Čtyři roční doby

Čtyři roční doby https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/881/bmid_ctyri-rocni-doby-r5a-881.jpg 4 1635 210

Povídky a novely série

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Different Seasons , 1982

jfialova
02.09.2018 4 z 5

Soubor 4 delších povídek. Vykoupení je již těžce profláklé, hlavně díky podařenému filmovému zpracování, ale čte se dobře. Nadaný žák je výborná povídka, kdyby končila už po první kapitole (což jsem ve čtečce nejdřív tak pochopila). To, co se odehrává potom, není špatné, ale kdyby to tam nebylo, nic by se nestalo. Tělo se mi líbilo asi nejvíc. Moc obdivuji, jak King zvládá psát příběhy z prostředí dětí a teenagerů, vždycky mi to přijde uvěřitelné (jako např. v To), žádné trapné dialogy a zbytečné příkrasy. Poslední povídka, Dýchací metoda, mi přijde takové poeovská, ale proč nakonec ne :-)

zuziosi
28.07.2018 5 z 5

Nadaný žák a Vykoupení z věznice Shawshank jsou moje srdcovky.

Klára2216
27.07.2018 4 z 5

Nejsem velká fanynka Kingových knih, ale pustila jsem se do této knihy protože miluji film Vykoupení z věznice Shawshank, tudíž první povídka byla pro mě velmi milé počtení.

Trochu jsem byla vyděšená z druhé povídky, z její syrovosti a chladnokrevnosti, nicméně jsem jí přelouskala velmi rychle.

Třetí povídku hodnotím zkrátka průměrně, nenadchne a neurazí.

Čtvrtá krátká povídka se mi líbila velmi, hodně jsem tam zapojila svoji představivost, protože je velmi dobře popsané okolí a tak. Skvělá.

Celkově hodnotím jako příjemné překvapení.

patrik0816
22.06.2018 5 z 5

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank: 5/5

I když jste totálně v řiti, vždycky existuje cesta ven.

Vykoupení z věznice Shawshank je jeden z mála filmů, který překonal knihu, není to ale tím, že by byla knižní předloha slabší, ale spíše, že filmaři vzali už tak skvělý příběh s inspirativní pointou, nezmršili jej a ještě ho o něco málo vylepšili.

Tělo: 5/5

Čtyři dvanáctiletí kluci jsou poprvé naplno konfrontováni se smrtelností a krutostí světa dospělých. Dá se říct, že tak nějak v jedné (ne)obyčejné na první pohled klukovsky dobrodružné cestě, ztrácejí nadobro své dětství. Stephen King hlavně perfektně zvládl psychologii postav.

Nadaný žák: 4/5

Z tohohle mrazí. Pořádné psycho, ale perfektně zvládnuté.

Dýchací metoda: 2/5

Příběh se vyvíjí velmi zajímavě, ale ten konec :D Nevím, jestli si z nás Stephen nedělal trochu legraci, když ho vymýšlel. Raději bych na něj raději úplně zapomněl, aby mi nekazil jinak skvělý soubor povídek.

esfinge
17.05.2018 5 z 5

Skvela kniha, skvele napsane povidky, skvely King. Vykoupeni z veznice Shawshank urcite nejlepsi (miluju i film) - nejde nepremyslet nad Andyho osudem. Nadany zak vyborny- ta zvracena detska mysl je silena. Telo se mi take libilo a i Dychaci metoda me dokazala vtahnout naprosto dokonale.

Faustka
14.05.2018 5 z 5

Všechny čtyři povídky jsou úžasný, bez rozdílu. Jen kdybych měla víc času na čtení. Ach, jo.

Paulus.1987
27.04.2018 5 z 5

Společně se Zelenou mílí to nejlepší z Kingovy nehororové tvorby a zároveň patrně to nejhodnotnější, co King napsal. Povídku Dýchací metoda považuji za nejslabší článek této sbírky, ale zbytek je na tak vysoké úrovni, že vůbec neváhám dát pět hvězdiček.

