Noční směna (20 povídek)

Noční směna (20 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/875/bmid_nocni-smena-20-povidek-Tss-875.jpg 4 1351 167

Povídky a novely série

Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenasytném vypravěčství a jeho nezkrotné fantazii často sahají filmaři, i v této sbírce najdete příběhy, které možná znáte z obrazovky. Podle povídky Děti kukuřice byly na točeny dokonce dva filmové díly. Podle Trávníkáře údajně vznikl stejnojmenný film, který však s povídkou má natolik málo společného, že si King z původního Stephen King's The Lawnmower Man vysoudil změnu názvu. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého...... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Mustang

Night Shift , 1978

Laylak
Laylak
29.07.2019 4 z 5

Povieky boli taka vsehochut, niektore bravurne, ine pre mna slabsie. Kazdopadne boli mrazive. A mne sa Kingove knihy pacia :)

hetzerjoke
hetzerjoke
19.07.2019 4 z 5

Některé povídky byly opravdu děsivé a strhující, oproti tomu několik mě příliš nenadchlo (např. Noční příboj). Ty dobré naštěstí byly v přesile, takže - vřele doporučuji.

Balthazar
Balthazar
07.07.2019 3 z 5

Není to jedna z mých oblíbených "kingovek", ale i tak se mi líbila. Jako každá jeho kniha

Ivan Kučera
Ivan Kučera
20.06.2019 4 z 5

"Někde tam venku je malá holčička. A myslím, že pořád ještě čeká, až jí někdo dá pusu na dobrou noc." Vysoká škola poviedkárstva a akiste najlepšia zbierka poviedok od Kinga (fenomenálne Čtyři roční doby bola zbierka noviel, nie poviedok). Jasné, obsahuje aj viacero slabších kusov (Mŕtvi sa niekedy vracajú, Rímsa, Som brána), ale potom sú tam pecky ako Deti kukurice, Jahodová jar, Bubák, Nočná zmena, Na dobrú noc, Sivá hmota a Posledná priečka na rebríku. Bolo to silné Stephenovo obdobie, kedy dosť pil a ešte viac drogoval, čo bolo určite strašné a byť na mieste jeho ženy, rozvediem sa s ním. Ale na druhej strane práve v tomto období mal dar vytvárať fakt originálne a chytľavé zápletky typu čo by sa stalo, ak by v práčovni ožil mangeľ a začal žrať ľudí? Alebo čo by sa stalo, ak by rozhádaný manželský pár zavítal do izolovaného mestečka, ktorého dospelých obyvateľov vyvraždili deti? Najgeniálnejšie (a zároveň najneuveriteľnejšie, vzhľadom na bizarnosť jednotlivých námetov) je, že sú (v dobrom) desivé, mrazivé a krásne hororové.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
03.05.2019 4 z 5

(Z tohohle mě vždy chytnou chmury, podobně jako z celé sbírky: Invisible Wounds (Dark Bodies) - Fear Factory)

Hodnocení jednotlivých povídek u jednotlivých povídek. A tam je taky vždy komentář.

Jelikož je tohle o povídkách, ne o knize, do hodnocení jsem nezapočítala hodnocení povídek čtených jinde (Noční směna, Šroťák, Bojiště, Mrtví se někdy vracejí, Římsa, Nekuřáci, a.s., Poslední příčka žebříku, Na dobrou noc), tak se mi to zdá fér. Hodnocení mi vyšlo průměrem 3,6 zaokrouhlim to jako na kase v krámě.

Ještě dodám, že preferuji delší povídky. Tady je jich víc v průměru krátkých. Ale číst mě bavilo.

Horatius88
Horatius88
03.04.2019 4 z 5

Velká část povídek je opravdu kvalitně sepsaná má atmosféru a čtenář dychtí po tom jak vše dopadne. Jen zlomek povídek je trošku slabší a je někdy i filozoficky založen, což někomu nemusí vadit :-)

Andynka
Andynka
27.02.2019 5 z 5

Super sbírka povídek. Jen jsem byla lehce zklamaná, že mám přečteno Mrtví se někdy vracejí a všechny povídky z této knihy, najdete v Noční směně.
Ale jinak si myslím, že jedny z lepších povídek od Kinga !

BStone
BStone
21.02.2019 5 z 5

Opravdu vynikající povídkový mix v podání Mistra. Skvosty jednoznačně převažují.

Morbidus
Morbidus
26.01.2019 5 z 5

Skvělá sbírka povídek! Pravda, najde se zde pár slabších kousků, ale ty jsou vyváženy mnoha klenoty. Je těžké vybrat příběhy, které mě zaujaly nejvíce (většina), ale určitě mezi ně bude patřit Římsa, Bojiště či Nekuřáci a.s.
Touto sbírkou jsem před lety s Kingem začínal - a vydrželo mi to dodnes.

