Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101117/bmid_povidky-z-jedne-kapsy-povidky-z-dru-xGZ-101117.png 4 1367 158

Povídek z jedné kapsy 27. vyd., Povídek z druhé kapsy 21. vyd., (Společné 7. vyd. v ČS). Tisk zvratmo. Sborník detektivních povídek z pera Karla Čapka patří ke skvostům české moderní prózy a právem náleží do zlatého fondu české literatury. Příběhy s kriminální zápletkou autor povýšil na studie člověčenství, které dokáží vždy překvapit a zaujmout. Náměty povídek jsou natolik originální, že byly mnohokrát použity pro filmové zpracování. Klasická díla Karla Čapka jsou ozdobou každé knihovny!... celý text

pismenkovyJoe
18.02.2019 5 z 5

Povídky jsou skvělé a čeština v nich nádherná, prostě Čapek. Více mě baví ty z druhé kapsy. To proto, že jde o jedno dlouhé vyprávění zážitků mezi starými přáteli a je to velmi zajímavé vzpomínání. Nejvíc se mi líbí povídka "Muž, který nemohl spát" :)

Zdeniczka
05.02.2019 5 z 5

Další z knih mého dětství. Schovaná v knihovničce prarodičů, nasládlý pach zatuchliny, zažloutlé stránky, přesto jsem ji coby dítě hltala. Své čestné místo má v knihovně dodnes, Čapkova tvorba je prostě výborná. Pět hvězdiček je jasných.

VincentHS
28.01.2019 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších knih, ke které se ve chvílích, kdy to mé nitro potřebuje, vždy rád vracím. Příběh, který mistr Čapek vtěsná do jedné krátké povídky, by mnoha dnešním "taky-autorům" kriminálních příběhů vystačil minimálně na nějakou tu objemnou tri- nebo tetra-logii. A tady je těch povídek tolik, a ani náhodou nejsou na jedno brdo. ... a ten jazyk! Čapkova čeština tak krásně hladí po duši. Vtipné "oboustranné" vydání s pěknými ilustracemi Cyrila Boudy jen doplňuje mé 100% hodnocení.

dagmar5477
27.01.2019 5 z 5

Geniální kniha.

ijcro
17.01.2019 4 z 5

Tuším, že některé z povídek byly už kdysi v zinscenovány pro televizi. Možná by si toto zasloužily všechny, už jenom kvůli svému jazyku, třeba v nějakém výpravném povídkovém filmu, kde by se prolnulo více postav ve svázaných příbězích... Dávám plus

Placi
14.01.2019 5 z 5

Karel Čapek je jedním z nejlepších, možná dokonce tím nejlepším českým spisovatelem. Opět jsem se o tom přesvědčil při čtení povídek z obou jeho kapes.

Fascinuje mě, jak silné příběhy Čapek dokázal vytvořit ze zdánlivě obyčejných motivů. Čapek však pochopil, že v běžných lidských osudech se ukrývají příběhy nejkrásnější.

Při čtení jsem zjistil, že na sebe jednotlivé povídky vždy určitým způsobem navazují, respektive se vždy nějaká drobnost jedné povídky promítne i do povídky další.

Nejvíce se mi do paměti vryly patrně Šlépěje, Tajemství písma a Příběh sňatkového podvodníka.

Adelajda_4
16.12.2018 5 z 5

Knížka mě velmi příjemně překvapila. Čekala jsem ne moc záživné čtení, ale nakonec jsem byla nadšena. Jedná se zde o soubor povídek s detektivní zápletkou, každá povídka má svého vypravěče a je napsána tak nádhernou češtinou, že to až není možné. Některé z povídek jsou zajímavější více, jiné méně, jako celek ale působí vel i konzistentně a čtou se jedna radost. Pokud bych měla vybrat povídku, která se mi líbila nejvíce, pak to bude Pád rodu Votických.

sgjoli
17.11.2018 4 z 5

Čapka mám ráda a tyto dvě sbírky povídek obzvlášť. Skvělý jazyk, skvělá poetika, skvělé pointy jednotlivých textů. Nejvíc mne asi baví povídka o šlápotě ve sněhu, která končí uprostřed ničeho. Nevím proč, ale vždycky mne z toho mrazí po zádech. :) Za sebe mohu rozhodně doporučit.

Precim
10.11.2018 5 z 5

Příjemné počtení detektivních povídek se zajímavými zápletkami. Povídky jsou koncipované tak, že je vždy někdo vypráví. Čapek se nebojí použít při přímé řeči obecnou češtinu, a tak dodává příběhům na realističnosti. Mou nejoblíbenější povídkou jsou Šlépěje.
V tajemné zasněžené noci sleduje pan Rybka šlépěje, které najednou uprostřed cesty nevysvětlitelně zmizí. Jelikož je pan Rybka člověk, který musí mít ve všem jasno, zavolá si k vysvětlení tohoto bizarního jevu policejního komisaře. Ten ukazuje čtenáři úplně odlišný pohled na problém, kdy mu zas tolik nezáleží na vysvětlení nelogičnosti, ale na praktický důvod jeho vyrušení ze spánku. Když se zjistí, že nehrozí žádné nebezpečí ani se nikdo nepohřešuje, odejde. Poté, co jsou vedle našich šlépějí vyšlapané od kolemjdoucího strážníka další šlépěje tak, že jim dávají návaznost, pan Rybka se uklidní a jde spát.

