Noční směna

Dvacet příběhů, v nichž nic není, jak se zdá, a temné stíny noci pronikají i do bezpečného světla dne. Příznivci krále hororu dobře vědí, že Stephen King nevyniká jen znamenitými romány, ale píše i skvělé povídky. Ve dvaceti zneklidňujících příbězích této sbírky to dokazuje s virtuozitou přímo mistrovskou. Zavede nás na důvěrně známá, obyčejná místa, která na první pohled nevzbuzují žádné podezření. Střední škola, prádelna, kukuřičné pole, to nejsou místa, kde by měl člověk obavy, jenže ve světě Stephena Kinga může démonickým silám sloužit každé prostředí. Když je doba příhodná, mají temné síly moc a oběti jsou zaskočeny nepřipravené…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/370948/nocni-smena-MLP-370948.png 4.2827
Série:

Povídky a novely (1.)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (70)

Přidat komentář
pazdy15
03. května

LUXUS !!! To by mě taky mohlo napadnout, vždyť jsou to tak "jednoduchý" příběhy ... Ovšem sepsat to líp než S. King , to prostě nejde ;) Co on dokáže vložit do tak krátkých povídek, to se ani nedá věřit ! A už jen to, že by skoro vše v této knize dávalo smysl a bylo možné i v reálu, nahání hrůzu ! 5 z 5

ChristineDaee
08. dubna

Lepšie aj horšie. Najviac ma zaujali poviedky s originálnymi hrôzami ako Šroťák a Náklaďáky. Čo keby stroje prestali slúžiť svojim stvoriteľom ? Výborné sú aj tie s veľkou dávkou čierneho humoru napríklad Bojište, Nekuřáci a.s. A tie, ktoré tu už boli v iných podaniach, ale toto spracovanie je desivejšie ako predošlé - Šedá hmota, Děti kukuřice, Kostlivec, Já vím, co potřebuješ. Od tejto chvíle si budem dávať pozor na veľkú skriňu v spálni, na potraviny, ktoré by mohli byť po záruke a najmä na kukuričné polia. :D Za slabšie považujem Jahodové léto, Muž, který miloval květiny a za najslabšie Žena v pokoji. V konečnom dôsledku kniha od ktorej sa nedá odtrhnúť. :D

evickakyticka
06. dubna

Postupem času, kdy od Kinga přečtete víc knih, zjistíte, že některé povídky zůstanou srdcovkami. Pro mě jednoznačně Nekuřáci, Římsa, Na dobrou noc a Prokletí Jeruzalémské. Když se podívám na hodnocení všech povídek knihy, polovině jsem dala plný počet a to se běžně nestává. Asi bude fakt, že Kingova díla z raných dob budou ta nej. Proto nezbývá, než tuto sbírku doporučit.

blanickaa1
15. března

Pokud budu hodnotit jako celek, tak ucházející. Některé povídky byly slabší jiné lepší a jiné skvělé. Za mně nejlepší byly Bojiště, Náklaďáky, Trávníkář a Nekuřáci a.s. Nejslabší byla Muž, který miloval květiny, Žena v pokoji a Noční směna. Ostatní ušly.

katchamccall
06. března

King je king. Knížku jsem převážně četla po večerech, v ložnici, s obrovskou skříní....po přečtení Kostlivce jsem tu noc spala v obýváku s rozsvícenou lampičkou. Díky panu Kingovi mi fantazie umí jet na 110%.

nik077
05. března

King....jeho povídky jsou super....

dalibor123
01. března

Nevím co napsat ke knize jako takové. Snad jen top 5 povídek z této knihy:
Noční směna, Kostlivec, Římsa, Nekuřáci a.s., Děti kukuřice :)

Zouharka
22. února

:( povídky nemusím , škoda, kdyby tak vydal další nějaký román, tak koupím, ale takhle ne .Mrzí mě to . Jedna jediná povídka co se mi zažrala pod kůži je Mlha, doted se bojim jezdit v mlze, vždy si vzpomenu

Tesinka_Laufey
21. února

Většina povídek byla úžasná a u některých jsem litovala, že byly tak krátké. Pár povídek trochu pokulhávalo, ale ztratí se to, protože nejdou hned po sobě.

Zouharka
12. února

ach jo, škoda, nějak jsem povídkám nepřišla na chuť :(

batterdoll
19.11.2017

Skvělá sbírka 20 povídek, od které se nedalo odtrhnout.

jardass
04.06.2017

Některé povídky super, jiné průměrné a některé celkem nuda. Takže celkově průměr. :)

