Já, Poutník

Já, Poutník https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219728/bmid_ja-poutnik-At2-219728.jpg 5 2014 579

Mladá žena zavražděná v hotelu na Manhattanu – nelze identifikovat ji ani pachatele. Otec veřejně sťatý pod palčivým sluncem v Saúdské Arábii a syn, jenž přihlížel. Muž ze syrského výzkumného ústavu, kterému někdo zaživa vyoperoval oči. Ohořelé ostatky tří těl na horském úbočí Hindúkuše. Plán spáchat děsivý zločin proti lidstvu… Mám s tím vším něco společného. Proto se vydávám na cestu. Já, Poutník. „Jediný thriller, který si letos musíte přečíst.“ – The Guardian... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

I am Pilgrim , 2013

BookLover69
13.02.2022 5 z 5

kromě tištěné knihy jsem koupil audio a to byla taky skvělá volba. Radost poslouchat.

snimcibdim
06.02.2022

Posloucháno jako audiokniha a byl to jedním slovem: zážitek - ale je to mnohem víc kvalitou zpracování audioknihy než knihou jako takovou.
Ta je totiž místy kýč jak bič a dějové a vyšetřovací linky mají dost nevyrovnanou úroveň.
Některé jsou vcelku obstojné, některé jen průměrné a jedna i docela pitomá.
Přehršel námětů a témat = tím pádem výsledek je trochu splácanec - jak když pejsek s kočičkou vařili dort - i když uznávám, že ono se to nakonec nějak propojí. Kupodivu.
Hodnotit nebudu - nevím jak. Audioknize bych hvězd dala hned šest, knihu jako takovou bych nejspíš ani nedočetla.

Bakana
19.01.2022 1 z 5

Takže tak tajná organizace, že o ní nikdy nikdo neslyšel?
A všichni ti sice snaživí, ale v porovnáním s naším nepřekonatelným agentem neschopní muslimové, Rusové a já nevím kdo všechno, co nenávidí nejlepší stát a pupek světa Spojené státy?
To byla ale trapná kniha :-(

Nilechte
03.01.2022 3 z 5

Pokud jste zkušený čtenář, knihu nejspíš dočtete. Je tu ovšem taky ten nepřehlédnutelný fakt, že Hayes je scénárista a jeho psaní je dělané pro kameru, hle, tady by se hodil střih, na tomto místě by se prolínala přítomnost s minulostí, zde by se obraz zpomalil, tohle období by se zhutnilo v rychlý sled obrázků za doprovodu buďto melancholického, nebo dynamického soudtracku. Není to žádný Bergman; čteme podklady k hollywoodskému trháku se vším, co to obnáší, včetně zdviženého obočí a občasného pocitu trapnosti. Všechno to je přítomno od prvních stránek, takže si už v newyorském hotelu můžeme nastavit očekávání. Pokud to uděláme, nebudeme zklamáni a ve výsledku zřejmě usoudíme, že na konzum dobrý, ač literární hodnota mizivá, co taky čekat od žánrovky, že? Nebudou nás pak ani tolik rozčilovat nelogičnosti a vyložené nesmysly jako např. proč by měl v závěru své mise, kdy jde o všechno, povolat na pomoc Bena Bradleyho, který může velmi jednoduše selhat? Co je to za blbost, že archeologické místo významu Arény smrti není turistickou atrakcí aspoň pro vyhlídkové plavby? Proč americká vláda nezíská informace o minulosti Cumaliové od svého zdroje v turecké zpravodajské službě a je nutné zapojit hackera z vězení? Proč je potřeba naroubovat na děj o islámském terorismu motiv holokaustu a dům s hákovými kříži? Co je to za westernový závěr? Proč, proboha proč ten titánský hrdina a geniální padouch s tragickou minulostí? Autor na několika místech vystavuje na obdiv své šablonovité vidění světa a absolutní neznalost jiných kultur, příkladů je nesčetně, vypíchněme alespoň to, že Slované jsou pohlední kapsáři. :) Občas mě rušil překlad, přes ty mýdlové opery a uvolňování z vodítka prosvítala angličtina. Já vím, je to Medek, ale…

mira.k
27.12.2021 5 z 5

Tak jsem dočetl. Jako milovník Ryanovské série od Clancyho mohu potvrdit, je to podobný styl i žánr. Perfektní čtení. Rozsáhlý příběh. Prostě výživné masité čtivo. Má ale pár much.
Místy se nejde odtrhnout a pak zas následuje hlušší místo. Trochu mě štvaly někdy zbytečné sebezpytující a pseudopsychologické odbočky. A občas lezlo na nervy to, kdybych to byl tušil.
No pak několik faktických chyb jako rozlitý benzín zapálený v uzavřeném domě asi jen tak hezky hořet nebude. Zrovna tak autobaterie náklaďáku nebude mít 12 voltů, ale spíš 24. Vydržet půl minuty pod vodou asi nebude až tak velká hrůza. A jiné drobnosti. I přes to dávám plný počet. Takových románů je málo. Těším se na další román. Snad se dočkáme.
Na film to nevidím, ale slušný seriál by z toho byl.

