Poťouchlé pohádky aneb co čert nechtěl... ale chtěl

Poťouchlé pohádky aneb co čert nechtěl... ale chtěl https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314587/bmid_potouchle-pohadky-anebo-co-cert-nec-WwF-314587.jpg 4 6 4

Čertovské pohádky z hanácké metropole – Olomouce. Jen v málokteré pohádce má čert nakonec navrch. Ale nebývalo to tak vždycky. V dávných dobách bývaly pohádky drsnější, zrcadlil se v nich tehdejší svět. A takové jsou i tyhle pohádky, drsné a tajemné. Provedou vás po nejtajnějších zákoutích hanácké metropole i lidské duše. Občas vám z nich naskočí husí kůže. Občas se budete smát. A nakonec si možná potichu řeknete: „K čertu…“... celý text

maryska09
31.05.2023 1 z 5

Pro děti moc složité a komplikované, pro dospělého naivní. Ocení je asi hlavně znalci Olomouce.

broskev28
30.11.2022

Poťouchlé pohádky měli v Albatrosu ve výprodeji; po zkušenosti s Muřinohem a Krchomilkou jsem nelenila a okamžitě jsem je pro naši knihovnu objednala. A dobře jsem udělala – opět je to krása spojená s nádherou, ale opět bych doporučila převážně dospělcům. Ten dechberoucí slovník, najmě čertovský, olomoucké reálie let dávno minulých (pobavily mě časté zmínky o „budovatelském“ vzezření olomouckého orloje), a konečně ilustrace, na které už jsem přivykla v knize předešlé.
Já osobně bych doporučila především pohádku O vasrmanovi z mlýnské tůně, dále Pohádkovou anekdotu o příchozím a nakonec mravoučnou pohádku vánoční O vyplněném přání. Milan Valenta má můj obdiv, skoro mám chuť pustit se i do jeho odborných knih: vždyť to by v tom byl čert, aby se v nich neobjevil aspoň kousek toho raracha, kterým musí být autor Poťouchlých pohádek!

„Sychravý podvečer, dušičkový čas. Mrtvo a vlezlo. Jindy shánčivé kočky zaklubíčkovaly svá těla v pelíšcích po předměstských chalupách spoře rozhozených podél cesty s tichou vzpomínkou na čas mrouskání a to jediné, co v ten čas vesele žilo a čile se množilo, byly viry ptačí, prasečí či španělské chřipky. Leč ptáčci-tadyzůstáváčci se jen zimomřivě choulili za vystydlým komínem hostince a k situaci se nijak nevyjadřovali. O prasatech či Španělích nemluvě.“

Jadla
14.12.2021 5 z 5

Pohádky jsou úžasné! Svěží jazyk, promyšlená pointa, prostě radost číst. Čtu je nahlas večer dětem a jsou přece jen pro starší posluchače/čtenáře, jsou delší, maličcí neudrží tak dlouho pozornost. Navíc jsou tak rafinovaně humorné:P

mot33
11.02.2018 5 z 5

Bomba super pohádky hlavně takové narážky například kdy vznikly vodní sporty atd.
Ja mohu pouze doporučit.