Mlha

Mlha https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1133/mid_mlha-u39-1133.jpg 4 1378 145

Povídky a novely série

Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci... výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla... řidička objevuje vpravdě děsivou zkratku do ráje... idylické jezero může být domovem bezbřehého zla... a opuštěný ostrov se stává svědkem toho neúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl. Ve vynikající sbírce dvaadvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie...... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Skeleton Crew , 1985

Tinoušek
Tinoušek
14.12.2015 5 z 5

Výborná kniha... Klasický King - prostě se začtete a už vás kniha nepustí. Originální nápady, skvělé zápletky a hlavně perfektní zpracování. Není, co dodat :-)

danny_21
danny_21
13.10.2015 4 z 5

Po Noční Směně druhá nejpovedenější povídková sbírka. Vyzvidhnul bych zejména samotnou Mlhu ( kterou se povedlo skvěle převést na filmové plátno díky Franku Darabontovi, včetně odvážného zakončení ), Jaunt, Zkratku paní Toddové, Textový procesor Bohů, Prám a Plážový svět - 85 %

MartinSt
MartinSt
27.09.2015 2 z 5

Přemluvil jsem se zkusit povídky od Kinga a musím říct že zatím spíše zklamání. Jsem u 13té povídky a z těch 13ti mi v hlavě zůstala doopravdy vrytá jen Mlha, Prám, trochu Opice a I povstal Kain, která se mi líbila v tom, kolik násilí je King schopen dát na pár stránek. Po přečtení těchto přijde chvíle, kdy zavřete knížku, koukáte z okna a přemýšlíte nebo jen tak koukáte a tenhle pocit miluju :3

Další jako Jaunt, Kšeft na svatbě, Muž, který nepodával pravici se četly sami a po jejich přečtení jsem ihned začal číst další povídku s přáním, aby byla lepší než předešlá.

Co jsem opravdu četl s odporem (a ne že by děj byl hrůzostrašný) byla Zkratka paní Toddové. Povídka, kde 90% textu tvoří názvy silnic jako vážně? A rádoby vstřelení děsivého děje? Fakt ne děkuji.

Zde jsou tygři, Textový procesor bohů, Plážový svět a bojím se že budou i další takové bych hodil do jednoho pytle... NUDA a absolutně nezajímavé.

Čeká mě poslední třetina knihy a doufám, že v ní najdu alespoň dvě stejně dobré povídky, při kterých tuhne krev v žilách.

zylla
zylla
08.07.2015 2 z 5

U některých povídek jsem si říkala "to jako vážně, Kingu?" na můj vkus jich bylo příliš mnoho velmi slabých. Mlha se mi líbila a asi jako jedna z hodně mála se povedla její filmová verze (ta se mi dokonce asi nějakým zázrakem líbila o chlup více, než předloha). Jen nechápu proč film končí tak hrozně smutně, když v povídce je konec o něco málo méně k pláči.

panHnědý
panHnědý
21.06.2015 5 z 5

Chapadla mě chytala za nohu a táhly do děje čím dál silněji. Závěr je velmi strhující (nehnutelný pohled).

lucie.8
lucie.8
09.06.2015 5 z 5

Skvělá kniha!

kethy
kethy
22.05.2015 5 z 5

Síla, jedna povídka a co v ní pan King dokáže za čáry. Velmi věrohodné prostředí, neznámí nepřítel a úžasné vyvrcholení. U filmu jsem na konci brečela, protože to bylo bestiální a kruté.

Terva
Terva
28.04.2015 5 z 5

Je to průser, já povídky nemusím, ale pan King mě totálně donutil je číst. A Mlha je jedna z nejlepších zbírek povídek, co jsem kdy četl. Vřele doporučuji i film Mlha, který natočil, kdo jiný, než Frank Darabont.

Budicek51
Budicek51
06.04.2015 3 z 5

Při čtení Mlhy jsem pořád slyšela tu depresivní hudbu z konce filmu Mlha. :-)

Filatov
Filatov
26.03.2015 4 z 5

Na můj vkus bylo v této sbírce povídek až moc průměrných, čímž celou sbírku srážejí dolů nicméně hodnocení hodně nahoru vytahují ty povídky, které mi svou kvalitou vzaly opravdu dech (mohu jmenovat například Mlhu, Babičku, I povstal Kain nebo například Nezmar. Ty se mnou dokázaly opravdu hodně zacloumat. Mlha je po právu ústřední povídkou sbírky, která si po ní vzala jméno. Babička je hodně hrůzostrašná a málem jsem se u ní slučně řečeno po...Kain je pro změnu hodně brutální a přitom tak krátký. Byl tak napěchovaný, že jsem se divil, jak to Stephen King dokázal všechno nacpat do pár stránek. Stejný byl i Nezmar. Balada o pružné kulce byla lahůdka takže ano, slabších povídek je tu hodně, ale o to víc budete odměněni u těch ostatních. Suprových 75% a díky za fornity. Můj obzor se opět rozšířil. S forniti fornus.

