Mlha

Mlha https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1133/mid_mlha-u39-1133.jpg 4 1381 145

Povídky a novely série

Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci... výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla... řidička objevuje vpravdě děsivou zkratku do ráje... idylické jezero může být domovem bezbřehého zla... a opuštěný ostrov se stává svědkem toho neúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl. Ve vynikající sbírce dvaadvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie...... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Skeleton Crew , 1985

Ivan F
27.02.2024 3 z 5

S pánom Kingom sme sa stretli pred viac ako tridsiatimi rokmi a vtedy som k jeho dielu zaujal takmer nekritický, ba priam obdivný postoj. Ak by som túto poviedkovú zbierku čítal vtedy, tak by to bolo na plný počet. Lenže každý vzťah sa vyvíja a od priam zbožňovania všetkého napísaného a obsedantno nutkavého pocitu ihneď vlastniť každú knihu, len čo vyjde z tlačiarne, nuž milý Stephen, naše priateľstvo presahujúce niekoľko dekád, tak ono dozrelo. Verím tomu, že by si sa nad mnohými svojimi poviedkami pousmial (tak ako ja), nad niektorými by si povytiahol obočie, nad inými by si uvážlivo pokýval hlavou a pár z nich by si označil za tie naj. Presne tak to mám aj ja s touto zbierkou obsahujúcich dvadsaťdva poviedok, z ktorých jednu (titulnú) možno označiť za novelu. S chuťou som si prečítal ešte raz Skratku pani Toddovej (ktorú som čítal týždeň predtým v inom preklade) a smelo môžem skonštatovať, že lepšia poviedka v tejto zbierke nie je.

Zhrnul by som to asi takto: kedysi som si sľúbil, že si prečítam všetko, čo pán King napíše a môžem smelo vyhlásiť, že ďakujem za túto zbierku, ale určite sa k nej už ako celku nevrátim. K niektorým poviedkam určite áno, ale bude ich veľmi málo.

nai.ivka
22.02.2024 5 z 5

Povídky jsou super, ohodnotila jsem je od tří vězdiček po pět hvězdiček, tak potom celá sbírka by vyšla na čtyři hvězdičky, ale přidávám i pátou za poznámky, které se mi taky moc líbí. Ten chlap dokáže do mrtě vytěžit cokoli ze svého života a cokoli se kolem něho šustne a když přidá fantazii, tak to nemá chybu. Nejradši bych dávala plný počet hvězdiček úplně na všechno.

Rihatama
26.12.2023 4 z 5

Neproniknutelná, záhadná, hustá mlha zahalí ostrovní území - kde jinde než v Kingově rodném státe Maine - která zažene lidi do děr jako krysy při povodních. Jednu takovou díru King vyprojektoval do maloměstského supermarketu, kam se před neznámým, smrtícím nebezpečím číhajícím v podivné mlze uchýlila nesourodá skupinka lidí. King ve svém kultovním hororovém sci-fi neřeší kdo, proč, jak, odkud ani kam. Soustředí se na člověka a jeho mysl, jeho přirozené pudy, a prověřuje jeho morální integritu, sílu i to, jakou cenu je odhodlaný zaplatit za své přežití. Nebo nepřežití. Nebezpečí tak nakonec nečíhá jen za skleněnými dveřmi supermarketu... King ví, jak člověk přemýšlí, jaká jsou jeho skrytá přání i jak pracuje jeho podvědomí. A tak v Mlze vás horor a děs obklopí zvenku a prostoupí zevnitř. Vynikající sonda do duše (amerického) člověka.

