Vteřinu poté

Vteřinu poté https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125480/bmid_vterinu-pote-oiN-125480.jpg 4 740 212

Poté série

Vysloužilý armádní důstojník John Matherson se přestěhoval s rodinou do Black Mountain v Severní Karolíně. Nedávno ovdovělý John a jeho dvě dcery žijí v přívětivé maloměstské rutině. Jednoho dne ji však něco naruší – najednou přestanou fungovat všechny elektrické spotřebiče. Že by rozsáhlý výpadek? Pravda je však krutější, než by se zdálo – za vším je výbuch EMP, elektromagnetické bomby. A výpadek zdaleka nebude jen dočasný… Kdo přežije v zemi, která se z blahobytu rychle propadá do archaické společnosti? Docházejí léčiva, násilní vykradači se začínají organizovat do tlup, objevují se první fámy a domněnky o původcích útoku. Den za dnem ubíhá od propadu do temných časů, až se uzavře rok. Rok Johnova boje o zachování rodiny, života, budoucnosti… Strhující postapokalyptický román překvapí svou uvěřitelností a nepustí čtenáře, dokud se nedobere poslední strany.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

One Second After , 2009

jindoo
10.09.2016 5 z 5

Dočetl jsem tuto knihu jedním dechem na dovolené. Doufám, že to je jen fikce a nikdy to nebude skutečnost.

MartinVSE
29.08.2016 5 z 5

Prostě bomba. ;-) (a rovnou EMP)

Sarkyss
10.07.2016 5 z 5

Výborný příběh, který nemusí být jen fikce. Autor bez příkras popisuje to, co se může stát, pokud v dnešní rozmazlené společnosti, kdy jsme zvyklí opravdu jenom zmáčknout knoflík a máme světlo, teplo, nebo vodu, přestane fungovat elektřina. Poukazuje na to, jak jsou naše kulturní potřeby v takovém momentě bezvýznamné a dlouho pěstěné humanistické hodnoty se rozpadají spolu s celou integritou společnosti. Americký patriotismus mi sice trochu hýbal žlučí, ale to jsem byla ochotná překousnout.

Bediczek
07.07.2016 3 z 5

Není to zrovna četba, která by vás dobře naladila, ale zřejmě celkem dobře popisuje, co by se v takové situaci dělo. Jediné co bych si odpustil je Fortschenuv americký patriotismus.

ManželéMannovi
04.07.2016 4 z 5

Kniha moc pěkná. Až z ní při čtení mrazí, jak je to jednoduché a možné. Neúplný počet hvězd dávám, za časté používání spojení - "Jsme přece Američané" a nacionální hlášky. Jinak super.

Mann

teli9845
07.06.2016 5 z 5

Výborná kniha, není co dodat. Skvělý nástin toho, co s přehledem může nastat i s tím, co nastane záhy poté.

Vtip, který knihu krásně shrnuje:

Povídají si Google, Facebook, Wikipedie, internet a elektřina.
Google říká: "Já všechno najdu!!!"
Facebook: "Já všechny znám!!!"
Wikipedie: "Já všechno vím!!!"
Internet: "Kdyby nebylo mě, tak tu nejste!!!"
Elektřina: "Tak se zase všichni uklidníme..."

gawenirs
28.05.2016 5 z 5

Naše město by se za mládí mých prarodičů zvládlo uživit samo. Teď je jsou ale místní obyvatelé závislí na tom, co se vypěstuje tam, vyrobí se tamhle a doveze se semhle do obchodu.
Tato kniha vás jednoduše přinutí přemýšlet, jak byste jednali, kdyby takováto situace skutečně nastala. Je to děsivé, protože tohle by se skutečně stát mohlo a my zdaleka nejsme připravení, protože v zájmu pohodlí a civilizovanosti jsme během několika let zapomněli jak skutečně na tomhle světě přežít.

