Noční směna (20 povídek)

Noční směna (20 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/875/bmid_nocni-smena-20-povidek-Tss-875.jpg 4 1361 170

Povídky a novely série

Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenasytném vypravěčství a jeho nezkrotné fantazii často sahají filmaři, i v této sbírce najdete příběhy, které možná znáte z obrazovky. Podle povídky Děti kukuřice byly na točeny dokonce dva filmové díly. Podle Trávníkáře údajně vznikl stejnojmenný film, který však s povídkou má natolik málo společného, že si King z původního Stephen King's The Lawnmower Man vysoudil změnu názvu. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého...... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Mustang

Night Shift , 1978

Karoley
06.01.2022 5 z 5

Skvělá sbírka povídek! Nejlepší příběh má Prokletí jeruzalémské a Děti kukuřice. Lidsky mě nejvíce zasáhl Kostlivec, Poslední příčka žebříku a Žena v pokoji. Super atmosféru má Noční směna, Šroťák a Římsa. Nejvíc překvapí Jahodové jaro a Muž, který miloval květiny. K zamyšlení jsou Nekuřáci, a.s. Nejzajímavější nápad má Bojiště a nejšílenější je Trávníkář. V současné době aktuální je Noční příboj. Přidávám mezi oblíbené!

JelloBiafra
02.01.2022 4 z 5

Po poviedkových zbierkach Mlha, Čtyři roční doby, Všechno je definitivní či Čtyři po půlnoci som sa konečne dostal ku Kingovej poviedkovej prvotine z roku 1978 s názvom Noční Směna. Práve táto zbierka je zo všetkých najslávnejšia, pretože absolútna väčšina poviedok sa dočkala či už celovečerného alebo aspoň televízneho či seriálového spracovania. Úprimne povedané, prvú poviedku s názvom Jerusalem´s Lot som čítal až nakoniec a najskorej som sa zameral na poviedky, o ktorých som dopredu vedel že sú strašidelné ako sa patrí. Menovite napríklad Boogeyman, Mangler, Children of the Corn alebo titulná Night Shift, pretože som veľmi dobre vedel do čoho idem. Naproti tomu taká poviedka "Na dobrou noc" pre mňa bola veľmi príjemným (a mrazivým) prekvapením. U poviedky "Já vím, co potřebuješ" som sa naopak sklamal, pretože autor čitateľa celý čas napína a v závere to (snad zámerne) nechá vyšumieť do stratena. U poviedky "Bojiště" som sa zasa od plných pľúc smial a to hlavne z závere, ktorý je tak ironický a čiernohumorný, že mi ležal v hlave ešte veľmi dlho. Rovnako tak nechýba satirický pohľad na fajčiarske záležitosti v poviedke "Nekuřáci s. r. o.", tú som predtým videl vo filmovej podobe vo filme "Cat´s Eye" kde hlavného hrdinu stvárnil James Woods. Veľmi vydarená zbierka, ktorú neváham nazvať kultovou.

Anette99
03.12.2021 5 z 5

I když jsem nedala všem povídkám pět hvězd, knížce jako celku je dávám. Většina povídek na těch 5* byla, některé na 4, a jen jedné, Nočnímu příboji jsem dala pouze 3, protože tato povídka mi úplně nesedla a nebavila mě. Nejvíc se mi asi líbily Kukuřičné děti, Šroťák a Na dobrou noc. Některé povídky byly mysteriózní, hororové, některé spíše psychologické, ale měly jedno společné - mrazivou atmosféru. King prostě umí, a rozhodně si od něj přečtu jak další povídky, tak i romány. Čeká mě toho z jeho tvorby ještě hodně =D.

J.P.S.
30.11.2021 5 z 5

Krátké a úderné příběhy plné tajemna, strachu či otázek "sakra, co se asi mohlo dít dál?" Snad kromě dvou kousků děj všech neuvěřitelně odsýpá a napětí by se dalo krájet. Zcela souhlasím s hodnoceními níže, že jde opravdu o mistrovské dílo.

Díky těmto povídkám jsem si Kinga opravdu oblíbil. Pokud jste od Kinga ještě nic nečetli, doporučuji začít touto sérií povídek (zn. : pozor návykové!)

(Povídky, které mi nejvíce utkvěly v hlavě: Prokletí Jeruzalémské, Kostlivec, Žena v pokoji, Na dobrou noc, Mrtví se někdy vracejí a Nekuřáci a. s. )

CharlesWard
30.11.2021 5 z 5

Neskutečně nadupaná sbírka. Tohle si prostě zaslouží trochu přestřelit.

capricorn__
08.11.2021 4 z 5

Od Kinga mám načteno opravdu hodně, ale nikdy jsem si od něj nepřečetl žádnou povídku, proto mě zajímalo jak autor - známý grafoman - exceluje na krátkém prostoru. Musím říct, že ve většině případů jsem se bavil a čtení si užíval. King je perfektní vypravěč a jeho postavy, dialogy a popisy prostředí jsou velmi barvité a uvěřitelné, proto mě vždycky vtáhl do děje. Nejvíce mě zaujaly povídky jako Noční směna; Kostlivec; Nekuřáci, a.s.; Poslední příčka žebříčku a Žena v pokoji. Tyhle povídky mě buď vystrašily, nebo zaujaly hloubkou a hlavní myšlenkou. Věřím, že je opravdu těžké udržet silnou nit během dvaceti povídek, ale bez povídek jako Jsem brána či Jahodové jaro bych se klidně obešel. No a nemůžu zapomenout na Trávníkáře... co je to sakra za povídku? :D ... Ve výsledku fajn kniha, na Halloween perfektní. Cením si Kingových schopností z jednoduchého nápadu udělat něco velkého, a naopak velký nápad zhustit na pár stránek. Doporučuju hlavně začátečníkům, kteří se teprve dostávají pod rukopisy tohoto velkého autora.