I dalším povídkám vévodí člověk, jeho pocity, naděje, strachy, paranoie. Babička a její k smrti vyděšený vnuk nabídli Kingovi dobře využitý potenciál k popisu dětských strachů. Řada povídek je vlastně ultrakrátkých, ale i tak dokáže King v nepatrném náznaku odkrýt temné stránky lidské. Málo mě zaujala Úžina, na druhou stranu potěšily projevy básnického Kingova nadání v baladické básni Paranoia: Zaklínadlo, o kterém jsem zatím neměla potuchy. Na duši mě naopak pohladila Zkratka paní Toddové. Můj největší zájem si nicméně získala úvodní a nejdelší povídka Mlha.

marketa1860
28.08.2023 4 z 5

Báječná knížka na prázdniny. Hromada povídek z pera opravdu výjimečného spisovatele. Ne každá mi sedla, u některé jsem se opravdu bála, ale každá měla nápad, myšlenku, propracovaná do detailu.
Nejvíc se mi líbila Mlha, podle které je kniha pojmenovaná. Film jsem neviděla, ale pokud je z poloviny tak dobrý jako povídka, ráda se podívám.

Mikik
13.08.2023 3 z 5

Já nějak nevím, samostaná Mlha byla fantastická a užila jsem si ji. Ale většina ostatních povídek mi přišla jako slabší odvar. U Kinga jsem zvyklá trošku na jiný level. Nezatracuji uplně všechny, Babička třeba taky paráda. Ale většinu ostatních jsem právě před spaním četla a uspala mne dokonale .

Princezna22
30.07.2023 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila a vřele ji doporučuji všem čtenářům. Akorát ji rozhodně nedoporučuji číst večer před spaním

boxas
22.07.2023 5 z 5

Knihu jsem četla už před několika roky, takže si už některé detaily nepamatuji, ale musím uznat, že je to čtení natolik dobré, že si hlavní postavy a děj pamatuji i teď a pořád si myslím, že Mlha patří k tomu dobrému, co King napsal.
P. S. Od té doby jsem viděla i film a musím uznat, že i přes určité zjednodušení mě to bavilo.

ShamanElder
18.06.2023 5 z 5

Ve svazku je několik perfektních příběhů. A nejen Mlha by si zasloužila filmové zpracování. Například byl perfektní příběh Nezmar a nebo Zkratka paní Toddové. Vlastně všechny ty povídky mají něco do sebe. A ani té, co se mi moc nelíbila jsem dal tři hvězdy. Byl to příběh Nona.

Luigi1
14.06.2023 5 z 5

Tato kniha mi místama brala dech

Belanna
06.05.2023 5 z 5

Velmi podařený soubor povídek plných strachu, napětí, záhad, tajemna a místy i šílenství.
Mlha a Prám jsou za mě nejlepší.

Haloon
14.04.2023 5 z 5

Jak já se na každou povídku těšil... Některé mě možná tolik nenadchly, ale ve většině případů to byl zajímavý motiv, zabalený do neuvěřitelně poutavého vyprávění, ve kterém postavy ožijí před očima, aniž by čtenář zaregistroval, kdy se to ráčilo stát. Psychologii postav, jejich chování a dialogy může Kingovi leckterý spisovatel závidět. Za mě úžasný a mrazivý zážitek.

lejera
11.04.2023 4 z 5

Původně jsem chtěla udělit jen 3 hvězdy. Kingovu tvorbu miluju, ale povídky mě zrovna neoslovují. Kniha obsahuje několik velice dobrých povídek, několik průměrných povídek a několik, které mě neoslovily a vlastně už ani nevím, o čem byly. Líbí se mi Kingův smysl pro humor, to, že dokáže se čtenáři navázat kontakt. Kniha má skvěle napsaný úvod a jsem nadšená z poznámek k povídkám na konci knihy. Z povídek mě nejvíce zaujaly: Opice, Jaunt, Muž, který nepodával pravici, Nona, Nezmar nebo Babička. Za mě, ale snad vždy platí, že čím delší Kingova kniha je, tím lepší. Má úžasný talent na psychologické hry s postavami, na tyhle hry, ale bohužel v povídkách nemá prostor.

