Čtyři roční doby

Čtyři roční doby https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191117/bmid_ctyri-rocni-doby-z8F-191117.jpg 4 1635 210

Povídky a novely série

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Different Seasons , 1982

heavy66
15.12.2021 5 z 5

Čtyři roční doby, ale která je která?
Vykoupení z věznice Shawshank, to je jaro! Propuštěním z věznice, stejně jako na jaře, život znovu začíná.
Tělo, jasně letní příběh! Prázdninový výlet čtyř kluků, s varováním, že i v létě musí na sebe člověk dávat pozor.
Nadaný žák se odehrává na podzim! Studený déšť, vítr a tma, stárnutí fyzické a morální, Smrťák jedoucí na sinavém koni.
Dýchací metoda? Příběh o narození dítěte, vyprávěný o Vánocích, co jiného než zima!

smudlajs
13.12.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, všechny čtyři povídky jsou skvělé. Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Tělo jsou dvě moje srdcovky, které jsou i perfektně zfilmované. Nadaný žák je mrazivý a Dýchací metoda mě velice překvapila. Myslím, že u této knihy je pět hvězdiček málo.

CharlesWard
12.12.2021 3 z 5

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank byla dokonalá. Zbytek jsem už bohužel četl jinde.

SeanFifield
29.11.2021 5 z 5

Čtyři skoro dokonalé povídky. Nejlepší je Shawshank a nejmrazivější je Nadaný žák. Dýchací metoda je nejslabší, ale má toho hodně co říci. Tělo je mystické a dokonalé.

Blaufik
31.10.2021 5 z 5

Za mě se jedná o rozhodně nejlepší povídkovou knihu od autora ať už tím, že obsahuje jen čtyři povídky, kterým se mohl dostatečně věnovat, tak i tím, že se nejedná o příběhy, které se vám za chvíli vypaří z hlavy, ale nějakou chvíli v ní zůstanou a donutí vás přemýšlet.

martineden
03.10.2021 5 z 5

Jedna z mých prvních Kingovek. Báječné čtení!

mareksevc
02.10.2021 5 z 5

Shawshank 5*, žiak 4* , telo 5*, dychanie 4*
telo bolo uplne skvele, pripomenulo mi to knihu temne leto !

Merlin_CZ
25.09.2021 5 z 5

Vykoupení a Nadaný žák opravdu výborné, tělo a metoda dýchání mi přišla slabší ale to je prostě King :)

MíšaS.
30.08.2021 4 z 5

Dvě výborné povídky, dalo by se říct, že dnes už klasické, a k tomu jedna dobrá a jedna taková nemastná neslaná.

bookcase
22.08.2021 5 z 5

Parádní povídky, dnes, dá se říct, už klasika. Akorát mi tentokrát chyběl Kingův doslov nebo předmluva, ty od něj miluju.

TaNya_
17.08.2021

Všechny čtyři povídky opět velmi kvalitní a jak se ukazuje, tak dávám přednost těm sbírkám s delšími příběhy před typickými kratšími. Asi nemůžu říct, která z nich byla nejlepší, ale Apt Pupil pro mě byl určitě morbidnější a hororovější něž The Breathing Method. Přesně moje vlna toto.

Terror
09.06.2021 5 z 5

Komplet knihu mám přečtenu podruhé. Novely Nadaný žák a Tělo už potřetí.
Tahle sbírka je skvost. Bez podmínek.

Vykoupení - skvělá variace na vězeňské téma se vším, co k tomu patří. Mizérie vězňů, nespravedlivě odsouzený, sadistický bachař, plány útěků...
Nadaný žák - tenhle příběh mne ke Kingovi kdysi přivedl, takže na něj nedám dopustit. Naprosto geniální dílko o tom, kterak dítě se starcem závodili, kdo je větší hajzl...
Tělo - další pecka. Mám hrozně rád příběhy dětí. Miluju Foglara. A tohle je jeho přesný opak. Parta grázlíků na cestě za dobrodružstvím.
Dýchací metoda - King v dickensovském stylu. To se prostě musí číst!

Ronnie68
31.05.2021 3 z 5

Do této knihy jsem se chtěla pustit už dávno .... ale dostala jsem se k ní až v téhle době ... upřímně mě nejvíce zaujal spíš jen ten první díl ... ty ostatní už tolik ne .... nevím, jestli to bylo tím příběhem nebo i tím, že jsem měla výtisk, který měl špatně poskládané stránky a většinou jsem musela hledat pokračování dost složitě ... prostě od tohoto autora mám oblíbenější jiné knihy ...

