Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64297/bmid_povidky-z-jedne-kapsy-povidky-z-dru-DIQ-64297.jpg 4 1368 158

Sborník detektivních povídek "Povídky z jedné a z druhé kapsy patří mezi to nejlepší, co kdy bylo v tomto žánru napsáno. Odhalení zápletky je vždy podloženo dokonalou charakteristikou postav, jejich morálkou. Většina těchto povídek patří do zlatého fondu české literatury a jejich náměty jsou natolik originální, že byly mnohokrát znovu a znovu použity a přesto dokáží vždy překvapit a nadchnout.... celý text

Langosh
02.07.2016 4 z 5

Pěkná kniha, velmi čtivá. Zajímavé povídky, snad všechny jsou z prostředí policie, soudů a podobně. Moje první kniha od Čapka a jeho styl mě zaujal. Aspoň tuto knihu napsal čtivě a zajímavě. Uvidíme další knihy, které od něho budu číst. Škoda jen, že ty povídky jsou krátké. Mám radši dlouhé příběhy.

bareva
17.05.2016 4 z 5

Čapek nikdy nezklame. :) Povídky mě vtáhly do období kdy byly napsané. Jednoduchost zločinů a polapení zločinců je dnes úsměvná a taková milá. :)

Bumeso
01.05.2016 5 z 5

Geniální dílo. Více netřeba

Chemiczka
28.04.2016 5 z 5

Krásná sbírka ještě krásnějších povídek. Úžasná čeština, vytříbený styl páně Čapkovy.
Povídky na sebe nenavazují, ani nemají nic společného, a přesto jsou celé povídkové sbírky soudržné a skvěle to funguje.
Výborná oddechovka nad kterou nemusíte přehnaně přemýšlet, ale jen si užít to jak Čapek popisuje různé lidské osudy, kriminální delikty, ale i obyčejný lidský život.
Poslední povídky z Druhé kapsy v sobě skrývají mnohem více než jen popisy zločinů. Kladen důraz je na svědomí, žití s vědomím krutých činů, ale i život s předsudky a také důležitost jednoho rozhodnutí, s kterým se nám promění celý život vzhůru nohama.

annihilation
13.04.2016 5 z 5

Netvrďte mi, že jste si v Povídkách z jedné a druhé kapsy nenašli "to svoje". Byť je pojí společné téma, každá je přeci trochu jiná - jedna vás pobaví, druhá rozesmutní, jiná vám rozšíří obzory a ta další zase donutí přemýšlet nad něčím, o čem jste nikdy ani nesnili. Na tak velké sbírce různých (byť krátkých) děl je vidět skvělý Čapkův rozhled, jeho nesmírná inteligence, smysl pro humor, ale i jakási forma lidskosti v tom nejprostším významu.

"Kdyby se člověk hrabal ve své minulosti, našel by, že v ní je dost látky na docela jiné životy. Jednou...buď omylem nebo z náklonnosti...si vybral jenom jeden z nich a dožívá jej až do konce; ale nejhorší je, že ty druhé, ty možné životy nejsou tak docela mrtvé. A někdy se stane, že v nich pocítíš bolest jako v uříznuté noze."

Bilky
15.03.2016 5 z 5

Karel ČAPEK je pre mňa unikát nielen ako románopisec, či poviedkár, ale aj ako dramatik, novinár, esejista, filozof, cestovateľ aj fotograf a predovšetkým ako ČLOVEK. Ale nebojte sa, nejdem sa tu odbavovať superlatívmi a samou chválou nad jeho dielom, len ho krátko ospievam ;)

Samotné poviedky sú tak rôznorodé, že okrem žánru krimi, pretínajú aj rovinu filozofickú. Spájajú glosátorské prvky s nadhľadom tak vecným a inteligentným, až autora podozrievam z geniality :) Toto všetko sa mu darí na minimálnej ploche a popritom úplne zľahka a nenútene používa psychológiu aj mystiku na prehĺbenie napätia, alebo na prinútenie čitateľa k zamysleniu (sa).

