Potřebujeme porodní asistentky?

Potřebujeme porodní asistentky? https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367853/mid_potrebujeme-porodni-asistentky-ZlY-367853.jpg 4 4 2

Jaká je budoucnost lidské schopnosti rodit? Jaká je budoucnost nedostatečně využívaných fyziologických funkcí? Měli bychom očekávat evoluci druhu Homo sapiens v souvislosti s tím, jakým způsobem přicházejí děti na svět? Mohou být rychle se vyvíjející vědecké disciplíny spouštěčem nového vývoje vědomí? V této knize proslulý porodník Michel Odent bere otázku „Potřebujeme porodní asistentky?“ jako jakýsi výchozí bod a prezentuje zde rozsáhlý pohled na budoucnost porodu z perspektivy vzájemně propojených vědních oborů. Dojde-li ke změně paradigmatu, jaký druh porodních asistentek bude zapotřebí? Jak dlouho ještě můžeme neutralizovat zákony přirozeného výběru? Položí si lidé životně důležité otázky dříve, než bude příliš pozdě? Bezprecedentní situace by měly být především inspirací ke kladení vhodných otázek. Zdroj: https://www.kosmas.cz/knihy/238894/potrebujeme-porodni-asistentky/... celý text

Literatura naučná Zdraví Zdravotnictví
Vydáno: , Maitrea

Do we need midwives? , 2015

Zelený_Drak
17.06.2020 5 z 5

Jak píše Iilienn, tato kniha není volba číslo jedna pro nastávající maminky. Je určená spíše pro lidi, kteří jsou zvědaví na Odentovo širší chápání porodnictví a hledání odpovědí na dosud nezodpovězené otázky vědeckého poznání porodu. Její čtení vyžaduje určitý rozhled nebo velmi dobrou schopnost porozumění psanému textu, jinak se může čtenář snadno ztratit v tom, co jsou fakta (se kterými je v biologii často záhodno nakládat opatrně) a co vlastní náhled autora. Knihu bych doporučila především lidem se vzděláním v medicíně nebo přírodních vědách. A samozřejmě porodním bábám všeho druhu, nejen těm s oficiálním papírem z lékařské fakulty. Z laiků zejména těm, kteří už četli Porod a budoucnost Homo sapiens a chtějí nadstavbu. Také těm, kteří zvažují výhody a nevýhody porodu mimo u nás standardní porodnice (ať už zvažují jakoukoliv alternativu), by kniha mohla poskytnout pár zajímavých námětů.

lilienn
22.12.2018 4 z 5

Kniha není příliš určena ke čtení pro nastávající maminky, které se chtějí těšit k porodu. Od toho jsou spíše jiné Odentovy knihy - nejvíce Znovuzrozený porod. Spíše je zaměřená vědecky a statisticky... Je to zajímavé čtení. A závěrečné zamyšlení nad vlivem současné medicíny na změnu přirozeného výběru mě dostalo.