Noční směna (20 povídek)

Noční směna (20 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/875/bmid_nocni-smena-20-povidek-Tss-875.jpg 4 1361 170

Povídky a novely série

Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenasytném vypravěčství a jeho nezkrotné fantazii často sahají filmaři, i v této sbírce najdete příběhy, které možná znáte z obrazovky. Podle povídky Děti kukuřice byly na točeny dokonce dva filmové díly. Podle Trávníkáře údajně vznikl stejnojmenný film, který však s povídkou má natolik málo společného, že si King z původního Stephen King's The Lawnmower Man vysoudil změnu názvu. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Mustang

Night Shift , 1978

Kristyna95
08.11.2016 4 z 5

Nocni smena byla prvni knihou od Kinga, kterou jsem na doporuceni sveho pritele cetla a rozhodne nelituju. Spisovateluv ponury a misty nechutny styl psani mi neskutecne sedl. Zejmena u povidek Ja vim, co potrebujes, Kostlivec, Muž, ktery miloval kvetiny, Nekuraci a.s., Rimsa a nakonec ma nejoblibenejsi Posledni pricka zebriku. Jedna se o povidky ruznorode, kazda je napsana trochu jinak. V nektere dominuje nadprirozeno, v jine zase psychologie, ale jedno maji spolecne. Jsou neskutecne ctive, originalni a svym hororovym nadechem se mi vryly do pameti, jako maloktera cetba.

Posi
26.10.2016 3 z 5

Souhlasím, že s povídkami mám u Kinga problém. Některé jsou skvělé a jiné zas divně nic neříkajíc. Jako by u té povídky King seděl a přestala ho bavit a nebo ho manželka volala k objedu. Zas je pravda,že King díky tomu má výhodu překvapení. "Bude to dobrý příběh, či nikoliv?" Také musím brát ohled kdy bylo první vydání a to jsem se narodil.

bernadeta13
26.07.2016 4 z 5

King je fakt dobrej. (Dobrá je za tři tentokrát platí) Protože některé povídky super, jiné slabota.
Moc se mi líbilo Bojiště, Římsa, Nekuřáci a.s., Prokletí jeruzalémské a Na dobrou noc, které se trošku propojují místem; Šedá hmota, Šroťák..a na další si nevzpomenu...
Ty které mě moc nebavily: Noční příboj, Jsem brána, děti kukuřice (já vim, že to všichni mají rádi, ale mě to nebavilo), Muž, který měl rád květiny a mnoho dalších...

Kosmik
21.07.2016 5 z 5

Úžasný povídky od Mistra. V něm se nikdy nezklamu :D

MartinSt
09.07.2016 5 z 5

Zatím moje třetí sbírka a zatím nejpovedenější (ve srovnaní s Mlhou a Bazarem zlých snů). Všechny povídky se mi líbily kromě Noční příboj, Mrtví se někdy vracejí a Trávníkář. Za mě nejlepší povídkou je Šroťák (miluju, když běžné věci "ožijí" podle Kinga), dale byla skvela Jsem brána, Kostlivec, Římsa, Nekuraci a samozřejmě děti kukuřice. Jeeine zklamání je vždy záver všech povídel.

PeM
07.07.2016 odpad!

Ne, za mě velké NE. V půlce jsem zaklapla a vrátila do knihovny ( naštěstí jsem za to nevyhodila peníze, bo by mě to vážně sr...vadilo). Po Řbitovu zviřátek jsem byla natěšená, dostavilo se těžké zklamání. Asi ze mě nebude Kingista....

gemi
11.06.2016 3 z 5

Sbírka obsahuje řadu výborných povídek (Prokletí Jeruzalému, Šroťák, Bojiště, Náklaďáky, Římsa, Nekuřáci, a. s.) i několik vyloženě špatných (Noční příboj, Žena v pokoji). Je zajímavé, že zrovna povídka Noční směna, která dala celé sbírce název, patří k tomu slabšímu.

Přestože je tato sbírka zajímavější a čtivější než Noční můry a snové výjevy, mně osobně King jako povídkář definitivně nepřesvědčil. Částečně je to dáno tím, že preferuji romány a částečně je to neschopností autora smysluplně finišovat (výjimky potvrzující pravidlo jsem uvedl na začátku).

marek6463
23.03.2016 5 z 5

Tak v této sbírce je více těch lepších povídek.

veronie
24.02.2016 4 z 5

Většina povídek byla velice povedená a čtivá. Pro mě k naprosto nejlepším patří Mrtví se někdy vracejí, Nekuřáci a Děti kukuřice. Chvílemi mě až obcházel strach. No tato knížka není úplně ideální četba na dobrou noc :)

Endi
03.01.2016

Moje první sbírka povídek od Kinga a zrovna ta nejstarší. Povídky měly povětšinou hezkou zápletku, některé z nich ani nelze nazvat hororem, jako by je ani nepsal King. Každopádně kvalitní čtivo. Nikdy jsem si nemyslel, že bych se mohl v životě bát automandlů, náklaďáků nebo římsy, ale tenhle spisovatel ze mě ten strach vyvolat dokáže. Na druhou stranu zde byly i slabší povídky, jako třeba Trávníkář nebo Noční příboj. Přesto musím Římsu, Nekuřáky a.s., Šroťáka a Mrtví se někdy vracejí označit za top.

richard7959
21.06.2015 5 z 5

Stephen King v nejlepších letech!

