Vteřinu poté

Vteřinu poté https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379198/mid_vterinu-pote-X6i-379198.png 4 740 213

Poté série

Vysloužilý armádní důstojník John Matherson se přestěhoval s rodinou do Black Mountain v Severní Karolíně. Nedávno ovdovělý John a jeho dvě dcery žijí v přívětivé maloměstské rutině. Jednoho dne ji však něco naruší – najednou přestanou fungovat všechny elektrické spotřebiče. Že by rozsáhlý výpadek? Pravda je však krutější, než by se zdálo – za vším je výbuch EMP, elektromagnetické bomby. A výpadek zdaleka nebude jen dočasný… Kdo přežije v zemi, která se z blahobytu rychle propadá do archaické společnosti? Docházejí léčiva, násilní vykradači se začínají organizovat do tlup, objevují se první fámy a domněnky o původcích útoku. Den za dnem ubíhá od propadu do temných časů, až se uzavře rok. Rok Johnova boje o zachování rodiny, života, budoucnosti… Strhující postapokalyptický román překvapí svou uvěřitelností a nepustí čtenáře, dokud se nedobere poslední strany.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

One Second After , 2009

jakub7175
21.06.2020 5 z 5

Drsný příběh ze světa po blackoutu. Místy možná trochu přitažený za vlasy, ale kdo ví co by se skutečně stalo v podobné situaci.

Téma mi opravdu sedlo a myslím že se ke knížce za pár let vrátím. Velmi čtivé, doporučuji.

kapr
12.05.2020 4 z 5

Komentář k vydání které vydal v roce 2012 Knižní klub:
Opravdu dobrá, užitečná kniha. Jen se příliš dobře nečte právě v těchto dnech, byť máme, přinejmenším všichni kolem mne, dojem, že jsme z nejhoršího již venku. Kéž by tomu tak bylo, a snad tomu nakonec opravdu tak i bude. Typické post-apo, byť tentokrát trošku jinak, řekl bych realističtěji. Kniha velice poučná. Nečte se dobře. Bohatě nám stačí současné problémy, byť často jenom tušené. Zatím většinu z nás na štěstí spíše míjejí.
Prvních 100, možná až 200 stránek přečteno slovo od slova. Pak už jsem šel po stránkách, později po deseti stránkách. Problémy jiného typu vás, když řešíte ty současné, tak trochu nechávají chladnými, byť si velice dobře uvědomujete jejich aktuálnost. Posledních 100, ale možná jen 50 stránek opět čteno poctivě, řádku za řádkou.
Kniha by si zasloužila všech pět hvězd. Jen nedokážu dát čemukoliv tohoto typu to maximální ocenění. Dám čtyři. Příliš si vážím knih, které vás dají do pořádku, zahladí šrámy, abych tak řekl, téměř vás opraví, a vy jste zase schopni fungovat na 100%.
Tato kniha vás spíše zburcuje. Seznámí vás s tím jak bude svět vypadat, až se dostaví nějaký bod zlomu. Samozřejmě pravděpodobně nebude takový, jaký je popisován v této knize. Skutečnost přesto bude mít řadu shodných, nebo přinejmenším podobných prvků. Možná za deset, ale možná také až za 1000 let. Každá společnost prochází mnoha peripetiemi. Nevyhne se tomu žádná, proto asi bohužel ani ta naše. Jenom je potřeba se připravit, a počítat s tím, že to může přijít kdykoliv. Nejspíše se nikdo z nás s ničím podobným za svého života nesetká. Pravděpodobně to odnesou spíše až někteří z potomků.
Obvykle se snažím, ke každému komentáři vložit stručnou citaci odstavce, který mne něčím zaujal. Možná se někdy k tomuto komentáři vrátím, a ukázku doplním.
Teď tedy jenom citát, který na samotném konci knihy předchází doslovu, a který hovoří za všechno:
"Podstatná otázka není, JESTLI se to stane, ale KDY se to stane."
(Eugene Habiger, generál USAF ve výslužbě bývalý velitel Velitelství strategických sil USA - květen 2002.)

Paradoxně právě čtu paralelně - na střídačku - Lemův Deník nalezený ve vaně, a velice mne zaujaly jevy, na které narážím v současné době jak v obou těchto knihách, tak i v současné společnosti.

ZuzaP
12.05.2020

King ví, proč pořádný postapo má mít klidně tisíc stránek - tohle totiž bylo dobrý, ale prostě nějak krátký.
Akorát mi do teď není jasný proč v knížce co nejdýl to bylo možné používali splachovací záchod, i když dávno věděli, že jim dojde voda :(

michaela.22
07.04.2020 5 z 5

Kniha je sice v měkké vazbě a i když dávám přednost vazbě pevné, nijak mi tento styl vázání nevadil. Zejména díky poměrně malým rozměrům se s touto knihou velice dobře manipuluje. Kniha vás vtáhne do děje úplně neskutečně a donutí Vás se zamyslet nad životem který žijeme. Na to abychom si uvědomili, jak moc jsme závislí na elektrickém proudu. Je v ní mnoho poučných míst a přesto vás děj nutí neustále ve čtení pokračovat.