MamaKnihomolka
09.04.2021 5 z 5

Velmi vychvalovaná a prý nejlepší povídková sbírka. Obsahuje 4 povídky a tři z nich jsou zfilmovány. A moc dobře.
Než se začnu zaobírat každou povídkou zvlášť chci podotknout, že mi chyběly autora doslovy a úvody k povídkám. Já to totiž beru něco jako spojení – dopis od autora, nebo jako by si k vám přisedl k baru a vyprávěl vám proč a za jakých okolností tu povídku napsal.
První povídka s názvem Rita Hayeorthová a vykoupení z věznice Shawshank je příběhem o naději, která neumírá. Red – chlápek, který vám za určitý obnos peněz sežene cokoli vypráví o vězni Andym Dufresneovi, který je stejně jako on odsouzen na doživotí.
Film Vykoupení z věznice Shawshank byl skvělý ostatně jako všechny staré filmy. Skvělá práce z povídky o 99 stranách udělat film, který má přes dvě hodiny.
Povídka o Toddovi, který je blázen do druhé světové války s názvem Nadaný žák je příběh o zvrácenosti. Už od začátku jsem chápala proč. Můj pocit se stránku od stránky prohluboval.
Povídka se odehrává během roku 1974-1977. Todd zjistí, že jejich osamělý soused je ve skutečnosti Kurt Dussander – válečný zločinec. Navzájem se vydírají a parazitují na sobě, protože jeden zná tajemství druhého. Výborná ukázka toho co s člověkem může provést JEHO VELKÝ ZÁJEM.
Co se týče filmu tak byl skvělý, ale chvílemi uspěchaný a trochu pozměněný.
Tělo je třetí povídka, která je také zfilmována pod názvem Stůj při mně.
Roku 1960 se skupina kluků rozhodnou vydat se na cestu, aby se podívali na mrtvé tělo malého kluka, o kterém nikoho nic neví. Gordie, Teddy, Chris a Vern zažívají dobrodružství, o kterých se jim nikdy nezdálo.
Povídka se odehrává v Castle Rocku, kde je mladý Eso Merill i vzpomínka na psa Cuja. Skvělé jak autor připojuje své příběhy. Člověk čte, čte a musí se zastavit, protože si vzpomene, že postavu nebo prostředí odněkud zná.
Víc to člověka utvrzuje, že to prostředí, město i postavy vážně existují. Aspoň na mě to tak působí.
Dýchací metoda je poslední povídka, ve které třiasedmdesátiletý David vypráví o členství v klubu, ve kterém je okolo 10 let. Nacházel knihy a vydavatele, o kterých nikdo nikdy neslyšel a slyšel víc než dost zvláštních historek. Jedna z nich nazvaná Dýchací metoda vyprávěna o Vánocích.
Samotná historka mě moc bavila. Už jen proto, že je to vyprávění o tom jaké bylo porodnictví a přístup k ženám okolo roku 1935.

intelektuálka
01.04.2021 4 z 5

Moje třetí kniha od tohoto autora - a každá s jinou tematikou....

Ve všech čtyřech povídkách je výstižně popsána psychologie postav - třeba v povídce Tělo si naprosto umím představit takovou klukovskou partu ....

I Vykoupení z věznice Shawsank má dobře vystiženou atmosféru ....

A Dýchací metoda - to už bylo trochu děsivé ....

Nejméně mi byla blízká povídka Nadaný žák .... tolik nadání nee !

Určitě si časem opět vyberu některý z titulů tohoto zajímavě píšícího autora ....

opic 12
21.03.2021 5 z 5

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (to teda netuším) skrýš a zázemí.Vždyt ještě léčky málo znáš,málo zdá se mi.K tomu ty dámské vokály úúúúoooůůůů a nostalgie jak vyšitá.
Jako tenkrát při sánkování na svahu.Vítr ve vlasech a promočený punčocháče.Už se stmívalo a my museli domů do chléva.
Novelka (tělo) se sice neodehrává na sněhu,ale ta bezstarostnost na vás dýchne.Parta kluků se plahočí přes koleje vstříc temnému dobrodružství.Kam jsme došli.Co se z nás stalo.Přežil to někdo ? Kým jsme byly potom ?
Mrazivá novelka (nadaný žák) kam až to člověk může dotáhnout :) V lebce se ukrývá něco zlého.Zárodky něčeho zkaženého nebudou dlouho čekat.Proč nás tak fascinují a zároven děsí vzpomínky na strejdu Hitlera.Jo ten co ho nevzali na akademii.
Kratší práce (dýchací metoda) příběh v příběhu aneb Důležitý je příběh,nikoliv vypravěč.Důmyslná jednohubka na závěr.
Na závěr ? Na závěr jsem si nechal (Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank).Jak může být skvělý film Franka Darabounta ? Poněvadž dokonalý je již námět a Shawshaková novelka jako taková.
Imaginárně pantomimicky vkládám tento soubor (zřejmě slušnej oddíl) do pomyslného trojrozměrného topíku mezi nejoblíbenějšími Kingovkami (román,novela,povídka) to je úplně jedno,svoje místo má tam zamluveno do vtesaného piedestalu.
Netradiční avšak,tak jak by mohl být častější,poněvadž tak mě chutná nejvíc.Tady si vystačil se zlem v nás.Bez berliček nadpozemských a nepřiměřených.
Až sníh a mráz dá loukám plášt,sám se začnu bát.
Já pak můžu jít a v duši klid můžu pak mít.Kdepat ty ptáčku hnízdo máš...úúúúooooůůůů
Zamrazilo.Příjemně.Ne že néééé :)

