príbeh s dobre skrytou alegóriou a posolstvom.
Pani spisovateľka prišla s niečim na čo budem rád spomínať.

Nechcel by som žiť vo svete, kde by som sa musel skrývať za to, že som iný. A preto som rád, že pani Rothová mi ukázala, že mám byť vďačný za to, že žijem v ľudskej etape, kde sa ľuďom ešte nepodarilo zničiť zem.

Ak vám nevadia dievčenské alebo jednoduché unisex romány bez žiadneho úmyslu, ale s dobre napísaným príbehom máte to tu.

Osobný favorit...

KnihomolkaPája
22.03.2020 5 z 5

Úžasný!! Příběh byl poutavý. Knížka se četla opravdu skvěle! Vše bylo skvěle popsané. Tris mi byla sympatická, takže nebyl problém. Knížku jsem začala číst jen proto, že mě zaujaly frakce. A jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Knížka je rozhodně lepší než film.

Mianney
16.03.2020 5 z 5

Úplně úžasný příběh, propracovaný, poutavý. Už s první stránkou jsem si ho zamilovala. Kniha se s filmem nedá vůbec srovnávat. Rozhodně doporučuji!