Aliance

Aliance https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182922/mid_povstalecka-trilogie-aliance-7aP-182922.jpg 4 3190 513

Na frakcích založená společnost, v níž Tris Priorová kdysi věřila, je v troskách – zničená násilím a mocenskými boji, zjizvená ztrátou a zradou. Když tedy dostane možnost prozkoumat venkovní svět, neváhá, je připravená. Třeba právě za plotem ona i Tobias naleznou společný lehčí život, svobodný od zbytečně komplikovaných lží, zamotaných vztahů a bolestných vzpomínek. Ale Trisina nová realita je mnohem alarmující než ta, co nechala za sebou. Staré objevy jsou rychle zbaveny své důležitosti. Výbušné nové pravdy mění srdce těch, které miluje. A Tris tak znovu musí bojovat, aby dokázala pochopit složitost lidské povahy – i své vlastní – zatímco čelí rozhodování o odvaze, oddanosti, obětavosti a lásce. Vyprávění ze dvou pohledů přivede sérii k silnému závěru a odhalí tajemství dystopického světa, jenž uchvátil miliony čtenářů.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Allegiant , 2014

Bublinka.
12.10.2014 2 z 5

Ja si nemuzu pomoct, jednicka byla super, dvojka byla fajn, ale trojka??? To bylo desny cteni. Nebavilo me to, nemelo to spad, nemohla jsem si zvyknout na stridani vypravece, v Tobiasove hlave se mi vubec nelibilo. Pak jsem chvilemi mela problem, ci pribeh ctu a jednou mi chvili trvalo, nez jsem pochopila, ze asi Tris se nechysta polibit zenskou. To cele rozzuzleni, bylo oproti vymakanosti frakci hrozna nuda. Byly tam asi jen tri chvile, kdy to melo spad a to byly kratke useky. Aspon tim zaverem si to autorka vyzehlila, cekala jsem vselicos, ale tohle ne. Kazdopadne kniha jako celek me zklamala.

Patw
11.10.2014 2 z 5

S posledním dílem této série jsem měl velké starosti. Nejprve mě rozčilovalo rozdělení kapitol na vyprávění od Tris a Tobiase/Čtyřky. Nevadilo by mi to, kdybych na to byl zvyklí už od začátku (jako u jiných knih), ale pokud napíšete první i druhý díl z pohledu hlavní postavy, a třetí díl najednou z pohledu dvou postav to už je trochu zbytečné. A musím říct, že vyprávění Tobiase mě vůbec nebavilo.

Samotný děj se také táhl. Žádná velká akce. Vždy jen malé akční části, které drželi napětí maximálně na dvou stránkách. Nic velkého, co by mě nutilo honem rychle číst dál, hltat stránku po stránce.

Samotný konec, kdo by to čekal, že? Na jednu stranu bych si představoval jiný konec, na druhou stranu oba palce nahoru za odvahu autorky vydat se úplně jiným směrem jak jiní young-adult autoři. To oceňuji.

greetchen
09.10.2014 3 z 5

I když už nejsem teenager, série Divergence mě zaujala a s chutí jsem si přečetla první i druhý díl. Trojka a kniha završující celou trilogii je ale pro mě dost velkým zklamáním. Příběh postrádá drive, kniha je nevyvážená - dlouhé a nudné uvzdychané stránky střídá blesková akce, kterou ale opět nahradí nekonečné přemýšlení a přemítání stále téhož. Až tady, kdy se má vztah mezi Tris a Čtyřkou konečně možnost vykreslit, je bohužel patrné, jak autorka neumí s emocemi a pocity pracovat. Nedokáže jít do hloubky a popsat, jak moc velká je láska hlavních hrdinů, tápe a marně hledá ta správná slova. A to píše knihu pro dospívající dívky, kde tohle prostě musí být.

Scénář příběhu jako takový mi špatný nepřijde. Nové místo i existenciální otázka, co bude s městem a systémem, je logická a na místě, byla ale mnohem větším potenciálem, než dokázala autorka obejmout. Rovněž mě nepřekvapil pro některé jiné čtenářky nečekaně smutný vývoj, přijde mi, že pro tento typ literatury je spíše typický. Možná se má člověk na konci knihy naštvat, rozplakat, zanadávat si, ale hlavně se zamyslet, kam se jako společenost svým počínáním můžeme ubírat, a ne si oddechnout a zasnít se nad dobrým koncem...

marketaraj
06.10.2014

Úžasná trilogie, ale až na konec závěrečné knihy, ten je prostě ŠPATNĚ!! Jsem dost zklamaná....a hlavně ubulená.

