Povídky z Letné

Povídky z Letné https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31636/povidky-z-letne-31636.jpg 3 7 2

Kniha povídek - vzpomínek navazuje tematicky na autorův román Lampionový průvod: Školák Téda prožívá události svého života rámované dobou padesátých let v kulisách letenských dvorků, ulic a parků. Silně autobiografické volně navazující příběhy mají jednu hlavní ambici: oživit svět dětsví, v němž i drobné, zdánlivě nedůležité epizody hrály důležitou roli, neboť zůstaly zaryty v paměti dosud. Takovýhle svět má v sobě každý a autor jej vrstevníkům i starším vybavuje barvitě, čtivě a s určitou nostalgií. Společenská situace první poloviny padesátých let je líčena dětskýma očima, z příběhů vyvstává jen jaksi mimochodem, v rámci líčení atmosféry a "malých zážitků" páťáka Tédy a jeho rodiny a kamarádů, ale vyvstává zřetelně. Kromě genia loci nám tak autor přibližuje i "genia temporae" v malých problémech "malých" lidí, kteří nechtějí mít problém a snaží se dobou proplout a nikde se neodřít. Ale také poznáme atmosféru letních nedělí na plovárně u Vltavy či ve "Fučíkárně", připomeneme si fronty před rybárnou, "frontu na maso" - Stalinův pomník, který se právě stavěl na letné, či atmosféru ještě "přívětivého" fotbalu na Spartě... celý text

Povídky , Literatura česká

Vydáno: , Isla

mol378
23.09.2019 2 z 5

Slabší než Lampionový průvod, čtení, které má význam buď pro znalce prostředí, letenské obyvatele, nebo pamětníky poválečných časů. Může být inspirující pro ty, kdo chtějí sepsat krátké vzpomínky třeba jen pro rodinné použití. Vyprávění, jaké většinou chtějí děti po svých rodičích a prarodičích - jaké to bylo tenkrát, když byli malí. (Bohužel je v knize spousta tiskových chyb.)

Hakl54
09.02.2016 3 z 5

Obyčejné příběhy o obyčejné rodině z Letné v období 50. let minulého století. Knížka určitě osloví ty, kteří tuto dobu také prožili. Pro mladší generace to bude asi trochu nudné a nezáživné.