Divergence

Divergence https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117803/bmid_povstalecka-trilogie-divergence-gVh-117803.jpg 4 5015 851

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou – obojí mít nemůže…... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Divergent , 2011

Elisabet
31.05.2014 5 z 5

Naprosto úchavtná kniha. Přečtená jedním dechem. Co se postav týče...Tris jsem obdivovala a Čtyřku milovala. Byla jsem i na filmu v kině a byla jsem nadšená. Podle mě, výborný výběr herců. Hned jdu na další díl ;)

RosMeggie
30.05.2014 5 z 5

Aaaaaaaaaaaaaaach... superově-úžasně-perfektně boží knížka, přečetla jsem jí jedním dechem a zamilovala se (zase... jsem nenapravitelný připad...)... Těším se až uvidím film, ale myslím, že kniha bude zas a opět lepší (jako vždycky...)...

Teď k tomu co tady zaznělo a co tady někteří píšou... O tom, že je kniha podobná Hunger Games... Tak tohle je naprostá blbost, napsal to asi někdo, kdo v životě HG nečetl... Je to úplně jiný příběh, v HG žádné frakce nejsou, v Divergenci zas není žádné hlavní město... (mohla bych dál pokračovat, ale nechci Vás nudit)... Jedinou věc co mají tyto knihy společné je to, že se odehrávají v budoucnosti (teoreticky)... Spíš mi kniha něčím připomíná knihy Dokonalý pár, sen a svět...(ale jenom trošičku...:D)

P.S. Promiňte za to, že je můj komentář tak dlouhý, ale nedá se s tím nic dělat...:D

xoxo,
Rose

Siu83
29.05.2014 5 z 5

Úžasná knížka, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Senzibil
28.05.2014 4 z 5

Tato kniha se přirozeně dělí na dvě klíčové části: první se zaměřuje na výcvik a druhá na konfrontaci ve válce. Přechod mezi těmito částmi tvoří výrazný skok, který na čtenáře působí jako intenzivní zážitek. Během čtení Divergentního světa je obtížné odolat pokušení chtít objevit a prožít co nejvíce.

Celý Divergentní svět vás pohltí a zároveň vás nutí přemýšlet. Při čtení se ocitáte na okraji světa, a momentálně se rozhodujete, zda riskovat a vyskočit ze zatraceného vlaku. Odevzdání vás zase přesvědčí, že nejste pouhým Škrobem a že není třeba se ponořit do pomoci lidem. Tato situace vás zároveň nutí přemýšlet o tom, zda byste byli ochotni vzdát se své identity, zejména před celou frakcí, a podrobit se séru pravdy a veřejnému vyzpovídání.

Mírumilovní děti květin představují zvláštní frakci, která vyvolává otázky ohledně účelu a stability společnosti. Celý příběh naznačuje, že toto utopické uspořádání není tak harmonické, jak by se mohlo zdát na první pohled. Tímto způsobem kniha zpochybňuje a narušuje pevně stanovená pravidla světa, což představuje klíčový prvek Divergence.

Celkově lze konstatovat, že Divergentní svět nejen nabízí fascinující a napínavý příběh, ale také vyvolává hlubší otázky o společnosti, identitě a odvaze stát se odlišným.

bibi.r
26.05.2014 4 z 5

První díl s nadšením dočtený a těším se hned na další :).

Nejsem si moc jistá, jestli by svět mohl někdy na podobných principech fungovat. Myslím, že většina lidí je spíše "Divergentní" mě samotnou nevyjímaje. Krom toho, vlastností člověka je mnohem víc, než jen těch pět vyvolených a právě všechny dohromady tvoří jedinečnost každé osobnosti.

Co se týče hlavních postav, tak jsem neměla problém si je zamilovat. Krom toho, chtěla bych vidět "tu", která se do Čtyřky nezabouchla hned na začátku :D.

