Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu

Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342739/bmid_dlouha-cesta-na-malou-rozzlobenou-p-mLJ-342739.jpg 4 284 83

Poutníci série

Když se Rosemary Harperová připojí k posádce Poutníka, nečeká toho moc. Touží jen po malém, klidném místě, které by mohla na chvíli nazývat domovem, po dobrodružství v dalekých koutech galaxie a odstupu od problematické minulosti. A Poutník jí přesně takové místo nabízí. Život na palubě je chaotický, ale víceméně mírumilovný. Až do doby, kdy je posádce nabídnuta životní příležitost: postavit hyperprostorový tunel na vzdálenou planetu a vydělat si tak dost peněz, aby mohli pohodlně žít mnoho let. Pokud tedy přežijí dlouhou cestu přes válkou zmítaný mezihvězdný prostor, aniž by došlo k ohrožení některého z křehkých spojenectví, jež udržují galaxii v klidu. Potíž je v tom, že Rosemary není na palubě jediná, kdo má nějaké tajemství…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Host

The Long Way to a Small, Angry Planet , 2014

broskev28
22.02.2021 5 z 5

Jsem spíše občasný čtenář scifi žánru a souhlasím s těmi, kdo systém GS v této knize považují za jakési hřiště, na němž mají jednotlivé rasy/druhy šanci prezentovat nejen své schopnosti a dovednosti, ale především sounáležitost, empatii a kdyby nic jiného, tak aspoň toleranci.
Poutník tohle představuje v malém měřítku, členové posádky jsou velmi odlišní a přitom sympatičtí, každodenní rutina víceméně postrádá akčnost, ale právě tohle autorce umožnilo soustředit se spíše na vztahy, pocity, prožitky, případně vzpomínky jednotlivců. Pro mě je tento přístup rozhodně zábavnější a čtivější než popis technických vymožeností nebo vesmírných bitev. Oč inspirativnější je třeba ándriský rodinný systém: prvorodina - perorodina - domorodina; skvělý nápad!
Takže já jsem nadšená, našla jsem v knize spoustu zajímavých myšlenek, které lze aplikovat i v našem pozemském měřítku. Například při řešení problémů "multikulti", o nichž každý soudný člověk ví a nemá smysl před nimi zavírat oči, nabízí tento postup:

"No, když si podáš žádost o občanství v GS, musíš na ten proces mít zákonného zástupce. Občana GS, který se za tebe zaručí. Je to víceméně formalita, ale musíte mít někoho, kdo vám pomůže zapadnout. Kdo se postará, že se naučíte jazyk, zákony, pochopíte místní kulturu a etiku, prostě tyhle věci. Zodpovídá taky za to, že vám pomůže včas vyplnit dokumenty a musí jít s vámi na projednání žádost. Je to taková kamarádská výpomoc, co vám pomůže s integrací."

P.S. A zapomněla jsem na výborný překlad Lucie Bregantové. Snad jen výraz orbit mi někdy připadal použit nepatřičně, ale třeba pustošivě ostré Kizzyny křupky, to teda bylo fakt něco!

Ran
08.02.2021 5 z 5

Styl psaní a vyprávění se mi hodně líbil. Příběh má příjemně rychlé tempo a čtení díky tomu hezky ubíhalo. Je také moc dobře vypointovaný a zápletky v něm jsou výborně napsané a umístěné. Svět, ve kterém se příběh odehrává, je jedinečný. A hlavní postavy, které v něm žijí jsou velmi dobře napsané.

kurama45
29.01.2021 4 z 5

Jéj, to bola krása! A to som si myslela, že sci-fi je vždy také tvrdé, oceľové a chladné. Keby som vedela, čo sa v tejto knihe s nádhernou obálkou skrýva, neodkladala by som jej čítanie vyše roka.