martina.nd
05.10.2014 4 z 5

Já teda nevím, ale jsem asi jediná, komu se konec líbil. Po dlouhé době konečně něco překvapivého. A to si potrpím na happy end. Za závěr knihy dávám hvězdičku navíc. Jinak třetí díl nic moc.. Chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na přechody vyprávění Tobias - Tris. Na konci to samozřejmě dává smysl, ale i tak mi to nesedělo. Z Tobiase se najednou stala fňukna, která potřebuje utěšovat..A to byl v prvních dvou dílech takový chlapák, který si ví se vším rady.. :)

apac90
03.10.2014

trilogie byla parádní, ale konec se tam vůbec nehodí. :( tušil jsem jsem to, ale doufal jsem že se pletu. brečel jsem jak želva.
třetí díl až snad nebudu nikdy číst

Ben Nevis
03.10.2014 3 z 5

Nesnáším autorku za to, že konec proměnila v slzavé údolí a ještě k tomu natahované na několik kapitol. Autorka měla hlavní hrdiny zaslouženě odměnit a ne je oba potrestat. Ráda si pobrečím, ale tohle už bylo citové vydírání.

Konečně jsme se dostali za hranice města, ale bohužel se vyměnila jedna lokace za druhou. Žádné velké putování se nekoná. Outsideři jsou najednou celebrity a naopak. Zase se musí bojovat a kdo neumřel v předchozích dílech, dočká se teď.
Nicméně se vysvětlily frakce a co nedávalo smysl v prvním díle, najednou smysl dává.

kofina
29.09.2014 4 z 5

Kniha nepotřebuje happyend, aby byla dobrá a tahle dobrá je, přesto mám vtíravý pocit, že zde absence šťastného konce byla jen způsobem, jak sérii nějakým velkým způsobem odlišit od jiných knih a sérií, se kterými je srovnávaná..

Kessetra
26.09.2014 1 z 5

Autorka si podle mě ukousla moc velké sousto. Snažila se svou postapokalyptickou teorii nacpat do milostného příběhu či snad naopak a místy mě její řešení přišla už překombinovaná. Nudilo mě, jak skoro každá kapitola končila stejně, stále ty samé řeči Tris a Tobiase. Mělo to světlá místa, mělo to potenciál, ale jako zakončení trilogie mě to neuspokojilo.

Malce8
25.09.2014 3 z 5

Čtivé.
Ale ten závěr? Tohle se prostě nedělá! Neočekávala jsem happyend, ale ani toto. Závěr celé série byl pro mě zklamáním.

Tris
22.09.2014 5 z 5

nej nej nej

lakme
19.09.2014 5 z 5

No tak tohle jsem nečekala... ze začátku mi bylo divné ,proč najednou je kniha psána i z pohledu Tobiase, ale na konci už je to všem jasné, příběh by neměl kdo dopovědět. Jsem ráda, že jsem si tuhle sérii přečetla. Jediné co mi vadilo, bylo to, že tam tolik lidí zbytečně zemřelo... to nemuselo být... ale bez toho by to zas nebylo ono.. tak nevím.

Red-haired
17.09.2014 5 z 5

Mě osobně zaujala Aliance mnohem víc než Rezistence a svým dramatickým koncem se pro mě opět vyšplhala na 5 hvězdiček. V posledním dílu se konečně dozvíme pravdu o celém experimentu a systému frakcí, je to díl mnoha rozuzlení a možná to někomu nepřijde tak atraktivní, ale já se na všechny odpovědi moc těšila. Obecně mi v knihách nevadí rozdělení vypravěče na dvě postavy, takže ani tady to nebyl problém, a navíc to bylo kvůli konci nutné.
Na tuto knihu budu vzpomínat jako na tu, u které jsem hodinu brečela, jako na tu, kde mě autorka nejvíc a navíc nepříjemně překvapila a nakonec také jako na tu, kvůli které jsem ještě den smutnila. Po čase jsem za absenci happy-endu byla ale ráda, protože závěr knihy byl krásný, Tobiasovy vzpomínky na nevýrazného škroba, který skočil jako první, byly nádherné, a tak je pro mě i celá tato trilogie nezapomenutelná.

