Čtyři roční doby

Čtyři roční doby https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191117/bmid_ctyri-rocni-doby-z8F-191117.jpg 4 1635 210

Povídky a novely série

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Different Seasons , 1982

marie.kolarova
04.03.2023 5 z 5

4 příběhy, 4 fascinující díla, která by mohla vyjít klidně samostatně. Úžasný Shawshank asi každý z nás zná. Teď věřím, že každý bude znát i Tělo, protože to bylo neskutečné.

Acamar
28.02.2023 4 z 5

Se Stephenem Kingem, jakožto známým autorem hororů, které nevyhledávám, jsem dosud neměla to potěšení. Proto také volba na seznámení s jeho tvorbou padla záměrně na tento netypický výběr...a hned překvapení, že autorem předlohy filmu Vykoupení z věznice Shawshank je zrovna on.
Výběr je to pestrý. Shawshank, retrospektivní vyprávění třetí osoby o nezlomnosti lidské důstojnosti, vůle, vytrvalosti a naděje, navzdory všem ranám osudu vlastně pozitivní. Nadaný žák jako mrazící ponor do rozvířených temnot psyché, až fascinující jak se aktéři navzájem drží v šachu a vzájemný strach akceleruje spirálu hnusu...zanechá docela dost otazníků, co by bylo kdyby, co všechno se skrývá za spořádanými fasádami (doufejme vyšinutých) myslí...Tělo jako vzpomínka na jedno klučičí prázdninové dobrodružství, barevné, plné autentických emocí, dojmů, strachů, ale pod tím vlastně dost melancholické vyprávění o drsném dospívání v rodinných podmínkách, které už svým nastavením nedávají moc šancí do dospělého života. Dýchací metoda, příběh o příbězích, kde sama ústřední vánoční historka není tak zajímavá jako to, co se nakonec čtenář vůbec nedozví.
Kingův fanoušek se že mne nestal, což však není vina jeho psaní, nýbrž mých čtenářských preferencí....ale jako odpočinkový výlet mimo obvyklé vody líbilo.

KnihovniceVěra
07.02.2023 5 z 5

Čtenářská výzva přečíst si něco klučičího mě přivedla k této knize skvělého vypravěče.

luksky
06.02.2023 4 z 5

Vykoupeni z věznice - *****
Nadaný žák - ****
Tělo - **
Dýchací metoda - ***

Sixao
03.02.2023 5 z 5

(SPOILER) King je opravdu mistr ve svém oboru. Jeho vyprávění chytne a nepustí až k samotnému závěru. První povídka se mi líbila nejvíc. Hlavně ten překvapivý a optimistický konec. Paradoxně je příběh podán s lehkostí, jakoby se ani neodehrával v prostředí věznice. Povídka Nadaný žák nabrala děsivý vývoj a opravdu jsem do poslední chvíle doufala, že se to vše ještě nějak urovná a vrátí k normálu. Vyvrcholení bylo o to víc šokující a smutné. Další povídka vypráví hlavně o přátelství čtyř kluků, kteří se v parném létě odhodlají najít mrtvolu pohřešovaného chlapce jejich věku. Nějaká zlověstnost při jejich dobrodružné cestě číhá za každým rohem. Ani jejich rodinné poměry nejsou zrovna růžovým obláčkem. Obecně dost špatně snáším násilí páchané na dětech. Tady ho není zrovna málo. Rozhodně kniha, která bude doznívat delší dobu.

Janadvorackova
02.02.2023 4 z 5

Čtyři novely. Každá v sobě "něco" má.

meluzena
22.01.2023 5 z 5

4 příběhy, každý jiný, všechny skvěle vyprávěné a propracované, ač i pro mě byla Dýchací metoda slabší než zbylá tři dílka. (Více u jednotlivých částí díla.)
I tak je kniha kromobyčejný exkurz do netušených zákoutí lidské duše a neměla by uniknout čtenářově pozornosti.

