Povídky

Povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25947/mid_povidky-zJ8-25947.png 5 132 31

Besídka zvláštní školy, Návštěva cirkusu, Jak jsme přechovávali bělogvardějce, to je nové kompletní vydání povídek Š+G, které doplňuje oddíl divadelní politické satiry Pupáci. Knihu uzavírá vyprávění Miloslava Šimka o tom, jak společně s Jiřím Grossmannem psali parodie, karikatury a grotesky ze života rodiny, školy a společnosti.... celý text

čef
22.02.2024 5 z 5

Vtipných povídek není nikdy dost. I když jsou někdy vtipy dost vyčpělé nebo přehnané. Vždy si i u těchto můžeme zavzpomínat na vystoupení legendární dvojice. Teprve od nich, zejména od Šimka, mají tyto povídky tu správnou šťávu.

namornice
25.01.2024 5 z 5

Naprostá klasika. Povídky pánů Šimka a Grossmanna jsou zaručený způsob zábavy.

rafan65
04.03.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem četl již několikrát, stejně jsem se smál od začátku až dokonce. Není co dodat knihy Šimka a Grossmanna jsou poklad.

kopeceli
23.10.2022 5 z 5

Nesmrtelné hlášky, nesmrtelní pánové Š+G. Chci umět takhle se bavit, to by bylo žůžo!

jan0223
28.12.2021 5 z 5

Naprostá klasika, zde není co dodat. Hrátky s češtinou jsou typické a pobaví. Kniha plná nadčasového humoru, který zlidověl. Prostě klasika.

Loriss
07.04.2021 5 z 5

Povídky pánů Šimka a Grossmanna v podstatě žijí s námi, protože řadu hlášek známe s mužem zpaměti a používáme je v různých životních situacích. Prostě nesmrtelný a nadčasový humor.

bookbypatrik
11.02.2021 3 z 5

Povídky p. Šimka a Grossmanna mi bohužel moc nesedly. Zasmál jsem se jenom pár textům a čtení mě spíš nebavilo.
Naprosto ale chápu, že pro spoustu čtenářů jsou povídky srdcovkou. Ty hrátky s češtinou byly skvělé.

Kuža007
16.03.2020 5 z 5

Klasika českého humoru. Povídky Šimka a Grossmanna jsou jedny z nejlepších, ba ty nejlepší, politických satir.

laepus
06.03.2020 5 z 5

Tohle je oslava češtiny. Bez jediné vady na kráse, bez jediné výtky. Zpočátku jsou povídky z nejznámějších (Jedlíci, Kouření, Miss, Taneční apod.), pak přicházejí "bělogvardějské", na které jsem si chvíli zvykal, protože trochu ubylo toho humoru slovního a jazykové ekvilibristiky a vše bylo nahrazeno drobnými politickými narážkami - výborné. No a Pupáci na závěr tomu dali pořádnou korunu. Opravdu jsem netušil, jak politicky ostří Šimek s Grossmannem byli.
K: Já bych potřeboval, abys jako intelektuál uposlechl výzvy a vrátil se zpět do vlastě.
P: Až vodejdou všechny spřátelený vojska.
K: Už vodcházejí...
P: A jak dlouho jim ta potulka bude trvat?
K: Jestli nezablouděj, tak tři čtyři měsíce.
P: No jo, ale je zajívamý, že přiskákat k nám dovedli na za noc.
K: To ti lehce vysvětlím. Přišlo jich sem víc a odcházet jich bude míň.
P: A jak dlouho u nás zůstane ten rozdíl?
K: Dokud budeme muset chtít.
Dokonalé. Myslel jsem, že mě Š a G nemůžou ničím překvapit, ale tohle bylo úžasné!

