Pouští a pralesem

Pouští a pralesem https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42931/bmid_pousti-a-pralesem-wlJ-42931.jpg 4 772 117

Už téměř osmdesát let uplynulo od chvíle, kdy dostali dětští čtenáři prvně do rukou dobrodružný román Pouští a pralesem. Dobou svého vzniku patří tento román k posledním dílům tehdy již velmi známého a proslulého autora Henryka Sienkiewicze. Polští čtenáři se s tímto příběhem poprvé seznámili na stránkách listu Kurier Warszawski, kde vycházel nejdříve na pokračování od října roku 1910 do září příštího roku. Vzbudilo tenkrát skutečnou senzaci, že známý polský spisovatel, jehož dílo dosahovalo už tenkrát světového významu, napsal knihu pro mládež. Ze Sienkiewiczovy korespondence se dovídáme, že důvodní pracovní titul románu byl Příhody dvou dětí ve střední Africe. Henryk Sienkiewicz v něm téměř po dvaceti letech nově zpracoval své někdejší vzpomínky a zážitky z cesty po vzdáleném kontinentu, který navštívil na začátku roku 1891. Súdán, Egypt a celá Afrika vyvolávají dodnes v evropském čtenáři představu exotických končin. Tento moment tím víc vyniká v Sienkiewiczově knize, jejíž děj se odehrává v roce 1885, kdy v Súdánu vrcholilo povstání Muhammada Ahmada, zvaného Mahdí, proti koloniálnímu panství. Nejenom barevné kulisy přírody, ale celá bohatá myšlenková stavba románu dodnes upoutává čtenáře. Na celém světě se děti začítají do půvabného příběhu, jehož hrdinou je čtrnáctiletý polský chlapec Staš Tarkowski a osmiletá anglická holčička Nela Rawlisonová. Provázíme je nejdříve Saharou v povodí Nilu, potom pralesy středovýchodní Afriky a vžíváme se do jejich neuvěřitelných dobrodružství v boji s přírodou, s dravou zvěří, s tropickými nemocemi i se zlými lidmi. Především se však s nimi těšíme z nalezení upřímných přátel mezi lidmi i zvířaty a z radostného shledání s rodiči.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

W pustyni i w puszczy , 1912

kemrovar
29.06.2019 5 z 5

Bavilo mě jako dítě, i číst vlastním

jfialova
28.06.2019 5 z 5

Knihu jsem četla v dětství a byla úžasná. Přestože byla poměrně dlouhá, vydržela jsem u ní a hltala každou stránku.

jprst
19.05.2019 4 z 5

Četba z mého dětství, o to více jsem byl překvapen, když jsem zjistil, že ji čte moje vnučka a dokonce se o ní vyjadřuje pochvalně. A to v době, kdy u dětí vítězí knihy se zcela jinými náměty.

Lucka11
05.05.2019 4 z 5

Pre deti a mládež.... pri čítaní tejto knihy som sa cítila skutočne mladšia :-D
Videla som film inšpirovaný touto knihou - myslím, že bol dvojdielny, bolo to skutočne dávno. A až teraz som sa dostala k prečítaniu tohto príbehu. Ide o príjemné a oddychové čítanie. Doma mám ešte knižku Quo vadis, ktorú by som tiež rada prečítala. Tak uvidím, kedy sa k nej dostanem :-D

Slůník
11.03.2019 5 z 5

Jako dítě několikrát, nedám na ni dopustit!

lidunka1
21.11.2018 5 z 5

Tuto knihu předčítám manželovi a trávíme díky ní spolu krásné chvíle. Výborně napsaná, někdy se bojím. A ten krásný vztah Staše a Nele závidím.

gretl74
13.11.2018 5 z 5

Jedna z knížek, které mne provázely dětstvím - milovala jsem hlavní hrdiny, prožívala jejich cestu i dobrodružství. Nádherně napsáno.

LukyK
21.10.2018 5 z 5

Nevím jestli by byla tato kniha stále atraktivní pro dospívajícího čtenáře, ale mě kdysi naprosto uchvátila. Dodnes si pamatuju, že to bylo velmi napínavé a dojemné, strašně moc jsem to prožíval. A pak ten smutek, že už je konec...

špulo
22.07.2018 5 z 5

Dobrodružná jazda. Doslova...

papaja
06.05.2018 5 z 5

V knihovně jsem si chtěla po delší době přečíst další knihu tohoto autora a až doma jsem si všimla, že jsem sáhla po knize od Albatrosu. Každopádně hodnotím knihu nejen vhodnou pro děti. Moc příjemné dobrodružné oddechové čtení.