Proč se mi to nejvíce líbí? Důvod je shrnut v dlouhém monologu pana komisaře, který má formu úvahy nad záhadou. Pronáší tam řadu myšlenek, které se týkají každodenních věcí. Příklad:
"Pořádek není záhadný. Spravedlnost není záhadná. Policie taky není
záhadná. Ale každý člověk, který jde po ulici, už je záhadný,
protože na něho nemůžeme, pane."

jindrich7442
24.10.2018 4 z 5

Dlouhá léta říkám, že bych rád vzal do ruky klasická díla, kterým jsem se ze vzdorného mládí v povinné četbě vyhýbal. Čtenářská výzva mi vehnala do náruče Karla Čapka a Povídky z jedné a druhé kapsy. U některých povídek jsem se upřímě pobavil. Jistě lze namítat, že nalézat pobavení v kriminálních případech je zvláštní. Nicméně každý kdo četl mi musí dát za pravdu. Lahodící "uším" mi byl především literární styl a dialekt tak typický pro tehdejší češtinu.

pepa4081
08.10.2018 5 z 5

Má veliká poklona panu Čapkovi.
Při čtení jsem se přistihl, že jsem zapomněl, že si příběhy autor vymyslel a čtu je, jako by šlo o vyprávění skutečných lidí. A i když se píše třeba o vraždě nebo válce, je mi u nich tak příjemně u srdce. Tak nějak mimoděk, nenásilně jsou zde zmiňovány pravdy o životě, které budou platit vždycky.
Jeden malý citát: „Já vám řeknu, čisté svědomí, to je ta nejlepší hygiena; a kdyby lidé byli spravedliví, snad by ani nemuseli umřít.“
A ta čeština. Možná dnes už trochu nemoderní, ale krásná.
Vrcholně uspokojivé.

Blondebookdevil
27.08.2018 5 z 5

Povídky mě opravdu příjemně překvapily! Četlo se to skoro samo, jedna navazovala na druhou, a přitom byly tak lidsky napsané, s dávkou humoru, nadsázky, ironie a trochou vulgarity. Povídky z první kapsy byly asi o něco zábavnější, ale i z druhé měly vždycky zajímavou zápletku a celé rozuzlení. Skoro mám chuť si tohle pořídit do knihovny a číst je pravidelně.

Ran
31.07.2018 5 z 5

Tato knížka je moc hezká a všechny povídky v ní se mi líbily.

chybinspirace
25.07.2018 5 z 5

Povídky nejsou zrovna můj žánr. Ovšem povídkám od Mistra Čapka nelze odolat. Spoustu z nich si vybavuji ještě z literateru ze školních lavic.

vladislav6610
29.06.2018 5 z 5

klasika, odpočinkové i k zamyšlení

Juzzy
10.05.2018 4 z 5

Na pohodu čtení

adbrko
28.04.2018 5 z 5

Kdo by to byl čekal, že někdo takový napíše něco tak čtivého a docela milého?

Luna7
27.04.2018 4 z 5

Tuto knihu jsme měli jako povinnou četbu. I když jsme měli číst jenom tři povídky, tak já jsem ji přečetla celou. Jeden z důvodů je, že jsem si ji koupila za docela přijatelnou cenu, tak už si ji přece přečtu celou. Další důvod je, že mě i docela bavila, některé povídky byly hodně zajímavé na zamyšlení, ale taky mě pár povídek moc nezaujalo.

Marekh
11.03.2018 4 z 5

Kniha se mi celkově líbila.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Povídky z první kapsy:

Poslouchejte, člověk má právo být sprostý, když je v moc velké bídě nebo když ho potká neúspěch.

Člověk lže, i když nechce;

Povídky z druhé kapsy:

Jenže to máte to: když člověk ví pravdu, tak ho svrbí jazyk; prostě musí s tím ven. Já myslím, že lidé neříkají pravdu ze zlomyslnosti nebo hlouposti, nýbrž z jakési potřeby nebo neodolatelného puzení.

Ale my můžeme žít jen jeden jednoduchý život. Bylo by nad naši sílu prožít víc. Neměli bychom sílu nést život, kdybychom nepoztráceli cestou většinu života.

Babsie
09.03.2018 3 z 5

Povídky mě velmi příjemně překvapily. Nikdy bych neřekla, že mě něco takového tolik zaujme. Knihu považuji za nadčasovou, humornou, nepředvídatelnou a velmi zajímavou. Víc se mi líbily povídky z druhé kapsy svojí návazností a propracovaností, avšak nejvíc mě zaujala povídka Jasnovidec z první kapsy. Skvěle se to čte a zabaví to, povídky jsou psané krásným, občas ironickým jazykem, což zaujme publikum každého věku. Autor si opravdu vyhrál. Bohužel, hodnotila jsem na základě všech povídek, a některé mi přišly tak zbytečné, nesmyslné a bez děje, že hodnocení strhávají.