Já, Poutník

Já, Poutník https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219728/bmid_ja-poutnik-At2-219728.jpg 5 2004 576

Mladá žena zavražděná v hotelu na Manhattanu – nelze identifikovat ji ani pachatele. Otec veřejně sťatý pod palčivým sluncem v Saúdské Arábii a syn, jenž přihlížel. Muž ze syrského výzkumného ústavu, kterému někdo zaživa vyoperoval oči. Ohořelé ostatky tří těl na horském úbočí Hindúkuše. Plán spáchat děsivý zločin proti lidstvu… Mám s tím vším něco společného. Proto se vydávám na cestu. Já, Poutník. „Jediný thriller, který si letos musíte přečíst.“ – The Guardian... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

I am Pilgrim , 2013

Ales.BD
Ales.BD
31.05.2021 2 z 5

Fantasy román. Kladný hrdina, geniální super-agent, za státní peníze lže, šmíruje, vraždí, mučí a vydírá, aby jeho agresivní paranoidní země pod vedením moudrého nepolitického prezidenta zůstala tou nejlepší ze všech. Nepřátelský je celý zbytek světa, hlavně teda muslimové, kteří snídají, obědvají a večeří nenávist a proto v garáži po práci vyrábějí smrtící viry. Kdo zrovna není nepřítel, je alespoň neschopný, zkorumpovaný, směšný. Co se týče terorismu, řeší se jak, ale ne proč. Místy sice napínavé a dovedně napsané, ale pokažené stereotypní krátkozrakostí až tupostí.

Šárka_D
Šárka_D
29.05.2021 5 z 5

Thrillery nepatří mezi mou obvyklou četbu, a to je možná důvod, proč mi tenhle poklad ležel nepovšimnut v knihovně snad čtyři roky. Obrovská chyba! Kniha vás chytne první kapitolou a nepustí, dokud se nedozvíte, jak to celé bylo, takže se vám může lehce stát, že ve tři ráno ještě nervózně obracíte stránky a pak s hlavou plnou špionáže nemůžete usnout. Příběh je brilantně vystavěn a děj nemá slabinu, což je u takového rozsahu opravdu úctyhodné. Hned bych si od autora přečetla další, jen kdyby nějaká byla...

Martinmmm
Martinmmm
26.05.2021 5 z 5

Strhujúce...brilantne napísané a gradujúce až do konca..

papeha
papeha
17.05.2021 5 z 5

Knížku jsem měla ve ztvárnění Martina Stránského, který ji čte opravdu úžasně. Jeho podmanivý hlas se hodil k hlavní postavě agenta, který dokáže zvládnout všechny situace. I když jsem zpočátku měla pocit, že spolu nemohou jednotlivé nitky příběhu souviset, vše se dokonale spojí. Svět asijských zemí s jinou vírou mě utvrdil v tom, že Evropa a naše země je místem, kde jsem ráda. Nečetla jsem mnoho takových knih, ale mám chuť se podívat na další. A hlavně v druhé polovině knihy těžko vypínáte zvuk, protože jste zvědaví na každou další kapitolu.

Sudin
Sudin
11.05.2021 5 z 5

Jiné čtení než obvykle čtu, ale až na dvě hluchá místa mne kniha chytla a nepustila. Zajímavé až depresivní čtení v době corony, že by se něco takového mohlo i stát...

PaníLenka
PaníLenka
10.05.2021 4 z 5

Vzala jsem si knihu na čtení do vlaku...a následně ji vynesla v batohu až na Ondřejník....proto vím, že váží skoro kilo. Přesto nelituji - napínavá a zajímavá.

Petronela16
Petronela16
30.04.2021 5 z 5

Nemám rada ani filmy ani knihy s tematikou špionáže, terorizmu, politiky ...no a toto všetko sa v tejto knihe našlo, zosúladilo a bolo z toho super čítanie.Noooó vlastne počúvanie, aby som bola úprimná. Začalo to vlastne len tak, že z núdze cnosť, nebolo nič iné poruke na počúvanie a vidíte.Aj majster tesár sa utne a aj ja som sa zahlbila a započúvala do niečoho, čo by som v živote nepredpokladala.Urcite k tomu prispel aj M.Stransky, ktorý to úplne geniálne "namluvil".Na začiatku som mala taký maličký chaos v zaradení, že kto je kto, ale potom to už šlo.Ani mi nevadilo spisovateľovo miestami akoby odbiehanie od hlavného deja, pretože to potom neskôr všetko krásne do seba zapadlo a zrazu malo všetko svoj zmysel.A ani to mi nevadilo, že to bola hrubá kniha, lebo pri počúvaní to bola skôr výhoda.(ó keby ste videli koľko km2 som pri tom povysavala koľko kg prachu poutierala...) Skrátka a dobre, keď ja, taký zarytý antispionazny čitateľ napíše ,že to bola pecka, tak tomu verte, že bola.Davam všetky * a určite budem zvedavá na ďalšie literárne počiny tohoto autora.

