Vteřinu poté

Vteřinu poté https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379198/mid_vterinu-pote-X6i-379198.png 4 740 212

Poté série

Vysloužilý armádní důstojník John Matherson se přestěhoval s rodinou do Black Mountain v Severní Karolíně. Nedávno ovdovělý John a jeho dvě dcery žijí v přívětivé maloměstské rutině. Jednoho dne ji však něco naruší – najednou přestanou fungovat všechny elektrické spotřebiče. Že by rozsáhlý výpadek? Pravda je však krutější, než by se zdálo – za vším je výbuch EMP, elektromagnetické bomby. A výpadek zdaleka nebude jen dočasný… Kdo přežije v zemi, která se z blahobytu rychle propadá do archaické společnosti? Docházejí léčiva, násilní vykradači se začínají organizovat do tlup, objevují se první fámy a domněnky o původcích útoku. Den za dnem ubíhá od propadu do temných časů, až se uzavře rok. Rok Johnova boje o zachování rodiny, života, budoucnosti… Strhující postapokalyptický román překvapí svou uvěřitelností a nepustí čtenáře, dokud se nedobere poslední strany.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

One Second After , 2009

jirka0789
02.01.2019 4 z 5

Děj napínavý a čtivý, jen ten závěr mi vzhledem přišel moc rychle ukončený na pár stránkách, doufal jsem v napínavější vyústění s příjezdem hordy.

BloodyO
18.12.2018 5 z 5

Když všechna elektronika přestane fungovat, nastává těžká doba. Lidstvo je zhýčkané nadbytkem, kdy je všeho dostatek - jídla, léků, čisté vody.. Problém je, že tyto věci tu jsou díky technologiím, strojům a lidem kteří je obsluhují a když najednou veškerá moderní technika přestane fungovat, lidé začnou panikařit a celý proces výroby, údržby a logistiky selže, do obchodu druhý den nedorazí každodenní zásobování, voda přestane téct, světla nesvítí a postupem času, jak poslední zásoby docházejí, musíme dělat čím dál těžší rozhodnutí a začíná se z nás vytrácet lidskost..

Líbí se mi že kniha začíná před tímhle vším, den před globálním výpadkem a příběh sledujeme od začátku, od běžného dne po stále se zhoršující situaci a zmatek až po beznadějný boj o život (nebo o misku polévky dohuštěnou dřevěnými pilinami..)

veronika0269
16.12.2018 4 z 5

Trochu mi to připomíná knihu Malevil. Stačí jedna vteřina a svět, jak ho známe, je ztracen. Příběh o lidské bezmoci, návratu o 300 let zpět. Děsivé zrcadlo toho, jak.jsme závislí na elektronice. Z knihy mi bylo úzko.

Marekh
18.11.2018 4 z 5

Jedná se o postapokalyptický thriller, který který se zamýšlí nad tím, že pokud by na území USA vybuchla zbraň využívající efekt elektromagnetického pulzu (EMP), mělo by to pro tuto zemi katastrofální následky. V důsledku toho by po celém území USA vypadl elektrický proud.

Kniha byla čtivá, vyskytovaly se v ní myšlenky, což knize přidalo na kvalitě. Přínosné byly také pohledy na válku z úst některých postav. V knize nalezneme také mnoho vyhrocených situací, kdy lidé bojovali o svůj život. Při některých situacích jsem si říkal, jestli se John Matherson rozhodl správně. Někdy mi jeho jednání připadalo tvrdé a nekompromisní, z druhého pohledu jsem ho však chápal, jestli chtěl zůstat naživu a ochránit svoji rodinu. Každopádně John je muž, který má srdce na správném místě. Některé události byly hodně emotivní. Z knihy na nás sálá patriotismus k zemi USA.

