Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Souběžné vydání dvou sbírek filozoficky laděných kriminálních povídek, v nichž se autor zamýšlí nad otázkami práva a spravedlnosti, dobra a zla, zločinu a trestu. Původně vycházely časopisecky n akonci dvacátých let minulého století. Čapek napsal sice zábavné detektivní historky inspirované skutečnými případy, ale to, co čtenáře už několik generací při čtení těchto příběhů baví, je nádherná kultivovaná a hravá Čapkova čeština a nadhled a humor s jakým o "zločinných" lidičkách píše....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/266882/povidky-z-jedne-kapsy-povidky-z-dru-f5o-266882.jpg 4.3732
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)

Kniha Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Zdeniczka

Další z knih mého dětství. Schovaná v knihovničce prarodičů, nasládlý pach zatuchliny, zažloutlé stránky, přesto jsem ji coby dítě hltala. Své čestné místo má v knihovně dodnes, Čapkova tvorba je prostě výborná. Pět hvězdiček je jasných.

VincentHS

Jedna z mých nejmilejších knih, ke které se ve chvílích, kdy to mé nitro potřebuje, vždy rád vracím. Příběh, který mistr Čapek vtěsná do jedné krátké povídky, by mnoha dnešním "taky-autorům" kriminálních příběhů vystačil minimálně na nějakou tu objemnou tri- nebo tetra-logii. A tady je těch povídek tolik, a ani náhodou nejsou na jedno brdo. ... a ten jazyk! Čapkova čeština tak krásně hladí po duši. Vtipné "oboustranné" vydání s pěknými ilustracemi Cyrila Boudy jen doplňuje mé 100% hodnocení.

dagmar5477

Geniální kniha.

Placi

Karel Čapek je jedním z nejlepších, možná dokonce tím nejlepším českým spisovatelem. Opět jsem se o tom přesvědčil při čtení povídek z obou jeho kapes.

Fascinuje mě, jak silné příběhy Čapek dokázal vytvořit ze zdánlivě obyčejných motivů. Čapek však pochopil, že v běžných lidských osudech se ukrývají příběhy nejkrásnější.

Při čtení jsem zjistil, že na sebe jednotlivé povídky vždy určitým způsobem navazují, respektive se vždy nějaká drobnost jedné povídky promítne i do povídky další.

Nejvíce se mi do paměti vryly patrně Šlépěje, Tajemství písma a Příběh sňatkového podvodníka.

Adelajda_4
16.12.2018

Knížka mě velmi příjemně překvapila. Čekala jsem ne moc záživné čtení, ale nakonec jsem byla nadšena. Jedná se zde o soubor povídek s detektivní zápletkou, každá povídka má svého vypravěče a je napsána tak nádhernou češtinou, že to až není možné. Některé z povídek jsou zajímavější více, jiné méně, jako celek ale působí vel i konzistentně a čtou se jedna radost. Pokud bych měla vybrat povídku, která se mi líbila nejvíce, pak to bude Pád rodu Votických.

sgjoli
17.11.2018

Čapka mám ráda a tyto dvě sbírky povídek obzvlášť. Skvělý jazyk, skvělá poetika, skvělé pointy jednotlivých textů. Nejvíc mne asi baví povídka o šlápotě ve sněhu, která končí uprostřed ničeho. Nevím proč, ale vždycky mne z toho mrazí po zádech. :) Za sebe mohu rozhodně doporučit.

Precim
10.11.2018

Příjemné počtení detektivních povídek se zajímavými zápletkami. Povídky jsou koncipované tak, že je vždy někdo vypráví. Čapek se nebojí použít při přímé řeči obecnou češtinu, a tak dodává příběhům na realističnosti. Mou nejoblíbenější povídkou jsou Šlépěje.
V tajemné zasněžené noci sleduje pan Rybka šlépěje, které najednou uprostřed cesty nevysvětlitelně zmizí. Jelikož je pan Rybka člověk, který musí mít ve všem jasno, zavolá si k vysvětlení tohoto bizarního jevu policejního komisaře. Ten ukazuje čtenáři úplně odlišný pohled na problém, kdy mu zas tolik nezáleží na vysvětlení nelogičnosti, ale na praktický důvod jeho vyrušení ze spánku. Když se zjistí, že nehrozí žádné nebezpečí ani se nikdo nepohřešuje, odejde. Poté, co jsou vedle našich šlépějí vyšlapané od kolemjdoucího strážníka další šlépěje tak, že jim dávají návaznost, pan Rybka se uklidní a jde spát.