Anushka1
19.03.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších povídkových knih od Kinga. Povídky Vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák jsou naprosto geniální. Povídka Tělo se mi možná více líbila ve filmovém podání. A Dýchací metoda od druhé půlky byla taky fajn. Tři z povídek patří k tomu nejlepšímu, co filmaři zpracovali s citem pro původní předlohu. U Kinga tomu tak bohužel často nebývá.

Ivan Kučera
15.03.2021 5 z 5

Jedna z mojich najobľúbenejších (ak nie najobľúbenejšia) Kingových zbierok, aj keď v tomto prípade nie poviedok, ale noviel. Počas ich čítania sa do tohto mainského autora zamilujete tak mocne, že ak si od neho v budúcnosti prečítate nejaké slabšie veci (a to si určite prečítate, pretože nikto nie je neomylný, dokonca ani on), tak akonáhle si spomeniete na Čtyři roční doby, okamžite mu to odpustíte a ešte sa pri tom budete priateľsky usmievať. Toto je bomba, ktorá zasiahne vaše nervy a, to najmä, srdce. Nadaný žiak sa ku mne dostal už ako k malému a naturalisticky na mňa zapôsobil viacerými nielen násilnými, ale i jemne erotickými scénami. Film s Ianom McKellenom, Davidom Schwimmerom, Bradom Renfrom a Janom Třískom (ako lovcom náckov) je vynikajúci, vo finále dokonca predbieha novelu (ktorej záver je predsa len očakávateľný a teda priemerný). Ritu Hayworthovú a Vykúpenie z väznice Shawshank som najskôr poznal ako (geniálny) film s Timom Robbinsom a Morganom Freemanom a novelu by som považoval za rovnako perfektnú, ale keďže film som videl prvý, je mi predsa len bližšie (pozerám ho každý rok). Dýchacia metóda je najnenápadnejší kúsok zbierky, od ktorého zrejme nikto nebude nič čakať, ale zdanie klame a nakoniec sa pre mnohých môže jednať o čierneho koňa (ktorému robí medvediu službu najmä obludne dojemné finále). Jediný príbeh zo zbierky, ktorý dodnes nebol sfilmovaný. Mojím top favoritom je každopádne neprekonateľné Telo: spolu s Poslednou priečkou na rebríku moja totálna srdcovka, na ktorú nedám dopustiť. Aj film Roba Reinera je fantastický.

Marfulka007
13.03.2021 4 z 5

Kinga mě nikdy nenapadlo číst, protože horory vůbec nemusím. Po téhle jsem sáhla díky loňské Výzvě (nějak jsem to loni ale nestihla), díky tomu, že film Vykoupení z věznice Shawshank je pro mě top a taky právě proto, že se měla vymykat klasické Kingově tvorbě ... Jak už tady někdo psal - buď se Vám líbí Tělo a nebo všechny ostatní povídky - tak za mě jsou to rozhodně všechny ostatní. Shawshank jsem teda měla hodně ovlivněný filmem a i když kniha rozhodně nezklamala, tak jako jeden z mála je za mě film lepší než kniha. Nadaného žáka jsem hltala stránku za stránkou a co k ní říct? Smutný příběh o zlu, které se bere kdo ví odkud a kdo ví proč. Tělo mi prostě moc nesedlo, nevím vlastně, co si o něm myslet ... snad jsem nepochopila podstatu. A Dýchací metoda, takový příběh v příběhu, se mi zpočátku trochu táhl a nakonec překvapil a šokoval. Za přečtení určitě stojí, znovu bych ji číst asi úplně nepotřebovala, ale možná mě nakonec přeci jen inspirovala přečíst si časem od Kinga ještě něco dalšího.

Usire
25.01.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Kinga. Obzvláště mám rád povídky Nadaný žák a Vykoupení z věznice Shawshank. Opravdu mistrovské dílo.