Pouta

Pouta https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385055/bmid_pouta-KeY-385055.jpg 4 689 171

Nový román u nás již dobře známé spisovatelky nenechá nikoho v klidu: každý z nás si v něm najde strunu, kterou už slyšel znít nebo která v něm stále zvučí temnou ozvěnou. Silná, intenzivní, temná kniha se světýlkem naděje, jejímiž hrdiny jsou naši současníci, je svědectvím o tom, že příčinou zla a tragických osudů nebývají jen války, přírodní katastrofy, nemoci a jiné, většinou těžko ovlivnitelné zásahy „shora“, ale působí si je lidé sami navzájem svou lhostejností, leností, sobectvím, slabostí či nepochopením…... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Les Loyautés , 2018

-markéta-
05.08.2020 4 z 5

Miluji tuto autorku a všechny knihy, které jsem od ní četla byly super!
Aleeeeee, o této knize moc nevím, co si myslet. Snažila jsem se jí vstřebat, než jsem šla napsat komentář, ale prostě za mě to není na 5 hvězdiček.
Kniha se četla suprově, téma bylo strhující a chvílemi mi bylo až psychicky špatně, ale i tak mě to nestrhlo tolik, jak jsem očekávala.
Určitě stojí za přečtení. Téma je doopravdy vážné a nenechá vás klidnými, ale mně tam prostě něco chybělo.

tibby
17.07.2020 4 z 5

Knížku jsem přečetla během jednoho odpoledne. Velmi stručné a jasné, psáno srozumitelným jazykem a přišlo mi, že právě tento stručný a úsporný styl dodal knížce na intenzitě, propast mezi Théem a jeho rodiči tím vystoupila o to víc, tichá domácnost, kde si všichni řeknou jen to nejzákladnější, přitom z toho cítíte, ten křik a řev v Théově hlavě...

marvarid
18.06.2020 5 z 5

Už několik dní přemýšlím, co napsat. Od knihy jsem se celé odpoledne nemohla odtrhnout a přečetla ji na jeden zátah, stále ve mně doznívá. Utrpení dětí je někdy na první pohled neviditelné a oproti dospělým mají jen minimální možnost, jak svoji situaci změnit. Ale kde je ta hranice, kdy se začít míchat do cizích záležitostí? Dá se nějak odhadnout, kdy bude pitvání stavu rodiny pro děti prospěšné a kdy budeme nabourávat v zásadě fungující stav? Na to samozřejmě není jednoznačná odpověď a nedává ji ani DdV. Vždy máme k dispozici jen část informací. A stejně tak nikdy nepoznáme dokonale druhého člověka. Ty řeči o splynutí dvou duší jsou naivní nesmysly. Každý máme svůj svět, žijeme sami pro sebe, naše myšlení je utvářené jedinečnými a nepřenosnými zkušenostmi, které budují naše myšlenkové stereotypy…. Izolace člověka uprostřed davu moderního města, to je téma, které se u této autorky opakuje.

Smonca
16.05.2020 4 z 5

Moje první setkání s touto spisovatelkou a určitě ne poslední. Velmi se mi líbil její úsporný styl psaní, který umocňoval celý příběh. Také vyprávění jednotlivých aktérů poodhalilo lépe motivace postav k jejich činům. Hlavně ty části z pohledu chlapců na mne silně působily svou ledovou věcností. Knihu jsem přečetla za večer, ale další večery jsem o ní ještě přemýšlela. Kolik podobných žáků máme na českých školách?