Člověk se v dnešní době neobejde bez elektřiny a potřebuje ji ve všech odvětvích např. ve státní správě, v nemocnici apod. Pokud by nastala situace, kterou autor popisuje, tak bychom se museli navrátit do období, kdy lidé ještě neznali elektřinu a přizpůsobit se podmínkám našich předků. Bylo by to velmi složité a v ohrožení by bylo mnoho lidských životů. Při četbě jsem se zamyslel, jaké by to bylo, kdybych si jednoho dne nemohl zapnout PC, mobil, nemohli bychom jezdit dopravními prostředky, při setmění bychom museli zapalovat svíčky nebo petrolejovou lampu apod. Kniha vybízí čtenáře k tomu, aby se nad touto možnou potenciální hrozbou zamysleli a vládní činitelé zvážili, jestli neudělat preventivní opatření, co kdyby náhodou k tomu jednoho dne došlo. Být připraveni na tuto situaci.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Nepřítel nikdy nezaútočí v místě, kde jsi nejsilnější. Zaútočí tam, kde jsi nejslabší. Pokud neznáš svou slabinu, buď si jist, že nepřítel ji zná.

Tak jsem to nemyslel. Když poprvé někoho zastřelíte, tak jestli máte kousek srdce v těle, jestli nejste úplně nelidský, rozhodně vás to sebere.

BaHa
10.11.2018 3 z 5

Knize se musí nechat hned několik výrazných pozitiv - četla se prakticky sama, postavy byly dostatečně různorodé a realistické, člověk dokázal pochopit jejich motivace a žádná z nich mi nelezla na nervy, jak se to očas u podobných "agitačně" zaměřených děl stává. Víc než tři dát ale nemohu. Jednak bylo až příliš cítit, že autor knihu píše s jasným cílem - přimět čtenáře, aby hrozbu brali vážně. Bohužel dlouhé odstavce, kde některá z postav vášnivě vyprávěla o tom, co "tehdy měli udělat" mě zkrátka z příběhu dokonale vytrhly. Také neustálé vzpomínání na scény z té knihy či onoho filmu bylo obtěžující a zbytečné. A k tomu, co tu komentující odsuzují nejčastěji - americký patos. Jelikož jsem v americké kultuře ponořená hodně, zvládám zvláštnosti jako modlení, vlajky, hvězdy a pruhy a celej ten kolotoč celkem dobře filtrovat. Co však bylo i na mě moc, byl moment, kdy se hlavní hrdina zamýšlí nad tím, jak teď kolem sebe vidí děsivé scény, které kdysi vídával ve zprávách v záběrech z chudých zemí Afriky. Což by nebylo nic proti ničemu. Jenže tuhle kapku perspektivy zcela odrovná větou, že zatímco Afričanům přispěchali na pomoc hrdí Američané (parafrázuji), jim na pomoc logicky už nikdo přijít nemůže. Inu, autorovi bych nejraději ukázala pár aktuálních snímků z Jemenu a zeptala se ho, kde je ta zbožšťovaná světová velmoc teď. Autor je zkrátka tabulkový zástupce bílého američana narozeného v 50. letech a při psaní knihy bohužel spoustu svých názorů nedokázal udržet na uzdě.

Veronika33
08.11.2018 3 z 5

Kniha bola zo začiatku extrémne pútavá, celkom sympatické postavy, keď sa to zvrhlo na vojenské zameranie, odradilo ma to. Veľmi depresívna kniha, pokračovanie asi oželiem. Napriek tomu sa to dobre čítalo, takže sa nebudem čudovať, že si príbeh nájde svojich fanúšikov.

Baruska92
26.10.2018 4 z 5

Čtivé, poutavé a na mě někdy až moc filozofovani hlavního hrdiny. Člověka kniha donutí přemýšlet nad tím, co kdyby se to opravdu stalo, dopadlo by to u nás stejně? :)

adorjas
10.10.2018 3 z 5

Skvelý námet, čítalo sa to samo. Mám o čom premýšľať, za čo strhávam hviezdičky, boli rádoby emotívne scény, kde museli hrdinovia vybrať medzi povinnosťou a citmi, čo je teda asi normálne, vzhľadom na to, že na nás autor týmto spôsobom chcel zapôsobiť. Ale, čo mi vadilo najviac bola "proamerickosť" (ak teda existuje takéto slovo)- akoby na celom celučičkom svete existovala len jedna krajina, jedna populácia, jeden svet a to všetko USA. Myslím, že druhý diel už neprečítam, ale v hlave si ešte budem prehrávať, čo by som robila, keby som sa do takejto situácie dostala.