Merynkaw
22.12.2021 4 z 5

První čtvrtina knihy byl duševní očistec, směs příběhů, které nedávali smysl a vydržela jsem u knihy, jen kvůli tomu, že má docela dobrou recenzi, říkala jsem si, že někde se to musí zlomit a zlomilo... v další části knihy už ty příběhy začaly do sebe zapadat a druhá půlka knihy se četla sama, protože příběh dostal spád a byl velmi napínavý.

marketa7
20.12.2021 4 z 5

Audiokniha
Hlas Martina Stránského dokonale sedl k ději napínavého příběhu a neomrzel se ani po x hodinách poslechu. Skvělé dílo i od autora knihy, byť by se nějaké výhrady našly. Chválím vykreslení postav a osudů obou hlavních protagonistů a stoupající intenzitu příběhu. Velmi čtivé....

trudoš
20.12.2021 3 z 5

Pozoruhodná shoda se Sběratelem kostí, tedy ve výjimečnosti hlavního hrdiny. Jenže kde jsem Lincolnu Rhymovi věřil jeho románovou úžasnost se vším všudy, postava Poutníka u mě od počátku narážela na zeď nedůvěry. Chybí mu jakákoliv uvěřitelná legenda o minulosti, jež by dala základy jeho brilantní mysli a fyzičce. Lépe řečeno - jediné co se člověk dozví je, že vystudoval vysokou s vyznamenáním a denně cvičí Krav maga. Superagent k pohledání. Ještě že jeho protivník je na tom s genialitou obdobně, jak ostatně prokáže při finální konfrontaci.
Špionážní thriller Terryho Hayese patří k těm, co se berou smrtelně vážně a zároveň jim chybí odstup od černobílého pohledu na světové uspořádání. Po vzoru Fredericka Forsytha se autor sice pouští do všeobecného vysvětlování různorodých detailů, častokrát však nepodstatných pro vlastní zápletku. Ta je přitom v základu jednoduchá, až na hranici béčkové filmové produkce, přičemž její rozdělení do dvou linií má podle mě smysl pouze z komerčních důvodů.

SteveP1
13.12.2021 5 z 5

I když nad schopnostmi hlavního hrdiny a také hlavní záporné postavy (např.jeho schopnost a um vytvořit smrtelně nebezpečný vir) musíme sem tam přivřít oči, stejně jako nad řadou nereálných situací,vcelku hodnotím knihu jako vynikající thriller, výborně napsaný i promyšlený. Přistupuji-li ke knize jako k příběhu který má za úkol hlavně pobavit, podobně jako Bondovka, pak jí těch pět ⭐ za čtivost a napětí dávám. V rámci žánru totiž patří jistě k tomu lepšímu (ne-li nejlepšímu), co na pultech knihkupectví dnes můžeme nalézt.

Planin
05.12.2021 3 z 5

Tak trochu jako James Bond ale v trochu jinem havu, i kdyz je super v analyze vseho, obcas mu neco vypadne, to snad aby nebyl jako Chuck Norris , ale jinak prijemne pocteni, ten zaver bych az tak necenil, zase vsechno prezil a rozdrcenou nohu mu spravili na “kolene”

zd0981
18.11.2021 3 z 5

Odloženo nedočteno, slátanina

tabaluga
24.10.2021 5 z 5

Po negativní recenzi od známého jsem se opravdu rozhodovala, zda knihu budu číst, ale když už jsem ji půjčila z té knihovny... A nelituji:-) mne to tedy nadchlo, nemohla jsem se od knihy odtrhnout a pořád jsem čekala, jak to dopadne.. Poutníka jsem si oblíbila, ale Saracen mne svým příběhem také oslovil a říkám si, mohlo by se to stát? Co my víme, co je mezi nebem a zemí. Myslím, že mohu tedy říci, sto lidí, sto chutí a to platí i o knihách.

alekis
12.10.2021 5 z 5

Tuto knihu vnímám ze dvou aspektů. Jeden je ryze čtenářský. Velmi dobře se čte, zřejmě se tu podepisuje též dobrý překlad. Žádné zádrhele a na rozdíl od autorů několika zřídkavých komentářů, které toto rozsáhlé dílo zcela zavrhují, já jsem se nenudila ani chvíli, ba naopak, bylo utrpení muset se od knihy odtrhnout. Co se týče zábavnosti, je to mimořádně zdařilý román.
Druhý aspekt: předpokládám, že autor nastudoval spoustu materiálu a ačkoliv jde o naprostou fikci, je založena na reálném základě. Nemám představu, jak fungují tajné služby a mnoho jiného, co je zde zmiňováno, ale jsem přesvědčená, že tak nějak to bude - nebo spíš, je tam toho ještě mnohem víc a to ze všech úhlů pohledu, protože se tu nepojednává ani zdaleka pouze o práci tajných služeb.
Kniha mi opět přinesla zčásti poučení a zčásti potvrzení jistých skutečností, o kterých se asi nebudu raději více šířit. Několik komentářů mezi těmi dosavadními 508 je velmi kritických. Jistěže každý má právo na svůj názor.
Můj názor je tento: chytrému napověz, hloupého kopni. Ovšem, velmi často nepomůže nic. Názor je totiž názor a přes to vlak nejede. Takže nebudu malovat čerta na zeď - proč taky? On před tou zdí totiž už stojí.

