Povídky o slabých ženách a silných mužích a naopak

Koupit

Soubor povídek od české autorky z roku 1927. Hašková líčí půvabné, ale i velmi vtipné seznamování budoucích manželů s rodiči jednoho z nich, v dalším příběhu vypráví dojemnou historku o rozbité váze coby svatebním daru atd.

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175629/big_povidky-o-slabych-zenach-a-silnych-muzich-a-naopak-175629.jpg 3.78

Kniha Povídky o slabých ženách a silných mužích a naopak

Knihomolka134
08.12.2020

Naivni povidky minuleho stoleti o hledani manzela, partnera, o namlouvani a vdavkach. Kratke, mile, nevtirave. Casto jsem se smala nad prostoduchosti tech popisovanych zen.

Jaruš7
08.09.2019

Dík za E-knihu zdarma, povídkové potěšení z časů bez rádia, elektrifikace, automobilového vzrušení, jen lidské vztahy, v rámci životní touhy po štěstí v mezích mravní výchovy, majetkových poměrů a politické situace.

Citace :" Maminko, chceš Bělu vdávat jako nás?" " Ovšem", odpověděla paní Patočková, "Vdám Bělu za muže krásného, hodného a bohatého. Je mladý, silný , urostlý jako jedle široký v ramenou a útlý v pase, snědá, černovlasý, oči zelené jako tůně, zasmušilý, interesantní pohled, inteligentní tvář - skutečně krasavec... "
"Maminko," řekla Adéla, "pusť toho krasavce k vodě". Běla už hocha má, hodného a bohatého a mají se rádi." .. ale je ošklivý...
"Jak se ten ošklivec jmenuje?"
" Oldřich. Je filosof, ale má velkostatek a cukrovar."
"Povídám ti Adélo, že je Běla husa, která vůbec nerozumí mužské kráse. Neviděla jsem hezčího muže nad Oldřicha."
Adéla se podívala na matku s obdivem. "

Jako manželka Jaroslava Haška má podobný styl povídek, ale žensky něžnější s citem pro drama zahalené v chudobném hávu.

Aliii
29.08.2016

Spousta zajímavých povídek o mezilidských vztazích vypovídajících o společnosti té doby. Některé byly úsměvné, jiné poučné a většina z nich mě bavila i pobavila. Už jen pro tu možnost srovnání tehdejší a současné doby doporučuji přečíst.