Povídky malostranské

Povídky malostranské https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97/bmid_povidky-malostranske-zvP-97.png 3 2867 286

Sbírka povídek Povídky malostranské je vrcholným prozaickým dílem Jana Nerudy a jedním z nejvýznamnějších literárních děl české literatury vůbec. Soubor třinácti povídek, které původně samostatně vycházely v různých časopisech (Květy, Národní listy, Podřipan, Lumír), autor sestavil a prvně společně vydal v roce 1877. Náměty k povídkám autor čerpal ze vzpomínek na léta svého dětství a dospívání strávená životem na Malé Straně. Čtenářům v nich předkládá věrný obraz každodenního života měšťanů i prostých obyvatel města v polovině 19. století. Jeho postavy jsou vždy pečlivě a podrobně vylíčeny a charakterizovány. Nemalý význam v jeho povídkách zaujímá i přesný místopis prostředí, v němž se děje povídek odehrávají.... celý text

m_martina
27.05.2020 5 z 5

Nerudovy Povídky malostranské čtu ráda. Už jsem se k nim za ta dlouhá léta, co chodím po této zemi, vrátila několikrát.

RMarkéta
22.04.2020 4 z 5

Malá Strana je magická, pohádková, kouzelná a osobitá část Prahy, kde si vždycky připadám jako v jiném světě. Je nemožné si toto místo nezamilovat. Přitáhne se vás jako magnet. Vryje se vám pod kůži a už nikdy nepustí. Lidé tu odjakživa byli také velmi osobití a svérázní. Takovým lidem věnuje Neruda svou pozornost. Jejich povahy a mezilidské vztahy moc dobře znal a dokázal detailně vykreslit. Měla jsem jejich životy přímo naservírované na stříbrném podnose a chvilkami si připadala i jako obyčejný šmírák. S příběhy zde uvedenými je to ale jako na houpačce. První je poněkud delší, proto nějakou dobu trvá než se do knihy čtenář zakousne. Pokud to zvládne, tak už knihu z ruky nedá.

Cress
14.04.2020 3 z 5

Tohle nebyl úplně můj šálek čaje. Některou klasiku/povinnou četbu mám ráda, ale tohle ne. Některé povídky byly fajn a líbily se mi (Pan Ryšánek a pan Schlegl, O měkkém srdci paní Rusky, Svatováclavská mše), ale většina mě neoslovila.

666Jitka
08.04.2020 5 z 5

Neobyčejné příběhy obyčejných lidí žijících na Malé straně v Praze v 19.století, které vypráví Jan Neruda velice lidským a pěkným způsobem. Přála bych si tam být a vidět vše na vlastní oči, i když v podání Jana Nerudy jako bych tam byla :-)

Sabina335
07.04.2020 4 z 5

Trochu mi vadí styl psaní, ale tak se prostě psávalo.

Anetka03
09.03.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Když si člověk zvykl na Nerudovo vyjadřování, poměrně rychle mu to utíkalo. A všechny povídky mají krásný a občas i vtipný příběh

Opisska
05.03.2020 4 z 5

Krásně napsáno

Hobo
02.03.2020 5 z 5

Čeština 19. století mě nepřestane uchvacovat. V průběhu mého života jen pozoruji pozvolný úpadek. A není to jenom používáním slov, jež byly kdysi považovány za sprosté - však v přímé řeči mají své oprávnění. Ale popsat dění bez nich - i v tom je mistrovství. A v tom, jak Neruda dokázal popsat prostého člověka své doby, jeho uvažování a problémy, je dnes zřejmě nedosažitelný.

zdenaR
28.02.2020 4 z 5

Krásná klasika, potěší a pohladí na duši :-)))

Lablynt
27.02.2020 4 z 5

Troufám si říct nadčasové, mistrně vykreslené a hravé střípky malostranského života. Miluju všechny ty nevtíravé narážky a hlášky typu: "Ono to půjde, však oni přijdou..."

