Bazar zlých snů

Bazar zlých snů https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/279740/bmid_bazar-zlych-snu-mtM-279740.jpg 4 912 193

Povídky a novely série

Nová povídková kniha slavného mistra napětí obsahuje i texty, které ještě nikdy knižně nevyšly! Každý příběh je navíc opatřen úvodem o tom, kdy a jak vznikal a co vedlo Stephena Kinga k tomu, aby ho vytvořil. Povídky spojuje téma morálky, viny a posmrtného života – při čtení máme možnost si klást řadu závažných otázek, například co bychom udělali jinak, kdybychom viděli do budoucnosti nebo kdybychom mohli napravit minulost. „Ty povídky jsem napsal pro vás,“ říká King. „Zkoumejte je po libosti, ale buďte opatrní. Ty nejlepší mají zuby.“... celý text

Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Bazaar of Bad Dreams , 2015

Anna 13
16.12.2019 4 z 5

Neskutečný čtrnáctidenní zážitek...

Pan King vás unese do úplně jiných světů, které opravdu stojí za to poznat. Stojí za to se z nich ponaučit, popřemýšlet o nich, pokochat se jimi, užít si atmosféru a nechat ji na sebe plně působit.

Povídky je třeba si umět vychutnat, jak sám King vždy ve svých předmluvách a úvodech zdůrazňuje. Proto jsem si je pečlivě vybírala a nechala se jimi políbit... Některé vyšuměly, ale většina z nich ve mně stále přebývá. Další z nich mě možná brzy opustí, ale povídky jako Ur, Duna, Posmrtný život, Morálka nebo Nekrology ve mně asi zůstanou napořád. Jsou to skvosty, nad kterými žasnu.

Tato sbírka je hororová, ale poprvé mě King spíše nutí přemýšlet a filosofovat než se bát. Což je úchvatné. Je to nové a prostě... báječné.
Bazar zlých snů je opravdu příhodný název, neboť každá jednotlivá povídka bude vaše noční můra.

Stephen King je Bůh, je to král, vládne literární atmosféře.

Navždy v mém srdci... Děkuji, za všechna čtenářská odpoledne s Vámi, mistře. Večer a v noci si na Vás netroufám. Tak moc dobrý jste...

terimila
09.11.2019 3 z 5

Špatný to nebylo, četlo se to fajn, pár výpisků do knížky úryvků jsem si pořídila... potud dobrý. Ale... nic z toho mi neutkvělo, což u Kinga je tak trochu zklamání. Jeho dobrá povídková knížka se pozná tak, že z toho něco i po delší době ční, připomíná se, děsí a vrací se to znovu a znovu. Tady taková vyčnívající špičatá perla scházela, takže jen průměr. Ale nejsou tři hvězdy jako tři hvězdy. Zatímco u někoho znamenají, že mě dobrá knížka něčím pekelně s*ala (například čínská trilogie od Petera Maye, jako příklad z poslední doby), tak u někoho je to příznak toho, že to byla dobrá knížka, ale autor umí mnohem, mnohem, mnohem líp, což je Váš případ, Sai Kingu. Holt na hvězdné autory jsem přísnější. :-)

okeey
17.10.2019 5 z 5

Stephen King je bez pochyb mistr svého ,,řemesla" a jeho tvorbu buď milujete nebo nemusíte, nic mezitím není. Tato kniha je souborem povídek, ze kterých Vám, velmi pravděpodobně, půjde mráz po zádech stejně jako mě. Kniha je psána velice čtivě a srozumitelně, jediné co mě osobně mrzí je, že u některých povídek je useknutý konec, zajímalo by mě totiž co se dělo dál. Myslím si, že by některé povídky vydaly klidně na knihu. Takže ano, vřele doporučuji.

Metla
07.10.2019 4 z 5

Relativně nevyrovnaná povídková sbírka, kde to nejslabší prezentují Kingovy básně, naštěstí nechybí také několik silných příběhů. Za sebe bych vypíchla tajemnou "Dunu", deprimující "Letní bouři" nebo nejhororovější kousek "Míle 81". Tématicky je "Bazar zlých snů" různorodý, mírně převažují všemožná (většinou povedená) lidská dramata bez nadpřirozených prvků.
Vysoce nadprůměrného zboží bych v tomto bazaru ráda viděla víc, což ovšem není důvod nespokojeně mrmlat. Jde o další z Kingových knih, které bych v telecích letech neocenila; ve věku silně pokročilého mládí ji hodnotím chvalitebně. K jednotlivým povídkám (snad) dodám komentáře. 75%

oněg_evženin
20.09.2019 2 z 5

Stephen King mi nikdy stylem jeho psaní nesedl a dle mého (jistě zcela subjektivního) soudu jde o přeceňovaného autora, který má nepochybně velké znalosti psychologie, religionistiky a historie, bohužel tyto znalosti neumí dostatčně vyjádřit slovy a drží se jednoduchých vět, které působí poněkud stroze. Obecně mu nelze upřít schopnost psát srozumitelně a vytvořit dějovou linku, ve které není jednoduché "ztratit nit". Napínavost je také jedna z Kingových předností. Kde však všechny jeho kladné vlastnosti jako spisovatele selhávají je již samotný námět povídky, který je ve většině případů nesmírně přehnaný. Jistě lze namítnout, že se jedná o horový žánr s přesahem do fantasy, ale i tento žánr má své hranice. Někdy zkrátka cítíme, že už je to příliš (viz. Míle 81) a já se zkrátka tohoto pocitu u Kinga zbavit nedokážu. Vyčnívá pouze povídka Ur a snad Letní bouře.

happy-smile
23.08.2019 4 z 5

Celkově hodnotím sbírku jako zdařilou. Některé povídky jsou lepší, některé horší. Najdeme zde různé typy hororů. Kingovcům se kniha určitě bude líbit a začátečníci si o něm můžou udělat dobrou představu. Každý si zde určitě najde svoje.

