Povídky z druhé kapsy

Povídky z druhé kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48684/povidky-z-druhe-kapsy-48684.jpg 4 949 78

Karel Čapek (1890-1938) patří mezi těch několik literárních velikánů, jejichž díla nic neztratila ze své čtivosti ani tři čtvrtě století po té, co byla napsána. Ze všech jeho románů, próz i skvělých fejetonů patří Povídky z první a druhé kapsy k tomu nejlepšímu. Povětšinou detektivní příběhy, jejichž hrdiny jsou policejní komisaři, agenti, strážníci, četníci, ale také sňatkoví podvodníci, zločinci či fanatičtí sběratelé, přinášejí daleko více, než se na první pohled zdá. Čapek v nich uplatnil všechny stránky svého výjimečného talentu. Nejenže je skvělým vypravěčem napínavých příběhů, ale zároveň mistrem paradoxů, autorem, který jednou uplatní svůj smysl pro jemnou ironii (básník ve svých verších podvědomě zachytí číslo auta, které srazilo ženu), jindy přiblíží své pojetí spravedlnosti, kterou nelze vtěsnat do žádných zákonů, jindy napůl vážně napůl s tichým úsměškem předvede novou psychoanalytickou metodu jak usvědčit vraha i rychle rozpoznat novináře. Čapkovy povídky jsou přeloženy do všech myslitelných jazyků, většina z nich bezesporu obstojí ve srovnání s dílem největších mistrů drobných próz ve světové literatuře; přiznávám, že nikdy jsem žádnou knihu nečetl tolikrát a s takovým potěšením jako právě tuto.... celý text

PeterBahn
27.12.2020 5 z 5

Moc příjemné a čtení, zvláště když ležíte po operaci v nemocnici. Platí i o knize Povídky z jedné kapsy…:-)

Ava365
23.12.2020 5 z 5

Velmi krásná kniha. Detektivní příběhy s jemným Čapkovým humorem.

rencovav
19.12.2020 5 z 5

Když znáte trochu Čapkovo dílo a jeho biografii, jeho (světo)názory a (filosofické) myšlenky, neubráníte se tomu, že je v každé povídce, v každé větě, kterou napsal, tak nějak spatřujete. A Povídky z jedné i druhé kapsy jsou toho důkazem. Na těchto se mi líbila jejich provázanost mezi sebou, tu jsem u Povídek z jedné kapsy nezpozorovala, ale možná se pletu, možná byla i tam. Každopádně to musela být hodně velká sešlost pánů, kteří ty povídky vyprávěli. To už by se dneska vůbec nemohlo konat, teď v časech korony. :-D A taky tam s nimi neseděla žádná ženská, což samozřejmě může vypovídat i o stavu ve dvacátých letech, ale nemyslím si rozhodně, že by byl Čapek k ženám nějak přezíravý, spíš naopak mi připadá, že je měl v úctě, stejně jako všechny jiné lidi. Jeho povídky se mohou zdát úsměvné a někdy "pro děti", ale poskytují docela přesný obraz společnosti/charakterů.

A teď ještě dva úryvky:
Z povídky Obyčejná vražda
Sto třicet mrtvých vedle sebe, to už je slušná řada, i když je narovnáš jako šindele – Podle té řady jsi chodil, kouřil cigarety a řval na mančaft, tak dělejte, dělejte, ať už je to pryč! Copak jsi neviděl tolik mrtvých, tolik mrtvých – Ano, to je to, řekl jsem si, viděl jsem tolik mrtvých, ale neviděl jsem jednoho jediného Mrtvého; neklekl jsem k němu, abych se mu podíval do tváře a dotkl se jeho vlasů. Mrtvý je strašně tichý; musíš být s ním sám… a ani nedýchat… abys mu rozuměl. Jeden každý z těch sto třiceti by se namáhal, aby ti řekl: Pane lajtnant, oni mě zabili; podívejte se na mé ruce, vždyť jsou to ruce člověka! – Ale my všichni jsme se odvraceli od těch mrtvých; když jsme měli dělat válku, nemohli jsme poslouchat padlé.

Z povídky Poslední věci člověka
Ale od té doby… je ve mně taková úcta; všechno mně připadá důležitější… každá maličkost i každý člověk, víte? Všechno má ohromnou cenu. Když se dívám na západ slunce, říkám si, že to stojí za tu nesmírnou bolest. Anebo lidi, jejich práce, jejich obyčejný život… všechno má cenu bolesti. A já vím, že to je strašná a nevýslovná cena – A já věřím, že není žádné zlo ani žádný trest; je jenom bolest, která slouží tomu, aby… aby život měl tu velikou cenu –“ Pan Skřivánek se zarazil, nevěda jak dál. „Vy jste ke mně tak hodní,“ vyhrkl a dojatě se vysmrkal, aby si zakryl planoucí tvář.