Celý príbeh sa odohráva vo vesmíre na palube jednej vesmírnej lode. V tomto svete budúcnosti nežijú iba ľudia, ale aj ďalšie zaujímavé rasy, ktoré spolu vytvorili Galaktické spoločenstvo. Všetky boli strašne zaujímavé, i keď nutno priznať, že sa líšili primárne spôsobom rozmnožovania. Príbeh nie je vôbec drastický, žiadne brutálne boje tu nenájdete, je to príbeh o ľuďoch a neľuďoch, o ich neľahkých osudoch, o porozumení, o kráse života, o láske. Fakt to bolo nádherné. A hlavne to je napísané tak, že človek po pár vetách vie, kde je, kto je kto a čo sa deje. Žiadny typický úvodný chaos ako v iných sci-fi a fantasy knihách.

Jediné negatívum je tá propaganda. Od pacifizmu, cez boj proti rasizmu, predsudkom až po podporu práv homosexuálov (a medzidruhových homosexuálov :D)… Keďže sa to však autorka nesnažila ani veľmi skrývať, ani to nepretláčala dopredu na úkor príbehu, odpúšťam. A pripúšťam, že sa to tu koniec koncov celkom hodilo. Človek na krátku chvíľu fakt uverí, že ak dokážu bez väčších problémov koexistovať toľké vesmírne druhy, že ak si neskáču do vlasov a konflikty riešia rozumne a z očí do očí, možno, naozaj len možno, sa to podarí aj nám na Zemi.

Vestička
20.01.2021 4 z 5

Přesnĕ tak, perfektní začátek a konec. Člověku se z toho světa nechce odcházet. Ale prostředek zdlouhavější. A opravdu, je to mnohdy podezřele sluníčkové. I když toho jsem si začla všímat až po přečtení komentářů. V tom zacházení s vajíčky by se dala najít propagace potratů. Když milování, tak mezidruhové lezbické, a když láska , tak člověka ke stroji. Když koníček, tak ověřování faktů a uvádění věcí na pravou míru. Když rodiče, tak 2 tátové, A hlavně žádné zbraně!!!!

Gooverka
16.01.2021 3 z 5

Nejsem klasický čtenář scifi, takže moje hodnocení vychází hlavně z toho, že jsem moc podobných knih nečetla. Moc mě bavil úvod a závěr, ale uprostřed, kdy se prakticky nic nedělo se mě to teda nedotýkalo vůbec. Moc se mi líbila stavba celého světa, i popis různých druhů "lidí", postavy jsem si zamilovala a některé jejich osudy byly dost šokující. I přes veskrze epický závěr nemohu dát více než tři hvězdičky, protože kniha ve mě nic nezanechala a asi si ji za pár týdnů už vůbec nebudu pamatovat.

aneta3874
07.01.2021 5 z 5

Kdo by to řekl, že se nedokážete odtrhnout od knihy, která prakticky nesměřuje k žádnému konkrétnímu cíli. Pouze popisuje život pár postav na jedné vesmírné lodi. Ale víte co? Ono to stačí! Možná je kniha dobrá díku tomu, že se na jednom místě setkává více mimozemských druhů, z nichž každý má svůj životní příběh, který je velmi poutavě popsaný. Nebo možná je to spíš tím, že autorka se zaměřuje na pozitivní vlastnosti každé postavy. Faktem ale zůstává, že se jedná o originální příběh, na který budete dlouho vzpomínat. No prostě, mám všechny postavy pořád v hlavě!

hudeckovam.
02.11.2020 5 z 5

Během i po přečtení této knihy jsem byla úplně na větvi. Měla jsem mimořádně vysoká očekávání, ale autorka je tisíckrát překonala. Za tmavou a jednoduchou obálkou (a přece kouzelnou) se skrývá barevný a pestrý svět, ze kterého se mi nechtělo odcházet. Po dlouhé době jsem obětovala hodiny spánku jen proto, abych nemusela Poutníka opustit. Během celého románu děj uháněl přímo šíleným tempem, mám pocit, že za celou dobu se děj zpomalil tak na dvou stranách, víc ne.
Už dlouho jsem se nepotkala s něčím tak povedeným, určitě se budu vracet.