Han-nah
06.01.2020 4 z 5

Na knize mě zejména zajímá krásný jazyk, kterým je kniha napsána.

PetrCepek
05.01.2020 5 z 5

Na svou dobu supermoderní pojetí.

sgjoli
18.12.2019 4 z 5

Některé povídky mi byly bližší, některé méně - nicméně celkově na tuto knihu vzpomínám s radostí. Krásný jazyk, mistrně zachycený genius loci Malé Strany, skvěle vykreslené figury. Nejvíc mne asi dojímala povídka o panu Vorlovi, který tak moc chtěl zapadnout mezi obyvatele... a tak moc mu to nešlo... Určitě se k této klasice ještě někdy vrátím.

evelýny
08.12.2019 5 z 5

Pan Neruda mě bezpečně svým poetickým vyprávěním zavede, aspoň v mojí fantazii, do svého mládí.
Mohu spolu s básníkem stoupat Ostruhovou ulicí a sledovat, zda se někde nemihne zelený kabátek pana Rybáře, jestli již pan Vorel sobě nakouřil pěnovku nebo, zda se konečně paní Ruska odstěhovala na Újezd.
Nezapomenu vždy pozdravit pana Vojtíška. Jen ,,babě Miliónové“ se vyhnu obloukem.
A pravidelně postávám před domem U Dvou slunců. Co kdyby se náhodou otevřelo okno…
,, …v oku cítil nevýslovný tlak. Neviděl nic určitého, vše se třpytilo, jak rozpuštěný démant. Vše se vlnilo až k samému oknu, až do jeho oka. Moře... Moře...
Dál už povídat nemohu. Dál už neumím…"

P.S: Víte, kdy nastanou lepší časy? Dokud si zámecký lev nesedne na vyšehradskou houpačku...
P.P.S: Co by asi tak pan Neruda napsal dnes...?

Sarah01
10.11.2019 5 z 5

Něco psaného tak krásným jazykem a přitom tak obyčejně a jednoduše k pochopení si dnes člověk v moderní literatuře už fakt nepřečte. Tak bohatá slovní zásoba, žádná věta se neopakuje, prostě nádhera.

-Pečivo-
27.10.2019 2 z 5

Kdybych to bejval aspoň byl sehnal někde v antikvariátu! Tohle nevkusný vydání z levných knih tomu totiž taky nepřidalo.

Na malé straně jsem se za mých mladých let párkrát ztratil v ulici jägermeistrova a proto jsem si řekl, že by nebylo od věci, přečíst si tuhle českou klasiku.

Po dvou povídkách jsem z tím chtěl zatopit. Konec recenze. 3/10. Nedočteno, po větě “obličej tak zdravě svítivý a do červená lesklý jako nedělní pečínka, politá čerstvým máslem” jsem knihu odložil.

MOu598
16.09.2019 4 z 5

Vzpomínám, jak se mi líbila asi před 45 lety četba z knihy na pokračování v rozhlase. Ráda jsem si to znovu připomněla. Hezky se čte a, když se člověk začte, nevadí ani stará slova a skladba vět. Mám ale raději ty kratší povídky.
Pěkné, lidské.
Citát:
"Záviděl bych kominíkům, kdyby neměli přece jen tak jednostranně černý názor do lidského života."

Asterixxka
16.09.2019 2 z 5

Vrátila jsem se k nim po asi 15 letech a musím říct, že jako dítě mě bavily víc. Asi jsem jako dítě nevnímala lítost a úzkost, kterou na mě některé z nich působily.

Taralcielle
04.09.2019 4 z 5

Některé ano, některé ne. Celkově velmi pěkné čtení. Četla jsem nejen v rámci povinné četby.

kilometr
28.06.2019 4 z 5

"Do padesáti jsem miloval,od padesáti je mi líto,do padesáti jsem pivo pil,od padesáti piji víno."Dnes už podobné knihy nikoho nenadchnou,nicméně za přečtení určitě stojí.70%.