Veronika.C
26.05.2014 5 z 5

Souhlasím, knížka super, líbily se mi všechny tři díly. Film mě hrozně zklamal, ale to tak většinou bývá :-(

suze
23.05.2014 5 z 5

Mohlo by se zdát, že knížka je hodně podobná Hunger Games - hl. postavou dospívající dívka, která bojuje proti režimu v apokalyptické budoucnosti. Navíc obě série se dočkají filmového zpracování. Ale styl, kterým jsou knihy napsané je úplně odlišný. Myslím, že Divergence je o něco čtivější, Tris méně přemýšlí a rozebírá své problémy a obecně je celá knížka o něco méně popisnější. Na druhou stranu myslím, že série Hunger Games je mnohem víc promyšlená, Divergence je o něco "primitivnější". Takže záleží na každém, která ze dvou sérií ho osloví víc.
To už by ale stačilo ke srovnání, teď něco pro ty, co HG nečetli - určitě si Divergenci přečtěte, je dobře napsaná a děj má rychlý spád, film taky stojí za zvážení, ale doporučuji až po přečtení knihy - nekažte si zážitek ze čtení... :))

andulka1406
20.05.2014 5 z 5

Přečetla jsem to ani ne za 24h. Moc pěkně se to čte a je to dost akční a napínavé. Moc se mi to líbilo a možná i trošku víc než HG.

Šárka_D
20.05.2014 2 z 5

Nepříliš náročný, avšak čtivě napsaný příběh. Přirovnání k Hunger Games mi moc nesedí, Divergence mi připadala mnohem méně propracovaná, i svět v knize je poměrně nelogický, i z pohledu antiutopie. V podstatě je to spíš románek ve fantasy obalu. Dám šanci dalším dílům.

Elliska63
18.05.2014 5 z 5

Můžu jenom říct, že ta knížka je úžasná, okamžitě jsem si jí dale mezi své nejoblíbenější triologie. Uchvacuje mě jejich svět a to jak bojují za svobodu. Autorka měla geniální nápad s vytvořením této série. Jedinou výtku k autorce mám, Beatrice tvrdí, že před ostatními nebrečí a neječí. Ovšem já jsem téměř na každé třetí stránce četla, jak brečí před Tobiasem do rukávu, aby si toho nevšiml, ale on si toho stejně všimnul. Tohle je jedna z mála výtek, které mi na knížce vadily. Ať si každý říká, že má raději Hunger games, u mě prostě zvítězila Divergence!!! :)))

malu
17.05.2014 3 z 5

Tahle kniha je velmi čtivá a hezky napsaná. Děj je zajímavý, plný zvratů a rychle ubíhá. V některých chvílích je ale hlavní hrdinka neskutečně chytrá a všechno hned odhalí a v jiné chvíli je zase hloupá a nedochází jí nejjednodušší spojitosti, což mě dost zklamalo. Díky idealistickému románku, který si hrdinka prožívá mi tato kniha přijde vhodná spíš pro náctileté než náročnější čtenáře. Nicméně mě děj jinak bavil a určitě si přečtu další díly.

Loved Katherine
16.05.2014 3 z 5

Divergenci mám ráda hlavně kvůli nápadu a příběhu. Je to jedna z mých nejoblíbenějších knih, to ano, ale zdaleka není nejoblíbenější.
Když jsem Divergenci začala číst, přišla mi atmosféra hrozně šedá, depresivní a špatně naladěná. Přišlo mi, že hlavní hrdinka nemá radost ze života, je mdlá a hrozně... málo emotivní? Pak když se Tris dala do Neohroženosti, věci nabraly nové rozměry. Trochu mě zamrzela brzká smrt některých postav, ale co naplat. 3 z 5.

TheMajkee
14.05.2014 3 z 5

Budu srovnávat s Hunger games, protože všechny novodobé dystopické romány se objevily právě po HG, stejně jako po 50 shades of Grey se objevila spousta dalších erotických braků. Divergence se čte dobře, ale... U Hunger games je konflikt jasně znát už od začátku - je poznat, jak diktátorský je celý systém, jak jsou obyvatelé všech krajů jen loutky. Zkrátka je tam cítit větší dystopie, podobně jako je cítit u 1984 od Orwella (i když Orwell a Suzanne Collins, to je trochu jiná sorta). U Divergence se všechno tváří tak nějak normálně. Lidé si takové uspořádání světa vybrali sami a nemají problém ho dodržovat. Než se nějaký konflikt vůbec rozjede, knížka je vlastně u konce.