Annkag
30.09.2018 4 z 5

Velmi dobre opísaná možnosť blížiacej sa katastrofy,ktorá zrazí ludstvo na kolená,pretože sme už dávno prestali žiť jednoduchším spôsobom života a dávno sme zabudli na dary samotnej prírody.Pravidelne online pripojení na socialnych sieťach nemo žadoníme o liky na našich fotkách.Konzumná spoločnosť,ktorá toho viac vyhodí než spotrebuje.
Bez zdroja elektriny nemáme šancu prežiť a prispôsobiť sa.
Velmi sa mi táto kniha páčila a mnoho som sa toho naučila.Ale jedno viem určite.Keby sa skutočne niečo takéto stalo sme moji milý,zlatý v hlvokej čiernej diere našich análnych otvorov,pretože sme odkázaní na stroje.Na mašiny,ktoré nám dávajú možnosť existovať a ráno vstávať do práce.Sme odkázaný na lieky,hygienu,automobily,telefóny,na elektrické čtečky otvárania dverí a prispôsobovať sa stredovekým možnostiam života sa nám nepodarí.
Geniálne mozgy 21.storočia si nedokážu poradiť bez počítačových programov a aplikácii....
Moje dojmy z tejto knihy sú rozporuplné,pretože z jednej strany mám občas pocit že v tak pretechnizovanej dobe sa niečo časom určite musí pokaziť.Na tej druhej strane si kladiem otázku kde by sme boli schopný dojsť a kolký z más by prežili?
Pretože túto knihu nemôžeme tak úplne brať ako návod na prežitie.

Dolik13
13.09.2018 4 z 5

Četl jsem původně Black Out. O té knize jsem slyšel snad všude a měla obrovskou reklamu, ale nakonec jsem byl spíše zklamaný. Teď jsem náhodou narazil na tuto knihu, která je na stejné motivy a musím uznat, že byla o poznání lepší a zajímavější než Black Out.

Ano, vlna patriosmu byla přehnaná, nicméně celkově se to zdálo vše velmi uvěřitelné a občas jsem měl až husí kůži, když si uvědomím, že lidé by se k sobě chovali tak strašně už po pár dnech Black outu. Co se mi příliš nelibilo, byl závěr, ale všiml jsem si, že kniha má pokračování, takže se na něj určitě vrhnu a tuto knihu doporučuji.

Peetullka
05.09.2018 5 z 5

Nejsem čtenář postapo, ale tohle teda byla jízda. Řadím tuto knihu do mého žebříčku mezi 10 nejlepších knih, co jsem četla. Určitě doporučuju. I když myšlenka, že se to může stát, je více než děsivá.

Tesset
29.08.2018 3 z 5

Příběh, který se může stát. Nehodnotím plným počtem hvězdiček, protože mi kniha přišla mírně neosobní, kdyby postavy byly lépe vykreslené, čtenáři by byli schopni se s nimi více ztotožnit a pochopit celou hrozbu a následnou situaci.

DericCaster
28.08.2018 5 z 5

Je to už několikátá knížka na téma blackoutu, kterou jsem četl. A zas mě to nutí přemýšlet nad tím, jak reálné by to asi mohlo být. No ale když člověk knížku čte tak mu dochází, že jsme na el. proudu zcela závislí a podobný problém by nevyhnutelně znamenal obrovské škody...

voracekb
25.08.2018 4 z 5

Na knihu jsem narazila kvůli jejímu druhému dílu, který byl aktuálně přeložen do češtiny. Cokoliv postapokalyptického mě hrozně láká a podle popisu byla kniha přesně pro mě. Četlo se to dobře, autor nikoho nešetřil, kniha mě několikrát rozplakala, úzkost z ní byla cítit. Ale přecejenom musím říct, že mi úplně nevyhovoval hlavní hrdina. V knize jsem neustále narážela na postavy z jejich pohledu bych to četla radši. Takhle to bylo až moc politické, děj se točil kolem lidí na vrchu, co byli u "moci" a to mi úplně nesedlo. Ale to je můj problém, jinak je knížka fajn, psaná opravdu realisticky, ten přehnaný patriotismus nikoho snad ani překvapit nemůže.

danielpernik
18.08.2018 4 z 5

Tyjo... Kniha zajímavá, akční a dokonce i svým způsobem poučná. Nejradši bych jí ale vzal ještě jednu hvězdu za ten přihlouplej amerikanismus. Ty hlouposti jsem později přeskakoval. To bylo koneckonců dobře, protože jsem tam zahlédl párkrát i něco o Vietnamu a bohužel věřím, že se autor stále považuje za osvoboditele. To už by bylo moc. :) Každopádně dávám 4 za super postapokalipsku.