JelloBiafra
17.04.2018 5 z 5

Majstrovsky napísaná zbierka štyroch poviedok, z ktorých tri boli úspešne sfilmované. Vykúpenie z väznice Shawshank, Nadaný žák či Pri mne stoj, sú dnes už povinné filmové klasiky. Štvrtá z poviedok s názvom "Dýchacia metóda" síce sfilmovaná nebola, ale rozhodne by si to aspoň ako nejaký televizák na netflixe zaslúžila. V tejto zbierke sa v rámci Kingovho spisovateľského umu ukazuje aj iná skutočnosť, že vie čitateľa okrem strašenia aj spoľahlivo dojmúť, čo sa minimálne u poviedky Telo darí na výbornú. Ale ani u ďalších poviedok King nezlyháva a celá zbierka pôsobí vo výsledku ako veľmi zručne napísaná a osobne pre mňa sa odteraz po jej dočítaní jedná u srdcovú záležitosť.

dalibor123
01.03.2018 5 z 5

U téhle knížky jsem poprvé zaznamenal případ, kdy je film lepší než knížka. Vykoupení z věznice mi trošku zklamalo. Asi je to zapříčiněno tím, že mám fakt paměť na to co se ve filmech říká. Knížka je jakoby přepis toho co říká ve filmu Red jakožto vypravěč a jelikož si to pamatuji fakt dobře, tak už ob řádek dál sem přesně vědět co tam bude stát. Krom toho oproti filmu tak chybí i pár postav a zápletek. Tak že, je to sice hezky napsané, ale film je v tomto případě lepší :) Nadaný žák mě teda bavil fakt hodně. Nečekal sem že autor má i takové díla, byl jsem mile překvapen :) Další dvě už byli slabší, ale jen o trošku :) Celá knížka se četla skvěle a sem moc rád, že mi leží v knihovně :)

majc
13.02.2018 5 z 5

Shawshank jsem přečetla jedním dechem, vážně úžasná povídka, ještě lepší jak samotný film, moc se mi líbil styl vyprávění. :)
Nadaný žák - ze začátku mě to úplně vtáhlo, ale později se mi to četlo hůř a hůř. Přišlo mi, že se to tak nějak vleče. Avšak námět supr, film jsem neviděla, ale snad někdy... Ke konci mě to zas chytlo a přečetla jsem to jedna báseň. Docela jsem nečekala něco takového.
Tělo čtu nyní a zatím se mi to velice líbí. Jsem zvědavá, jak to bude pokračovat a nebýt teď tak časově vytížená, tak už to mám dávno přečtené :D Na Dýchací metodu se moc těším, vypadá podle hodnocení i podle popisu zajímavě, tak jsem zvědavá. Každopádně i tak bych knížku bez zaváhání všem doporučila. :)

negramota
28.01.2018 2 z 5

Kolem a kolem mám pocit, že autor prostě jen potřeboval příběhy, na které by navěsil hezké šokující alegorie, jež se mu momentálně nakupily v šuplících. Celkově prázdné, bez děje a poselství. Velké nic.

KlariN
29.12.2017 4 z 5

Jedny z nejlepších Kingových kratších věcí spolu v jednom svazku. Co víc si přát?

