Noční směna (20 povídek)

Noční směna (20 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370948/mid_nocni-smena-MLP-370948.png 4 1351 167

Povídky a novely série

Dvacet příběhů, v nichž nic není, jak se zdá, a temné stíny noci pronikají i do bezpečného světla dne. Příznivci krále hororu dobře vědí, že Stephen King nevyniká jen znamenitými romány, ale píše i skvělé povídky. Ve dvaceti zneklidňujících příbězích této sbírky to dokazuje s virtuozitou přímo mistrovskou. Zavede nás na důvěrně známá, obyčejná místa, která na první pohled nevzbuzují žádné podezření. Střední škola, prádelna, kukuřičné pole, to nejsou místa, kde by měl člověk obavy, jenže ve světě Stephena Kinga může démonickým silám sloužit každé prostředí. Když je doba příhodná, mají temné síly moc a oběti jsou zaskočeny nepřipravené…... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Night Shift , 1978

LilyGorch
LilyGorch
25.03.2024 4 z 5

Noční směna je sbírka dvaceti povídek z pera krále hororu, Stephena Kinga. Každá povídka má průměrně dvacet stran a začíná ilustrací od komiksového kreslíře M. Wolfa.

Autor jednotlivé scény zasazuje do čtenáři velmi známých míst, jako je například starý dům, sklep, škola, prádelna, zarostlá zahrada nebo kukuřičné pole. Proto jsou tyto temné příběhy tak znepokojivé – právě pro ten pocit, že něco hodně nepříjemného na nás může číhat naprosto kdekoliv a my mu nic netušící vkráčíme přímo do náruče..

Přiznám se, že Kinga nemám ještě tolik načteného, proto jsem si říkala, zda dokáže na tak málo stránkách rozehrát zajímavý příběh, vybudovat děsivou atmosféru a ještě to celé dovést zdárně do konce. Mno a aby ne! Pan King jako by posbíral všemožné lidské strachy, obavy, fóbie a vystavěl na nich děj jiskřící napětím. Jistě, některá z povídek na vás zapůsobí více, některá méně. Řekla bych, že tady už záleží přímo na čtenáři a jeho vlastních “strašidlech", obavách a životních zkušenostech. Kde jednomu působí odpor a zhnusení sklep plný obřích krys, tam druhý zůstává naprosto klidný. Vzápětí jej však třeba vykolejí zoufalá bezvýchodnost situace nastíněné v další z povídek. A co teprve potom, když zjistíte, že je všechno trochu jinak, než jste si celou dobu mysleli..? Znepokojivé..? To minimálně! =D

4,5/5 *

Za tuto sbírku povídek moc děkuji @knihybeta ! :o))

Hadati
Hadati
19.03.2024 4 z 5

Sbírka 20 krátkých hororových povídek (v průměru 20 stran na povídku), na kterých je již znát, že jsou půl století staré. Přesto většina z nich i po tak dlouhé době zaujme. Nečekejte u nich šťastné konce.

Užijete si všehochuť. Sbírka začíná povídkou, která je poctou Lovecraftovi. V další se brodíte krysí záplavou. Jsou tu dvě povídky, u kterých jsem měl pocit, že by mohly být předchůdci nejznámějších Kingových románů To a Svědectví. Děti kukuřice je pak povídka, kterou jsem viděl jako první zfilmovanou ještě předtím, než jsem Kinga poznal jako spisovatele. U povídky Náklaďáky jsem se pak zamýšlel, jestli nemohla být inspirací pro Spielbergovu prvotinu Duel.

Každá povídka má něco do sebe, ale i zde jsou povídky, které výrazně vyčnívají nad ostatní. Při Šroťáku mi asi nejvíce mrazilo v zádech, kdy zde bylo postupně zvyšováno napětí i odhalování záhady. Bojiště mě pak dost pobavilo, jako drsnější verze Toy Story. Určité zadostiučinění jsem pak cítil v povídkách Římsa a Mrtví se někdy vracejí, i když ani tady se nedá moc mluvit o šťastných koncích. A přestože v povídkách Poslední příčka žebříku a Žena v pokoji není ani trocha nadpřirozena, jsou právě proto tyhle dvě z celé sbírky těmi nejemotivnějšími, protože něco podobného můžete zažít i vy na vlastní kůži a přejete si, aby se vám nikdy nic takového nepřihodilo.

soukroma
soukroma
24.02.2024 3 z 5

Nemám ráda horory plné monster, upírů, slizu, pozemských a vesmírných nemocí a ďáblových intrik, ale pár prvních povídek jsem přetrpěla a doufala, že mne King nezklame a naservíruje i poněkud jiný žánr.
A nezklamala jsem se, přišlo Bojiště: úžasná drobnost, originální s pointou, která musí z každého s posledním řádkem vyrazit dech.
Líbily se mi zabijácké thrillery Jahodové jaro i Muž, který miloval květiny. A ocenila jsem drsnou školu v povídkách Římsa a Nekuřáci a.s.

zelda7
zelda7
14.02.2024 5 z 5

Moje první povídková sbírka od Kinga. Hodnotím pěti hvězdami i přesto, že některé příběhy se mi líbili méně než jiné. Na knize se mi líbí jakési spektrum různých strachů, které se povedlo autorovi obsáhnout. Nejvíce se mi líbilo Prokletí Jeruzalému, Šroťák, Mrtví se někdy probouzejí nebo Šedá hmota.