Proč se mi to nejvíce líbí? Důvod je shrnut v dlouhém monologu pana komisaře, který má formu úvahy nad záhadou. Pronáší tam řadu myšlenek, které se týkají každodenních věcí. Příklad:
"Pořádek není záhadný. Spravedlnost není záhadná. Policie taky není
záhadná. Ale každý člověk, který jde po ulici, už je záhadný,
protože na něho nemůžeme, pane."

pepa4081
08.10.2018

Má veliká poklona panu Čapkovi.
Při čtení jsem se přistihl, že jsem zapomněl, že si příběhy autor vymyslel a čtu je, jako by šlo o vyprávění skutečných lidí. A i když se píše třeba o vraždě nebo válce, je mi u nich tak příjemně u srdce. Tak nějak mimoděk, nenásilně jsou zde zmiňovány pravdy o životě, které budou platit vždycky.
Jeden malý citát: „Já vám řeknu, čisté svědomí, to je ta nejlepší hygiena; a kdyby lidé byli spravedliví, snad by ani nemuseli umřít.“
A ta čeština. Možná dnes už trochu nemoderní, ale krásná.
Vrcholně uspokojivé.

Blondebookdevil
27.08.2018

Povídky mě opravdu příjemně překvapily! Četlo se to skoro samo, jedna navazovala na druhou, a přitom byly tak lidsky napsané, s dávkou humoru, nadsázky, ironie a trochou vulgarity. Povídky z první kapsy byly asi o něco zábavnější, ale i z druhé měly vždycky zajímavou zápletku a celé rozuzlení. Skoro mám chuť si tohle pořídit do knihovny a číst je pravidelně.

Ran
31.07.2018

Tato knížka je moc hezká a všechny povídky v ní se mi líbily.

chybinspirace
25.07.2018

Povídky nejsou zrovna můj žánr. Ovšem povídkám od Mistra Čapka nelze odolat. Spoustu z nich si vybavuji ještě z literateru ze školních lavic.

vladislav6610
29.06.2018

klasika, odpočinkové i k zamyšlení

Juzzy
10.05.2018

Na pohodu čtení

adbrko
28.04.2018

Kdo by to byl čekal, že někdo takový napíše něco tak čtivého a docela milého?

Luna7
27.04.2018

Tuto knihu jsme měli jako povinnou četbu. I když jsme měli číst jenom tři povídky, tak já jsem ji přečetla celou. Jeden z důvodů je, že jsem si ji koupila za docela přijatelnou cenu, tak už si ji přece přečtu celou. Další důvod je, že mě i docela bavila, některé povídky byly hodně zajímavé na zamyšlení, ale taky mě pár povídek moc nezaujalo.

Marekh
11.03.2018

Kniha se mi celkově líbila.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Povídky z první kapsy:

Poslouchejte, člověk má právo být sprostý, když je v moc velké bídě nebo když ho potká neúspěch.

Člověk lže, i když nechce;

Povídky z druhé kapsy:

Jenže to máte to: když člověk ví pravdu, tak ho svrbí jazyk; prostě musí s tím ven. Já myslím, že lidé neříkají pravdu ze zlomyslnosti nebo hlouposti, nýbrž z jakési potřeby nebo neodolatelného puzení.

Ale my můžeme žít jen jeden jednoduchý život. Bylo by nad naši sílu prožít víc. Neměli bychom sílu nést život, kdybychom nepoztráceli cestou většinu života.

Babsie
09.03.2018

Povídky mě velmi příjemně překvapily. Nikdy bych neřekla, že mě něco takového tolik zaujme. Knihu považuji za nadčasovou, humornou, nepředvídatelnou a velmi zajímavou. Víc se mi líbily povídky z druhé kapsy svojí návazností a propracovaností, avšak nejvíc mě zaujala povídka Jasnovidec z první kapsy. Skvěle se to čte a zabaví to, povídky jsou psané krásným, občas ironickým jazykem, což zaujme publikum každého věku. Autor si opravdu vyhrál. Bohužel, hodnotila jsem na základě všech povídek, a některé mi přišly tak zbytečné, nesmyslné a bez děje, že hodnocení strhávají.

Stínováholka
25.02.2018

Jde číst pořád dokola. Tím, jak jsou povídky kratšího formátu, tak neunaví. Velmi chválím konce, které buď překvapí, a nebo alespoň nějakým zvláštním způsobem potěší. Donutí člověka k zamyšlení.

tyna14
22.01.2018

Krátké detektivní povídky, některé mě zaujaly více, jiné méně. Z Povídek z jedné kapsy se mi nejvíce líbila povídka s názvem Zmizení herce Bendy a z Povídek z druhé kapsy zaujala nejvíce povídka Příběhy sňatkového podvodníka.

frantisek8863
19.09.2017

Lidský pohled a postřehy na lidské osudy, povídky, detektivní příběhy jsou někdy více a někdy méně poutavé. Ovšem jako celek mají svou kvalitu a sílu. Jazyk, kterým jsou psané je příjemný. Obdivuji Čapkův lidský a občanský postoj.

darque
17.08.2017

Úžasné povídky, tak všední situace, ale nevšední zamyšlení.