InaPražáková
22.01.2023 4 z 5

Mám radši Kinga civilnějšího, děsícího tím, co si lidé dokážou udělat sami, ne nadpřirozenými proprietami. Čtyři roční doby jsou crème de la crème této části jeho tvorby. Navíc si myslím, že je King lepší v krátkých útvarech, jako rodilému vypravěči mu nabobtná každý příběh, ale u románů to někdy ztrácí dech a směr.
Tři ze čtyř novel jsou plné prosluněné Ameriky 60.-70. let, kdy byla tráva zelenější... nebo tak úplně ne, ale člověku se to občas zdá. V Těle (které mám ze všech Kingových textů vůbec nejradši) to ve vzpomínkách platí a ta atmosféra je jako živá. Shawshank zase nabízí krásnou možnost "co by, kdyby", kdo by na chvíli nechtěl uvěřit? U Nadaného žáka jsou sestříhané trávníky a hezký kluk na kole mezi domky už jen kulisy pro cosi shnilého ve státě dánském, ale pořád je to strhující vyprávění o lidech jako živých. Dýchací metoda úplně nezapadá, ale po dočtení si říkám, jestli to neměl být metarámovací příběh nejen pro jednu, titulní, strašidelnou historku, ale i pro tři předchozí.

2mig1
03.10.2022 5 z 5

Dýchací metodě a Ritě jsem sice nedal plnej počet, ale asi spíš jen proto, abych je alespoň trochu odlišil od Nadaného žáka a Těla. Pokud by byla ta možnost, prvním dvěma zmíněným bych dal pět a druhým dvěma šest hvězd. Famózní soubor povídek, jedno z nejlepších čtení (a to nejen v rámci Kingovy tvorby), které jsem v životě absolvoval. Nadaný žák má v sobě neskutečný napětí, kdy netušíte, jak se situace zvrtne v další větě. Tělo, v jehož putování party kámošů za mrtvolou jsem vlastně moc nevěřil, netušil jsem, co v tom King dokže najít, mě ve svém finále naprosto rozložilo. Prostě neskutečný.

michal999
05.09.2022 5 z 5

Zdejší hodnocení má málo hvězdiček. Tato kniha se vymyká uplně všemu a kdybych si měl vybraj jedninou knihu na světě, bude to tato. Takže hvězdiček šest a to včetně dýchací metody!!! :D

Kubajzz
20.07.2022 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a za mě nejlepší povídky Nadaný žák a věznice Shawshank. Rozhodně doporučuji

Timkim
04.07.2022 4 z 5

Myslím si, že od Stephena mám již pár knih přečtených a odposlechnutých, většinou tedy jen romány. Tudíž jsem byl zvědavý na povídky. Jednak z důvodu, že znám filmové zpracování a za druhé co bylo předlohou filmu.
Byl jsem překvapený co se dá s takto "malými" povídkami vytvořit, ale bylo to do určité míry i zklamání. Od jeho klasických románu, ano chápu ten rozdíl mezi povídkou a románem, mi tam chyběla ta bohatost, ta kvetnatost popisu okolí a postav. Tím pádem se to četlo rychleji, ale, bylo to takové ..... ploché.
Jedno již vím zcela jasné, pokud nebudu muset, po jeho povídkách již nesáhnu a raději dám nějakou Stephenovu románovou klasiku. Za plno to není, ale i tak vyloženě nudné to nebylo a jako nejlepší bych asi hodnotil povídku Tělo.

slunicko1958
02.06.2022 4 z 5

"Nejdůležitější věci se vyjadřují nejhůře, protože slova umenšují jejich skutečný význam. Je těžké zaujmout cizí lidi výklady o světlých stránkách vlastního života."
(str. 417)

Na tuto knížku jsem byla docela zvědavá. Kdysi jsem viděla zfilmovanou první povídku (Shawshank), ale už jsem si ji moc nepamatovala. Neměla jsem velkou představu, co mě při čtení povídek čeká. Čekaly mě čtyři dávky prožitků. U Shawshanku napětí a nadšení, Nadaný žák mě vytáčel k vzteku i údivu, jaká zrůda se stává z tak hodného chlapečka. U Těla jsem se trochu nudila a čekala, kdy se začne něco dít a Dýchací metoda mě nechala chladnou.
Jako celek knížku chválím. Třeba si ji časem přečtu ještě jednou a ze čtyř hvězdiček se stane pět hvězd.

Čmeláček
23.05.2022 5 z 5

Výborný King, i když ne všechny povídky jsou stejně skvělé. Pro mě nejlepší jsou Shawshank a Nadaný žák.

BrooksWasHere
07.02.2022 5 z 5

Fantastická poviedková kniha, všetky štyri poviedky sa mi veľmi páčili, pri prvých troch by som dokonca nič nevytkol...
Odporúčam každému, kto ešte túto knihu nečítal, najmä Ritu Hayworthovú a vykúpenie z väznice Shawshank :)
Všetkým poviedkam okrem Dýchacej metódy som dal bez váhania 5*.
King opäť odviedol skvelú prácu.

