Poustevník z Eytonského lesa

KDYŽ JEDEN ZMIZÍ A DRUHÝ ZEMŘE, PŘICHÁZÍ ČAS BRATRA CADFAELA… Píše se rok 1142. Pokračující občanská válka, kterou rozpoutaly spory mezi králem Štěpánem a císařovnou Matyldou, sužuje Anglii, v benediktinském převorství svatého Petra a Pavla ve Shrewsbury je však – alespoň zatím – klid. Okolnosti se změní úmrtím lorda Ludela z Eatonu, jehož syn Richard se pod záštitou kláštera věnuje studiu. Nyní by se ovšem měl ujmout svého dědictví, tvrdí Richardova babička Dionisie, a nejlépe ho i rozmnožit díky dohodnutému sňatku. Co na tom, že je chlapci teprve deset let… Richard se babičce s podporou opata Radulfuse vzepře. Do celé záležitosti se však připlete poustevník Cuthred a jeho mladý sluha Hyacint, který se s Richardem spřátelí. Když se pak jednoho dne po Richardovi slehne zem a v Eytonském lese je nalezeno tělo cizího šlechtice, musí bratr Cadfael znovu využít své znalosti lidské povahy k vypátrání chladnokrevného vraha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449670/poustevnik-z-eytonskeho-lesa-0hG-449670.jpg 4.656

Případy bratra Cadfaela 14.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány
Vydáno, Mystery Press

The Hermit of Eyton Forest, 1987

Kniha Poustevník z Eytonského lesa

konicekbily

Uklidňující detektivní příběh z dávných dob mne vždycky potěší. tak tomu je i tentokrát - na málo stránkách je vymyšlena jednoduchá, ale pěkná zápletka a na závěr je řádně vysvětlena. Bratr Cadfael je má oblíbená postava historických příběhů této autorky.

akinomV

Opět skvělá detektivka dle mého gusta. Mám ráda pohodovou pátračku bez zbytečných krváků, navíc anglické prostředí a sympatická postava bratra Cadfaela. Děj byl tentokrát víc odhadnutelný, ale stejně to celému vyprávění nijak nevadilo.

Ulala

Klidná a dá-li se to tak říct, pohodová detektivka. Docela jsem si bratra Cadfaela oblíbila a doporučuji pro oddech od současného bláznivého světa.

Modrina

Trochu jsem ze začátku měla v postavách a ději hokej, ale ten brzy ustal ajá jsem si knížku užila. Taková poklidná oddechovka. :)

SBH
29.12.2020

Detektivky s bratrem Cadfaelem jsou přesným opakem skandinávských krváků. Počínaje nádhernými barvitými popisy jak krajiny, tak lidí a středověkého života a konče setrvale střízlivým vyšetřovatelem. Poustevník patří k těm nejlepším.
Úvod k případu zabere pro nedočkavce více než třetinu knihy, kde se čtenář seznamuje s postavami, jejich motivacemi a historií, a také si může vychutnat setkání se starými známými včetně protivného bratra Jeronýma. Načež se jedné noci sejdou dva zločiny a začne typická jízda postaršího čiperného mnicha, který si před vstupem do kláštera leccos zažil a jeho náhled na spravedlnost se ne vždy shoduje s obecně platnými pravidly. Taky nesmím opomenout pro Petersovou typickou rozkošnou romantickou linku, která pro mě každý případ okoření podstatně lépe než popisy brutalit a nechutností.
Nakonec jedna drobná připomínka – autorka se možná měla v tomto případě víc zamyslet nad názvem, který je přespříliš výmluvný. Ale jinak plný počet, doporučení a čestné místo v knihovně.

r0st4
28.11.2020

Po dlouhé době zase náhodná knížka, kterou jsem si koupil čistě na základě krátké synopse z internetu a hlavně parádní obálky :)

Vcelku příjemné čtení na jedno odpoledne (délka knihy i formátování přímo vyzývají k rychlému protáčení stran), které vám po skončení zanechá příjemný úsměv na rtu a dobrý pocit na duši.

Tři hvězdy (a popravdě by tam asi měly svítit spíš dvě) volím čistě v rámci objektivity. Ačkoliv jsem si Poustevníka užil víc, než jsem původně očekával, jako detektivka je to vlastně dost špatné :) Bratr Cadfael, bůh ví proč hlavní postava, je pro děj naprosto bezvýznamný; středověkost celé knihy se odráží jen v tom, že si všichni vykají, k samotné vraždě dojde až někde kolem poloviny knihy a pak se na ni zase až do konce zapomene a tak by se dalo pokračovat ještě docela dlouho :)

Pokud ale aktuálně hledáte něco tzv. feel-good, věřte tomu, nebo ne, Poustevník z Eytonského lesa je kniha přesně pro vás ;)

Jaruš7
16.05.2019

Anglie 12 století, mnich Cadfael má dar pozorovat, naslouchat a léčit, svým klidným konáním se mu daří spletitosti zločinů objasňovat, ne trestat.
Citace :"Je mi třeba zpovědi, pokud mi budete dělat kněze," začal C...
"A pomlčím o vašem vyznání - já vím! Samozřejmě. Ještě jsem nezažil, že byste ode mě potřeboval rozhřešení."
Pestrý ruch v době obléhání, války, šlechtických záměrů o rozšíření panství, klášterní moci a poddanství.
"Vždy býval dobrým posluchačem, (H) ...nikdy mu neuniklo ani slovo a k pochopení mu jich stačilo málo."
Hezký.

Kerberos
02.07.2018

Zase pěkná detektivka,chudák malý Richard takovou babičku pohledat,ale dřív to tak bohužel bylo.