Andělka16
08.03.2017

Dnes večer jsem měla "bezva nápad" poslouchat původní text povídky od S. Kinga - Náklaďáky (sb. Noční směna) a k tomu si pročítat překlad do češtiny, abych se "něčemu přiučila". Ten nápad se ukázal později jako ne moc šťastný. To jsem se nasmála. Zde jen několik perliček z překladu:
do skladu - přeloženo - do kvelbu.
Útočí - překlad - Von pude po nás!
jako bys přihrával... Překlad - jako bys to bral zezadu na velký vápno
až výlevka praskla... Překlad - že jsem jí prorazil dno (pozor: myšleno hlavou - to bych chtěla vidět)
budova - překlad - jídelna
černoch - překlad - barman
Při nárazu mu odletěly boty. Překlad - Měl zuté boty.
V té chvíli zestárl o padesát let. Překlad - Bylo mu asi padesát let.
Vrhla se mi do náruče. Překlad - Vrhla se na mě.
Odpočiňte si - Dej si rest.
cisterna byla prázdná - cisterna byla vypumpovaná do mrtě
Nadčasová tvář, jejíž stáří lze jen těžko určit. Překlad - Její tvář, to je nadčasová, věčná tvář válečné vdovy.
A to nejlepší na konec:
Černoch už byl venku pět hodin. - v knize přeloženo (nekecám). Už tu máme večerní červánky a barman je tam už pět hodin. :-) Těsně vedle!!
O tyhle perly jsem se prostě musela podělit. :-)

martina.culik
23.02.2017

Romány od Kinga mám velice ráda a patří k mým oblíbeným autorům, ale jeho povídky mě až na pár výjimek vůbec neoslovují. Přijdou mi takové nedokončené, vytržené z kontextu. Nevím. Raději se budu držet románů a vyhýbat se sbírkám povídek.

kubal18
22.02.2017

První povídková Kingovka se kterou jsem měl tu čest. Co povídka, to super věc.

Silwinka87
30.01.2017

Ještě nikdy se mi nestalo,že bych měla při čtení ve vaně ,plné horké vody,husí kůži..King to dokázal..Skvělé strašidelné čtení před spaním..

danny_21
29.01.2017

Noční směna je mou nejoblíbenější Kingovou povídkovou sbírkou, drtivá většina z nich je nadmíru povedená, morbidní s otevřenými uspokojivými konci, tak jak to mám rad. Nemám co bych víc dodal - 90%.

Darknessfriend
21.01.2017

Docteno vsech 20 povidek. Musim rict konecne slušná povidkova knizka od Kinga nejtere byli horsi ale vetsina stala za přečtení doporucuji. Top 3 povidky Prokletí Jeruzalemu, Římsa, Nekuřáci, a. s. Celkove davam tehle sbírce povidek 4z5 ✌

Hellrampage
20.01.2017

"Pojďme si povídat. Jen vy a já. Pojďme si povídat o strachu."

Táákže. Na paškál som si zobral Kingovú poviedkovú zbierku, ktorá číta 19 hororových poviedok a jednu nehororovú. Zo začiatku sa kniha rozbieha, nevidíme tu žiadne skvosty, no od Šroťáka to začne byť zaujímavé a posledné tri poviedky sú zase taký dojazd o ničom. Najviac sa mi páčila poviedka "Šroťák"(100%), ďalej to boli "Bojiště"(90%), "Římsa"(90%) a "Poslední příčka žebříku"(90%), nasledujú "Noční směna"(80%), "Kostlivec"(80%), "Šedá hmota"(80%), "Náklaďáky"(80%), "Mrtví se někdy vracejí"(80%) a "Děti kukuřice"(80%), ešte sa mi páčili poviedky "Nekuřáci, a. s."(70%) a "Já vím, co potřebuješ"(70%). Ďalšie poviedky boli ľahký nadpriemer, priemer alebo ľahký podpriemer a tie, ktoré ma sklamali alebo mi nič nedali a nepovedali sú nasledujúce: "Jsem brána"(30%), "Noční příboj"(20%), "Muž, který miloval květiny"(20%) a "Žena v pokoji"(brak), ktorá sa ani nedá považovať za horor.

King sa tu veľmi venuje strachu, nechá vás veľakrát ukonejšiť pohodou a bezpečím, aby vás v ďalších riadkoch naplnil úzkosťou a strachom, ktorý sa vám bude vpíjať do kože ako ten najlepší piják na tuš, ktorý by ste väčšinou našli na poslednej strane starého komunistického zošita pre základné školy. Kingova predmluva sa mi páčila viac než niektoré jeho poviedky, on jednoducho vie písať, narodil sa pre to, aby nám, jednoduchým čitateľom, ktorí sa chcú zabaviť a niečo zmysluplné si prečítať (nie niektoré nudné braky, ktoré niektorí ľudia považujú za skvostné diela), ponúkol zážitok hodný ľudskej existencie - pre to máme predsa city, všakže. Dokážeme sa vcítiť do trápenia druhých ľudí. Takmer každá Kingová poviedka končí čiernohumorne s vystrihnutým koncom, takže autor chce a má rád aj sám, aby sme rozmýšlali, premieľali si v mozgu svoje pocity, ktoré sme po prečítaní dosiahli. Aj keď mi celkové hodnotenie po priemere vyšlo na 64%, tie horšie poviedky neboli zas až také dlhé, aby mi znepríjemnili život a čítanie, takže musím z celkového pocitového odhadu dať o jednu hviezdičku viac. Bol to dlhý a príjemný odpočinok pri krátkych hororových poviedkach, kedy som zistil o Kingovi, že nielenže vie písať tlusté tisícstranové knihy, on vie písať aj krátke a niekedy aj krásne poviedky.

