Noční směna (20 povídek)

Noční směna (20 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/875/bmid_nocni-smena-20-povidek-Tss-875.jpg 4 1361 170

Povídky a novely série

Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenasytném vypravěčství a jeho nezkrotné fantazii často sahají filmaři, i v této sbírce najdete příběhy, které možná znáte z obrazovky. Podle povídky Děti kukuřice byly na točeny dokonce dva filmové díly. Podle Trávníkáře údajně vznikl stejnojmenný film, který však s povídkou má natolik málo společného, že si King z původního Stephen King's The Lawnmower Man vysoudil změnu názvu. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Mustang

Night Shift , 1978

Mabie
25.09.2023 5 z 5

Je to první kniha povídek, kterou jsem od Kinga četla, ale určitě nikoli poslední - všechny povídky byly skvělé. King píše sugestivně, je perfektní vypravěč s obdivuhodnou invencí a jeho postavy a popisy jsou velmi uvěřitelné.
Všechny povídky ve sbírce jsou tísnivé, mrazivé, hororové, pár je mysteriózních, některé až bizarní a poslední je psychologická (ani bych v ní nepoznala Kingův rukopis).
Nečekala jsem, že budou tak moc dobré.
Určitě doporučuji!

m2056
03.09.2023 3 z 5

Některé povídky lepší jiný slabší každému se bude líbit něco jiného.

Květ
03.09.2023 5 z 5

Sbírka dvaceti povídek od mistra hororu. Jsou rozmanité, některé povedenější jiné méně, ale zaujaly mě asi všechny a rozhodně převažují ty lepší. Vítejte ve světě strachu, vyšinuté lidské mysli a fantaskních bytostí :)

FideiDefensor11
07.08.2023 4 z 5

V Noční směně Stephen King dokazuje, že je mimořádným autorem. Z každého slova jde cítit, jak si King s povídkami vyhrál, jak ho psaní baví a kolik nápadů se v něm skrývá. To se mi na příbězích i nejvíce líbilo, jak nespoutaný v nich King byl. Ať už výběrem tématů nebo různých stylů vyprávění. Některé povídky byly téměř bizarní, ale tím, že žádná nebyla příliš dlouhá, mě to jako komplet zcela uchvátilo. Povídky navíc nekolísaly svou kvalitou; líbily se mi snad takřka všechny a navíc mi vyhovovalo i rychlé členění, takže se mi kniha četla sama a neuvěřitelně rychle. Chtěl bych vyzdvihnout povídku o nemocné matce v nemocnici a jejím synovi. Ta vybočovala z tradičního Kingova hororového žánru a enormně silně na mě zapůsobila. Skutečně jsem byl při jejím čtení nesmírně pohnut a i po jejím dočtení jsem musel dlouho přemítat, jak to na mě zapůsobilo a to nejhorší, jak bych se v podobné situaci zachoval já a jak by se vůbec člověk morálně správně zachovat měl. Nastoluje nepřekonatelně těžké otázky. Z tradičnějších hororových povídek se mi pak hodně líbily zabijácké Děti kukuřice nebo hned 1. povídka o satanském, prokletém domě, který k sobě láká krev svých stavitelů. S Noční směnou jsem byl vážně hodně spokojený a definitivně ji tak doporučuji k přečtení.

Luigi1
16.06.2023 4 z 5

Jako celek to je slabší

Profesorskey
30.05.2023 4 z 5

Po Prokletí Salemu, Carrie a Osvícení přišla na knižní trh tato sbírka povídek a jasně ukázala, že King je mistrem žánru. Kdo ví, jestli tato dílka stála na počátku jeho kariéry a čekala na úspěch na zažloutlém papíře někde v hloubi šuplíku dubového stolu, nebo jestli je to výpis útržků myšlenek nadaného autora. Ať tak, či tak, stojí kniha za to. A nejezděte v noci Salemem, čeká tam malá holčička, která by někoho ráda objala.

PetrCepek
10.04.2023 5 z 5

Velice příjemné zpestření Velikonoc.

MichelleKing
26.02.2023 5 z 5

Co jsem se naučila z Noční směny:

Není snadné přestat kouřit.
Že vím, co potřebuješ.
Že já jsem brána.
Že chodit po římse nikdy nebudu.
Že "oni" se někdy vracejí.
V 'Salem's Lotu není konec.
Nepijte špatné pivo.
Zvedněte zadek a posekejte si vlastní trávník, sakra!

kniznivila
01.02.2023 5 z 5

(SPOILER) To že King píše skvělé romány asi víme. Ale to, že píše povídky s tísnivou atmosférou, hrůzným tajemstvím, popisuje vyšinutou lidskou mysl. Povídky některé pobaví, některé dojmou, ale všechny vyděsí!

