Noční směna (20 povídek)

Noční směna (20 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/875/bmid_nocni-smena-20-povidek-Tss-875.jpg 4 1351 167

Povídky a novely série

Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenasytném vypravěčství a jeho nezkrotné fantazii často sahají filmaři, i v této sbírce najdete příběhy, které možná znáte z obrazovky. Podle povídky Děti kukuřice byly na točeny dokonce dva filmové díly. Podle Trávníkáře údajně vznikl stejnojmenný film, který však s povídkou má natolik málo společného, že si King z původního Stephen King's The Lawnmower Man vysoudil změnu názvu. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého...... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Mustang

Night Shift , 1978

sedw
sedw
21.05.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších sbírek povídek, nejen od Kinga:
Prokletí Jeruzalému (10/10)
Noční směna (8/10)
Noční příboj (7/10)
Jsem brána (9/10)
Šroťák (9/10)
Kostlivec (10/10) - Do dnešního dne si pamatuji, jak mě pointa této povídky rozsekala a ještě několik dní jsem ji nemohl dostat z hlavy. Možná jedna z nejlepších povídek, které jsem kdy četl.
Šedá hmota (9/10)
Bojiště (8/10)
Náklaďáky (10/10)
Mrtví se někdy vracejí (8/10)
Jahodové jaro (9/10)
Římsa (10/10)
Trávníkář (5/10)
Nekuřáci a.s. (10/10)
Já vím, co potřebuješ (9/10)
Děti kukuřice (10/10)
Poslední příčka žebříku (9/10)
Muž, který miloval květiny (5/10)
Na dobrou noc (8/10)
Žena v pokoji (3/10)

cube6
cube6
11.05.2020 4 z 5

Parádní oldschool povídková Kingovka.
Víc než polovina povídek se dočkala i filmového zpracování (krátkometrážní i celovečerní) a i když je tu pár slabších či průměrných kousků tak většina knihy si drží pomyslnou laťku kvality celkem vysoko.
Dle mého názoru mezi nejlepší povídky patří "Děti kukuřice", "Jsem brána", "Na dobrou noc" a geniální povídky "Římsa" a "Nekuřáci, a.s.".
Za zmínku stojí taktéž povídky jako "Kostlivec" nebo "Prokletí Jeruzalemské", ale i funny bizarní kousky jako "Travnikář", "Šedá hmota", "Bojiště" nebo "Náklaďáky".
Nejhorší povídky jsou jednoznačně "Muž, který miloval květiny" a "Noční příboj".

Hodnocení: 8/10

Eicherik
Eicherik
26.04.2020 4 z 5

Noční směna není sbírka povídek, ke kterým bych měl potřebu se ještě někdy vracet. Za nejlepší hodnotím povídky Noční směna, která ve mně nejvíce utkvěla po prvním čtení této knihy a Na dobrou noc, která by se dobře vyjímala v nějakém sborníku upířích příběhů.

pedroK
pedroK
21.04.2020 4 z 5

To vám takle sedíme u oběda a děti zlobí o něco víc než obvykle. Tak nějak že ještě chvíli a šly by z okna. Ale protože by mi pak asi chyběly, rozsadila jsem je a říkám: „za trest vám povím strašidelnou historku"...a povyprávěla jsem jim povídku Nekuřáci, a.s. Seděly jak přimrazené, dojedly a schovaly se pod dekou. Nakonec dcera křičí: „řekni, že je to celý vymyšlený!!!"..a hned pak:„ říkej další!" :-)
Některé povídky jsou slabší, některé pobaví, některé se vyryjí pod kůži tak, jak to umí zařídit jen mistr King!
Moje nej: Prokletí jeruzalémské, Ŕímsa, Nekuřáci a.s., Kostlivec, Na dobrou noc

SeanFifield
SeanFifield
09.04.2020 4 z 5

Mám pocit, že jen pan spisovatel Stephen King dokáže napsat pořádnou hororovou povídku. Výběr či chceteli směs povídek v této knize je prostě dokonalý. Několik povídek není tak dokonalých, ale jako celek je tohle prostě dobrý a čtivý. Sice jen čtyři hvězdy, protože pár příběhů to kazí. Jsou to třeba Bojiště, Noční příboj a Šedá hmota. Těmi nejlepšími a teď si to u některých poseru, je pro mě Trávníkář - mám ten příběh prostě rád. Další perfektní povídky jsou Noční směna, Kostlivec a Kukuřičné děti. Já vám to povídal.