Alizon
28.11.2017 5 z 5

Horory jsem od Kinga vlastne zadne necetla (budu to muset napravit) takze mohu porovnavat pouze s brilantni Zelenou mili - tady kniha obstala dobre, detektivkami (porovnavat moc nejde) a Bazarem zlych snu - tady je tato kniha urcite lepsi. Dale se budu trochu opakovat, protoze k prvni povidce jsem uz psala samostatny komentar, ale jelikoz trochu zapadl zopakuji ho tady.
Takze Rita aneb Vykoupeni - Film jsem videla (nekolikrat), zapletku znala a presto si cteni uzila na maximum. Vyborna povidka. Psala jsem to uz u Zelene mile, King proste s "vezenskym prostredim" umi pracovat - verite, ze to opravdu sam vsechno prozil a v tom vezeni s Andym sedel. Jasnych 5 hvezdicek.
Nadany zak me prekvapil, zaujal, je to vlastne cele uplne silene, ale i tak vyborne.
Telo jsem si nechala na konec, protoze jsem nechtela koncit Dychaci metodou, ktera tu ma v komentarich obecne nejslapsi hodnoceni. Takze jsem tyto dve povidky prehodila. U Tela jsem si nebyla moc jista jak povidku hodnotit ... jeji cteni se mi neuveritelne tahlo ... u ostatnich povidek jsem napjate cekala co bude dal. Po precteni ale neco uvizlo uvnitr, takze nahonec ji hodnotim pozitivne, ale ja osobne bych ji dala na 4 misto.
Dychaci metoda - nejkratsi .. a vlastne v povidka v povidce. Bez te omacky o tajemnem klubu by pro me asi moc zajimava nebyla - protoze hlavne ten klub nejak magicky pritahoval - a fantazie mohla pracovat.
Takze za jednotlive povidky v poradi jak je zminuji bych dala 5, 5, 4 a 4 hvezdicky. Jednoduse zprumerovat hodnoceni nemuzu takze celkove davam 5 hvezdicek.

Hufendy
10.11.2017 4 z 5

Kniha se mi četla dobře. Některé pasáže mi přišli nudné, ale jinak velice pěkně napsané :)

kilometr
24.09.2017 5 z 5

Tohle je radost číst,to si čtenář doslova užívá.100%.

n.ezn.amy
14.09.2017 5 z 5

Naprosto skvělé povídky, které vás přesvědčí, že King umí nejen romány. Tělo je na naprosto emočně silný příběh o partě kluků, kteří jdou hledat mrtvého chlapce. Žádné nadpřirozenosti, jen cesta a letní přátelství. Nadaný žák o chlapci, který se díky přátelství s velitelem koncentračního tábora stává psychopatem. A pokud jde o Vykoupení, tak tuto povídku považuji za naprostý vrchol co kdy bylo napsáno. Touha po životě a spravedlnosti, dokáží v člověku probudit i nemožnou sílu a odhodlání. Stephen King je prostě Pan spisovatel

VČJKR
07.09.2017 5 z 5

King umí psát, to naprosto bez debat. Jen je to na mě někdy docela drastické, proto když se ke mně dostane kniha "normální", čtu a miluju každé slovo. Tato kniha se spolu s O psaní zařazuje mezi mé naprosto top knihy tohoto spisovatele. Čtyři povídky, každá příběh z jiného prostředí a světa. Viděla jsem film Stůj při mě, proto povídku Tělo hodnotím malinko hůř, ostatní jsem četla se zatajeným dechem, napnutá jak kšandy, ponořená do příběhu. Všem moc doporučuju! :)

misantroop
24.08.2017 5 z 5

Moje oblíbená knih od Kinga, čtyři novely a spoustu nocí plných snů z nich

Vesmich
09.08.2017 5 z 5

Jakmile se chci něco pěkného a poučného dozvědět o dětské duši, případně o formující síle dětského kolektivu, s důvěrou se obrátím na Stephena Kinga. Ten nikdy nezklame a navíc píše lehounce, jako vánek, až to nutně vypadá, jak snadné to musí být. Asi jako když se Erika Hess (ová) spouštěla dolů po zavázatých svazích. Jako nic. To už je ovšem dávno, stejně jako příběhy, které S.K. vypráví ve Čtyřech ročních dobách. Nadaný žák je tak brilantní popis vkrádání se zla do zvídavé mysli, že by se mohl poučit i Phil Zimbardo. Tělo nemilosrdně rozdělí skupinu kluků na ty, kteří šanci mají a kteří ji nemají a to vzápětí, co vypadnou z hnízda a Rita Hayworthová (etc.) je ódou na trpělivost, vytrvalost a důslednost. Prostě celé je to parádní čtení a vynechat ho, je mezerou, kterou se nemůže podařit zacelit.

simona5r
31.07.2017 2 z 5

Posloucháno jako audiokniha, ale bohužel nedoposloucháno. Po 2. příběhu jsem již neměla chuť poslouchat dál, přišlo mi to jen mrhání časem. Bylo to první seznámení s Kingem a vůbec mě to teda neoslovilo.