AndulinaU
03.04.2020 4 z 5

Na Ameriku tenhle příběh asi sedí. U nás by to bylo asi trochu o něčem jiným, většina z nás nemá doma zbraň, kdežto v Americe víceméně každý, takže by to nebylo zřejmě tak vyhrocené. Mně se příběh líbil, dost jsem si u něj pobrečela, i když celou dobu autor vlastně napovídá, jak to dopadne. Přemýšlím, jestli si přečíst i pokračování, i když má o dost horší hodnocení...

Arev122
09.01.2020 2 z 5

Román mě trochu zklamal, zpočátku velmi zajímavé a napínavé, ale později mi příběh jíž neseděl, příliš americke domyšlivosti. Ale téma zajímavé a stresující, při představě, že by se něco takového stalo skutečností

Richie1
05.01.2020 2 z 5

Slabší postkatastrofický román se zajímavým námětem, ale nekvalitním zpracováním. Souhlasím s mnoha komentáři - ta americká nabubřelost a víra v to, že jsou nejlepším národem světa mě také štvala. Neschopnost většiny obyvatel řešit problémy přežití (už po dvou měsících bez elektřiny proti sobě válčí), náboženský fanatismus, sklony k násilí, neochota pomáhat apod. - to vše mi potvrzuje, že jsou Američani ještě větší idioti, než jsem si vždy myslel. Dialogy byly místy slaboduché, popisy akcí nezvládnuté, hrdinové nesympatičtí ... a to neustálé probírání vztahů hlavního hrdiny (s tchyní, tchánem, s bývalou manželkou, s dcerami, s novou přítelkyní, se sousedy, se svými psy ...) - to mě také časem lezlo krkem. Nakonec mě víceméně zajímaly hlavně popisy situací, které mohou po EMP nastat a následky v dalších týdnech a měsících. To je v knize docela obstojně popsáno. Zbytek (v podstatě celý příběh) je jen nepovedená vata. Nevím, zda se odhodlám ke čtení druhého dílu. 40 %

jirimatejka
22.12.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Napínavé, realistické, malinké mínus za trochu amerického patosu, ale to jde přežít.

pavla.ba
22.12.2019 5 z 5

Nejlepší postapo kniha! Obsahuje koktejl všeho, co od takové knihy očekáváte. Nejen, že jsem se bavila, ale byla jsem také šokovaná a dost jsem o ní přemýšlela a ještě měsíc po přečtení jsem sledovala, zda jsou vidět letadla na obloze a je tedy vše v pořádku.

Shodou okolností jsem po přečtení této knihy jela večer na jednu společenskou akci, kde vypadl proud. V ten večer jsem pak nebyla ve své kůži :D

pavel.2
15.12.2019 4 z 5

Precizně napsáno, brilantní čistokrevná SF z blízké budoucnosti. Tvrdý boj o přežití každého jednotlivce, USA sraženy na kolena, hlad... jen mi trochu chybí vysvětlení kdo byl příčinou.

mareksevc
09.12.2019 5 z 5

jedna z najlepších apokalyptických kníh na trhu , drsná ale čo čakáte po páde modernej civilzácie? :)

harena
07.12.2019 2 z 5

Elektromagnetické bomby nad Amerikou a popis zhroucení lidské civilizace, kterou dosud známe. Ano, to si myslím, že bylo velmi výstižné a zpočátku byl příběh i velmi dobře čtivý. Ale už v polovině jsem chtěla knihu odložit, všichni hrdinové jsou plni vlasteneckého nadšení, zpívají hymnu a určitě všechno dokáží zařídit, protože přeci jsou Američané a bomby jistě hodila Sev. Korea nebo Írán nebo možná Číňa. Až mně to začalo připomínat budovatelské romány z dřívějších let a musela jsem knihu odložit. Po dvou dnech jsem se vrátila a knihu dočetla. Postavy moc nezaujmou, tklivé scény také spisovateli moc nejdou, a jak to dopadne se dá předvídat už od poloviny, jestli ne dřív. Myslím, že o zhroucení lidské civilizace je mnohem lépe psáno v knihách Den trifidů, Blackout, Cesta, Tma, Tma 2, Malevill, Silo, Třetí vlna atd.
Kdyby z knihy všude netrčel americký patriotismus, z kterého vyplývá, že na světě žijí A) lidé a za B) Američané a kdyby se z poloviny proškrtala, protože není třeba nám nějaké věci opakovat stokrát, kdyby tam nebyli pouze černí záporáci a bílí klaďáci, tak by to docela šlo. Pro mě velké zklamání.