Majstrovu jazykovú štylistiku ani nejdem rozoberať, ale vďaka nej sa vám zhmotní starý sebestredný akademik rovnako verne ako vyslúžilá prostitútka, či kaviarenský povaľač a to oveľa vernejšie, akoby ste si pustili 3D LED TV značky PANASONIC made in Czech republic!

ODPORÚČAM: blogerom, hejterom a notorickým prispievateľom na FCB a iné sociálno-psychopatické siete, ale aj ľudom ktorí už dávno v médiach publikujú - lebo učiť sa od najlepšieho, nie je nikdy hanba ;) 95%

Malachit
08.01.2016 4 z 5

Z každé věty čiší čisté člověčenství. Mně se kniha četla velmi dobře a určitě se budu k některým povídkám vracet.

knihomolik1
15.12.2015 5 z 5

Povídky se mi moc líbily. K.Čapek byl v tomto ohledu mistr! Doporučuji k přečtení.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Tyhle dvě sbírky určitě patří do "top ten" české literatury dvacátého století. Příběhy o šlépějích, o bláznivé Kláře, o básníku Neradovi, jehož podvědomé asociace pomohly objasnit smrtelnou dopravní nehodu, to všechno jsou zářivé střípky nesmrtelnosti autora, jemuž v českých zemích nebylo a není rovno.

Stolda
11.05.2015 5 z 5

Moc čtivě napsané, napínavé, mám rád Čapka.

lenkaknel
26.04.2015 2 z 5

Kniha je poměrně krátká, má 300 stránek a je menšího formátu (četla jsem vydání z r. 1961). Povídky jsou rovněž krátké, navíc Čapek píše čtivě. Tak proč jsem ji četla tři čtvrtě roku? Nevím. Vůbec mě nebavila a musela jsem se do čtení dost nutit.

Nikolka001
21.04.2015 3 z 5

Několik měsíců mi trvalo, abych přelouskala alespoň 50 stran. Bohužel tento styl četby mi nevyhovuje a u povinné četby se stále setkávám s více knihami, které nejsem schopna přečíst. Knihu odkládám nedočtenou na poličku a snad se k ní jednou vrátím.

svickop
09.04.2015 5 z 5

Vždycky jsem u Čapka obdivoval, jak se do nitra člověka dokázal snadno dostat a pomocí několika vět rozebrat jeho nejniternější představy, touhy, sny a pohnutky. A pokud si po přečtení těchto povídek neuvědomíte, že jste především Člověk, nemáte srdce.

Marbo
18.12.2014 5 z 5

Povídky pana Čapka patří k tomu nejlepšímu v rámci jeho díla a české literatury vůbec, což dokládá i fakt, že je to zatím jediná kniha co znám, kterou vezme do ruky i moje drahá polovička...

LPG
26.11.2014 4 z 5

Není to úplně můj rank, ale je to kniha a k tomu jsem si odškrtnul další povinnou četbu. Nad některou absurditou mi zůstal rozum stát a to mě opravdu pobavilo. Když to tak celé shrnu, doporučuji.

Ryan
23.11.2014 3 z 5

Sbírka převážně detektivních povídek. Mě osobně se to docela líbilo, některé povídky byly zajímavé více, některé méně a přečteno jsem to měl poměrně svižným tempem.

Alizon
03.10.2014 5 z 5

Jedna z mych oblibenych knizek, ke ktere se rada vracim. I kdyz nektere povidky znam uz skoro nazpamet. Naslo by se par oproti ostatnim slabsich povidek, ale vetsina z nich je proste skvelych - a to i tehdy kdyz se tam vlastne nic moc prevratneho nestane. Capek byl zkratka mistr vypravec, ktery by i pouhy let mouchy dokazal popsat poutave.

petra3242
03.10.2014 4 z 5

moc pěkné čtení, povídky mají děj, jsou vtipné, určitě doporučuju

Jirina10
31.07.2014

Já vlastním Povídky z jedné kapsy Povídky z druhé kapsy, vydané v roce 1964 Státním nakladatelstvím krásné literatury a umění, n.p. jako 1836. publikaci krásné litarutury.

Amandaa
11.07.2014

Nádhera. Milé povídky, které stojí za to přečíst.