"Kdyby sedm set opic tlouklo sedm set let do psacích strojů, jedna z nich by napsala Shakerspearovy sebraný spisy."

Kristyna95
08.11.2016

Nocni smena byla prvni knihou od Kinga, kterou jsem na doporuceni sveho pritele cetla a rozhodne nelituju. Spisovateluv ponury a misty nechutny styl psani mi neskutecne sedl. Zejmena u povidek Ja vim, co potrebujes, Kostlivec, Muž, ktery miloval kvetiny, Nekuraci a.s., Rimsa a nakonec ma nejoblibenejsi Posledni pricka zebriku. Jedna se o povidky ruznorode, kazda je napsana trochu jinak. V nektere dominuje nadprirozeno, v jine zase psychologie, ale jedno maji spolecne. Jsou neskutecne ctive, originalni a svym hororovym nadechem se mi vryly do pameti, jako maloktera cetba.

Posi
26.10.2016

Souhlasím, že s povídkami mám u Kinga problém. Některé jsou skvělé a jiné zas divně nic neříkajíc. Jako by u té povídky King seděl a přestala ho bavit a nebo ho manželka volala k objedu. Zas je pravda,že King díky tomu má výhodu překvapení. "Bude to dobrý příběh, či nikoliv?" Také musím brát ohled kdy bylo první vydání a to jsem se narodil.

bernadeta13
26.07.2016

King je fakt dobrej. (Dobrá je za tři tentokrát platí) Protože některé povídky super, jiné slabota.
Moc se mi líbilo Bojiště, Římsa, Nekuřáci a.s., Prokletí jeruzalémské a Na dobrou noc, které se trošku propojují místem; Šedá hmota, Šroťák..a na další si nevzpomenu...
Ty které mě moc nebavily: Noční příboj, Jsem brána, děti kukuřice (já vim, že to všichni mají rádi, ale mě to nebavilo), Muž, který měl rád květiny a mnoho dalších...

Kosmik
21.07.2016

Úžasný povídky od Mistra. V něm se nikdy nezklamu :D

MartinSt
09.07.2016

Zatím moje třetí sbírka a zatím nejpovedenější (ve srovnaní s Mlhou a Bazarem zlých snů). Všechny povídky se mi líbily kromě Noční příboj, Mrtví se někdy vracejí a Trávníkář. Za mě nejlepší povídkou je Šroťák (miluju, když běžné věci "ožijí" podle Kinga), dale byla skvela Jsem brána, Kostlivec, Římsa, Nekuraci a samozřejmě děti kukuřice. Jeeine zklamání je vždy záver všech povídel.

PeM
07.07.2016odpad!

Ne, za mě velké NE. V půlce jsem zaklapla a vrátila do knihovny ( naštěstí jsem za to nevyhodila peníze, bo by mě to vážně sr...vadilo). Po Řbitovu zviřátek jsem byla natěšená, dostavilo se těžké zklamání. Asi ze mě nebude Kingista....

gemi
11.06.2016

Sbírka obsahuje řadu výborných povídek (Prokletí Jeruzalému, Šroťák, Bojiště, Náklaďáky, Římsa, Nekuřáci, a. s.) i několik vyloženě špatných (Noční příboj, Žena v pokoji). Je zajímavé, že zrovna povídka Noční směna, která dala celé sbírce název, patří k tomu slabšímu.

Přestože je tato sbírka zajímavější a čtivější než Noční můry a snové výjevy, mně osobně King jako povídkář definitivně nepřesvědčil. Částečně je to dáno tím, že preferuji romány a částečně je to neschopností autora smysluplně finišovat (výjimky potvrzující pravidlo jsem uvedl na začátku).

marek6463
23.03.2016

Tak v této sbírce je více těch lepších povídek.

veronie
24.02.2016

Většina povídek byla velice povedená a čtivá. Pro mě k naprosto nejlepším patří Mrtví se někdy vracejí, Nekuřáci a Děti kukuřice. Chvílemi mě až obcházel strach. No tato knížka není úplně ideální četba na dobrou noc :)

Endi
03.01.2016

Moje první sbírka povídek od Kinga a zrovna ta nejstarší. Povídky měly povětšinou hezkou zápletku, některé z nich ani nelze nazvat hororem, jako by je ani nepsal King. Každopádně kvalitní čtivo. Nikdy jsem si nemyslel, že bych se mohl v životě bát automandlů, náklaďáků nebo římsy, ale tenhle spisovatel ze mě ten strach vyvolat dokáže. Na druhou stranu zde byly i slabší povídky, jako třeba Trávníkář nebo Noční příboj. Přesto musím Římsu, Nekuřáky a.s., Šroťáka a Mrtví se někdy vracejí označit za top.

richard7959
21.06.2015

Stephen King v nejlepších letech!