sgjoli
28.05.2016 5 z 5

Začátek této knihy je poněkud pomalejší, ale pak kniha nabere takový spád, že jsem se vůbec nemohla od čtení odtrhnout, jak mne vyprávění vtáhlo do sebe. Román je čtivý, napínavý a hlavně velmi realisticky napsaný. Námětově je to rozhodně zajímavé a vlastně i docela děsivě reálné – představa, že by se něco podobného mohlo odehrát i v reálu, je celkem mrazivá a strašidelná. Nicméně zpět ke knize – kniha je skvěle napsaná, napínavá, detailně propracovaná a já si ji naprosto užila.
Při čtení jsem si také vzpomněla na romány Tma a Tma 2.0 od Ondřeje Neffa, které jsou na stejné téma. Takže kdo jste nečetl a zajímá-li vás tato tématika, rozhodně je také doporučuju, stejně jako Vteřinu poté!

Rodaw
10.05.2016 5 z 5

Myslím, že po dočtení této knihy si každý začne ještě trošku více vážit života..
V podstatě tento příběh nelze dost dobře popsat a vystihnout. Neskutečně mrazivý a děsivě reálný.
Prosím, ať se toto nikdy nestane...
Knihu doporučuji, ale počítejte, že Vám možná změní pohled na svět. Mistrovské dílo. A doufejme, že ne naše budoucnost..

Peace
17.04.2016 3 z 5

"Podstatná otázka není, jestli se to stane, ale kdy se to stane."

Rozhodně zajímavé téma, už proto, že není nereálné. Ze začátku mě kniha bavila hodně, ale poté se děj vlekl a začal být docela nezáživný, škoda.

Michaela01
12.04.2016 5 z 5

Dobrá kniha. Námět je téměř neuvěřitelný, ale po jejím přečtení už o tom ani trochu nepochybuji. Kniha nám dává důvod,abychom byli rádi za to co máme. Nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Rozhodně doporučuji! :-)

zuzkys
09.04.2016 5 z 5

Zajímavá knížka, která mi byla doporučena a jsem za to opravdu ráda. V podstatě hrozně děsivé čtení, protože se nám, "moderní" civilizaci, toto může přihodit během jedné vteřiny a můžeme skončit úplně stejně jako hrdinové knihy. V dnešní přetechnizované době už si člověk nedokáže představit den bez moderních přístrojů, den bez elektřiny, bez tekoucí vody.. Ano, možná si to chvíli dokážeme představit, z toho důvodu se dnes jezdí do přírody, do kempů, ale i tam stále využíváme výdobytky moderní civilizace ať už v podobě sbalené elektřiny v krabičce, či sprchy v kempu. Nejvíce však děsivé mně přišlo, což jsem si defacto neuvědomovala, že lidé beroucí léky budou okamžitě po dobrání zásob umírat. Dnes lidé berou léky na každý prd a nejsou vůbec imunní, na vše si vezmou nějakou pilulku, místo toho, aby se třeba snažili eliminovat ty příčiny. Chápu, že spoustu nemocí nelze řešit jinak než medikamenty, ale všechny nemoci mají příčinu v našem špatném životním stylu.
Tuto knihu opravdu doporučuji všem k přečtení a zamyšlení, jak jednoho dne můžeme z minuty na minutu skončit. Děsivé čtení.

Ben Nevis
22.03.2016 4 z 5

Doufám, že tu knížku někdo nevezme jako návod. Amerika má alespoň své atomové deštníky, ale co Evropa?

Knížka je velmi čtivě napsaná. Postavy jsou sympatické, i když je to rozdělené na hlavního hrdinu, dojemné oběti a anonymní dav. Americký patos mi taky lezl na nervy, ale nebylo to tak strašné, jak to líčí jiné komentáře. Přece jenom v USA se vlastenectví pěstuje více než jsme tu schopni pochopit. Víc mi vadilo, že celá post-katastrofická zápletka byla vedená jako vojenská kampaň z pozice generála. Dopředu byly známy všechny problémy i s časovým harmonogramem. Byly spočítány ztráty. Bylo jisté, že cukrovkářská dcera buď zemře nebo bude na poslední chvíli zachráněna. Pak se jelo více méně podle osnovy bez vážnějších výkyvů.