Astonius
26.01.2022 5 z 5

Každá z povídek by s klidem vydala za samostatnou knihu a kromě Dýchací metody byly za mne všechny na plný počet bodů. Posledně jmenovaná mne moc neoslovila hlavně svým celkovým námětem a takovým ujetým vyvrcholením. I tak byla ale zpracována "Kingovým řemeslem", takže mne ani ve snu nenapadlo, že bych ji třeba nedočetla nebo přeskákala na konec. A tohle prostě umí jen King, sebevětší blbost podá tak, že čtenář jen kouká :-) Nemá cenu se dál rozepisovat, Nadaný žák a Vykoupení jsou úplně brilantní záležitosti, u nichž se velmi povedlo i filmové zpracování.

Vrběnka
19.01.2022 5 z 5

První moje letošní kniha a hned taková pecka! S Kingem jsem pořád v plenkách, ale tohle se mi líbilo asi nejvíc. Všechny čtyři příběhy jsou navzájem odlišné a přitom stejně krásné.
Čteno doma a v remízku.

Karoley
06.01.2022 5 z 5

Kingovky mě zkrátka baví svou tajemnou atmosférou. Za mě je jednoznačně nejlepší příběh o naději "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank". Pomyslnou druhou příčku obsadil příběh o přátelství a putování za "Tělem", třetí skončil mrazivý a šokující "Nadaný žák" a čestné čtvrté místo patří "Dýchací metodě" zahalené tajemstvím i po dočtení poslední stránky ;)) Úžasný soubor!

Deia
31.12.2021 5 z 5

V tejto knihe nájdeme štyri poviedky. Poviedky veľmi nemusím, ale tu mi to vôbec nevadilo – sú iba štyri, takže všetky sú celkom dlhé. Prvá poviedka je veľmi známa – Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank (film som nevidela). Som veľmi rada, že som sa k tejto poviedke konečne dostala. Je skvelá, príbeh Andyho Dufresneho ma veľmi bavil, ako aj čítanie o živote väzňov. Ale čakala som od nej kúsok viac – asi hlavne pre to, že je taká známa a chválená, tak som po jej prečítaní pociťovala mierne sklamanie, ale skutočne iba mierne, ináč je to skvelá poviedka. Mierne sklamanie ma čakalo aj u druhej poviedky – Nadaný žák, predpokladám, že z toho istého dôvodu ako u tej prvej. Neviem prečo som si stále myslela, že to bude o nejakom chalanovi, ktorý šikanuje iné deti. Miesto toho som dostala príbeh o chalanovi, ktorý prišiel na to, že v jeho susedstve býva nacista, veliteľ koncentračného tábora a chcel od neho počuť všetko, všetky tie zverstvá, ktoré sa tam odohrávali. A to, samozrejme, neostalo bez odozvy. Námet ma príjemne prekvapil, nacistický motív som naozaj nečakala a čítalo sa mi to super. Tretia poviedka, Tělo, ma z istého uhla pohľadu bavila asi najviac. Partička chalanov, ktorí chcú vidieť mŕtvolu chlapca v ich veku. Aj keď ich správanie mi prišlo občas nezmyselné, tak príbeh a ich putovanie k telu som si naozaj užila. A posledná poviedka, Dýchací metoda, nebola o nič horšia, aj keď v pamäti mi asi dlho neostane. Ale prostredie príbehu, atmosféra, klub pánov, ktorí si rozprávajú príbehy, to sa mi veľmi páčilo. A tento príbeh sa odohráva ešte aj v období Vianoc, aj keď veselé teda neboli. Čítanie všetkých poviedok ma veľmi bavilo, všetky boli napínavé a všetky sa mi veľmi, veľmi páčili.

pinkstrom
29.12.2021 5 z 5

Na tuhle sérii povídek jsem se těšila hodně dlouho a dlouho si ji šetřila. Za mě byla nejlepší povídka Nadaný žák - tu jsem úplně hltala a nebyla schopná se od ní odtrhnout. Shawshank byla samozřejmě výborná, i když jsem dřív viděla filmové zpracování. Od Těla jsem očekávala podobný styl jako To (čtyři malí kluci), a i když jsem měla možná až příliš velká očekávání, povídka to byla taky skvělá. Do Dýchací metody jsem se nemohla začíst, nakonec mě ale hodně překvapila. King prostě umí.