Povidej mi o lásce

Povidej mi o lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159574/povidej-mi-o-lasce-159574.jpg 5 38 7

Úvahy o lásce, v nichž se autor pokouší odhalit její krásu, velikost i nároky. Texty jsou přioděny příběhem: jeden mladý člověk navštěvuje mudrce, který jej provází při jeho objevování lásky.

anonymní.Ilja
17.12.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem našel v 16 letech ještě před začátkem svého prvního vztahu. A přehltal jsem ji téměř jedním dechem. Formulace některých myšelnek z ní si stále pamatuji téměř doslova. Inspirativní, zvláštním způsobem poetická, poučná a plná moudrosti, která mnoha lidem, kteří v dnešní době budují vztahy, uniká.

Mike486
21.03.2021

Pěkná kniha pro nadějný vztah se ženou. Koupil jsem ji přítelkyni z Kanady.

Starmoon
14.12.2020 5 z 5

Jedna z mojich najobľúbenejších a najmilších kníh. V podstate sa k nej stále vraciam a zakaždým v nej nájdem niečo nové, aktuálne. A ten krásny poetický jazyk autorovu múdrosť iba zvýrazňuje.

Thromulus
18.05.2017 2 z 5

Na začátku se mi ta kniha dost zalíbila a líbil se mi způsob, jak je psaná. Člověk pak nad jednotlivými slovy dost uvažoval. Nicméně jsem se nedostal ani do poloviny, protože se tam začalo objevovat na můj vkus až příliš náboženského duchovna a tak mě kniha dost brzy odpudila od čtení...

Komnenos
21.02.2013 5 z 5

Jedna z najlepších kníh akú som kedy čítal. Najviac sa mi na nej páčilo, že nie je napísaná moralizujúcim spôsobom ako väčšina náboženskej literatúry. Dalo by sa povedať, že je to román, poézia a náboženská literatúra v jednom. Neviem prečo, ale stále sa mi vynára v mysli porovnanie tejto knihy s Coelhovým Alchymistom. Jedno aj druhé je príbeh hľadania, jedno aj druhé je alegóriou. Na rozdiel od Alchymistu mi táto prišla oveľa lepšia v príbehu, myšlienkach aj v tom, že bola napísaná oveľa viac od srdca. "Rozprávaj mi o láske" hovorí o všetkých možných podobách lásky, prirodzene však najmä o láske medzi mužom a ženou. Jej najdôležitejším posolstvom je, že láska nemá byť egoistická a materialistická, má v prvom rade dávať a až potom brať. A to je v dnešnom svete mimoriadne ťažká úloha, ktorá vyžaduje veľa sebazaprenia. Som veľmi vďačný mojej priateľke, že mi túto knihu darovala, pričom ju sama aj prečítala. Táto kniha nám ukázala mnohé veci, ktoré sme prehliadali, alebo ktoré sme si neuvedomovali. Naučila nás byť lepšími k sebe aj k ostatným.

deuce
11.11.2012 5 z 5

fakt nádherná kniha. Viackrát som si ju prečítala a vždy tam niečo nájdem :) O láske odporúčam si prečítať :)

LaFemme
24.05.2011 5 z 5

Moja srdcovka, prečitana niekolkokrat.. :) Co veta, to myslienka. Autor s uzasnou lahkostou pise o velkym pravdach a hlbokych myslienkach - nepise vsak ako nejaky kazatel alebo ucitel. Svoje myslienky vlozil do jednoducheho pribehu mladeho muza, ktory hlada zmysel zivota a stretava sa s mudrcom, ktory mu odpoveda na jeho otazky. Ale nie je to nic na styl otazka-odpoved :) Mladenec s vacsinou odpovedi nesuhlasi, zdaju sa mu zastarale alebo ich vobec nechape. Napriek tomu, ze ho mudrc svojimi odpovedami viackrat vytocil a znechutil, taha ho to k nemu coraz viac. Zda sa mi to ako moderna Biblia, ktora sa nehanbi pisat o vsetkom - o uzivani si zivota, o hladani zivotneho partnera, o sexe, o smrti, ale hlavne a predovsetkym - o zivote. Mala knizka s taaaakym velkym obsahom :) Precitat ju mi trvalo velmi dlho - naschval som citala pomaly - nechcela som, aby uz bol koniec :)

Trosku citacie :)

"Láska nie je očarenie krásou,
keď sa zastavíš pred tvárou, ktorá sa pre teba rozžiari.
Láska neznamená podľahnúť bystrej inteligencii,
rozplývajúcej sa v slovách a myšlienkach,
ktoré sa snažia zapáčiť.
Láska nie je dojatie nad srdcom,
ktoré bije silnejšie pre teba než pre ostatných.
A nie je to úžas nad tým, že sme boli vybratí, vyvolení,
aj keď nevieme nájsť prijateľný dôvod,
ktorý by stál za toto bláznivé dobrodružstvo.
Veď srdce sa môže jedného dňa dojať niekým iným
a zanechá ťa plačúceho s čerstvou ranou v srdci.

Láska nemá chuť lapiť, uchopiť predmet svojej túžby,
či už je to telo, srdce, duch, alebo všetko naraz.
Veď druhý nie je predmet a keď sa ho zmocníš pre seba,
tak ho zničíš,
tak miluješ len seba v domienke,
že miluješ druhého.

Milovať znamená vydať sa druhému úplne,
aj keď sa ten druhý chvíľu zdráha.
Znamená to dávať a pritom nepočítať,
čo ti dáva ten druhý,
platiť plnú cenu, a nikdy nežiadať výdavok.
A najväčšou láskou je dávať, aj keď milovaný uniká
a pokúša sa vydať iným to, čo predtým sľúbil tebe."