Divergence

Divergence https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117803/bmid_povstalecka-trilogie-divergence-gVh-117803.jpg 4 5017 852

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou – obojí mít nemůže…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Divergent , 2011

monca0188
19.06.2014

Musím přiznat, že knihy si často vybíram tak, že nejdřív vidim nějakej film podle té knihy a až pak si ji přečtu. A tak jsem to měla i s prvním dílem této Trilogie. Film byl absolutně úžasný, ale kniha byla ještě milionkrát lepší!! Okamžitě jsem si tuto trilogii zamilovala! Když jsem přečetla 1. díl hned jsem chtěla na jeden dech pokračovat v dalším. A přesně tak si představuju ideální knihy (tímto stylem)!!

Aby to nebyly jen samý + tak musím přiznat, že pár věcí jsem buď nepochopila a nebo byly dost neskutečný, ale jak říkam: ty + hoooodně převažovaly!!

(Newm jak), ale dávam určitě 4,99 hvězdiček

Roux
18.06.2014 odpad!

Zajímá mě co lítá ve vzduchu, že novodobé "autorky" píšou takové nesmysli. Nelogické situace, nedotažené.... Promiňte, ale v podstatě jsem to dočetla jen silou vůle na základě vychvalných komentářů. Čekala jsem, kdy to velké bum příjde a ono vlastně nepříjde.

tereza-mari6218
18.06.2014 4 z 5

Málo kterou knihu dnes díky své kritické povaze přečtu jedním dechem, aniž bych vyhledávala drobné chyby začátečnických, i pokročilejších autorů. První díl trilogie Divergent byl jedním z těch knih, aniž by měla potřebu kopírovat jiné úspěšné knihy.

Dospívající, zmatená Tris najde svůj charakter někde, kde by ji ostatní jen zdánlivě nečekali-zdání tedy klame. Jako všichni ostatní, ani ona není dokonalá, má své světlé i tmavé stránky, jako většina postav. Drží si svůj charakter po dobu celé knihy, okolnosti a události ji formují směrem, kterým se do jisté míry rozhodne. Tak jak to známe z reálného života.

V životě každého z nás je někdy potřeba statečnost a sebeobětování a i když jich Tris nemá zrovna na rozdávání, v zoufalství nachází zdroje, o kterých neměla ani tušení.

Jen rychlý spád událostí hned na začátku a přehnaně urychlený konec, jakoby snad autorka už už chtěla odložit pero, mi celkový dojem knihy trochu pokazilo.

Ocenila bych také to, že se v knize neustále něco děje, autorka se nezasekává na zbytečně dlouhých popisech a nepřehání to s budovami a místy tak abstraktními, že by si je čtenáři neuměli představit. Klasický milostný trojúhelník hrozivě číhající už na obálkách většiny knih mi nijak nechyběl, musím uznat, že skvělé spojení romantiky a akce nahradilo chybějící díru po kýčovité nerozhodnosti hlavní hrdinky, která mi u většiny knih už lezla krkem a proto tohle beru spíše jako plus, než jako minus.

Celkově si myslím, že bych knihu možná hodnotila jinak, kdyby kolem ní nebyl takový humbuk, ale co už.
Kniha se mi velmi líbila a jsem ráda že mám po ruce pokračování, rozhodně bych ji doporučila. Pět hvězdiček jí ale nedám, natolik mne nenadchla.

lea6493
17.06.2014 5 z 5

čteno na základě filmu a naprostá spokojenost :) moc se mi kniha líbila a sžila jsem se s hlavní hrdinkou a představovala jsem si, jak by se v té a v té situaci zachovala já :) těším se na další díly a i filmy :)

mirimëkarolina
17.06.2014 5 z 5

Od knihy jsem toho očekávala celkem hodně, protože jsem na ni na internetu četla mnoho velmi kladných reakcí.

Nemůžu říct, že bych se do Divergence hned začetla - ano, autorka má pěkný styl psaní, ale na začátku se mi dost často stávala divná věc. Prostě jsem místy nechápala, jak informace byla myšlena. Když jsem například četla nějaký popis, občas jsem si to hned nemohla představit nebo jsem určitou část musela číst dvakrát, abych ji plně pochopila.
Upřímně, tohle se mi příliš často nestává. Spíš ale byla chyba ve mě, možná jsem na čtení potřebovala víc klidu.
Nestávalo se mi to však pořád a postupem jsem si již vše dokázala představit, jenom části na začátku mi nešely nějak "vstřebat". :(

Kniha je psána ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Tris. Jak jsem už psala, styl psaní mi vyhovoval.