Karolína2425
11.04.2020 4 z 5

Tahle kniha se od těch ostatních od Delphine liší.
Není psána tak květnatě a přitom stroze, nehloubá.
Jen pasivně popisuje události, bez emocí. Je psána z pohledu čtyř postav, dvou žen a dvou třináctiletých chlapců. Což je asi tím.
Části psané Héléne a Cécile jsou psané tak klasičtěji, jako jsme u Delphine zvyklí. Naopak části psané z pohledu Théa a Mathise jsou takové bez emocí, jsou psány jejich očima a přitom z pohledu třetí osoby.
Celkově mě tahle kniha tolik neohromila jako třeba Vděk nebo Ani později, ani jinde.
Měla jsem od knihy velká očekávání a šla jsem do Pout s pocitem, že jsou podobné jako Vrány. To asi nebylo nejlepší. Obě knihy jsou úplně jiné, porovnávání jim škodí.

Tak jsem si nad touhle knihou pár týdnů popřemýšlela a mohu ji jen doporučit. Má co předat a dá se nad ní dlouho přemýšlet.

jsemjunikorn
05.04.2020 3 z 5

No, já nevím. Navzdory slibné anotaci jsem s knihou nedokázala emocionálně rezonovat. Na rozdíl od Delphine, s hlubokými světy jejíchž postav (z "No a já", a potom po letech z "Podle skutečného příběhu"), vykreslenými barvitým, osobitým jazykem, jsem souzněla od prvních řádků, se tahle úplně jiná Delphine, velmi věcná a úsporná v popisech, mé duše nedotkla. Postavy pro mne nebyly uvěřitelné - dlouhé roky rozbitá učitelka Hélène (proč nikdy nepodstoupila psychoterapii?), o rozum pomalu přicházející Cécile (stále však schopná tento proces reflektovat), Théova emočně labilní matka. Navíc ještě v kontrastu s před Pouty přečtenými Vránami od Petry Dvořákové mi postavy připadaly opravdu vykalkulované; srovnání životních příběhů, knižních témat i jazykového projevu obou autorek je mimochodem velmi pozoruhodné). Autorka se nicméně, ač způsobem velmi subtilním, dotýká velmi hlubokých otázek - která témata nás propojují s druhými, na základě čeho jsme jeden druhému zavázáni, co nás svazuje. Z celé knihy na mne nejvíc zapůsobil Doslov Olgy Stehlíkové - možná pro svoji explicitnost, "dotažení" autorčiných náznaků.

"Ztráta oddanosti, nebo odvaha nemlčet"? (str. 145)

JIVaJaH
02.04.2020 5 z 5

Zase výborná kniha! Hlavní téma...pouta a řekla bych únik před nimi. Příběhy, myšlenky čtyř osob a jejich pohled na vzniklé situace. Doporučuji.

spencer
27.03.2020 4 z 5

Pouta je opravdu silná kniha, která mě moc překvapila. Tím, jak kniha byla krátká mi přišla ještě více poutavější a naprosto mě pohltila.
Na knize jsem nejvíce ocenila to, že se v jejím průběhu střídaly pohledy jednotlivých postav a jak udržování některých tajemství může být až života ohrožující. Doporučuji

saruse
23.03.2020 5 z 5

Tato autorka je prostě excelentní a její knihy mě uchvacují tak, že se poočku dívám, za kolik končí stran a teskním, když už jen pár... Tato novelka s otevřeným koncem je opět velmi hluboká, záleží ale určitě i na tom, co si čtenář umí představit a do čeho se vcítit na základě vlastních zkušeností a prožitků či míry empatie. Skvělé i jazykově, obdiv také překladatelce do češtiny. Plný počet hvězd a doporučení - přečtěte si!

Elevant
19.03.2020 5 z 5

Po prvních stranách mne zaujal autorčin styl: velmi úsporný, často spoléhající na náznaky a zároveň ověšený decentnímy, přesto nápaditými a originálními slovnímy obraty.
Další zajímavou složkou knihy je její struktura. Každá kapitola je vyprávěna jednou z hlavních postav, přičemž u některých používá autorka ich formu, čímž jim dodává odlišný rozměr než mají postavy v er formě. Taková struktura umožňuje dosadit postavy do provázaných situací a sledovat jejich odlišné reakce. Můžeme pozorovat, jak a proč se chovají, známe jejich tajemství a bavíme se tím, když se je snaží skrývat. A stáváme se jejich komplici.
Obsah knihy, byť závažný, je zde vykreslen decentně. Každá osoba, která se zde objeví prochází určitou krizí, ale namísto aby jejich strasti byly čtenáři předkládány pateticky a s prvoplánovitými emocemi se tu autorka spoléhá na jemný melancholický podtón, který je o to bolestnější.