Graduje to hroooozně pomalu a hrdinka není vlastně ničím výjimečná - což není ani Katniss v HG, ale ta má alespoň tendenci se celému systému vzepřít a nebýt jen figurkou v celé té hře. Tris je oproti tomu taková typická puberťačka - trochu pipka, co každou chvílí bulí a ještě k tomu objevuje svou bující sexualitu. Nebýt toho, že je tak trochu jiná - Divergent (jako zřejmě dalších x postav), byla by až skoro nesnesitelná. I přesto, že Divergence na můj vkus trochu sklouzává spíš k Twilight (sci-fi romantika, líbání se na pustině apod.) než k Hunger games, čte se to dobře a rychle, protože díky tomu, jak je příběh přímočarej, udržuje si relativní svižnost. Nicméně doufám, že když investuju čas do dalších dvou knih, trochu se to rozjede a nabere to pořádně dystopické obrátky a nebude to tak stupidně prvoplánový a předvídatelný.

Buhvico
14.05.2014 5 z 5

Úžasné, četlo se to samo, superně zpracované.. Přesně taková četba mě neskonale těší a baví :-)

Nicol González
14.05.2014 4 z 5

Musím uznat že jsem čekala víc, ale stejně to bylo výborný. Je to čtivá kniha a velice se mi líbila historka Trish a Tobiase, kterou samozřejmě chci přečíst až do konce :3

Petra28
13.05.2014 5 z 5

Moc příjemné překvapení. Kniha okamžitě vtáhne, čte se strašně rychle. Popisově je báječná. Má představivost jede na plné obrátky. Na druhou stranu, konec byl hrozně rychlý, myslím že to bylo natolik důležité a podstatné, že se dalo rozpracovat daleko podrobněji. Celkově jsem moc spokojená.
No a frakce? během čtení jsem přemýšlela ... kam se mnou ... těžká otázka, těžká odpověď :-)

JanaDor
11.05.2014 5 z 5

Wow!!! Tak to byla bomba! Úžasně čtivé, napínavé s jemným nádechem romantiky – jsem nadšená. Tušila jsem podle ohlasů, že se mi to bude líbit. Přeci jen je kniha vydaná v roce 2012 a já jsem měla možnost si přečíst různé komentáře. Ale znáte to, kniha působí na každého jinak. A tak jsem byla velmi zvědavá na sebe a je to přesně pro mě. Óóó, jaké mám štěstí, že mám všechny tři díly doma a můžu se zrovna začíst do dalšího.

sheo

Skvělá knížka :) všem doporučuji

Ivy
11.05.2014 5 z 5

Jedinou chybou je, že jsem viděla film dřívě než jsme četla knihu. Ale je pravdou, že jediný důvod proč jsem knihu četla byl, že mě film naprosto uchvátil. A protože jsou tyhle dvě série hodně srovnávané musím říct, že ikdyž jsem Hunger Games nečetla rozhodně ve mě filmová podoba nevzbudila takovou zvědavost, že bych si ji musela přečíst narozdíl od Divergence. Je to naprosto poutavý příběh, který ve mě vzbudil zájem o antiutopické romány.

MaggieEvans
10.05.2014 5 z 5

K téhle knize jsem ze začátku přistupovala poněkud skepticky, především kvůli rozruchu, který způsobila. Ale byla jsem víc než příjemně překvapená, příběh je hodně čtivý, hlavně popis pocitů Tris byl přesný a dost hluboký. A Tobias mě naprosto uchvátil. Co mě trochu mrzí je fakt, že námět je dost podobný Hunger Games(frakce, revoluce...) to ale ničemu tolik nevadí. Jedna z mála knih v poslední době, od které jsem se(od nějaké 40. stránky) nemohla odtrhnout.