DericCaster
28.10.2020 5 z 5

Mám rád vesmírná sci-fi a tato knížka se mi líbila. Není asi nějak moc hlubokomyslná - příběh nás zavede do života různorodé posádky malé vesmírné lodi, jejíž prací je budování podprostorových tunelů vesmírem a jejich osobních, či pracovních strastí - ale čtení mne bavilo a knížku jsem si užíval. Těším se na další díl...

Turmee
04.10.2020 5 z 5

Jo, jo a jo. Po dlouhé době sci-fi, které mě zaujalo a jehož atmosféru jsem si zamilovala.

Přestože je knížka docela dlouhá, uteklo to až moc rychle. Ani chvíli jsem se nenudila.
Svět ve vesmíru, se všemi jeho technologiemi, rasami a zvyky byl vykreslen podrobně, ale zábavně. Postavy jsou sympatické, uvěřitelné a děj ubíhá tak nějak poklidně a odpočinkově, přestože o dějové zvraty a chvilky napětí není nouze. Jazykově taky plus, spousta podivných názvů a jmen i po překladu sedí. Občas narážím na příliš umělé vytvořeniny, tady se toho ale bát nemusíte.

Další díl si rozhodně nenechám ujít.

KudrnatáHolka
07.09.2020 5 z 5

Z recenzí jsem byla na knížku opravdu zvědavá, ale na první pohled mě zaujal název a přebal - obojí dle mého moc povedené.
Co se týká obsahu knihu - sci-fi, které mě chytilo od první věty, s velmi sympatickými hrdiny a hrdinkami. Atmosféra knihy je vlastně poklidná, byť jsou v ní působivé dějové zvraty.
Planety, mimozemské bytosti včetně pozadí jejich vývoje a kultury, lodě "vrtající" se materií vesmíru, posádky, vztahy - to vše je v knize vykresleno někdy hodně podrobně, přesto vlastně nenásilně a velmi citlivě, a každé líčení a popis vždy zapadne do děje.
Rozhodně se chystám číst další díl a moc se těším na osudy posádky Poutníka a jejich přátel.

TomTomis
28.07.2020 4 z 5

Nechal jsem se nalákat názvem, jednou zhlédnutou recenzí a nelituji, že jsem knihu přečetl. Nabízí zvláštní pohled na cestování vesmírem. Na palubě vesmírné lodi se seznamujeme s partou lidí, i nelidí. Pronikáme postupně do jejich osudů, tajemství. Sledujeme je na jejich cestě. Příběh není jedna akce za druhou, možná může i někoho zklamat, ale mě tohle bavilo. Užil jsem si to. Určitě si přečtu i další díly.

Šárka_D
28.05.2020 5 z 5

Tohle mě tak strašně bavilo! Hlavní kouzlo téhle space opery je to, jak rychle vám přirostou k srdci postavy, čtivost a zajímavé prostředí - přímo si užíváte objevování dalších a dalších planet, měsíců, přístavů, vesmírných tržišť a jejich obyvatel. A ačkoliv je divné to o scifi napsat, měla jsem z toho vysloveně "feel good" pocit. Půjdu do dalších dílů.

Vendy789
24.02.2020 2 z 5

Kniha mě nalákala slibným názvem, s očekáváním jsem se začetla, četla dál a dál... a pořád jsem čekala, kdy už to začne... nějaký zajímavý děj, který ukončí příliš dlouhý úvod a charakterizaci postav, mimochodem dost černobílých. Bohužel se příběh vlastně nerozjel a zápletka konečně popsaná téměř v závěru knihy se rychle vyřešila... a pak byl zvonec a velmi průměrného příběhu konečně konec.