Jorgito
17.03.2020 5 z 5

hodně depresivní, ale o to více reálné, velmi silná sonda do asociálního chování školáků, vše be obalu, jak to má být, navíc na malém prostoru velmi dobře postavený příběh

4xab
04.03.2020 4 z 5

Jo, na nervy drnkajici kniha. Docela me nastval doslov. Olga stehlikova ctenari vysvetlila, co cetl, kdyby nahodou nepochopil:-)) Na druhou stranu perfektne zkraceny obsah knihy, po precteni doslovuji ji ani clovek nemusi cist:-))

LOLYJA
30.12.2019 5 z 5

Tak takéto knihy ja môžem. Drsný reálny príbeh. Skvelé napísaný, kde žiadna veta, žiadne slovo neboli zbytočné. A odporúčala by som ako povinné čítanie rodičom pred rozvodom.

slecnapeta
17.12.2019 5 z 5

Kratky a intenzivni zazitek. Kniha sice nema zakonceni, ale s tim se musime smirit, zivot jde prece dal.

Alethea_k
14.12.2019 3 z 5

Všichni mi tvrdili, jak je tato kniha dokonalá a jak mě emocionálně zničí. Ano, jsem žena, takže si nedokážu představit, že by jednoho dne mé dítě pilo v 12 letech alkohol a řešilo takto problémy místo mě... Na druhou stranu... Příběh nijak neskončil. Mnohem více mne zasáhla kniha Ani později, ani jinde.
Příště nebudu mít taková očekávání a pevně věřím, že budu spokojenější.

mata57
13.12.2019 5 z 5

Surově reálný psychologický příběh napsaný sdělným, bezmetaforickým jazykem. Děj se podobně jak v "Ani později, ani jinde" dostane do osudového bodu, kdy může být, ale také nemusí být vše jinak. Ten Delphine "umí" a při nepozorném čtení ho lze lehce přeskočit a ona třešnička na dortu je fuč. Skvělý čtenářský zážitek. Krátkost textu je přínosem, sousto se pak dá vychutnat bez přerušení, třeba za jedno adventní odpoledne.

LauraNoah
11.12.2019 4 z 5

4 vzájemně se proplétající osudy lidí, čas se jakoby zastaví, když se jeden začne zajímat o osud druhého... Hezká ukázka toho, jak se na jednu věc dá dívat různě a jak se k tomu všichni staví jinak, ovlivněni svým vlastním životem. Velmi reálně popsané, přesto bez zbytečné omáčky... Jen škoda, že je kniha opravdu velmi krátká.

Gugu
30.10.2019 5 z 5

"Stručná" kniha plná smutných emocí, velmi dobře se četla, příběh postaven na čtyřech hlavních postavách, krásně a přesně vyobrazena psychologie postav. Je to moje druhá kniha od autorky (po Ani později, ani jinde) a opět jsem nadšená.

Efča59
29.10.2019 4 z 5

Úžasné, minimalistické a zároveň přesně vystihující proplétající se pocity samoty čtyř postav....

MartinaP
29.10.2019 5 z 5

To byla zase taková nádhera. Tak silné a smutné příběhy a přitom tak krásné, že jsem zase ani nedýchala. Přečetla jsem teprve druhou knihu od Delphine, ale už patří mezi mé nejoblíbenější. Dneska jsem si přinesla z knihovny Vděk, tak jdu na to.