Povídky z druhé kapsy

Povídky z druhé kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48684/povidky-z-druhe-kapsy-48684.jpg 4 950 78

Karel Čapek (1890-1938) patří mezi těch několik literárních velikánů, jejichž díla nic neztratila ze své čtivosti ani tři čtvrtě století po té, co byla napsána. Ze všech jeho románů, próz i skvělých fejetonů patří Povídky z první a druhé kapsy k tomu nejlepšímu. Povětšinou detektivní příběhy, jejichž hrdiny jsou policejní komisaři, agenti, strážníci, četníci, ale také sňatkoví podvodníci, zločinci či fanatičtí sběratelé, přinášejí daleko více, než se na první pohled zdá. Čapek v nich uplatnil všechny stránky svého výjimečného talentu. Nejenže je skvělým vypravěčem napínavých příběhů, ale zároveň mistrem paradoxů, autorem, který jednou uplatní svůj smysl pro jemnou ironii (básník ve svých verších podvědomě zachytí číslo auta, které srazilo ženu), jindy přiblíží své pojetí spravedlnosti, kterou nelze vtěsnat do žádných zákonů, jindy napůl vážně napůl s tichým úsměškem předvede novou psychoanalytickou metodu jak usvědčit vraha i rychle rozpoznat novináře. Čapkovy povídky jsou přeloženy do všech myslitelných jazyků, většina z nich bezesporu obstojí ve srovnání s dílem největších mistrů drobných próz ve světové literatuře; přiznávám, že nikdy jsem žádnou knihu nečetl tolikrát a s takovým potěšením jako právě tuto.... celý text

hroneczek
31.10.2017 4 z 5

Povinná četba, která baví, nenudí. Klidně znovu.

Blancheerka
26.01.2017 3 z 5

Kniha je soubor povídek většinou s detektivní a policejní tématikou. Spisovatel se dívá na věci mnohokrát s lehkým nadhledem a píše úsměvným stylem. Nejvíce se mi líbily povídky Poslední soud a Sbírka známek

tatafa
07.01.2017 3 z 5

Poměrně čtivé povídky, které mne ovšem nijak nenadchly ani nezaujaly.

dreamhex
26.12.2016 1 z 5

Omlouvám se všem, ale tuhle knížku bych zařadil mezi mučicí nástroje, těch pár dobrých povídek to zachrání maximálně na 1*.

kosilka
19.12.2016 4 z 5

K této knize není moc co říkat. Je to oddechové čtení, příjemné, plynoucí, má to vtip, lidský přesah, duchovní myšlenky a hluboká zamyšlení. Přestože jde o kriminální případy, v člověku se čtením rozhostí v duši klid. To je ta zlatá, krásná, stará doba. Velmi kvalitní čtení.

MotorkaN
30.11.2016 4 z 5

Když jsem dočetla Povídky z jedné kapsy, tak jsem se hned vrhla i na tyto. A opravdu mě nezklamaly.

fojtikjirik
20.11.2016 5 z 5

Pěkná oddychová četba od velkého českého spisovatele, který podle mého soudu měl dostat Nobelovu cenu, na níž byl několikrát nominován.

Nelly
19.09.2016 4 z 5

Oddechová knížečka z kriminálního prostředí - je vůbec možné, aby něco, co zavání zločinem, mohlo pohladit duši? Ano, Čapek toto umí - hry se slovy a se zajímavými charaktery lidiček z podsvětí, které si snad i přes jejich kriminální život musíte oblíbit.

stastnyandel
27.07.2016 5 z 5

Miluji povídky.Tyto jsou kouzelne.Jdu hned na ty z prvni kapsy.

bergerova
24.06.2016

Znáte takový ten pocit, když máte před sebou maturitní seznam povinné četby a jste z ní mile překvapeni? Mile překvapená jsou hodně slabá slova na tuto knihu :)

Hedwik
31.05.2016 5 z 5

Krásné! Některé povídky veselé, některé méně, ale je zajímavé jak celá kniha povídek graduje.

Sourire
06.03.2016 5 z 5

Myslela som si, že Povídky z druhé kapsy sa mi budú páčiť minimálne tak veľmi ako tie z tej prvej. Ale nie. Páčili sa mi ešte viac.

Čapek ma opäť zaviedol na miesto činu, do súdnej siene, medzi detektívov a zločincov. Rozpráva však hlavne o živote, pravde, svedomí, strachu či smrti. A so slovami sa hrá tak krásne, že je čítanie jeho poviedok vždy pohladením pre dušu.

sulcv
28.02.2016

Povídky z druhé kapsy jsou zdařilé stejně jako z první kapsy.

Kunki
26.12.2015 4 z 5

"... a na posvatném vzoru Čintanami, to se rozumí, se válí ta mrzká psí ropucha; když mne viděla, zavrtěla potěšeně tím tlustým jelitem, kterému se u jiných psů říká ocas."

Pokud si chcete oddychnout, hurá do toho :)

alef
24.09.2015 5 z 5

Hlavními hrdiny těchto povídek jsou prostě - lidé - se svými slabostmi, radostmi, ctnostmi i nectnostmi ... a tak pan Čapek i z druhé kapsy vytáhl příběhy plné tajemství, zvláštních náhod a se zajímavým rozuzlením ... příběhy psané hravým a zábavným stylem, které mě prostě bavily :-).

"Ale ono na světě přichází nazmar tolik zvláštního důmyslu a takových těch krásných schopností – Víte, lidé mají tu trpělivost hledat v písku diamanty nebo perly v moři; ale aby hledali v lidech vzácné a podivné dary od pánaboha, aby nepřišly nazmar, to je ani nenapadne. A to je veliká chyba.”

Beni
23.08.2015 5 z 5

Čtenářská výzva 2015 - KNIHA KRÁTKÝCH POVÍDEK

Úžasné, jak člověk po letech vidí jinak již přečtené knihy :-) Četla jsem asi na základce a nyní znovu. Povídky se mi strašně líbily, dokázala jsem je ocenit. Když jsem je četla poprvé, tak mne to moc nebralo.. Určitě doporučuji všem přečíst :-)

Maverick
03.04.2015 5 z 5

Doporučuji si přečíst! Jedná se o krátké, ale přitom zajímavé detektivní povídky. Jako četba k maturitě ideální. ;-)

Veeris
13.03.2015 3 z 5

a jo, dá se, když se musí:)

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Sice mi povídky z první kapsy sedly více, ale i tyhle mají své osobité kouzlo. :)

katerina9455
04.01.2015 4 z 5

Povídky z jedné a druhé kapsy jsou moc příjemné a zábavné čtení. Kriminální případy v podání Čapka jsou moc moc fajn!