Patrik02
07.11.2021 5 z 5

Stephena Kinga jsem si oblíbil zejména v posledním roce, což je jistě podle mého seznamu přečtených knih vidět. Mám pocit, že k jeho knihám musí člověk jaksi dorůst, vyzrát. A stejně, jak píše uživatel kedlubajz pode mnou, nejraději ho mám, když píše krátké příběhy. Noční směna se starší mistrovou sbírkou a musím říct, skvělou. Jednotlivé příběhy přímo srší nápady a nechybí barvité popisy, které jsou Kingovi vlastní.

kedlubajz
03.11.2021 4 z 5

Kinga mám nejradši, když píše povídky. Krátký formát ho nutí téma zhustit, jít rovnou k věci a vynechat jím oblíbenou vatu. Zůstávají jeho skvělé nápady a úderný styl psaní. Kvalita povídek v Noční směně je pravda hodně kolísající. Některé jsou snad až nechtěně směšné (Mandl:-D), pak se tu ale najdou opravdové perly, jako Nekuřáci, Římsa či titulní Noční směna, která je pěknou poctou Lovercraftovi. Takže povšechně vřele doporučuju.

Wries
02.09.2021 4 z 5

Velmi dobrá sbírka povídek.

Nejlepší: Šedá hmota, Římsa, Děti kukuřice
Zajímavý námět: Jsem brána, Trávníkář, Nekuřáci a.s., Poslední příčka žebříku
Promarněná příležitost: Noční směna, Já vím, co potřebuješ, Žena v pokoji
Meh: Prokletí Jeruzalému, Náklaďáky, Jahodové jaro

Hotovson
30.08.2021 5 z 5

Dočet jsem to na noční směně. Naštěstí ve fabrice nemáme sklep. Nebo jo???

Každopádně skvělý povídky, většině bych dal 5*, i když tu jsou i nějaký, co mi tolik nesedly, ale jako celek je to moc dobrý.

A rozhodně nebudu koukat na Kukuřičné děti. Nikdy. Ta povídka mi děsila, nedovedu si představit, co by se mnou dělal film.

Lajtwing
05.06.2021 5 z 5

Velice dobrá sbírka povídek. I ty slabší sálají pravou atmosférou. Užil jsem si několik večerů u zajímavých příběhů plných opravdu ryze "kingovských" nápadů (Bojiště). Nejzajímavější z mého pohledu byly: Noční směna, Šedá hmota, Mrtví se někdy vracejí, Nekuřáci, a.s.

Dani419
28.05.2021 5 z 5

Výběr z těch hrubých Kingovo příběhů. Nechodil kolem horké kaše, ale vytvořil strašidelný svazek hororů, kde lidé mají základní faktor k umírání. Nekuřáci a.s. to je filmový příběh. Škoda, že se ho nikdo neujal.

zandu
30.04.2021 5 z 5

Povídky nejsou tak úplně moje gusto, přesto se do nějakých sem tam pustím. A tady jsem chybu rozhodně neudělala. Mini vojáčci mě tedy nenadchli, ale jinak paráda.

DaveSlope
05.02.2021 5 z 5

K této knize jsem se nemohl dlouhou dobu dokopat, a dával přednost jiným kouskům mistra Kinga.. Ale byla to chyba. Tato kniha jako celek je naprosto skvělá. Rád se k ní zase brzy vrátím.

bouncer
27.12.2020 4 z 5

Lepší i horší povídky, ale celkově velmi dobré čtení.

Shaxx
22.09.2020 4 z 5

Dost povídek se objevilo i v Mrtví se někdy vracejí, tak to bylo takové opáčko :)

Nejvíc se líbily povídky: Nekuřáci, a.s., Římsa, Děti kukuřice, Náklaďáky, Šroťák, Mrtví se někdy vracejí
Některé kusy byly vyloženě slabší, ale i tak tomu dávám klasickou čtyřku v konečném výsledku.

Greenfingers
06.09.2020 4 z 5

Kingovy povídky jsou přinejmenším tak dobré jako jeho romány. Kdybych měl vybrat tu nejlepší, asi bych trochu váhal, ale Děti kukuřice by byly v top pětce.

MahtielNencon
08.08.2020 4 z 5

Proste King :) Poviedky pre tých, komu sa nechcú čítať celé knihy od autora.

Susan94
09.07.2020 3 z 5

Povídky mě u Kinga sedí více, než jeden dlouhý děj. NIcméně nebyla to velká sláva. Nejlepší byla ta první. Pak jsem na další čtivou musela čekat pár set stránek. Průměrné, nenadchne - neurazí.

kristyna.havlov
27.06.2020 1 z 5

Hodně slabá kniha. Četla jsem od Kinga něco poprvé a vzhledem ke kladnému hodnocení knihy jsem čekala něco víc. Kniha mě vůbec nezaujala, autor měl dost nepravděpodobné scénáře - že zabíjí stroj či malý vojáčci? Aha ... opravdu jsem čekala něco jiného.