RonnieStan
06.08.2019 5 z 5

King je jeden z mých top. Báječná kniha!!

Stanas513
07.07.2019 5 z 5

Povídky plné hrůzy a napětí s předmluvou autora, co ho přivedlo k napsání právě tohoto příběhu.

ArwenAragorn
13.06.2019 3 z 5

Tentokrát o něco slabší povídky.

Burinkacdbd
09.06.2019 4 z 5

Nerada hodnotím povídkové knihy, protože logicky se vždy najde povídka lepší a povídka horší. Já povídky z této knihy rozdělím do tří kategorií:
1) velmi dobré
2) ujde to
3) nelíbily se mi
ad 1) Duna, Opilé rachejtle, Zelený bůžek agonie, Nekrology, Míle 81
ad 2) Herman Wouk stále žije, Pod psa, Pan Mňamka, Letní bouře
ad 3) Premium Harmony, Batman a Robin mají spor, Zlý chlapeček, Smrt, Kostnice, Morálka, Posmrtný život, Ur, Blokáda Billy, Tommy, Ten autobus je jiný svět
Přečteno: srpen 2017

bukiet
04.06.2019 4 z 5

Poměrně vyzrálá sbírka povídek autora pozdního věku, v nichž mnohdy smrt již nestraší svou náhlou přítomností, ale uklidňuje svou nevyhnutelností. Z hlediska Velkého cyklu Temné věže je důležitá jen povídka Ur, patřící ovšem k nejlepším ve sbírce, která má jistou návaznost na cyklus, neboť pracuje s ústředním tématem cyklu, tedy s alternativními světy. Temná věž tam někde ve Středosvětě stojí a spojuje všechny reality.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona
18. Všechno je definitivní – povídka (Všechno je definitivní)
19. Pytel kostí
20. Sestřičky z Elurie – povídka (Všechno je definitivní)
21. Temná věž IV ½: Závan klíčovou dírkou
27. Temná věž VI: Zpěv Susannah
28. Temná věž VII: Temná věž
29. Temná věž I: Pistolník
30. Puls
31. Ur – povídka (Bazar zlých snů)
32. Dallas 63

Trolice
23.04.2019 odpad!

Nedočteno, nuda...

verjan2
15.04.2019 2 z 5

Kingova nejslabší kniha povídek. Nejlepší byly Ur a Nekrology.

Daduna
04.04.2019 4 z 5

Většině knih od S.Kinga dávám 5 z 5,ale některé povídky mě moc nenadchly a proto ta čtyřka.

Lenka.Vílka
11.03.2019 3 z 5

Nějak teď od Kinga čtu víc povídky, přestože na ně moc nejsem (že nikdy nezačnu?! Asi už bylo na čase...). Jenže co jsem zatím četla, byly trochu delší útvary povídek. Tahle sbírka na mě ale působila jinak. Povídky jsou dost krátké a ve stylu "nápad, který jsem rozepsal jenom proto, abych mohl něco vydat, ale ne moc dlouze, ať se nenadřu". Některé povídky jsou lepší, některé jsou horší, takže průměr. Ale raději bych si užila povídky čtyři na stejném prostoru, než takové krátké a v takovém množství. Nemohu se zbavit dojmu, že (i přes ty emotivní řeči před každou povídkou autorem) je tady pár zamýšlených dobrých povídek a zbytek "něco aby to bylo na knihu".

Četla jsem po večerech, prokládané jinými knihami. Asi bych to najednou nedala.

Víc o jednotlivých povídkách u jednotlivých povídek. Logicky.

Hodnocení je matematický průměr jednotlivých povídek. Hodnotím tedy jednotlivé povídky, ne knihu jako celek, ale nějaké "asi tak hodnocení" tady mít chci.

BStone
19.01.2019 3 z 5

Lehce nadprůměrná sbírka, která obsahuje několik vynikajících kusů a několik povídek tak trochu do počtu, každopádně s Kingem vedle nešlápnete, což platí i o této knize. Nejlepší povídka "Posmrtný život".

PeterSmith
09.01.2019 3 z 5

Kniha nebyla špatná, některé povídky byly velmi zdařilé. Některé mě naopak nebraly, ale 2/3 se mi líbily.

Marťanov
29.12.2018 4 z 5

Pribehy super, King nikdy nezklame.

PANKY71
13.12.2018 3 z 5

Moje TOP povídky - Míle 81, Duna (kvůli konci), Zlý chlapeček, Ur, Zelený bůžek agonie, Nekrology, Letní bouře

annasglamour034
16.11.2018 1 z 5

První knížka od Kinga a neustále jsem ji odkládala. Jediný příběh, který mě zaujal byl o čtečce knih. Jinak jsem se musela nutit ji dočíst. Bohužel tato kniha mě vůbec nebavila a netuším zda zkoušet od autora další.