Poutník v pustinách

Poutník v pustinách https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143185/bmid_poutnik-v-pustinach-XBM-143185.jpg 4 21 2

Dobrodružný příběh odehrávající se v poušti a Údolí smrti.

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Gabi

Wanderer of the Wasteland , 1923

Luigi1
06.04.2022 5 z 5

Jakékoli hodnocení je proti tomuto expertovi jako je Francoa jen nošení dříví do lesa.

Francoa
31.12.2011 5 z 5

Poutník v pustinách je překrásná kniha o životě na poušti.Adam Larey utíká před svým starším bratrem Guerdem,který ho ovládal a využíval.V městečku Picacho
Guerd znova Adama dostihnul.Přebral mu Margaritu jeho mexické děvče.Při rvačce o revolver vyšla rána Guerd padl na podlahu.Šerif Collishav prohlásil"Je mrtev ... za tohle budete viset."Adam uprchl do pouště,kde se stal Wansfellem,
živou legendou pouště.Silný příběh na téma Kain a Abel.Jsem rád,že jsem ho
četl,až pomalu v 18ti a potom ještě několikrát.Vždy jsem v knize našel něco nového zajímavého.Příběh byl ihned po vyjití zfilmován v roce 1924.Byl to první
barevný western.Vznikl ve studiu Paramount.Hrají:Wansfell - Jack Holt,Ruth
Virey- Billie Dove,Guerd larey - Jim Mason,Collishav - Richard R.Neill,Dismukes - Noah Beery,sr..Poslední barevnou kopii vlastnil Irvin Willat(manžel herečky Billie Dove,)v roce 1971 nahlásil,že je film rozložen na žele.Druhá verze je z roku
1935 studio Paramount,hl.r.Larry Buster Crabbe a Gail Patrick.Třetí zpracování
.je ze studia RKO z roku 1955,nejméně knize podobné,hl.r.James Warren a Audrey Long.

.Poznámka:Prototypem pro postavu Wansfella byl lovec a prospektor Sivert Nielsen,který byl prvním průvodcem Zane Greye po
západě.Nielsen při hledání zlata několikrát procestoval Sonorskou
poušť v Mexiku,která je jedno z nejméně pohostinných míst
na zemi.Byl vysoký 6 stop a 4 palce,tak širokých ramen,že
se nezdál,tak vysoký,jak byl.Jeho odvaha a neobvyklá síla
nadchla a inspirovala Greye,že jeho vzhled,charakter a vla-
stnosti použil u několika svých knižních hrdinů.Grey se zmi-
ňuje také o tom,že mu Nielsen nejméně dvakrát zachránil život,když spolu cestovali Údolím smrti.Jejich přátelství trvalo 9 let,od roku 1915 až 1924,kdy Sivert Nielsen záhadně zmizel a Grey se s ním,už nikdy nesetkal.Nechal najmout detektivy a bylo mu zděleno,že Nielsen pravděpodobně zahynul při povstání v Tichuaně,Mexiko.Životopisec Zane Greye Frank Gruber píše,že ztráta Nielsena pro Greye byla jako ztráta vlastního bratra.Teprve dlouho po smrti Greye se zjistilo,že Nielsen žil od roku1925 do r.1960 z krátkýma přestávkama
na ranči Melling v Baja California,Mexiko. Ranč Melling je 120 mil jižně od města Ensenáda.Nikdy se nepodařilo zjistit,proč Nielsen přerušil přátelství se známým autorem.
Volné pokračování Poutníka v pustinách je kniha Schody z písku.