lazarus
27.11.2019 2 z 5

První polovina, respektive skoro dvě třetiny nebyly vůbec špatné, ale poté se to zvrhlo do trapně melodramatické srajdy, komplet zabalené do americké vlajky včetně, pro autora, nezbytně nutného nelogického umírání. Zřejmě potřeboval nějaké ty slzičky u čtenářů. Ne, nebylo to nutné, ano bylo to trapné.
Takový Malevil, nebo Farnhamův únik jsou mnohem lépe zpracované Fallout-like příběhy s reálnějšími prvky a příběhem.
K tomu hvězda dolů za mraky nesmyslů, protože se sám autor v komentáři ke knížce prezentuje jako profík přes podobné katastrofické scénáře, přičemž sesmolí takovou do očí bijící blbost. Mrzí mě to, protože polovina knížky měla vážně výborný rozjezd. Původně jsem dal 3 hvězdy, no, po dalším uvážení dostane 2. Aby bylo spravedlnosti učiněno zadost.
Kdo chce podobný, ale dobrý příběh, nechť čte Malevil. Mimochodem, neměl hlavní geroj nakonec těch cigaret nějak moc? Nebo špatně počítám?
Nazdar.

VasnivaCtenarka
20.11.2019 4 z 5

Tak tahle kniha mne dostala. Hned dvakrát! Za prvé to je úžasný příběh o tom, co by se stalo, kdyby náhodou přestala úplně fungovat elektřina na většině území na Zemi a za druhé tím, jací jsou Američané paka do vlastenectví! :) Ale to pochopíte sami, když si knížku přečtete :) Nicméně - tohle byla perfektní katastrofická kniha, vyprávěna poměrně reálně a uvěřitelně. Před autorem smekám a modlím se, abychom nikdy o elektřinu nepřišli. Fakt dobře zpracovaná kniha. Doporučuji. Mám ráda katastrofické knihy i filmy :)

Lethania
01.11.2019 5 z 5

Realisticky napsaný postapokaliptický román, který se mě osobně velmi zamlouval. Bylo by opravdu zajímavé, kam by naše společnost směřovala bez elektřiny apod. Také se mi líbily naturalisticky popsané scény, které příběhu přidávaly na skutečnosti.

icewind
08.10.2019 4 z 5

Před četbou Roku poté jsem si dal repete a pro oživení si zopakoval ten slavný den kdy byl odveden elektrický proud. Čtení to bylo neveselé a přesto, že klíčové okamžiky jsem si přeci jen pamatoval tak i napodruhé to ve srovnání např. s Blackoutem nebo Tmou na mě působilo tak nějak nejvěrohodněji. Sympatické je, že hlavní postava má spoustu běžných lidských nedostatků a pokud máte dítě zhruba ve věku jeho dcer, bude vám sympatičtější o to víc. Nicméně i tak není každé postavě souzeno dostat se za svůj horizont událostí.....
Co mi trochu vadilo - možná až přehnaný americký patriotismus, z každého studenta humanitního oboru se najednou stane mariňák jaxfiň a do toho v momentě kdy se hroutí civilizace a místní doktor navrhne pěstování marihuany pro léčebné účely, protože Dr. Max má prostě vyprodáno - tak venkovská ruka zákona hbitě zvolá "Ale to je přeci nezákonné!!" Podobně drobných hovadin z pohledu hlavně neporušit zákon v době kdy jde všechno do zadele je tam poměrně dost, ovšem celkově to považuji za zdařilou simulaci situace, která může reálně nastat. No nic, jdu zkontrolovat stav trvanlivých potravin v domácnosti a uvidíme co bude za Rok poté :)

Tchumatchek
07.10.2019 5 z 5

Moc se mi líbí jak je příběh popsán velmi reálně, až jsem po první silnější scéně uvažovala o nedočtení. Ale dočetla jsem a nelituju. Doufám že se něčeho takového nedožijeme.

stoun25
06.10.2019 4 z 5

Velmi mi to připomínalo knihu Tma.. lze jen doufat...

martin2250
22.09.2019 4 z 5

Občas, ale jen velmi málo se děj táhne. Jinak jde o povedený obraz reálné hrozby. Jsme civilizací zhýčkaní a ani si to nechceme připustit. Krásně vykreslený rozpad společnosti. Některé scény jsou možná až moc nechutné, ale o to víc realistické. Knihu doporučuji přečíst.

alekis
15.08.2019 5 z 5

No comment, tady opravdu není co dodat.
I když, snad přece něco: štěstí přeje připraveným...
Bohužel, na něco se asi člověk prostě připravit ani nemůže...