Divergence má přes tři sta stran a proto je zřejmé, že v ní najdeme nudnější části. Většinou mě však čtení bavilo a místy mě úplně pohltilo (teď mám na mysli hlavně druhou půlku knihy). Líbí se mi, že v knížce se pořád něco děje a jen málokdy najdeme taková ta "hluchá místa". Kniha byla akční, velmi napínavá a romantická - s tou romantickou linkou však děj nějak přehlcen nebyl. Jsem také ráda, že autorka sem nezasadila milostný trojúhelník, protože ten mi upřímně poslední dobou dost leze krkem.
Občas jsem se i zasmála.

Svět, do kterého Veronica Roth zasadila děj, je originální a zajímavý. Našla jsem některé nedořešené věci, takové "díry v ději". Jde však o první díl a myslím, že spisovatelka udělala dobře, když nevyzradila hned všechno. Mám tak větší chuť číst dál a přečíst celou trilogii, protože chci zjistit odpovědi na své otázky :).

Postavy. Tris jsem si oblíbila - je statečná, odhodlaná, chytrá a dobře jí to pálí. Někdy se nezachovala tak, jak jsem očekávala, byla trochu nepředvídatelná. V nějakých recenzích jsem četla, že je velice sobecká a namyšlená, já s tím však úplně nesouhlasím. Občas mi přišla maličko sebestředná a místy se k ostatním nechovala zrovna nejohleduplněji a nejlaskavěji, ale to se v její situaci dá snadno pochopit.
Moje nejoblíbenější postava v knize je však Čtyřka. Když tam byla poprvé jeho přezdívka, zírala jsem na papír jak zjara (jak si někdo může říkat podle čísla?!), ale později je jeho přezdívka pochopitelná. On je velmi povahově komplikovaný, ale velice jsem si ho oblíbila. Je záhadný a silný jako mnoho knižních hrdinů, ale má v sobě mnoho originálního a složitého.
Postavy v knize (i vedlejší) jsou podle mého pěkně propracované. Co dodat.

S druhou polovinou knihy se napětí stupňuje. První část jsme mohli sledovat běžný výcvik v Neohroženosti (což je poměrně originální, vezměte si třeba Harryho Pottera - Rowling nikdy nepopisovala normální rok v Bradavicích, kdy se nic divného nedělo). A ten konec... No prostě, wau. Vyvolal ve mně strašně moc emocí. Za něj hodně chválím. Ještě že jsem hned měla po ruce druhý díl :).

Na konec: Nevěděla jsem, jestli mám dát 4 nebo 5 hvězdiček... Nakonec u mě vyhrálo 5, protože jsem nahlédla k tomu, že jde o autorčin debut.

Více si můžete přečíst tady: http://karolina-kahounova.blog.cz/1406/recenze-povstalecka-trilogie-divergence

Laduka
16.06.2014 5 z 5

Je to skvělá knížka. Měla jsem jí přečtenou za čtyři dny. Přečetla bych jí i rychleji, ale neměla jsem tolik času. (jenom včera jsem přečetla 220 stánek). Knížka se stala jednou z mojí nejoblíbenějších a už chci číst další díly :D Je prostě úžasná ♥

*Ange*
15.06.2014 3 z 5

J.L.W: Toto je případ ukázkového knižního ignoranta... Už jen podle toho, co tu dokážete "vypustit z pusy" ;-)

J.L.W
15.06.2014 odpad!

To tu není kurva nikdo, komu dochází, že tohle je naprosto totální ubohost, debilní kopírka podobně debilních věcí jako Hunger Games, Twilight a podobnejch "young adult" sračiček? Hlavní hrdinka je totální píča, děj není... není nic, nic složitého, "kritika" společnosti je trapná až to bije do očí. Odpad, odpad, odpad.

