Povídky z jedné kapsy

Povídky z jedné kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71869/povidky-z-jedne-kapsy-71869.jpg 4 1229 135

Sborník detektivních povídek z pera Karla Čapka patří ke skvostům české moderní prózy a právem náleží do zlatého fondu české literatury. Příběhy s kriminální zápletkou autor povýšil na studie člověčenství, které dokáží vždy překvapit a zaujmout.

ledaver
08.11.2016 4 z 5

Kniha předčila moje očekávání. Některé povídky byly průměrné, ale u některých jsem se naopak zasmála, či ve mě vyvolaly lítost a smutek. Díky tomuto střídání mých pocitů jsem toho názoru, že je to výborné dílo. Každý si podle mě nějakou tu ''svou'' povídku najde, takže já za sebe určitě doporučuji.

Air15
05.11.2016 4 z 5

Povídky z jedné kapsy - to jsou chytré a lehké jednohubky, které na malém rozsahu pobaví a zároveň donutí k zamyšlení nad lidskou povahou. Škoda, že Čapek nikdy nenapsal klasický detektivní román.

Ellissabeth
02.11.2016 3 z 5

Povídky se čtou rychle. Některé jsou hodně vtipné, některé moc smutné. Povídky jsou ze života, o lidských vlastnostech, moudrosti a hlouposti. Jazyk mě z počátku hodně nudil a musela jsem si "zvyknout". Ale rozhodně je to plnohodnotné dílo. Dnešnímu čtenáři si většina povídek může zdát neoriginální, ale myslím, že ve "své době" originální byly dost. :-)

Tynule
04.09.2016 4 z 5

Zajímavá kniha. Moje maturitní četba

wesulle
26.06.2016 3 z 5

Knihu jsem četla díky Čtenářské výzvě 2016. Neurazí, nenadchne.

Ewilka
07.05.2016

Čtu hlavně fantasy, proto jsem si myslela, že mě kniha nebude bavit. Kniha mě chytla a měla jsem ji rychle přečtenou.

Damato
01.04.2016 5 z 5

Co dodat? Snad jen to , že generace našeho rodu- počínaje mým dědou, který Čapka miloval už " před Hitlerem" a prozatím konče u mých dětí - celá tahle tlupa lidí obě kapsy četla a myslím, že nejednou - soudě podle upatlaných rohů., jedné polité strany- to od čaje (kluci četli tajně v době nemoci, když byli sami doma - neměla jsem jim říkat, že na čtení mají dost času- sama jsem to nesnášela a dělala jsem to taky ), propálené stránky od popela- (děda byl kuřák), specifickým podpisem mého otce na zadní straně knihy ( a dobře dělal, že si knihy podepisoval) a v neposlední řadě i zapomenutým tahákem s nějakými dnes už pro mě naprosto nepochopitelnými logaritmy, neboť i v hodině matematiky na průmyslovce se mi dařilo úspěšně číst. Takže za nás za všechny pane Čapku- klobouk dolů.

technolog
31.03.2016 4 z 5

Ani jsem na počátku čtení nevěřil, že se budu tak dobře bavit.

Alpasstyle
15.03.2016 5 z 5

Tohle dílo od Karla Čapka je velmi čtivé s prvky humoru... Doporučuji si přečíst.. :-)

sulcv
28.02.2016 4 z 5

Povídky z jedné kapsy patří jistě k tomu nejlepšímu co Karel Čapek napsal.

claudiecarmen
02.02.2016 5 z 5

zcela souhlasím s anotací knihy. Povídky pana Čapka jsou opravdu skvostné - to je to pravé slovo. Myslím, že pokud povídky někdo nepochopí, neměl by je hodnotit. Vypovídá tak sám o sobě a ne o povídkách.

