Povídky z druhé kapsy

Koupit

Karel Čapek (1890-1938) patří mezi těch několik literárních velikánů, jejichž díla nic neztratila ze své čtivosti ani tři čtvrtě století po té, co byla napsána. Ze všech jeho románů, próz i skvělých fejetonů patří Povídky z první a druhé kapsy k tomu nejlepšímu. Povětšinou detektivní příběhy, jejichž hrdiny jsou policejní komisaři, agenti, strážníci, četníci, ale také sňatkoví podvodníci, zločinci či fanatičtí sběratelé, přinášejí daleko více, než se na první pohled zdá. Čapek v nich uplatnil všechny stránky svého výjimečného talentu. Nejenže je skvělým vypravěčem napínavých příběhů, ale zároveň mistrem paradoxů, autorem, který jednou uplatní svůj smysl pro jemnou ironii (básník ve svých verších podvědomě zachytí číslo auta, které srazilo ženu), jindy přiblíží své pojetí spravedlnosti, kterou nelze vtěsnat do žádných zákonů, jindy napůl vážně napůl s tichým úsměškem předvede novou psychoanalytickou metodu jak usvědčit vraha i rychle rozpoznat novináře. Čapkovy povídky jsou přeloženy do všech myslitelných jazyků, většina z nich bezesporu obstojí ve srovnání s dílem největších mistrů drobných próz ve světové literatuře; přiznávám, že nikdy jsem žádnou knihu nečetl tolikrát a s takovým potěšením jako právě tuto....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48684/povidky-z-druhe-kapsy-48684.jpg 4.4816
Detektivky, krimi, Povídky, Literatura česká
Vydáno, Levné knihy

Kniha Povídky z druhé kapsy

Cortegos
20. listopadu

Skvělé. Řekl bych, že Povídky z druhé kapsy jsou lepší než z té první, ve kterých se často opakoval tentýž motiv. Příjemné je zastřešení povídek konverzujícími přáteli a i sami povídky jsou bohatější, barevnější a samostatnější. Opět se v povídkách střídá humor, ironie, cynismus, morbidnost i prosté úvahy o životě.

Ana72154

U některých povídek jsem se musela smát.

orson

Podobné povídky jako z té první kapsy - prostě nadčasové.

marabart

Některé povídky jsou vynikající, některé spíše standardní s opakujícím se motivem. Nelze si nevšimnout, jak Karel Čapek, pro mě inteligentně a bez zbytečného důrazu, brojí proti trestu smrti. Na druhou stranu u povídky Soud pana Havleny jsem se zasmál tak, jako při čtení už dlouho ne.

MadamC
11.12.2019

Opět nádherné počteníčko. Jsou trochu temnější než z té první kapsy. Čapek tu otevírá těžší témata jako je smrt, vina, snění, odpuštění, ale také láska, vtip a víra. Nechybí neotřelé vyprávění příběhů, které jsou jedinečné a opět nečekané. Moc jsem si to opět užila.

MarMarMar007
09.12.2019

Většina lidí si řekne "Klasika, nuda"
Já si ale dovolím nesouhlasit, Čapkovi knihy jsou podle mě ohromně inspirativní a vtipné. Je to pro všechny lidi, kteří se rádi zamýšlejí nad maličkostmi světa, ve kterém žijí, takže má cenu přečíst...

Kuža007
23.11.2019

Úžasné Čapkovy detektivní povídky. I když trochu krátké. Ale krásně vyřešené pragmatismem.

MilanCFC
11.10.2019

Moc se mi líbil ten prostý způsob, jak na sebe povídky a příběhy navazovaly. Hodnotím stejně jako u jedničky a vypíchnu povídku Ukradena vražda, ta je nesmírně propracovaná a opravdu hluboká. A přidám jeden z nejlepších úryvků z jiné povídky -

"Co s tím Seppem bylo dál, to nevím; ale tak si myslím, jaký by z toho uličníka mohl být hvězdář nebo fyzik. Vždyť to mohl být druhý Newton nebo co, ten zatracený kluk! Ale ono na světě přichází nazmar tolik zvláštního důmyslu a takových těch krásných schopností – Víte, lidé mají tu trpělivost hledat v písku diamanty nebo perly v moři; ale aby hledali v lidech vzácné a podivné dary od Pánaboha, aby nepřišly nazmar, to je ani nenapadne. A to je veliká chyba."

Tohle je prostě geniální a dneska ještě pravdivější než tehdy.

Praha noir
Praha noir