Blanche2000
28.01.2023 4 z 5

Tuhle knihu jsem dlouho odkládala, což byla chyba, jak jsem později zjistila. První povídky mě vůbec nenadchly, teprve až u Kostlivce jsem si řekla, že chci vědět, jaké další boží náměty na hororové povídky Kinga napadly. A nelitovala jsem. Za mě bylo bez pochyby nejlepší Jahodové jaro, Nekuřáci a.s., Poslední příčka žebříku a právě výše zmiňovaný Kostlivec. Některé povídky měly se svým námětem neskutečný potenciál, ale bohužel je King nezakončil úplně dle mého gusta.
Rozhodně se však jeho fantazii a námětům klaním, stejně tak i slovním obratům a pěknému budování napětí.
Rozhodně doporučuji!

luksky
24.01.2023 2 z 5

Nejlepší povídky - Bojiště, Muž, který miloval květiny a Nekuřáci

Allysa1985
03.01.2023 5 z 5

První kniha povídek, kterou jsem od Kinga četla. Povídky jsou krátké, rozmanité, nenudila jsem se ani chvilku. Děti kukuřice, Mrtví se někdy vracejí a Nekuřáci top!

Aivlis
30.12.2022 3 z 5

Dobre som sa pobavila. Za mňa sú top Šroťák, Náklaďáky, Kostlivec a Děti kukuřice.

Tina.orl
07.12.2022 4 z 5

Původně jsem si do knihovny šla úplně pro jinou Kingovku, nakonec jsem se vrátila s touto a rozhodně jsem nesáhla vedle.
Starší čtení, které obsahuje více a trochu méně čtivé příběhy. Nicméně, rozhodně jsem se nenudila a četla s radostí. Při čtení některých příběhů jsem téměř ani nedýchala a čekala, jak to nakonec dopadne.
Nic není tak jak se zdá...

TynaBehuncikova
30.09.2022 3 z 5

Přečteno jen tak na zkoušku, moje první Kingovina. Vlastně mě to i docela bavilo, ačkoliv většinou čtu spíš scifi a fantasy, ale nejsem si jistá, jestli bych si to dala znovu. V každém případě King ale rozhodně umí psát a zaujmout. Pokud si chce někdo Kinga zkusit, myslím že povídky jsou ideální volba.

heavy66
03.09.2022 5 z 5

Můžete začít se čtením za úsvitu, ale noční směna vás čeká tak jako tak, protože Kingovy povídky vás nepustí, dokud je nepřečtete všechny. Až temnota k půlnoci obklopí noční lampičku, ze stínů okolo vaší postele vystoupí krysy, upíři a duchové zemřelých. Uvidíte zářit oči krásné paní, a malou holčičku, která čeká, až jí někdo dá pusu na dobrou noc.
Ve chvílích, kdy tohle píšu, slyším svou ženu ve vedlejším pokoji plakat. Myslí si, že jsem byl včera večer s nějakou ženskou. Ach můj Bože, já si to myslím taky!

Leona333
01.07.2022 4 z 5

Název knihy je pro mě víc jak výstižný, protože jsem tak dva večery, držela - měla vážně ,,noční směnu," neb mi tyhle skvělé, mrazivé povídky od Kinga, nedaly jednoduše spát. Četla jsem a četla, se zvýšenou srdeční arytmií..., dlouho do noci.
Není víc co dodat. Ten, kdo už tuhle knihu od Kinga četl, tak svou - své oblíbené povídky jistě má. A ten, kdo se teprve chystá číst, si stoprocentně z těchto povídek svého favorita brzy najde...

Velislav
11.06.2022 5 z 5

Aj keď vo väčšej miere zrejme hodnotím prekladateľov, či už českých, alebo zo slovenských vydavateľstiev, z tohto hľadiska mi viac chutia Kingove poviedky, než dlhšie romány. Nočná zmena je ten istý prípad. V zbierke mám vydanie z roku 2018 s prekladmi z roku 2009 a 1998 pánov Němečka a Medeka a zahrňuje skvelé poviedky ako „Prokletí Jeruzalému“, „Bojiště“, „Římsa“, „Noční směna“, „Kostlivec“, „Jahodové jaro“, „Děti kukuřice“, „Nekuřáci“, „Trávnikář“. Veľa skvelých nápadov na malej ploche, čoho je nepatrným dôkazom niekoľko sfilmovaných príbehov.

Ambo
24.04.2022 5 z 5

Tenhle Pan spisovatel opět ukázal, jak moc dobrý je ve svých nápadech a pointách. Bravo!

Bulldog
21.01.2022 2 z 5

Po této knize jsem sáhla s naprostou jistotou, že bude víc, než dobrá a ona byla nakonec jen průměrná.. škoda. Z dvaceti povídek se mi libilo jen sedm.