Arya26
28.01.2016 2 z 5

Musela jsem to číst jako povinnou četbu. Z knihy mám v celku smíšené pocity. Polovina povídek se mi vcelku líbila, ale druhá polovina byla hrozná. Asi nejhorší byla povídka Šlépěje, která byla naprosto o ničem. Hrozně špatně se mi to četo, přestože miluju kriminální seriály a někdy si i ráda nějkou detektivku přečtu. Byla jsem celkově demotivovaná tím, že to vůbec číst musím a přitom bych raději četla něco jiného. Abych to shrnula, některé povídky byly super a zbytek byl nudný, nezajímavý a předvídatelný. Čapka prostě moc nemusím a ani si nemyslím, že ho někdy ráda mít budu.

ajsigirl
04.01.2016 5 z 5

Povídky z jedné (ale i z druhé) kapsy mě velice příjemně překvapily. Četla jsem jako povinnou četbu, ale po první povídce místo ,,povinné čtení,, mi to přišlo spíše jako pohlazení a odpočinek. Knížka je velice hezky psaná, jednoduchým jazykem a povídky si pamatuji do dnes. Nejvíce mně zaujala asi modrá chryzantéma. Autor od té doby patří k mým oblíbeným a rozhodně doporučuji tyto povídky přečíst. Povídky jsou oddechovou záležitostí pro každý věk.

Sourire
19.11.2015 5 z 5

Čapek vedel písať o bežných veciach takým spôsobm, ako málokto. Krásne, s citom, nadhľadom, humorom a iróniou. V týchto krátkych poviedkach dokázal na malej ploche vykresliť dômyselný príbeh, neuveriteľne presvedčivo opísať rôznorodé typy postáv a poukázať na absurdnosť ľudského správania. Zaviedol ma spolu s detektívmi a policajtmi na miesto činu a ja som s napätím (ale často aj s úsmevom) sledovala rozuzlenie prípadu :)

hancass
09.11.2015 5 z 5

Náš Karel Čapek je světovým autorem, který kdyby se narodil ve "velké zemi" získal by Nobelovu cenu za literaturu. Každá jeho kniha nebo divadelní hra je protkáno hlubokými myšlenkami s trvalými hodnotami, které ani čas nesmaže. Krimi Povídky jsou geniální a promyšlené a ráda se k nim vracím. Celé jeho dílo je nadčasové, trvale živé a české.

alef
14.09.2015 5 z 5

Čapek vysvětluje svůj vztah k detektivkám takto: „První můj autorský zájem o detektivky vycházel z problémů noetických, jak se poznává a objevuje skutečnost. Povídky z jedné kapsy jsou tedy povídky noetické. Jakmile jsem se začal zabývat světem zločinu, zaujal mě proti mé vůli problém spravedlnosti. Asi v polovici mé knihy najdete ten přelom. Místo otázky, jak se poznává, převládá otázka, jak trestat. Povídky z jedné kapsy jsou tedy povídky noetické a justiční." (K. Čapek: Poznámky o tvorbě)

První co mě zaujalo, byly motivy těchto povídek - záhady, k jejichž odhalení jsou většinou potřeba náhody a velká dávka intuice. Pan Čapek prostě píše jinak, své povídky sám nazývá noetickými - skutečnost, kterou vidíme není daná jen fakty, ale také našimi vlastními dispozicemi, ... a tak kritizuje naše poznávací schopnosti, ... a ukazuje nám různé způsoby, jak se nakonec dobrat skutečnosti.

"... zbylo by ... málo z našeho života, kdybychom z něho vyloučili náhodu … Jsou lidé , kteří považují náhodu v detektivce – abych tak řekl – za nedovolený hmat, za nedůstojný trik, jímž autor pomáhá unfair svému favoritovi. To je hrubý omyl. … Koneckonců tajemství úspěchu je tajemství náhody…“ (K. Čapek: Marsyas čili na okraji literatury)

Typickým příkladem a jednou z nejzajímavějších povídek je pro mě Modrá chryzantéma, kde nám autor ukazuje, že ani pohled na skutečnost skrze pomatenou mysl nelze vyloučit - výborný příběh ... kde "slupneme" zaslouženou dávku ironie vůči našim "tradičním" hledacím postupům :-).

Nombeko
12.05.2015 4 z 5

Tohle je přesně jedna z těch knih, po které je dobré sáhnout, když není nálada na dlouhé romány.

Aliii
23.04.2015 5 z 5

Povídky jsem četla již před lety v rámci povinné četby a teď jsem si je s chutí přečetla znovu. Karel Čapek je Pan Spisovatel.

Tygřička
14.03.2015 5 z 5

Příjemné a milé čtení když je za okny deštivo a vy si užíváte klidný víkend...

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Vtipné, milé a čtivé, jen minimum povídek mi nechytlo.