kikidok
kikidok
25.04.2021 4 z 5

Jazyk, kterým je kniha napsaná je neskutečně čtivý a zajímavý, ale zároveň dost jednoduchý na to, aby se z knížky stala pořádná oddechovka. Kniha je psaná formou: a teď vám řeknu, co jsem ve své službě zažil a je čistě příběhová - autor málokdy popisuje atmosféru, okolí či osobnost lidí. Příběh je hezky propojený a všechno má svůj důvod. Tady ale taky narážíme na jediný problém, který kniha dle mého názoru měla a to je délka. Kniha má 755 stran a nemůžu říct, že jí to neuškodilo. Chápu autorovu potřebu všechno co nejpodrobněji vysvětlit a seznámit čtenáře se všemi detaily, ale kniha byla prostě moc dlouhá a místy jsem si říkala, že kdyby se určitá pasáž prostě jen nenapsala, stačilo by to. Byla jsem si jistá, že to bude taková ta super petihvězdičková kniha, která sice nebude patřit k nejlepším knihám na trhu, ale rozhodně k těm velmi dobrým, ale tohle mě asi odradilo. Nehledě na to, že kniha úplně neobsahuje moc zvratů. Jsou tam vlastně 2 a ten první - nejdůležitější jsem v podstatě uhádla asi 200 stran před hlavním hrdinou. Určitě bych doporučila knihu si přečíst, ale nevychvalovala bych ji.

janina66
janina66
21.04.2021 5 z 5

Kniha začíná velice poutavě a zajímavě. Poté ovšem trochu hluchých míst, mě odrazovalo a byla jsem rozpačitá. Vzhledem, k tomu, že i já jsem zvolila audioknihu s výborným a poutavým hlasem Martina Stránského, tak jsem vytrvala v poslechu. Opravdu nelituji, protože kniha nabírá na tempu a zajímavosti. Hlavní hrdina pátrá po člověku, ohrožující lidstvo. Kniha, která obsahuje špionáž, agenty a akce s nimi spojené jsem přímo hltala. Trochu jsem se bála konce, ale zbytečně. Za mě určitě ANO.

pavel0839
pavel0839
08.04.2021 4 z 5

Chtel jsem vlozit recenzi, ale pry je muj text na recenzi prilis kratky, tak vkladam jen jako poznamku. Treba to nekomu pomuze pri vyberu.

Mate radi bondovky? Pak je tohle pribeh pro vas. Ano, je to pomerne rozsahla kniha, a je v ni mnoho podrobnych popisu. Ale ne zase tolik, jak byva napr.zvykem u Forsytha. Slouzi pro to, aby ctenar pochopil problematiku sveta a doby, ve ktere se pribeh odehrava. Casova osa vypraveni neni linearni. Ja jsem ji pochopil vlastne az v okamziku, kdy se pribeh dostal do okamziku udalosti prvni kapitoly, pak uz ubiha dal. Ale nijak to nevadi a neni to nic neobvykleho. Snad jedine, co me vadilo, a nemam to obecne rad, byly retrospektivni odbocky. Pokud chcete tuhle knihu cist ve stylu kazdy den jedna kapitola, tak zabloudite. Tohle je kniha pro cteni jednim dechem. Mnostvi postav je rozumne, takze si opravdu nemusite psat kdo je kdo.
Pokud to zjednodusene shrnu, za dlouhou dobu jsem lepsi "bondovku" necetl. A vypada to, ze si autor nechal prostor pro pokracovani. Jinak mam ji jako audio a priznam se, ze jsem uz chtel vedet jak to dopadne a skoncil jsem v 5 hodin rano uplne vyrizeny. Tak na to si dejte pozor ;)

Za mne hodnotim ***** .

Allena24
Allena24
07.04.2021 5 z 5

Při svém hodnocení jsem lehce přimhouřila oko. Snažila jsem se nezahrnout do hvězdiček fakt, že mi téma příběhu nebylo moc blízké.
Kniha byla čtivá a dokázala ve mě probudit zvědavost.