LenkaDv
08.02.2020 5 z 5

Tohle je prostě klasika, nenáročná, pobaví. Co více dodat.

mariva
25.01.2020 5 z 5

Skvělý humor, konečně kompletní vydání všech jejich povídek. Řada z nich je klasika, kterou dobře známe, ale jsou tady i méně známé a ty, které za minulého režimu nebylo možné vydat, včetně Pupáků. Politickou satiru těžko pochopí mladší ročníky, protože nechápou, jakou odvahu autoři měli, když tyto povídky a scénky předváděli na podiu. Pro mě to má kouzlo mládí. Pamatuji si, jak s četbou jejich povídky Jak jsme převzali dům do společné péče nájemníků vystoupili spolužáci na zábavném večeru na intru a dodnes se divím, že to tenkrát v 70.letech prošlo. Řadu těch méně známých povídek jsem poznala díky mému oblíbenému radiu, kde je občas pouštějí. I při čtení jsem v duchu slyšela hlasy obou autorů a skvěle jsem si knížku užila.

HerrPilot
29.11.2019 4 z 5

Tahle knížka je legendární. Co povídka to prakticky perla. U některých jsem brečel smíchy (Výlet s Lomcovákem, Návštěva v Zoo, Výchovný koncert,...), což se mi nestává tak často.
A například Babička, tak jak jí představují pánové Š+G, je v mých očích lepší, nežli stařenka Němcové, a to nejen proto, že mám rád saxík. A kdybych někdy uvažoval o tetování, horkým favoritem by byla hláška z Kida Psance „Pár slov v srdci jen: ČUNDR-TEXAS-MNOHO ŽEN“.

Jednu hvězdu ubírám za Pupáky, jelikož politickou satiru nemám rád prakticky v jakékoliv podobě, ale jelikož se jedná o kompletní povídky Š+G, je asi dobře, že tam umístili i tematicky-někdy-podobné scénky.

Knihu jako takovou mohu doporučit všem, kteří mají rádi absurdní humor (tyhle povídky fakticky stanoví místo, kdy měl český humor nejblíže tomu anglickému).

soukroma
17.11.2019

Těšila jsem se na známý humor, ale nedá se to srovnat s autentickou četbou povídek v podání autorů na divadle. Takhle jsem se skoro nezasmála a zkraje mne povídky dost (u)nudily. Ale nebudu kazit hodnocení.

Janadvorackova
21.05.2019 5 z 5

Skvělý humor. Některé povídky znám od dětství, když jsme je při jízddách k babičce poslouchali v autě :).

tonda3582
06.05.2019 5 z 5

Naprosto geniální humor, který neztrácí a podle mě nikdy neztratí svůj půvab a nadčasovost. Povídky v mnoha případech tepají lidskou nedokonalost a úslužnost každodennímu a všednímu životu (nejen režimu).
Moje oblíbené. Návštěva v ZOO, Výlet s Lomcovákem, Můj 1. mejdan
Jedna smutná událost, škoda, že jsme knížku půjčili a už se nevrátila....

hroneczek
12.11.2018 5 z 5

S lehkostí a nadsázkou vykreslený obraz tehdejší doby a režimu. A nejen to. Všeobecně si dělají legraci z lidské hlouposti, nadutosti a prostoty, ale způsobem, který neurazí a neskutečně pobaví.
Zamilovala jsem si povídku "Jak jsem se stal nezaměstnaným" - je naprosto dokonalá.

Sanmark
24.10.2018 5 z 5

che che che che che che che che
před lety i dnes
super humor

RyonMathrin
13.07.2018 5 z 5

Ukázka geniálního humoru dvojice Š + G. Perfektní je, jak mnohé hlášky zlidověly. Asi celý národ zná "Nechci slevu zadarmo..." a podobné perly.
Kdo nezná, doporučuji všemi deseti.

vitez21
25.04.2018 5 z 5

Geniální povídky dua Miloslav Šimek a Jiří Grossmann, u kterých jsem se velmi dobře bavil. Apropo, pokud se někdy v budoucnosti stane, že se u nás k moci dostane zase KSČM a já budu stále žít a pracovat, tak se asi velmi brzo stanu nezaměstnaným :-)

Mates84
11.04.2018 5 z 5

Pohlazeni duse a polechtani branice.Jine prirovnani me nenapada!uzasne