FraGyver
03.10.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostal na doporučení v podobných po přečtení všech dostupných knih Stevea Berryho o Cottonu Maloneovi. Vlastně to není moc podobné, ale ničemu to nevadilo.
Autor skáče mezi minulostí a přítomností, skáče mezi postavami v něčem, co na začátku vypadá jako neuspořádané vyprávění, jen aby to posléze vše umně spojil dohromady a přinesl rozuzlení všech nakousnutých dějových linek v jednom - popravdě ne tak grandiozním, jak by si někdo asi přál - finále.
Je zde vidět jak velká zkušenost autora při psaní scénářů, tak i hromada práce při zjišťování reálií jednotlivých míst, jak už bývá v podobných románech dobrých zvykem.
I když je kniha poměrně rozsáhlá a během čtení se zdá, že by šla spousta věcí vynechat, tak díky umnému spletení všech linek dohromady nemám po přečtení pocit, že by tam bylo něco zbytečně.
Už teď se těším na nadcházející autorův román Rok Sarančete (Není oficiální český název) a doufám, že bude u nás vydán, neboť má angličtina není na takové úrovni, abych si dokázal užít román plný technických popisů. :)

ujira
28.09.2021 4 z 5

Jeden z lepších trillerů v americkém stylu, sice nepřekonatelný vyšetřovatel, hrdina, prezidentova poslední naděje, ale jinak zajímavé téma.

Pawlisman
22.09.2021 4 z 5

Pouze audiokniha, ale ta byla snad slovo od slova. Chytlavé, někdy zbytečně rozvláčné, konec již jak z amerického filmu. Některé scény ve mě nebudily moc dojem důvěryhodnosti . Celkově silně nadprůměrná audiokniha hezky odvyprávěná, ale jsem rád, že knihu jsem nečetl. Ačkoliv příběh bych mohl doporučit.

janka2000
15.09.2021 5 z 5

Geniální příběh o tajných agentech a případech, které jsou skryty i před nejtajnějšími. Ta inteligence, kterou oplývá hlavní hrdina, je vskutnu nevídaná. Ostatně to i ta chladnost, kterou musí ovládat. Příběh se čím dál víc zamotavá a je čím dál víc komplikovanější, ale přitom pojítka lze odhalit jen velmi originálních způsobem.

Chesterton
07.09.2021 3 z 5

[audiokniha]
"Nevěřte všemu, co se říká. Držet v hrsti život nějakého jiného člověka je strašlivá věc."

Zase jeden scénárista alias ukecaný grafoman, co velice slušně ovládá své řemeslo :o)
Osmdesátýprvý pro palec pro Chytuš, která vystihla jedinou rozumnou šanci tohoto příběhu - hollywoodský akční trhák. Do autora z britských ostrovů, se hluboce a nesmazatelně vtiskla americká zkušenost a nedokáže se ovládat směrem k smysluplné stručnosti. A hodně mu leží v žaludku Švýcarsko ?
Abych nebyla nespravedlivá - jsou tam i fajn úseky, které mě bavily a prima humor. Kdyby to býval dokázal zbavit všeho balastu, byl to slušný fantasy thriller s duší, stejně jako hlavní až příliš kladný klaďas, trochou agent 007. Pravda za mohutného přispění chrapláku Martina Stránského, co ustojí budhistického mnicha z Thajska, agenta Spidermana, muslimky, Evropanky i luxusního tureckého hoteliéra...
Ale nee, nemrzí mě, že jsem doposlechla, chvílemi to má co do sebe . . .
3/4

mptlu6
02.09.2021

Líbilo...
Místy zdlouhavé, ale jsem rád, že jsem knihu neodložil. Nakonec to stálo za to.

momo01
04.08.2021 5 z 5

Vynikající pětihvězdičková jízda. Pár drobných výhrad by se našlo (například autorovy stereotypy ohledně národností na východ od Německa), ale celkově mě zaujala komplexnost a hloubka příběhu u jednotlivých postav a navíc mě bavily popisy jednotlivých míst na světě, s tím správným množstvím detailů, aniž by to působilo jako turistický průvodce. A samozřejmě čtivost a správně dávkované napětí. Spokojenost.

prvotina islám špionáž zahraniční politika tajní agenti

Autorovy knížky

Terry Hayes