SmazenaCibule
SmazenaCibule
03.04.2020 4 z 5

Povídky hodnotím převážně kladně. Určitě se našly některé, které podle mě nebyly hororové (Jsem brána, Šedá hmota), ale to je velmi individuální, protože každého děsí něco jiného. Celkově je to ale sbírka velmi povedených příběhů mistra Kinga, některé povídky číst v noci (Trávníkář, Kostlivec, Děti kukuřice, Nekuřáci, a.s.) bylo o nervy a nespavost.

Seabeast
Seabeast
29.03.2020 3 z 5

Nemůžu si pomoci, ale v povídkách mi King nepřijde tak silný. Možná je chyba na mém přijímači, ale měl jsem z toho povětšinou pocit, že na tak krátkém prostoru se Mistr nemůže dostatečně vyřádit. Nebyla zde pro mě povídka, která by mě totálně sestřelila, ale jen 7 mě bavilo číst až do konce. Do zbylých 13-ti jsem měl problém se vůbec zakousnout a doslova mě nudily. Příště se budu radši zaměřovat na Kingovu románovou tvorbu.

CountNosferatu
CountNosferatu
12.03.2020 4 z 5

Top téhle sbírky je povídka "Poslední příčka žebříku". Největším zklamáním a nudou je pro mě text "Jsem brána". Jinak knížka obsahuje převážně zdařilé povídky, ale nemůžu opomenout i hodně bizarní texty "Bojiště", "Náklaďáky". Nudné mi připadaly i povídky "Jahodové jaro" a "Noční příboj". Kromě nich tu jsou ale i zdařilé klasiky jako "Kostlivec", "Děti kukuřice", nebo "Prokletí Jeruzalému", či titulní "Noční směna". Rozhodně nelituji času stráveného čtením :-)

Israha
Israha
04.02.2020 5 z 5

Povídkový King je přímočarý, jazykově jednodušší a často pracující s poměrně pokleslými žánrovými náměty, ale vždy spolehlivě děsivý, zneklidňující, místy vzbuzující odpor a napínavý. V předmluvě vám sdělí, že důležitá není pointa a věci okolo, nýbrž samotné vyprávění příběhu, a toho se drží. Mnoho povídek z této sbírky skončí až nepříjemně "nedořešeně", ale ten plíživý pocit chladu za zády tam během čtení prostě je, nekompromisně. V podstatě jediný příběh, který z mého pohledu nezafungoval, byl postapo fragment Noční příboj, to šlo odnikud nikam a ani atmosféra patřičně nezapůsobila. Jinak zde King excelentně ždímá hrůzu z profláklých horrorových klišé (Kostlivec, Šroťák, Na dobrou noc, Mrtví se někdy vracejí), více kreativních nadpřirozených námětů (Náklaďáky, Šedá hmota, Trávníkář nebo třeba geniální parafráze na monster movies v podobě Bojiště) i z prostých lidských příběhů, v nichž temnota a zlo nemá nadpřirozený původ (Římsa, Nekuřáci s.r.o., Žena v pokoji). Doporučit jedinou povídku, asi vyberu Kukuřičné děti, v nichž se precizně prolíná ryze světský, hmatatelný a reálný děs s působením něčeho nepochopitelného, co ve světě lidí nemá co pohledávat. Dokonalost.

FejKýý
FejKýý
29.01.2020 4 z 5

Tahle kniha se mi líbila více než povídková Mlha, samozřejmě Mlha sama o sobě mě bavila dost ale ty povídky po té už tak moc né, zde byly povídky za mě o dost lepší. Nyní se jdu pustit do povídkové knihy Za soumraku. :)

n.ezn.amy
n.ezn.amy
15.12.2019 5 z 5

výborná povídková knížka, kdy některé tyto povídky byly uveřejněny v jiných sbírkách, přesto se tu najdou další výborné povídky jako Kukuřičné děti či Trávníkář, ale za mě pořád naprosto nejlepší Poslední příčka žebříku

