Povídky malostranské

Povídky malostranské https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387279/povidky-malostranske-Lff-387279.png 4 12 3

Sbírka povídek Povídky malostranské je vrcholným prozaickým dílem Jana Nerudy a jedním z nejvýznamnějších literárních děl české literatury vůbec. Soubor třinácti povídek, které původně samostatně vycházely v různých časopisech (Květy, Národní listy, Podřipan, Lumír), autor sestavil a prvně společně vydal v roce 1877. Náměty k povídkám autor čerpal ze vzpomínek na léta svého dětství a dospívání strávená životem na Malé Straně. Čtenářům v nich předkládá věrný obraz každodenního života měšťanů i prostých obyvatel města v polovině 19. století. Jeho postavy jsou vždy pečlivě a podrobně vylíčeny a charakterizovány. Nemalý význam v jeho povídkách zaujímá i přesný místopis prostředí, v němž se děje povídek odehrávají.... celý text

sarahmoon
14.10.2023 3 z 5

Audiokniha - příjemný poslech.

Povinná četba! No... tak jsem to po čase zkusila :o) buď znovu nebo poprvé. Asi na mě dílo moc nezapůsobilo, jelikož si to přesně nevybavuji.

Každopádně to něco do sebe má...

Kabuky
12.06.2022 5 z 5

Klasika povinné četby.

Monika1717
15.06.2020 5 z 5

Povinná četba. Na všech typech škol. Nejvíce se mi líbil Týden v tichém domě, jak líčily na ženicha a vyšívaly a zase páraly monogramy. V hodinách čj se rozebíral děj, postavy, prostředí. Já jsem je ale měla docela ráda. Představovala jsem si malostranské lidičky - paní Rusku, Hastrmana, pana Vorla s jeho pěnovkou, chudáka žebráka pana Vojtíška. Figurky to byly hodné, přející, dobrosrdečné, závistivé i pomlouvačné. Lidské charaktery jako by se přesunuly do dnešní doby.

Jan Neruda
česká, 1834 - 1891