Monix
Monix
13.03.2015 4 z 5

Střídají se povídky, při kterém ztrácíte dech, s povídkami, které čtete s donucením.... Do předposledního příběhu jsem knihu četla s chutí... Balada o pružné kulce byla má "stopka". Nemohla jsem se přes ni překousat a ve finále tyto poslední příběhy nedočetla.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm
23.02.2015 3 z 5

Uffff... to bylo náročné. Přecenila jsem svoje čtenářské síly, nepatřím k milovníkům povídek a tady jich je požehnaně. Byla jsem zvědavá na povídku Mlha, kvůli té jsem si hlavně knihu půjčila, a do každé další povídky jsem se spíš nutila - hlavně seznamování se stále novými postavami mě odrazovalo. A když už to vypadalo, že se ke konci prokoušu, přišla rozvláčná (ale ne špatná) Balada o pružné kulce a zase mě na pár dní zdržela. Souhlasím s ostatními komentáři, že úroveň povídek je různá, některé zajímavé, jiné nic moc, takže jako celek hodnotím průměrně. Sbírkám povídek se pro příště vyhnu obloukem.

martunka
martunka
14.01.2015 5 z 5

Mlha je opravdu skvělá novela. Líbí se mi vykreslení psychiky všech postav. Nejlepší je konec - to se autorovi fakt povedlo.

jiri77
jiri77
09.01.2015 4 z 5

Mlha, Jaunt, Opice a Prám jednoznačně nejlepší povídky,naopak Úžina a Nona nejhorší .Kniha se mi celkově líbila,příjemné čtení.

pastelka53
pastelka53
28.12.2014 5 z 5

Mlha, novela co stojí za přečtení, jako první jsem viděla film a možná proto jsem trochu byla zklamaná z knižního konce. Nevadí, stávají se i horší věci.

Některé povídky byly fajn, Opice pro mě byla asi největší TOP.. u některých jsem zase nevěděla co je jádrem pudla ...

Séboun
Séboun
22.10.2014 3 z 5

Opice, Prám a Babička jsou povídky, které se mi líbily nejvíc. Balada o pružné kulce mě naopak vůbec nezaujala. Zbytek ok.

3/5

Petrvs
Petrvs
09.08.2014 2 z 5

Velké zklamání. Jak už zde bylo trefně řečeno: mix povídek (a jedné novely) velmi různorodé kvality i data vzniku. Zklamání proto, že lepší z povídek už kdysi zveřejněny byly ve sbírkách Hodina děsu a Mrtví se někdy vracejí (znám je skoro nazpaměť; četl jsem je, když mně bylo 14 a bylo to mé první - a osudové - setkání se SK).

Z povídek, které jsem neznal, příjemně překvapila Opice a Babička (ta ovšem hlavně pro hold Lovecraftovi), něco do sebe měla i Balada o pružné kulce. Zbylé povídky považuju za nedodělanosti (Tygry a Kaina), špatné pokusy o SF (Jaunt a Plážový svět; zejména Jauntu je škoda, protože jeho velmi silný a děsivý potenciál zcela shazuje mizerné a nudné technické pozadí) nebo přímo za stejné redakční omyly jako bylo vydání Svědectví v původní nekrácené verzi (Paranoia, Owen a oba Mlékaři).

Zbytek knihy nijak kladně ani záporně příliš nezaujal a zřejmě se k němu v budoucnu nebudu vracet. Škoda, škoda. Mlhu si ponechám snad jen z bibliofilsko/sběratelských důvodů...(ovšem i tady mě možná malicherně irituje nesmyslně světlá obálka, která vedle ostatních paperbacků SK působí jako horčice na čokoládovém dortu).