Janizoun
Janizoun
13.02.2024 5 z 5

Skvělé povídky, které se mi moc líbily. Nemůžu jim vůbec nic vytknout a líbily se mi všechny bez vyjímky.
Kdo umí ten umí, nezbývá mi nic jiného než dát plný počet hvězd a vybrat si další knihu od pana spisovatele, ale je jich tolik, že vždy přemýšlím kterou, když každá je top a je tolik knih, které chci v životě ještě stihnout přečíst.
Každopádně, kdo hledá zajímavé příběhy, které jsou plné napětí, tato povídková knížka může být pro mnohé ta, která nezklame.

anebar
anebar
04.02.2024 3 z 5

Některé povídky zaujaly více, některé méně. To je tak všeobecný pohled, když čtu ostatní komentáře.

Pro čtenáře, kterým je 30 let a méně je i překlad poněkud kostrbatý, protože jsou jednotlivé povídky už velice staré a psalo se jinak. Každá povídka je zároveň napsána trochu jiným způsobem, takže pokud jste od Kinga nečetli ještě nic, nebo začínáte, povídky doporučuji. Pokud ho již máte načteného, tak spíše sáhněte po celistvé knize v rámci jednoho kontinuálního příběhu.

bookcase
bookcase
01.02.2024 4 z 5

Různorodá směska povídek, některé zaujaly míň, jiné až moc :). Jedním slovem bych je nazvala znepokojivé, spousta mi utkvěla na hodně dlouho v hlavě :)

DjLuko
DjLuko
30.01.2024 4 z 5

Kvalita týchto zväčša hororových poviedok síce kolísala (ako to už pri týchto zbierkach býva), no nie výrazne. Siahala od jemne nadpriemerných po tie naozaj vynikajúce (napr. The Mangler, alebo Sometimes they come back). Remeselne ide skutočne o absolútne superkvality. Čo mi však paradoxne chýbalo k dokonalosti, bola prílišná doslovnosť a akési absentujúce tajomstvo. Záporák každej jednej poviedky bol pomerne jasne definovaný a v závere i "obnažený" v akejsi žánrovo gýčovej podobe na štýl "príšera znova otvorila oči". Je to škoda, obzvlášť pri autorovi, ktorý sám v úvode píše, že každý "veľký" horor je principiálne alegorický. Na tomto svete sú i desivejšie veci, ako upíri a duchovia - a neraz sa skrývajú v nás.

veronika8887
veronika8887
21.01.2024 5 z 5

Tahle knížka se řadí mezi nejlepší které jsem od Pána Hororu četla. 20 povídej jedná lepší než druhá. Za mě nejlepší povídky jsou Nekuřáci, Římsa a Muž který miloval květiny. Měla jsem obavu se do téhle knihy začíst, protože Bazar zlých snů mě tolik neoslovil. Nakonec mě kniha překvapila.

Timkim
Timkim
09.01.2024 5 z 5

Naprosto fantastická sbírka povídek. Jsem nadšen a jelikož pracuji na stálé noční směně, volba byla jasná :-) bylo to velice různorodé a o to víc mě to bavilo. Mezi top bych vyzdvihl Římsu, Šroťák a Bojiště..no a Nekuřáci a.s......vám nějak nevím, zda si zapálit, nebo ne...téměř dokonalé. 90%

MamaKnihomolka
MamaKnihomolka
04.01.2024 4 z 5

Nový rok nejde přivítat jinak, než Kingem. Noční směna je soubor dvaceti povídek, ke kterým přispěl skvělými ilustracemi a obálkou Murinwolf.art.
Znala jsem jen dvě povídky – Děti kukuřice a Šroťák. Všechny ostatní jsem neznala a jsem ráda, že jsem měla možnost si je přečíst v novém vydání.

Samozřejmě povídková kniha je vždycky risk ať u známého autora, či začínajícího. U povídek nikdy nevíte. Buď to může být top, nebo propadák.
Ty, které jsou za mě top je Kostlivec, Mrtví se někdy vracejí, Šroťàk, Nekuřáci a.s., Římsa a Poslední příčka žebříku.
U každé jsem prožívala něco jiného. Strach, nejistotu, dojetí, sevření srdce nebo husí kůži.
Taky se mi libí jeho neustálé propojování. Prokletí Jeruzalémské nebo-li Jerusalems' Lot, neříká vám to něco? Ano, Salems' Lot nebo-li Prokletí Salemu, které autor polohově usadil až podivně blízko sebe. A v povídce Na dobrou noc podivnosti ze Salemu roztahují své drápy dál.