IvanaB
IvanaB
01.04.2021 5 z 5

Nemám ráda tlusté knihy :-) V této knížce není žádná stránka zbytečná. A jak tu někdo psal, doslova se před očima odvíjí film. Výborná!

mirka71
mirka71
17.03.2021 5 z 5

Po dlouhé době knížka, která mi nedala spát. Úžasně napsané a děsivě reálné, zvlášť v současné době. Souhlasím s komentáři, že toho supermanovství mohlo být o trochu méně, že byla knížka velmi obsáhlá mi nevadí, odposlouchala jsem jako audioknihu ve skvělém podání Martina Stránského. Pravda, chvílemi jsem se v ději ztrácela, ale to bylo spíše mou nepozorností, knížka rozhodně nenudí, pohled na islámský svět, drsný islámský svět, také není od věci...Kdo po ní sáhne, určitě nebude zklamán. Já se k ní rozhodně v budoucnu vrátím. Kdyby byla možnost udělit víc hvězd, neváhala bych...

jaroiva
jaroiva
09.03.2021 3 z 5

Začátek mě i bavil, prostředek moc ne a ke konci to bylo už opravdu napínavé a zasloužilo si to označení thriller. Úplný konec už byl zas trochu nuda.
Připadá mi, že to není zas taková pecka, aby to muselo mít zlatou nálepku. Některé pasáže mě ale hodně bavily.
Co se mi líbí na knize, je to, že má krátké kapitoly, tak to pěkně ubíhá, přestože je to letos nejtlustší kniha, kterou jsem četla a druhá nejtlustší, co mám teď v knihovničce. (Poslouchala jsem ale audio verzi, kde tahle výhoda trochu padá :))
Co mě rozčilovalo, byly hlášky typu "... a tady jsem na něco zapomněl, jak jsem později zjistil...". To jako mělo být asi zajímavé nedoříct, o co jde, ale mně to připadalo jako naprosto zbytečné hlášky.
Nějaké ty brutality už jsou asi povinné v dnešním thrilleru.
Suma sumárum - slušný thriller, neprůstřelný hrdina a k tomu spousta balastu kolem.

kate333
kate333
06.03.2021

Nedočteno. Pardon, ale hrozně mě to nebaví. Můj pocit je, že kniha osloví spíše mužské pohlaví. Špionáže a skákání z jednoho do druhého a neustále popisy, vůbec ale vůbec mě toto téma nebavilo.

HMirka55
HMirka55
24.02.2021 5 z 5

Početla jsem si. S internetem a mapou po ruce jsem sledovala Poutníkovu cestu, s napětím očekávala další zádrhele a držela mu palce. I když všemu v knize nevěřím (ale možná jsem naivní - kdo ví), přinesla mi zábavu i poučení. Doporučuji

slecnapeta
slecnapeta
20.02.2021 5 z 5

Dobrodruzne, zapeklite, napinave, skvele promyslene..ale na muj vkus hodne supermanovske. Kdyby byl hlavni hrdina o trochu mene dokonaly v kazdem svem pocinu, jasala bych jeste vice a lamentovala, proc je hvezdicek jen 5 :). Navic ocenuji audioverzi knihy, skoro 30 hodin s Martinem Stranskym stalo za to!

Chytuš
Chytuš
09.02.2021 2 z 5

Nějak mi kouzlo téhle knihy uniklo. Zhruba kolem strany 250 jsem se začala třást napětím a netrpělivostí - byla jsem napjatá jak špagát, jestli tohle budu schopná vůbec dočíst :-) Nejbožejší božan Poutník mě nechával absolutně klidnou, jeho největší krutopřísný protivník - islámský terorista Saracén jakbysmet. A přitom je toho naservírováno TOLIK! Supertajný superagent nám přiblíží, jak to ve světě špionáže chodí - jak zamaskovat to či ono, či naopak jak z chatrných stop ukout řetěz vedoucí až k dopadení těch nějvětších padouchů světa (nebo z pytlíku na odpadky poznat, kdy je vrahem žena). Naproti tomu padouch ze všech padouchů nejpadouchovatější, co má vysoké cíle - zničit zpropadené západní americké povaleče vlastnoručně vyrobeným virem - aneb co si sám neuděláš, že... Mrknem se i na události 11. září, do Oválné pracovny, naťukneme i holocaust (sic!), budeme hodně cestovat... Ideální námět na zpracování nějakého nového filmového trháku, protože čučavé by to při správném zpracování asi bylo... Takže být nakladatelem, doporučím autorovi přepracovat na filmový scénář a předhodit nějakému prachatému producentovi. Bude to poměrně tichý film (dialogy v knize aby člověk pohledal), ale vizuálně by to měla být pochoutka...

alabra
alabra
30.01.2021 4 z 5

Souhlasim s komentarem nize,o tretinu kratsi a mene supermanovstvi....autor ma na svem konte radu scenaru k akcnim filmum, je to znat. Presto jsem se pobavila,snad jen ta brutalita v zaveru mne nesedela

Tesák
Tesák
17.01.2021 5 z 5

Skvěle napsaný špionážní román. Svižný, napínavý, srovnatelný s peckami od Forsytha nebo Puza. Báječné čtení. Škoda, že autor napsal jen tuto knihu. Opravdu parádní.

prvotina islám špionáž zahraniční politika tajní agenti

Autorovy knížky

Terry Hayes