Rodaw
16.08.2018 5 z 5

VTEŘINU POTÉ
Čteno podruhé a stejně jako poprvé - ❤️.
V podstatě jsem zažívala stejné pocity, jako u prvního čtení. Pocity úzkosti, strachu, tajení dechu... Vteřinu poté je za mě nejlepší postapo kniha a asi nejděsivější příběh z hlediska toho, JAK MOC je to reálné. Ten děs je na místě, protože kdyby se něco takového stalo, zničí to životy nás všech...většina lidí umře... Nikdo tomu neunikne a budeme v tom "spolu".
Posledních 100 stran velmi emotivních, strhujících, napínavých... nedá se odtrhnout. Pan autor je prostě mistr. Umí psát a hlavně VÍ o čem píše - což se mi strašně moc líbilo. Téma má nastudované a jde to poznat. O to reálněji to na mě celé působilo.
Mě knížka ovlivnila. Když si na ni občas vzpomenu (i když si vlastně uvědomuji, že nad ní přemýšlím celkem často:)), začnu si ještě více vážit života a vždy dojdu k prozření, že třeba moje aktuální "starosti", vlastně starosti ani nejsou a nemá smysl dělat si těžkou hlavu z banalit... člověk by si měl užívat každého dne, dokud to jde. Doufám v to, že žádný takový scénář (ani jiný podobný) jako lidstvo nezažijeme, ale nejsem si tím tak moc jistá, jak bych chtěla být... Když se podíváme na dnešní společnost, není to ideální a není ti dobré... jednou se možná sami zničíme. Ale to už je zase jiná debata...
Pokud jste knihu nečetli, PŘEČTĚTE SI JI! Jedna z nejlepších knih, kterou jsem měla tu čest číst :)

mr.Zdenek
10.08.2018 5 z 5

Kniha mne absolutně nadchla. Na tu trochu patosu musíte hodit filtr, Amerika je Amerika. I když, nechci moralizovat, pokud by nám přepustili trochu vlastenectví, nadšení, zas tak od věci by to nebylo. Ale dost o tom. Zvláštní na příběhu je, že se už něco podobného stalo v 19. století. Na vině byla sluneční erupce a odskákal to telegraf. Víc toho na elektřinu tehdy nebylo. Mám zamluvený druhý díl, uvidím zda dosáhne kvalit dílu prvního.

Lukas_CR
07.08.2018 5 z 5

Naprosto skvěle a detailně zachycená událost, která je více než reálná. Jak již bylo zmíněno, nechybí zde tradiční americký patriotismus, který však vnímám jako nezbytnost.

martinaandulka
30.07.2018 5 z 5

Vteřinu poté má opravdu vístižný titulek,během vteřiny se zhroutil civilní svět,výbuch elektromagnetické bomby je katastrofický scénář.Kniha se četla svižně azanechá na duši smutek,že něco podobného se může stát,jen doufám,že se to nestane.

Jane417
22.07.2018 3 z 5

"Vteřinu poté" je asi nejrozporuplnější knížka, co jsem kdy četla. Na jedné straně se mi líbila moc a na druhé straně vůbec. USA jsou napadené jadernou bombou, která způsobí apokalyptickou katastrofu. Země zůstává bez proudu a vše, co bylo elektronické nefunguje. Lidé stojí na prahu pekla, umírají po tisících, fungování společnosti se totálně hroutí. Námět i děj je opravdu děsivý, protože stojí na reálném základu. Hrozba napadení EMP opravdu existuje. Slabší povahy by se románu měly rozhodně vyhnout. V knize jsou neuvěřitelné, šílené, smutné a dojemné momenty, u kterých se čtenář děsí nebo brečí, ale... Celkový dojem z knihy mně kazil americký kýč, který se prolíná celou knihou a je obsažen ve velké části textu. Přehnané vlastenectví mi dost vadilo. Měla jsem dojem, že jen Američané jsou lidé a zbytek světa jsou zřejmě opice! Hlavní hrdina mi byl nesympatický, spousta dialogů zbytečných a trapných. Autor tímto, do očí bijícím patriotismem, udělal z příběhu něco mezi Válkou světů a Dnem nezávislosti.