King píše velmi živě a svižně. Jsme u něj zvyklí většinou na hodně podrobné popisy a pomalý, vyvíjející se děj. Díky tomu jsou některé jeho knihy tlustší. Tady to tak není, povídky jsou tak akorát dlouhé bez hluchých míst, proto bych tuto sbírku povídek klidně doporučila těm, kteří s Kingem začínají.

okeey
okeey
04.01.2024 3 z 5

Jedná se o sbírku povídek, kde najdeme kultovní příběhy jako je Šroťák, Kukuřičné děti, atp.
Je pravda, že jsem z knihy taková rozpolcená, Kingovy povídky už mě konečně začaly bavit, ale není dobré, aby přesahovala kvantita nad kvalitou. 20 povídek na jednu knihu už je podle mě opravdu hodně. V knize se samozřejmě najde spoustu kvalitních povídek, ale za mě tak něco lehce přes polovinu. Bohužel, od knihy jsem čekala víc, ale 100 lidí 100 názorů, neznamená to, že zrovna ty nemůžeš být z knihy nadšený.

Ivan F
Ivan F
02.01.2024 4 z 5

Čím som starší, tak dokážem autorom viac odpustiť, už nie som tým "neomylným kritikom" s jediným správnym názorom. K tomu sa ešte viac zabávam a rád smejem. Zbierku poviedok Night Shift som čítal kedysi dávno a bol som z nej nadšený. Lenže roky preleteli a moja pamäť už nie je to čo bývala, hoci je v nej mnoho uloženého. Prišiel čas na repetíciu a po prečítaní prúser. Nadšenie mladého čitateľa sa zmenilo na pomerne rozpačité pocity z poviedok veľmi premenlivej kvality. Autorovi som uveril aj veci totálne bizarné (prečo nie, však?) a, to ma podrž, párkrát som sa aj pomerne dobre zasmial (zbierka hororových poviedok a smiech?!), toť najväčší a pre mňa prekvapivý bonus. Už niekoľkokrát som sa vrátil ku knihám, ktoré som mal v pamäti uložené ako "knižné bomby" a po opätovnom prečítaní som zistil, že sú bez trhaviny. Zaujímalo by ma, čo si King myslí o svojej rannej tvorbe a či si vôbec spomenie na všetko to, čo napísal. Asi by zostal poriadne prekvapený a my, čitatelia, tiež. Z úcty k spisovateľovi hodnotím ako hodnotím, ale je to silno nadnesené.

Arkagas
Arkagas
23.12.2023 5 z 5

Na tuhle krásku jsem se tak těšila! Už jen díky tomu, že nejen obálku, ale i ilustrace ke každé povídce dělal Murin.Noční směna je sbírka povídek, ve které se nacházejí klasická díla, která znáte především z filmů - Kukuřičné děti, Noční směna, nebo třeba Šroťák, alias Děs v prádelně - kdo nezná doporučuju. Pro milovníky hororu a upírů je tu ale samozřejmě původní povídka Prokletí Jeruzalému, podle které byl natočený Chapelwaite s Adrianem Brodym, který doporučuji, kudy chodím. Jedná se vlastně o prequel Prokletí Salemu. Dokonalá záležitost knižně i seriálově. Ano, najdou se tu i slabší kousky, ale jinak je to jízda, od které se nedá odtrhnout. Miluju a děkuju.
Knížku mi zaslaly knihy Beta v rámci spolupráce.
Moje hodnocení: 10/10

Sarka25
Sarka25
23.11.2023 5 z 5

Moje úplně první knizka od "Mistra" a myslím si že od té doby je King jedním z mých top autorů. Takže děkuji mě kolegini Klarce že mě zasvětila do díla Stephena Kinga je z toho láska na cely život.

Filatov
Filatov
12.11.2023 3 z 5

Stephen King tak jak píše v předmluvě mě chtěl vzít do obýváku. Pravdou je že se mu to moc nepovedlo. Ono jak to tak u povídkových knížek bývá, bolestí je rozdílná kvalita povídek. Některé bych s klidem vynechal a některé by popravdě potřebovaly samostatnou knihu.

Pechule
Pechule
08.10.2023 3 z 5

Některé povídky mě vůbec neoslovily, některé se četly jedním dechem.

Mabie
Mabie
25.09.2023 5 z 5

Je to první kniha povídek, kterou jsem od Kinga četla, ale určitě nikoli poslední - všechny povídky byly skvělé. King píše sugestivně, je perfektní vypravěč s obdivuhodnou invencí a jeho postavy a popisy jsou velmi uvěřitelné.
Všechny povídky ve sbírce jsou tísnivé, mrazivé, hororové, pár je mysteriózních, některé až bizarní a poslední je psychologická (ani bych v ní nepoznala Kingův rukopis).
Nečekala jsem, že budou tak moc dobré.
Určitě doporučuji!

m2056
m2056
03.09.2023 3 z 5

Některé povídky lepší jiný slabší každému se bude líbit něco jiného.

Květ
Květ
03.09.2023 5 z 5

Sbírka dvaceti povídek od mistra hororu. Jsou rozmanité, některé povedenější jiné méně, ale zaujaly mě asi všechny a rozhodně převažují ty lepší. Vítejte ve světě strachu, vyšinuté lidské mysli a fantaskních bytostí :)