terimila
terimila
09.11.2019 4 z 5

Ó, tak tohle je moje nejoblíbenější Kingova povídková sbírka. Čtyři hvězdy má jen proto, že to je Pan King, kterej umí takový dechberoucí věci jako To, Řbitov nebo Temná věž. Napsat to kterejkoli jinej autor, je to pětka jako vyšitá, ale na svý nejoblíbenější autory jsem holt drobet přísnější. :-)
Dobrá povídková sbírka se pozná u mě tak, že se celkově příjemně čte (SPLNĚNO)... a je v ní aspoň jedna věc, co mi utkví, nepřestane se vracet a občas se i připomene (SPLNĚNO). U Kinga to znamená, že mi ji občas připomene nějaká obyčejná věc nebo zážitek... a mně vytane ten úžas, podivná hrůza nebo hnus, který jsem při čtení zažila. Obvykle si to pak musím přečíst znovu.
A v týhle sbírce taková "špičatá perla" je. ŠROŤÁK - to je něco, co asi už nikdy nedostanu z hlavy. Hnus, hrůza, bolest a příšernost, nevěřícnost (a úžas, že jako King fakt s naprostou samozřejmostí jde touhle uhozenou a lacinou duchařskou cestou a zcela přirozeně to prodává jako zlatej poklad? Jo! A člověk mu to musí žrát! :))) ... špetka naděje, odhodlání a pak zase hrůza a hnus... a beznaděj z konce, pěkně žádný happyendy, pane Kingu. :)))
Noční směna - podivný, ale vtahující. Jo a velice dobré byly i Náklaďáky. Ty narozdíl od ostatních povídek jen neděsí, ale dost důrazně i varují. Dodnes si vzpomínám na jejich zoufalej a přitom jaksi dojemně nadějnej závěr - něco jako "nahoře vidím světla letadel. Strašně si přeju, aby v nich byli lidé." Uf.
Skoro plná palba a dík.

Rolada88
Rolada88
01.11.2019 4 z 5

No nejakeje dobre povídky nějaké špatné co napsat noooo, ale četl sem lepší knihy od kinga. Mě osobně se líbilo šedá hmota, rimsa, srotak, noční směna a nekuřáci ta byla výborná kdyby u nás existovala taková firma věřím že by byl velký pokles tabákových vyrobku.........

mataj
mataj
22.09.2019 4 z 5

Bravurně napsaná kniha povídek. Některé byly super jiné méně ale celkově hodnotím velice kladně.

Zemiakol
Zemiakol
04.09.2019 5 z 5

První kniha od Kinga, kterou jsem přečetl. Pokud si chcete přečíst kvalitní hororové povídky, najdete je právě tady. Nejlepší Kostlivec, Na dobrou noc a Náklaďáky.

kapitan9556
kapitan9556
02.09.2019 5 z 5

Povídky od Kinga jsem si vesměs nechal na konec a musím říct, že jedním dechem. Neskutečná představivost a témata, které prostě nevymyslíš.

Tedíkpikolík
Tedíkpikolík
02.09.2019 3 z 5

Přečteno po částech ve volných chvílích. Některé byli slabší, některé výborné, celkově jsem se bavil lehce nadprůměrně.

7944
7944
30.08.2019 5 z 5

Povídka kostlivce ve skříni na mě měla největší účinek při živoucích představách. Mám v pokoji skříň. A ta se někdy otevírá sama. Přes den si z toho nic nedělám, a přes noc mi to taky bylo donedávna jedno. Dvoje posuvné dveře, z jedněch vypadla taková malá trojúhelníková součástka, a ztratila se. Ozve se cvak, a vnitřek se odhalí. Ke všemu zvuk pojízdných koleček. Zkusím použít izolepu. Přeji všem dobrou noc.

petrarka72
petrarka72
21.08.2019 5 z 5

Návrat do středoškolských let... Tehdy jsem měla pocit, že není nic lepšího než Římsa, Jahodové jaro a Poslední příčka žebříku a nic děsivějšího než Děti kukuřice a Trávníkář. Dnes mám pocit, že není nic lepšího než Římsa, Jahodové jaro a Poslední příčka žebříku a nic děsivějšího než Noční směna, Mrtví se někdy vracejí a Žena v pokoji - a nechápu, jak jsem mohla vytěsnit (a to tak, že zcela) Já vím, co potřebuješ. Člověk se mění, ale ne zase tak moc...

Luck_a
Luck_a
19.08.2019 5 z 5

Nikdy mě nenapadlo si od Kinga něco přečíst, vždycky jsem byla přesvědčena, že mě to bude spíše nudit, ale..., od přítele jsem si půjčila Noční směnu. První povídku Prokletí Jeruzalémské jsem četla ve vlaku když jsem se vracela od něj domů. Zrovna jsme vjížděli do bouřky, venku bylo černo, blýskalo se, na oknech byly proudy deště a ve vlaku byla taková zvláštní dusná atmosféra, navíc jsme jeli krokem, protože byla porucha na trati. A mě to natolik pohltilo, že jsem si přečtení celé knihy řekla, že chci další a další.
Povídka Šroťák mě děsila, v dětství jsme měli mandl v mandlově a já se ho vždycky bála. Nenáviděla jsem ho.
Další, která mě dostala byl Trávníkář, pořád ho před sebou vidím jak leze po čtyřech za tou sekačkou a žere trávu. Prostě šílené. Kniha je dechberoucí. Takže chci jít po každých jeho knihách, tak dychtivě, asi jako Trávníkář po trávě :)