Medunka22
Medunka22
16.12.2018 4 z 5

Zrovna povídka Noční směna mne neuchvátila, ale některé byly výborné.

michaela.97
michaela.97
10.12.2018 5 z 5

Od některých povídek jsem se nemohla odtrhnout. Včera mi zbývala dočíst polovina knížky a přečetla jsem 200 stran bez mrknutí oka! To už se mi celkem dlouho nestalo. Pro milovníky Kinga je to nutnost. Povídky nutí zamyslet se a hlavně se po nich budete bát. Pokud se rádi bojíte, nečejte na nic a do knihy se pusťte :)

Knihomolová
Knihomolová
05.12.2018 5 z 5

Nikdy jsem na povídky moc nebyla, ale King je prostě umí a já je tak ráda čtu! Hezky pomalu, jednu dvě denně... Z této sbírky mě nejvíc bavil Šroťák, Kostlivec, Na dobrou noc, Poslední příčka žebříku, Žena v pokoji, Bojiště... no vlastně mě žádná vyloženě nezklamala. Podzimní procházky s kočárkem dostaly rázem nový (někdy dosti strašidelný) náboj.

bukiet
bukiet
26.09.2018 5 z 5

Další zastávka na výpravě k Temné věži se týká první Kingovy povídkové sbírky. Zajímala mě samozřejmě především povídka první - Prokletí Jeruzalémské, která je jakýmsi prequelem pro druhý Kingův román - Prokletí Salemu, který je teď na řadě. Poté dokončím četbu této vynikající sbírky hororových příběhů povídkou - Na dobrou noc, která je pro změnu seqelem ke zmiňovanému upírskému románu. Fanoušky putování za Temnou věží bude jistě zajímat, že sbírka obsahuje ještě dvě povídky, které se jistým způsobem k cyklu váží, i když jsem je do chronologického seznamu Velkého cyklu Temné věže nezahrnul. Noční příboj je příběh který se zcela jistě odehrává v kulisách románu Svědectví, jen zde nemoci Kapitán Trips říkají A6. U povídky Děti kukuřice je mnohými zvažována možnost, že Randall Flagg je Tím, který chodí mezi řádky.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)

MichalHoráček
MichalHoráček
17.09.2018 5 z 5

Pěkná sbírka starších povídek. Některá jsem viděl i zfilmované a o to zajímavější bylo si je i přečíst. Celkově se mi sbírka líbí a patří mezi mé oblíbené.

Triplex
Triplex
10.08.2018 3 z 5

Jde vidět, že jsou to starší povídky. Jedna ze slabších knih tohoto krále. Ale určitě stojí za přečtení, ovšem spousta povídek není dotažená. Na každé ale něco je. Určitě jeho ale pozdější sbírky jsou kvalitnější.

VendulaKarlovna
VendulaKarlovna
09.08.2018

Zatím jsem tak v půlce a prostě klasický Mistr King. Akorát ten jeho dlouhý a tak trochu i samolibý úvod ve mně tak trochu vzbudil pochybnosti, zda se mám vůbec pouštět do dalšího čtení. Naštěstí mě to neodradilo. Milovníkům "kingovské" klasiky vřele doporučuji.
...
Od dnešního dne se bojím cínových vojáčků a kamionů...

lucina6497
lucina6497
07.07.2018 5 z 5

Miluju tyhle povídky. Narozdíl od Bazaru zlých snů mě úplně dostaly! Jedna lepší než druhá .. Je těžký mít v třiceti stupních ve vlaku husí kůži, ale když jsem četla Děti kukuřice, tak jsem měla husinu ještě při nástupu do MHD. Bravo!

MíšaS.
MíšaS.
22.06.2018 5 z 5

Mistr v té nejlepší formě.

VesmirnaOndatra
VesmirnaOndatra
14.06.2018 3 z 5

Je pravda, že som sa trochu bála, ale jedine toho, že umriem od nudy. A to hovorím ako ženská, čo sa po zotmení bojí chodiť do záhrady (videla Znamenia a vie, že z kukurice nikdy nič dobré nevzišlo), čo videla Votrelca minimálne 5x (ale ani raz s otvorenými očami) a čo sa od zhliadnutia Kruhu pre istotu vyhýba aj kruhovým objazdom (a dodnes sa bojí pozrieť do zrkadla, keď má mokré vlasy)

Začnem tým, že táto kniha má 2 výborné predhovory, lepšie ako väčšina predhovorov, ktoré som kedy čítala a lepšie ako väčšina poviedok v zbierke. Tie mi prišli ako síce umne a svižne, ale zato nijak zvlášť originálne prerozprávané klasické urban/village legends. Ako však ku koncu začalo ubúdať ektoplazmy, poviedky naberali na sile. Civilné kvety, rímsa a fajčenie ma dostali a príbeh o skákaní do sena mi dokonca vohnal slzy do očí, i keď možno mám len sennú nádchu.

Ako som dospela k 3*:
Z 20 poviedok nebola ani jedna za menej ako za 2 a niektoré boli za 5, väčšina z nich obsahovala jemný čierny humor čo je bod k dobru, takže ak by som to vydelila, vynásobila, pričítala tie predhovory, prehnala bulharskou konštantou a zaokrúhlila nahor asi by vyšli 4* ale nemám po ruke kalkulačku, takže na to kašlem a dávam pocitové 3.

pazdy15
pazdy15
03.05.2018 5 z 5

LUXUS !!! To by mě taky mohlo napadnout, vždyť jsou to tak "jednoduchý" příběhy ... Ovšem sepsat to líp než S. King , to prostě nejde ;) Co on dokáže vložit do tak krátkých povídek, to se ani nedá věřit ! A už jen to, že by skoro vše v této knize dávalo smysl a bylo možné i v reálu, nahání hrůzu ! 5 z 5