Kontryhelka
02.12.2020 5 z 5

Přečteno v rámci povinné četby na střední škole. Nebylo to špatné čtení, Čapka mám ráda.

Cortegos
20.11.2020 4 z 5

Skvělé. Řekl bych, že Povídky z druhé kapsy jsou lepší než z té první, ve kterých se často opakoval tentýž motiv. Příjemné je zastřešení povídek konverzujícími přáteli a i sami povídky jsou bohatější, barevnější a samostatnější. Opět se v povídkách střídá humor, ironie, cynismus, morbidnost i prosté úvahy o životě.

Ana72154
30.09.2020 3 z 5

U některých povídek jsem se musela smát.

orson
05.09.2020 4 z 5

Podobné povídky jako z té první kapsy - prostě nadčasové.

marabart
04.06.2020 5 z 5

Některé povídky jsou vynikající, některé spíše standardní s opakujícím se motivem. Nelze si nevšimnout, jak Karel Čapek, pro mě inteligentně a bez zbytečného důrazu, brojí proti trestu smrti. Na druhou stranu u povídky Soud pana Havleny jsem se zasmál tak, jako při čtení už dlouho ne.

MadamC
11.12.2019 5 z 5

Opět nádherné počteníčko. Jsou trochu temnější než z té první kapsy. Čapek tu otevírá těžší témata jako je smrt, vina, snění, odpuštění, ale také láska, vtip a víra. Nechybí neotřelé vyprávění příběhů, které jsou jedinečné a opět nečekané. Moc jsem si to opět užila.

MarMarMar007
09.12.2019

Většina lidí si řekne "Klasika, nuda"
Já si ale dovolím nesouhlasit, Čapkovi knihy jsou podle mě ohromně inspirativní a vtipné. Je to pro všechny lidi, kteří se rádi zamýšlejí nad maličkostmi světa, ve kterém žijí, takže má cenu přečíst...

Kuža007
23.11.2019 5 z 5

Úžasné Čapkovy detektivní povídky. I když trochu krátké. Ale krásně vyřešené pragmatismem.

MilanCFC
11.10.2019 5 z 5

Moc se mi líbil ten prostý způsob, jak na sebe povídky a příběhy navazovaly. Hodnotím stejně jako u jedničky a vypíchnu povídku Ukradena vražda, ta je nesmírně propracovaná a opravdu hluboká. A přidám jeden z nejlepších úryvků z jiné povídky -

"Co s tím Seppem bylo dál, to nevím; ale tak si myslím, jaký by z toho uličníka mohl být hvězdář nebo fyzik. Vždyť to mohl být druhý Newton nebo co, ten zatracený kluk! Ale ono na světě přichází nazmar tolik zvláštního důmyslu a takových těch krásných schopností – Víte, lidé mají tu trpělivost hledat v písku diamanty nebo perly v moři; ale aby hledali v lidech vzácné a podivné dary od Pánaboha, aby nepřišly nazmar, to je ani nenapadne. A to je veliká chyba."

Tohle je prostě geniální a dneska ještě pravdivější než tehdy.

milary
22.07.2019 5 z 5

Tak jsem v rámci prázdnin zatěkala rozličnými žánry, a mezi jiným že si zopáknu nějakého lehčího Čapka. Jenomže holenkové, Čapka si jen tak "zopáknout" nelze, víme? On vás totiž přinutí žasnout. Posadí vás na zadek nepřeberným slovníkem, myšlenkami i aktuálností svých formulací, a já se jenom - ohromená - ptala, vážně? vážně jsem to už párkrát četla? Tak jak to, že mě to tak komplexně odkecává??? No prostě typickej "lehčí" Čapek... :)

DuncanIdaho
09.07.2019 5 z 5

Dobré pokračování Povídek z jedné kapsy.

JulianaH.
03.06.2019 5 z 5

V rámci prokrastinace (nebo odpočinku, budeme-li milosrdní) během přípravy na magisterské přijímačky jsem sáhla po Povídkách z druhé kapsy. Četla jsem je už v prváku na střední a patřily k dílům, která založila moji trvalou úctu ke Karlu Čapkovi. Už tehdy mi přišly geniální.