adorjas
31.01.2020 4 z 5

Zo začiatku som mala pocit, že čítam akúsi soap operu písanú jednoduchým jazykom. Zhruba v polovici knihy prišiel zlom, ja som si obľúbila postavy malej tunelárskej lode a zvyšok knihy mi zbehol za 2 dni. Narácia knihy bola jednoduchá, na jednotlivých kapitolách sme sa vždy povenovali životnému míľniku jednotlivých postáv a koniec knihy vrcholil veľkým nebezpečenstom, ktoré sa viac-menej podarilo odvrátiť (ale za cenu strát). Postavy boli jednofarebné, posádka lode celá dobrá, postavená za seba bojovať v prípade núdze, ale nebolo to nijako ideologicky tlačené, takže sa o správaní naozaj dobre čítalo. Kniha je feel-good román zasadená trošku do exotického/ nezvyčajného prostredia. Na druhý diel pravdepodobne nepôjdem, ale rada doporučím knihu ďalej.

salamandrina
06.12.2019 3 z 5

Jako vlastně mě to bavilo. Ve chvíli, kdy jsem si zvykla na to, že vlastně to nemá nějaký jeden příběh, který by směřoval k nějakému finále, ale že se jedná spíš o takový knižní seriál, tak dobrý. Podle mě by to bylo zajímavý zfilmovat. Takovej novej Star Trek. Nicméně i když to bylo milé a příjemné, tak nějak vůbec nemám potřebu číst druhý díl. Možná někdy, až nebudu vědět co by...

peedbook
04.12.2019 5 z 5

Zaujímavé spoločenstvo na palube kozmickej lodi .....

Ales.BD
03.12.2019 4 z 5

Velice slušná sci-fi, která pěkně plyne, je zábavná, nemá žádné zásadní nedostatky a není samoúčelně akční a násilná. Rozhodně dobrý důvod přečíst si další díl.

Lukasitch
22.11.2019 3 z 5

Skvěle zvolený název a kniha je asi vlastně i skvěle napsaná, protože jsem při čtení měl opravdu pocit, že jde o dlooouhou cestu a těšil jsem se, až bude konec.
Celkově to na mě působilo jako soubor povídek, událostí, vyprávěných a odehrávajících se chronologicky na té dlouhé cestě. Svět je zajímavý, mimozemské rasy taky, každá má svá zvláštní a zajímavá specifika. Posádku Poutníka si člověk zamiluje. Chybí tomu ale prostě drive a nějaká zásadnější zápletka. Odhalení toho, proč je Rosemary na útěku, bylo teda těžký "meh".
Zatím nevím, jestli se vůbec budu chtít pouště do dalších dílů, aspoň že to tak nějak uzavřeně končí.

mave8rick
18.11.2019 4 z 5

Čtivá kniha s postavami, které si jistě oblíbíte. Zajímavý svět, který je víceméně jen ohrádkou pro postavy. Během děje se postupně vykreslují jejich osobnosti a na konci příběhu si připadáte jako jeden z členů posádky, který s nimi sdílel onu dlouhou cestu. Mohu doporučit i lidem, které by mohla kategorie sci-fi odrazovat. Příběh je spíše o mezi-"lidských" vztazích než o technologiích budoucnosti. Na odpočinutí ideální.

tweed
15.11.2019 5 z 5

V této knize žijí mí noví nejlepší kámoši ♥
Evička doporučuje:
Seznamte se s posádkou Poutníka, zjistěte něco málo o jejich rase, zamilujte si je!
Ano, sice poletíte vesmírem udělat tunel do zcela nové části vesmíru, ALE! pokud čekáte vzrušující dějovou linku, která vás nenechá pořádně nadechnout, pokud čekáte epické bojové scény, budete zklamaní. Tento příběh je založený na postavách a pokud vám tam všichni přijdou stejně boží a zajímaví jako mi, pokud vás zajímá, jaké sapienty si pro vás Chambers připravila, budete to taky milovat. DOUFÁM!

vesmír space opera mimozemské civilizace umělá inteligence mimozemšťané kosmické lodě sci-fi LGBT, queer, LGBT+

Becky Chambers (p)
americká, 1985
2017  81%Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu
2018  86%Dvě místa na slunci
2019  81%Zpráva o životě vesmířanů
2021  84%S pokorou a nadějí
2022  83%Žalm pro divostrojné

Kniha Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu je v