Máte-li rádi SK a válí se vám v koutech knihovny stará vydání Hodiny a Mrtvých, Mlze se vyhněte. O nic nepřijdete.

callahanh
callahanh
07.08.2014 4 z 5

Mlha je sbírka dvaceti povídek mistra Stephena Kinga. Nutno říct, že všechny povídky nespadnou pod průměr, což je myslím dost dobré znamení o kvalitě knihy. Všechny povídky jsou poutavé a napínavé tak, jak to dokáže jen King. Nejvíce se mi ale líbily povídky Mlha, Opice, I povstal Kain, Textový procesor Bohů, to jsou povídky , které bych si dovedl představit rozpracované jako román, i když možná by potom ztratily své kouzlo, těžko říct. Nutno ale říci, že kniha obsahuje i dvě povídky, které se mě osobně moc nelíbily a klidně bych je vypustil, jedná se o povídky Jaunt a Plážový svět, jedná se o velmi zvláštní povídky, spíš sci - fi... opravdu velmi zvláštní... jinak ale knihu mohu jen a jen doporučit, povídky napínavé a děsivé až mrazivé, jak jsme u mistra zvyklí a samozřejmě čtivé. 90%

smnpka
smnpka
02.08.2014 3 z 5

Mlha určitě nejlepší, kvůli tomu jsem to taky začal číst. Ostatní už byli horší nebo lepší. Občas mi pokulhávala logika. Moc jsem nechápal o co v některejch povídkách jde. Ale celkově knížka, která stojí za přečtení.

Lenourt
Lenourt
27.06.2014 2 z 5

Tak jo - na to, jak jsem byla nadšená z první povídky s názvem Mlha (která by dostala *****), ostatní byly na světlé výjimky veliké zklamání a dočetla jsem to jen z povinnosti a kvůli tomu, že jsem každé další povídce dávala šanci, že by mohla být lepší. Což se nestalo... Bohužel. Tedy:
Mlha - Nejlepší povídka, skvělé psychologické propracování smíchané s hororovými prvky. Chvílemi jsem se fakt bála a nemohla se od čtení odtrhnout.
Zde jsou tygři - povídka na 3 stránky, nuda.
Opice - Trošku děsivé, místy mi šel mráz po zádech, ale prostě to nějak pořád nebylo ono.
I povstal Kain - po dočtení už si ani nevybavuji děj.
Zkratka paní Toddové - nuda, sáhodlouhé popisy cest, nezáživná (jestli vůbec nějaká) záplatka.
Jaunt - zajímavý námět, ale něco se začíná dít ve chvíli, kdy povídka končí. Takže krutě nevyvážený příběh. Celou dobu se nudíte a ve chvíli, kdy přijde na scénu drama, je příběh utnut.
Kšeft na svatbě - trošku zajímavější než předchozí, ale pořád tomu něco chybělo. Ale pro mě jedna z těch lepších.
Paranoia: Zaklínadlo - Básnička, nepochopeno.
Prám - Tuhle bych zařadila hned za Mlhu - všechny předcházející bych přeskočila. Místy až nechutné popisy takže - nejezte u toho - budete se bát, budete mít blbý pocit podívat se pod postel a bude vám špatně. Ale zážitek zajímavý.
Textový procesor bohů - nic moc.
Muž, který nepodával pravici - zajímavý námět, ale nešikovné zpracování.
Plážový svět - nuda, nuda, šeď, šeď.
Obraz smrtky - jedna velká nuda.
Nona - Místy zajímavé a strhující, ale ke konci čím dál trapnější a umělé. Škoda.
Pro Owena - po dočtení už si ani nevybavuji děj.
Nezmar - Hned po Mlze a Prámu další, která stála za přečtení. Opět celkem nechutná vize člověka bojujícího o poslední zbytky sil ve snaze zachránit se před smrtí hlady. Stála za to.
Náklaďák strejdy Otta - nedůvěryhodné a trošku nudné.
Ranní rozvážky (Mlékař #1) - nezajímavý námět, nedotažený do konce.
Bourák: Příběh z prádelny (Mlékař #2) - nepochopeno.
Babička - divné, nechutné, nedůvěryhodné, rádoby dramatické.
Balada o pružné kulce - Pro mě opravdu zajímavý námět, ale zbytečně hrozně zdlouhavě popisovaný příběh spisovatele, který postupně zešílel.
Úžina - po dočtení už si ani nevybavuji děj - ačkoliv jsem ji dočetla asi před hodinou, z těžkého donucení.

Takže za mě by ve sbírce bohatě stačily povídka Mlha, Prám a Nezmar. Ostatní se klidně mohou vynechat. Zklamání!!! :(