ELMA
09.05.2015 5 z 5

Rozhodně se nechystám přestat kouřit...

kateeljackson
02.05.2015

Povídky jsou originální, ale jiné bych od Kinga ani nečekala.

Terva
28.04.2015 5 z 5

Povídky jsem nikdy moc nemusel, člověk se začte, najde si hrdinu, ať už člověka, věc nebo zvíře a - konec povídky. Jak já byl vždycky nas-štvanej. Ale u pana Kinga jsem věděl do čeho jdu a již jsem měl nějaké ty jeho povídky naštudované. Převážně je v nich spousty odkazů na jeho jiné knihy a hrdiny. Tak tedy hrdě do toho. PS - Spousta povídek z této edice byla zfilmována. Například jmenovkině v kině Noční směna, Trávníkář nebo Děti kukuřice.

elleyne
26.01.2015 5 z 5

Některé povídky horší, některé fakt stály za to. Každopádně jsem se zase od knihy nemohla odtrhnout. Zfilmované jsem viděla pouze Děti kukuřice, a naštěstí tu verzi, která se celkem držela předlohy

vorenus
28.11.2014 4 z 5

I když je tam pár kousků slabších, tak ten zbytek to dostatečně vynahradí.Král není mrtev, ať žije King!

DonDiablo
31.08.2014 5 z 5

Noční směnu jsem četl příhodně na... noční směně, a jaká to byla hned atmosféra. Při první povídce jsem si vzpomněl na Lovecrafta, při dalších jsem se pobavil nad námětem (Bojiště), chvílemi se ošíval nad něpěknými scénami (Šroťák, Šedá hmota), naprosto žasnul nad terapií pro kuřáky (Nekuřáci, a.s.), u některých povídek žasnul nad více než uspokojující pointou (Římsa). Jen pár povídek bylo ze slabšího soudku, nicméně kniha svůj účel plní více než dobře a perfektně pobaví i postraší.

ForiCZ
26.08.2014 5 z 5

Obecně hodnotím Noční směnu jako opravdu hodně povedenou sbírku povídek, na mém žebříčku hodnocení ji předčila pouze Mlha. Úžasná sbírka, přestože obsahuje i některé průměrné povídky.
Pokud máte rádi Kinga, tak si tuhle sbírku rozhodně přečtěte. Sám se ke knize plánuji jednou vrátit.

Lev
27.06.2014 4 z 5

Tato kniha byla mým prvním střetem se S. Kingem a myslím že jsem neudělal chybu, když jsem si vybral právě tuto sbírku. Více než polovina povídek, kterých tu je 20, byla nadprůměrná, ale byly zde také nudné nebo až směšné příběhy. Kniha ale jako celek působí velmi dobrým dojmem a většina povídek se vryje do paměti. Je třeba také zmínit fakt, že ne ve všech příbězích se vyskytuje nějaká nadpřirozená síla, a přesto čtenáře vyděsí nebo zaujmou. Nakonec bych vyzdvihl a doporučil několik povídek, které určitě stojí za přečtení - Prokletí jeruzalémské, Římsa, Nekuřáci a.s., Děti kukuřice a Na dobrou noc.

callahanh
15.05.2014 4 z 5

Mezi sbírkami povídek, které jsem zatím od mistra četl, je tahle nejslabší, tím ale neříkám, že neni dobrá. Všechny povídky mi přišly zajímavé, ale většina jsou spíš takové béčkové horory, ale proč ne. Jednoznačně nejlepší jsou Nekuřáci, a.s., ty jsou geniální a připomínají mi starého dobrého Kinga. Ostatní povídky mají něco do sebe, ale nejsou tak dobré. Vyloženě mimo mě šlo Bojiště, Muž, který miloval květiny a Noční příboj. Ostatní jsou fajn, i když to nejsou žádné pecky. Třeba Trávníkář, Mrtví se někdy vracejí a ani děti kukuřice se mi tolik nelíbily. Ale jinak je to poměrně fajn sbírka povídek, která děsí i baví a tak to má být. 70%