Teď mi přijdou geniální ještě víc. Jako patnáctiletá jsem asi ještě nedovedla pochopit jemně odstíněné pointy, které, jak se mi zdá, mají někdy i víc těžišť. Je úžasné, co všechno čtenář v těchto Povídkách najde: povahopis lidstva a konkrétních jeho exemplářů, obraz první republiky, pozoruhodné, a přece vesměs všednodenní děje, a k tomu svrchovaného génia jazykového (kdo by býval řekl, že čeština posluhovaček a strýců od dráhy může být tak libá, jako bylo obrozencům nářečí). Realistickou, a přesto poetickou vivisekci života.
A neúnavnou lásku k člověku. Je podivuhodné, že Karel Čapek dovede lidi milovat i znát současně; k tomu jsou obyčejně potřeba intelekty dva.

Připojím se k ostatním čtenářům, kteří uvedli svoje oblíbené povídky; pro mě je to Povídka starého kriminálníka, Případ s dítětem a Historie dirigenta Kaliny. Nejvíc mě ale pobavil Soud pana Havleny a hlubokým, dojímavým kouzlem na mě zapůsobila Balada o Juraji Čupovi. A také Obyčejná vražda ve mně zanechala silný dojem – no, už dost, nebo přepíšu prostě celý obsah.

Půjdu prokrastinovat dál u Povídek z jedné kapsy nebo Podpovídek, jelikož pan Čapek, jak už tu mnoho lidí napsalo, hladí po duši. A přesně to moje přijímačkami zmučená duše potřebuje.

Rozarka69
08.02.2019 5 z 5

S povídkou Ukradený kaktus jsem se setkala již na gymnáziu, kdy jsme dělali její rozbor. Uchvátila mě natolik, že jsem si musela přečíst celou knihu. Některé povídky jsou k pobavení. Zajímavé, jak se člověk může nevědomky usmívat u knihy, která je zároveň detektivního rázu. Zbožňuji Čapkovu tvorbu a jeho lidskost.

jindrich7442
31.10.2018 4 z 5

Dlouhá léta říkám, že bych rád vzal do ruky klasická díla, kterým jsem se ze vzdorného mládí v povinné četbě vyhýbal. Čtenářská výzva mi vehnala do náruče Karla Čapka a Povídky z jedné a druhé kapsy. U některých povídek jsem se upřímě pobavil. Jistě lze namítat, že nalézat pobavení v kriminálních případech je zvláštní. Nicméně každý kdo četl mi musí dát za pravdu. Lahodící "uším" mi byl především literární styl a dialekt tak typický pro tehdejší češtinu.

revolution9
07.08.2018 4 z 5

Krátke ľudové poviedky, do ktorých však Čapek prepašoval mnoho zo svojich pozorovaní (doteraz sa zamýšľam, či je skutočne zberateľstvo mužskou doménou), postrehov a poznatkov. Zrejmé je aj autorove zaujatie psychoanalýzou a psychologickými vedami, no nechýbajú ani humorné momenty, dokonca niektoré krátke útvary pripomínajú skôr anekdoty ako detektívne príbehy. Poviedky z druhej kapsy majú podobu rozpravy v kruhu rôzneho zastupiteľstva (sudcovia, doktori, vyšetrovatelia rozprávajú zažité i vypočuté príhody) , čo je teda aj spojovací bod jednotlivých príbehov. Poviedky z prvej i druhej kapsy stoja za prečítanie a i keď sa môže javiť ich jazyk trochu starosvetský, Čapkove myšlienky nájdu svoje uplatnenie aj v dnešnom technickom svete.

VesmirnaOndatra
05.07.2018 5 z 5

Sú spisovatelia, čo vedia neskutočne dobre písať o ľuďoch, sú i takí, čo vedia úžasne písať o ľudstve, ale len málokto dokáže písať o človeku tak dobre ako Čapek.

Anne Leyyd
29.12.2017 5 z 5

Nevím, čím to je, ale tyto povídky se mi líbily více, než ty z Jedné kapsy. Moc jsem si je užila a pobavila se téměř u každé. Obdivuji Čapkův styl psaní, jak perfektně, trefně, uvěřitelně, živě a poutavě dokáže vyprávět příběhy. U těchto jsem si opravdu připadala jako bych byla součástí sešlosti zmíněných pánů a poslouchala jejich příběhy a vyprávění. Dokonce zde byla i kupa námětů k zamyšlení, což jsem ani nečekala. Rozhodně se k nim v budoucnu vrátím a mám chuť si tato povídková díla pořídit do své knihovny.

5* a vřele je všem doporučuji. Spíše asi starším čtenářům. Mám pocit, že kdybych si je četla v 15 nebo 20 letech, asi by na mě neudělaly takový dojem jako dnes...

Poznámka: nejvíce mě asi pobavila povídka s papouškem (Soud pana Havleny) a k zamyšlení mě nejvíce přivedly povídky Muž, který nemohl spát a Poslední věci člověka.