regazzoni
09.04.2023 4 z 5

Mlha, Ohebná kulka, Prám. Top 3

luksky
06.02.2023 3 z 5

Nejlepší povídky - Textový procesor bohů, Prám a Mlha

Dalibor1980
29.01.2023 3 z 5

Kniha fajn, film ale prekvapivo lepsi

okeey
26.01.2023 2 z 5

Bohužel mě tato kniha moc neslovila.
Je to další z Kingových souborů povídek. Já mám zkrátka smůlu, že jakmile se jedná o povídkovou knihu tohoto autora, tak se mi tam líbí tak 2-3 povídky a tím to hasne. Další mínus je také to, že se povídky opakují ve více sbírkách. To si myslím, že by se dít nemělo. Ale já zkrátka věřím, že to jednou zlomím a najde se sbírka, kde se mi budou líbit všechny, nebo alespoň většina povídek.
Není to tak, že by kniha byla špatná, to určitě ne. Jen se zatím nepovažuji za cílovou skupinu. Myslím si ale, že se najde spousta příznivců Kingových povídek, jen já jsem zkrátka ještě nenarazila na tu správnou.
P.S. Ale ta obálka nového vydání je naprosto skvělá!

Monni
29.11.2022 4 z 5

Moje první kniha povídek od Kinga a jsem spokojená. Mlha samozřejmě super. Knihu jsem četla hlavně kvůli ní abych se mohla podívat na film. Film byl taky dobrý, ale ten konec, jakože cože? Ani se nedivím Kingovi, že byl naštvaný (v dobrém slova smyslu), protože ho takový konec nenapadl. A má pravdu. Konec ve filmu byl opravdu super. Jinak i ostatní povídky se mi líbily. Některé více některé méně,ale v celkově jsem spokojená.

Andynka
22.11.2022 3 z 5

Zase mě dohnala moje neinfomovanost o knihách. A byla jsem překvapená, že jde opět o sbírku povídek. Tak nějak jsem si to spojila s filmem. A ani me tedy tahle možnost nenapadla.
Ale co mě asi nejvíc štve u povídek od Stephena Kinga je, že se opakuji
Snad v každé sbírce je alespoň jedna , kterou jsem četla už v jiné knize. A tady tomu nebylo jinak. 3 povídky jsem už četla. Proto tedy i tak slabé hodnocení. Ostatní povídky byly zajímavé o tom žádná. Stephen King psát umí . :-)

Hotovson
21.08.2022 5 z 5

Když pominu povídky (vlastně to ani povídky nebyly) Pro Owena a Zaklínadlo, tak se mi to zase jako vždy líbilo, ač některý povídky ani moc hororový nebyly. Za sebe vypíchnu titulní Mlhu, Opice (vyhledal jsem si obrázek a bylo to přesně to, co jsem si myslel, fakt děsivá hračka), Jaunt, Prám a Nezmar. Ostatní taky fajn, až na ty dvě, ale těchhle pět je převyšuje.

Limonadovyjoe
13.08.2022 4 z 5

Být to samostatná novela Mlha, klidně mnohem delší, dám jasných pět. To je King jak ho mám ráda. Takoví Stranger things pro dospělé. Postapo svět, jedna velká deprese, lidské smýšlení, stres, vyšší moc.. tak jak to miluji ve Svědectví nebo v Pod kupolí.
Jsem ráda, že jsem si tento příběh nechala na konec knihy.
Jenže Mlha je soubor povídek, první který jsem od autora četla, a tady se jednotlivé kousky liší od “wow, tady jsem se fakt bála, po bože tolik stránek pro nic”. Některé povídky prostě dojíždějí na autorův popisný styl a dlouhý úvod, který ve výsledku nemá žádný pořádný závěr.
Z povídek se mi krom Mlhy nejvíce líbily:
▪️Opice - ta o té smrt přinášející hračce
▪️ Prám - něco jako vražedná hmota z chobotniček z druhého patra
▪️ Nezmar - chirurg trosečník s kily heroinu
▪️ Babička - trochu jiná, než ta od Němcové
▪️ Úžina - lehká duchařina k zamyšlení
▪️ Muž, který nepodával pravici
▪️ Obraz smrtky

Mlhu si přečtěte … a koukněte na film.. na pořadí nezáleží, obojí je skvělé.