MarketV
17.09.2014 3 z 5

Budu hodnotit celou trilogii.
Lidstvo mělo, má, a nejspíš i bude mít tendence lidi zařazovat do různých škatulek, ať už jsou to porušení, divergentní, odevzdaní, neohrožení; ti, co mají moc a ti, co ji naopak nemají. K čemu psát dystopie, stačí se podívat do učebnice dějepisu. (Tím samozřejmě nechci tento žánr shazovat! Asi si všichni přejeme, aby to zůstalo jen na stránkách knih, ale to je možná utopické přání).
Atmosféra a prostředí knih je dokonale dekadentní, město plné šedivých budov, drsné podmínky, a v tom se rodí vztah dvou mladých lidí.
Fůra emocí, nestabilní vztah mezi hlavními hrdiny, nepředvídatelnost situací - to knihám přidává na čtivosti. Je tu krásně vidět vliv prostředí a také rodinného zázemí na chování člověka.
Je zde odpuštění, láska Trisiných rodičů a jejich snaha ochránit své děti, sebeobětování, rozhodnutí se pro druhého člověka a mít ho rád nezištnou láskou...Bohužel se tu ale vyskytuje moc násilí, roztržek, umírajících. V kombinaci s večerními zprávami mi to navodilo noční můry o válce a vojácích.
Byla jsem zvědavá, co se skrývá za hranicemi města a chtěla jsem pochopit původ celé společnosti. Chvílemi jsem ztrácela přehled kdo proti komu vlastně bojuje, na jaké straně jsou hrdinové, k čemu ta a ta rebelie byla vlastně dobrá, kdo komu píchl jaké sérum? V podstatě je to taková Eastasie bojující proti Eurasii nebo Oceánie proti Eurasii, no kdoví jak to bylo... Nebo je lepší zapomenout a vzpomínky jednoduše přepsat?
Závěr se mi zdál příliš useknutý a rychlý - stejně jako ,,náprava´´ celé společnosti a města.

MesLivres
17.09.2014 2 z 5

Celou trilogii jsem dočetla už pouze z donucení, abych věděla, jak to dopadne...konečné rozuzlení mi nedávalo moc smysl, přijde mi, že autorka sama nevěděla, co se z toho nakonec vyklube. Chvílemi mi bylo i trochu trapně za postavy a jejich problémy. Ale nějaké silnější chvilky se v knize také dají najít, takže za pokus to stojí.

Surikata123123
13.09.2014

Dokonalé

drama
12.09.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších trilogii co jsem kdy četla. Naprosto mě vtáhla do děje a v posledním dílu jsme břečela jak nikdy. Doufám že nás čekájí dálší knížky od téhle skvělé autorky :)

Honey0105
11.09.2014 1 z 5

No hurá! Konečně se jde za plot, na to jsem čekala už od prvního dílu. Bohužel to je tak jediné pozitivum tohoto závěrečného dílu. Autorka si načrtla hrubý koncept, ale nikdy tomu nedala čistou podobu. Tu podobu, kde by vše dávalo smysl a neobjevovalo by se v ní více a více nelogičností. Tento díl ve mne akorát budí dojem, že už to chtěla mít Veronica Roth sfouknuté co nejrychleji, měla nějaký nápad a jen ho vyhodila na papír a zřejmě z důvodu uzavírky už si to po sobě nestihla ani přečíst.
Chválím ale poslední kapitolu s Tris, to bylo nečekané a zase mne to na chvíli vrátilo do děje (bohužel jen na chvíli,že).
Než jsem se dostala ke čtení měla jsem dojem, že tahle trilogie bude vážně pecka. Bohužel to spíš budí dojem marného volání po penězích. Uvidíme zda autorka někdy dorazí i s něčím jiným (a jestli ano, doufejme, že s něčím lepším).

misi3889
06.09.2014 5 z 5

Srovnatelné s prvním dílem, který byl podle mě super.

Laris
02.09.2014 5 z 5

Třetí díl trilogie, pro mě možná i nejlepší díl, ale pořád se rozhoduji mezi první dílem.
Co se týká rozdělení kapitol na Tris a Tobiase, ze začátku mi to celkem vadilo, ale pak už jsem si zvykla :)
Líbilo se mi že konečně vidíme, jak to on má :)
Co se týká konce, věděla jsem to, jelikož jsem se omylem dozvěděla jeden spoiler, ale stále jsem doufala a přála jsem si ať je moje knížka jiná, než ostatní, vypadalo to že se to nestane, a skončí to dobře, ale je tam zvrat :/
Každopádně chápu autorku, že nedala HappyEnd, jelikož chtěla ať je to realistické, protože život takový je, ale přesto si myslím že, tato trilogie, neboli spíše Tris s Tobiasem, si ale zasloužily šťastný konec, po tom co všechno zažily :/
Když jsem to dočetla, byla jsem psychicky na dně, jelikož jsem si postavu Tris i Tobiase
hrozně oblíbila, a o to to bylo těší.
Musím ale říct, že občas mě to nudilo, takže jsem chtěla dát nižší hodnocení, ale to neudělám, protože Tris si to zaslouží, takže plý počet hvězd :)
Celá tato trilogie se mi i tak líbila :)
Doporučuji :)