Hebrey
19.04.2018 5 z 5

Nádherná kniha

Ferry9
05.04.2018 5 z 5

Super kniha, která je velmi dobrodružná.

porcelainswan
21.01.2018 4 z 5

Knihu jsem v dětství nečetla, takže na ni nahlížím pouze z pohledu dospělého čtenáře. První stránky mě celkem zarazily, nedobře se mi orientovalo v postavách (spousta špatně zapamatovatelných arabských jmen) a na čtení jsem se musela opravdu hodně soustředit. Nakonec mě děj vtáhl a chutí jsem četla dál. Dle popisku v knize je kniha určena pro čtenáře od devíti let, což si vůbec neumím představit, že by mohlo devítileté dítě bavit (ale možná se jen do toho neumím vcítit a děti podceňuju), jazyk je rozhodně náročnější než u obvyklých dětských knih a líčení z některých lovů i vlastně celkem drastické. Z pohledu dospělého čtenáře mě kniha velmi potěšila, bylo to příjemné čtení z úplně jiného soudku, než jsem zvyklá, africký časoprostor vybízí k bohaté fantazii, jak to asi v lákavých dálkách vypadalo. Samotný příběh je krásně naivní (ano, v tomto ohledu je to opravdu kniha pro děti) a jak jinak než s dobrým koncem. Doporučuju všem, kteří chtějí osvěžit svou četbu něčím jiným, než čtou obvykle!

kaja77
03.01.2018 4 z 5

Četla jsem poprvé jako dospělá takže mně ke knize neváže nostalgie z dětství.cetla jsem pro splnění čtenářské výzvy 2017. Příběh určitě velmi zajímavý ale bohužel jsem nedokázala vypnout ty dospělácke filtry ve mně. Ale s tím už asi nic neudělám.neumim si ale představit že by dnešní děti dokázaly být tak rozhodné a empatické jako hlavní hrdina Staś.

Chesterton
18.12.2017 5 z 5

Další dětská láska z časů, kdy na čtení bylo daleko víc času:)) Když o tom tak přemýšlím, asi je to pro mne těžká konkurence dnešního Harryho Pottera:))
Snad se k ní někdy vrátím!

EvaT86
03.12.2017 5 z 5

Kniha, která se čte sama - rozhodně doporučuji.

Vojla
16.11.2017 5 z 5

Vážně dobrá kniha! Plná dobrodružství, prostě kniha jak má být. Četla se sama, doporučuji!

konicekbily
04.11.2017 5 z 5

Když jsem knížku tenkrát přečetl, rychle jsem ji přečetl ještě jednou. Typická Verneovka plná dobrodružství a zážitků pro mladé. Hledal jsem další díla autorova a tak jsem se dostal ke "Křižákům", atd. A dnešní návrat mne opět utvrdil, že je to skvělá knížka!

slimáčik
25.08.2017 5 z 5

Páčila sa mi kedysi, páči sa mi aj dnes. Aj mojim ratolestiam.
Chlapec Stašek dozrieval v mladého muža nemajúc čas na pubertu, keď sa ujal maličkej spolutrpiteľky Nely. Po všetkých ich dobrodružstvách, ktoré sme s nimi prežívali, báli sa s nimi, ľutovali ich, povzbudzovali, vystríhali pred nebezpečenstvom...nakoniec doputovali k rodičom. A ten "najsamružovejší" záver pohladil moju romantickú dušičku.

Hathor89
08.08.2017 5 z 5

Knihu jsem četla jako součást čtenářské výzvy (Oblíbená kniha rodičů, prarodičů). Mamka jmenovala desítky knih, ale tuto opakovala několikrát, protože ji v dětství četla pořád dokola. Já si ji připomněla podruhé a myslím, že ne naposledy. Neznámá Afrika, únos, odvážná záchrana, napětí, boj s nemocí a se smrtí, proměna chlapce v muže, podmanění domorodých obyvatel, dobrý konec. Vydání okouzlilo krásnými ilustracemi Václava Junka. Kniha možná pro mladší čtenáře, ale pohltila mě stejně jako v dětství, určitě po ní znovu sáhnu, až budu mít chuť na dobrodružnou výpravu. Autor skvěle vykreslil život v Africe, zvyky domorodých kmenů, krajinu, podnebí a zvířata.