Midudedi
07.07.2017

Škoda mluvit, prostě klasika světové úrovně. Práce s jazykem úžasná, zápletky a gradace, celková nálada. Kdo nečetl, neměl by váhat.

opic 12
21.06.2017

...už cvakli náramky pánů vod dýrekce.Copak ale,copak ale...inu co.Jo jo zlatý třicítky.Myšleno s prominutím jako léta třicátá,nikoliv třicetiletá něžná pohlaví :-D Ale vopravdu,už mě tam chyběla jen mord parta,galérka,či jedová chýše :-) Ach,jak ten náš Kája uměl,také mě to nedá znovu a opět ho pochválit,právě zde na portálu Databáze knih a na stránkách tomu určených.
Je v tom poetika zašlých časů a v podstatě,ne vždy po světě chodili společně za ruku jen Vinnetou se svým ehm pokrevním sestrobratrem Old Shatterhandem.Že přeháním ? Ne,ne milé děti nepřeháním,tací Mirkové Dušínové už asi vymřeli a nebo se přinejmenším schovali a čekají až bude nejhůř...bezpráví se poté náležitě bude třásti a po zásluze bude potrestáno.Ano Jeníčku i ty Mařenko,věřte,věřte,nejsem šílený či snad pošukáný.Výhledově určitě se máme na co těšit.
Povídky jakoby nabírají na obrátkách a ve druhé z kapsy příběhy vysypanné,tak to je provázaná etúda z různých životních pohledů nekalých živlů i podvratně sympatických obyčejně lidských osudů jenž se může zdánlivě sousedsky,stát takzvaně kousek od vás.
A pak to přijde,pak přijdou vrcholy.Krystalicky vybroušené Čapkovky jako: Jehla,Telegram,Muž,který nemohl spát,Sbírka známek.Pod lupou odhalená psyché,jednoduše nemají chybu.
Takže našlapujte tiše,nebo spíše čtěte a vězte přitom,že ne vždy jde o snatkového podvodníka,užívejte si to nadčasově :-)

elenai
10.06.2017

Pan Čapek zcela právem patří mezi největší spisovatele nejen české, ale i světové literatury. Jeho prostřednictvím jazyk krásně plyne a člověka těší číst každé slovo.

akrash
18.05.2017

Skvěle nadčasové... Některé situace mi připadaly jako z dnešní doby... Úžasná práce našeho úžasného spisovatele :)

tatjana1737
08.03.2017

Asi se budu vymykat, ale víc se mi líbily Povídky z druhé kapsy, právě proto, že byly volně provázány svými vypravěči. Navíc byly i trochu "jemnější" - přestože Čapek píše lehce a úžasnou češtinou (po dlouhé době jsem si k ruce vzala frazeologické slovníky a vyhledávala některé svébytné výrazy), Povídky z první kapsy mi někdy svým tématem přišly drsnější. A po dočtení povídky Jasnovidec mi vyloženě mrazilo. Čapek má dar psaní a svými leckdy otevřenými či neuzavřenými konci čtenáře dráždí a provokuje. A přestože jde o popisy kriminalistických případů, nenápadně podsouvá nádherné myšlenky o lidství, životě a jeho smyslu a dalších hlubokých otázkách. V tomto ohledu mě nesmírně zaujala myšlenka o tom, kolik životů prožíváme (povídka Muž, který nemohl spát) a jak je žijeme (povídka Sbírka známek).

Inozuka
04.02.2017

Povídky z první kapsy jsou super, dobře napsané i vypointované. Jednoznačně nejlepší je Poslední soud, z něhož až mrazí. Druhá kapsa je o poznání děravější a koncept propojeného vyprávění pantátů u piva mě dokonce docela štval. Z téhle části mě prakticky bavily jen Případ s dítětem, Ukradený kaktus a Sbírka známek, zbytek byl nic moc. Mé vydání z roku 1985 je ilustrováno Cyrilem Boudou, jehož obrázky ještě zvyšují zážitek z knihy.

Welinie
10.01.2017

Líbily se mi povídky z jedné kapsy a povídky z druhé už mi šly číst pomaleji. Každopádně provedení knihy s otočením bylo taky moc pěkné :)

Vojslava
20.12.2016

Kromě Dášenky bylo toto moje první setkání s Čapkem, ještě na základní škole. A tak pro Čtenářskou výzvu jsem si tuhle oblíbenou knížku jako jistě přeloženou do angličtiny opět prošla - a opět jsem nelitovala, něco zajímavého se vždycky najde...

Balrog
05.12.2016

Miluju absurdno; u některých vtipných povídek jsem se skoro nebyla schopná smát, jen jsem koukala a tekly mi slzy. Neuvěřitelné a geniální.
Střídají se však humorné povídky s povídkami ze života a ty jdou tak do hloubky, že snad není možné, aby se nad nima člověk nezamyslel.
Geniální dílo.