Silencia
13.06.2014 4 z 5

Ačkoli hrdinka často vystihuje pocity, kterým rozumím a chápu je snad více než v kterékoli jiné knize, tato kniha mě stále dostatečně nepřesvědčila. Nějakým způsobem se mi z mně neznámého důvodu nedokázala dostat pod kůži tak, jak bych si představovala. 4,5*

Verrrunka
11.06.2014 3 z 5

Tu jednu hvězdu ubírám za neuvěřitelně uspěchaný konec! Protože to mě teda fakt naštvalo... Jinak by se to možná na 4* vyšplhalo. Pokud se na to dívám tak, že je to součást nějaké série, pak by se dalo takové do zdlouhavé uvádění do děje a opakování, kdo s kým nekámoší, pochopit. Ale jako celek mi ta kniha přišla rozporuplná. Čtivě napsané, příběhová vykrádačka úspěšných YA, opět zase hlavní hrdinka miluje toho nejzajímavějšího a nejkrásnějšího týpka na céélém šíréém světě a ten konec, to mě fakt mrzí, jak rychle se to prostě vyřešilo a rozmotalo. Uvidíme, co přinesou další díly, dám tomu šanci.

kachnch
11.06.2014 5 z 5

Divergence, první díl, byl jednoznačně nejsilnějším dílem z celé triologie. Nejzajímavější je poznávání charakterů, seznamování se s frakcemi a prostředím. Ze všech dílů je tam nejméně akce, pořádně se to začne rozjíždět až ke konci, ale to mě osobně vůbec nevadí, spíše naopak.
Postava Tris je skvělá, líbí se mi její vývoj a změny kolem ní. Čtyřku jsem si zamilovala, v Divergenci je rozhodně podán v nejsympatičtějším světle. Co mi přišlo někdy trošku divné, byly "zamilované" scény a to, že bylo několikrát poukazováno na 2letý věkový rozdíl mezi hlavními hrdiny jako na strašně velký a závažný. To mi přišlo přehnané :)
Celou knížku však musím hodnotit 5 hvězdičkami, protože jsem od ní zkrátka neodtrhla oči!

EsTaVa
10.06.2014 5 z 5

Tako knížka byla fakt super! Tris je prostě moc super, ale mě se nejvíc líbil Čtyřka, kterého jsem po dočtení této knihy fakt milovala. Občas to postrádalo akci, ale podle mě musí každá kniha mít klidná místa, ale nesmí jich být moc. Kniha si zaslouží 5 hvězdiček :)

neww
05.06.2014 2 z 5

Dost dobře nechápu co na tom všichni vidíte. Prostě jen další napodobenina Hunger Games spatlaná s Twilight dohromady. Jen je tady místo trapně dokonalého upíra trapně dokonalý učitel. Co se týče příběhu samotného, příjde mi že je dost nereálný a nedomyšlený. Jedním z mála kladů je to, že se kniha dá přečíst dost rychle, a že není příliš složitá

DianaR
05.06.2014 5 z 5

Všichni kolem toho dělali hroznou hysterii, tak jsem si knížku taky koupila a zhltala ji během necelých dvou dnů.
Je to můj první dystopický román, takže nemám s čím srovnávat, ale čte se to lehce, je to vtipné, romantické i napínavé. Věděla jsem, že TEN kluk se jmenuje Tobias a pořád jsem nadávala, kdy se tam už sakra objeví, takže zjištění, kdo ten osudový a otravný kluk vlastně je, bylo jedno z nejpříjemnějších překvapení.
A právě on je silným článkem příběhu. Tris je statečná, ale otravná. Christina je sympatická, ale nemá tolik prostoru.
A Tobias je boží. Tečka.

adus29
05.06.2014 5 z 5

Opravdu super knížka. Nemohla jsem se od ní odtrhnou dokud jsem jí nedočetla. A film rozhodně stojí za shlédnutí :)

Đominica
04.06.2014 4 z 5

Knížku jsem si oblíbila, a pravděpodobně se mi i líbila víc než Hunger games. Zatím.
Teď po přečtení se chystám i zkouknout film, tak snad to taky za něco bude stát.:)
Bohužel jsem zatím četla jen první díl, takže jsem si postavy tam úplně nezamilovala jako třeba v Nástrojích smrti, ale jinak to bylo moc pěkné čtení. Autorka umí věci dobře vystihnout a popsat. :)

Anre3
02.06.2014 5 z 5

Moc pěkná série. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout. Skvěle popsané postavy a pocity hlavních hrdinů. Líbí se mi popis frakcí a celkově tento nápad. Čtenář má možnost popřemýšlet, do jaké frakce by se zařadil asi on. Doporučuji.

VerčaSvozi

Super knížka! :)

pipi.sava

Super kniha.

kuceju
01.06.2014 3 z 5

Přijde mi zajímavé, že čím víc má kniha kladných hodnocení a je všeobecně oblíbená, tím jsou některé negativní komentáře tak pravdivé a logické. Viz komentáře k této knize.