Pár zamyšlení na závěr:
- Pokud autor předvídá po ztrátě elektřiny 80% úmrtí, je jasné, že lidi je prostě hodně. Politici nejspíš předpokládají, že oni se při globální katastrofě zachrání a s vytříděným zbytkem začnou znovu.
- Kanibalismus je v knize velké tabu, ale psa stejně snědli. Je opravdu morálnější nechat lidi pochcípat než okusit lidské maso?
- Ve skoro každém postapo se někam putuje. Nepřežilo by víc lidí, kdyby se vydali do těch zemědělských oblastí?

Princezna22
20.03.2016 5 z 5

Uf...tak tohle... Ještě teď mě s pár části knihy mrazí v zádech.. Ta představa že tohke se může klidně stát i nám je opravdu mrazivá...líbilo se mi to..ale musím říct,že u pár kapitol jsem cumela a i jsem jednu část obrecela..

Petrasuvicka
27.02.2016 4 z 5

Taková ta knížka, která hned po první kapitole vzbuzuje silný pocit náhlé úzkosti, takže začnete přemýšlet, kde máte papírové sáčky, abyste do nich mohli dýchat. Je to čtivé, hrozné ve své reálnosti a hodnotím to takhle, ačkoli jsem Vteřinu poté nedočetla jenom proto, že na to zkrátka nemám. Autor píše čtivě, i když to s tím americkým nabubřelým patriotismem a velikášstvím přehání, ale já to dokončit nedokážu.

MonikaKK
23.02.2016 4 z 5

Za mě super kniha v oblasti postapokalyptických knih.
Slibný začátek a i když trošku odlišný příběh od poloviny knihy, než jsme zvyklý z postapokalyptických "romantických" filmů a podobně. Na druhou stranu je to přesně příběh o realitě, která by bohužel nastala kdyby k EMP útoku opravdu došlo. Nedělám si iluze. Přesně takto by to bylo :) tím jsem přesvědčená. Skvělá kniha, která čtenáře postaví nohama zpátky na zem.
Nechtěla bych se dožít toho, aby se toto stalo doopravdy (a že tu ta možnost je a bude vždy), ale i přesto je to skvělá kniha. DOPORUČUJI všem, kteří mají toto téma rádi.
Hvězda méně za to, že je to reálná kniha (a bude se mi hůř spát :D)

cinapo
14.02.2016 5 z 5

Dočteno. Lidi, já nevím jak vám, ale mně tahle vize úplně rozhodila sandál. Kdyby se něco podobného mělo někdy (nedejbože) stát (nikdy nevíte, komu kdy rupne v kouli), tak by to byla zhmotněná noční můra všech můr. Příběh napsal člověk, který ví, o čem mluví a nevycucal si tuto potencionální hrozbu jen tak z prstu. O to děsivější čtení bylo. Byla jsem součástí všeho dění. Vše jsem cítila, prožívala s těmi lidmi. Četla jsem i při jídle, ale sousta mi hořkla v ústech a cítila jsem silný pocit trapnosti, protože v knize lidé po tisících umírali hlady. Myslíme si, jak jsme vyspělí, úžasní a nepřekonatelní. Ředitelé a pupek celého vesmíru. Kule. Jsme tak křehká a zranitelná civilizace, že se tomu ani nechce věřit.

"Vrátili jsme se v čase o sto padesát let."
To není sto padesát let," řekl John. "Spíš pět století. V roce 1860 lidé věděli jak žít. Měli fungující infrastrukturu. My nemáme nic. Zhasněte světla, zastavte přívod vody do toalet, zavřete lékárny a vypněte televize, které nám říkají, co máme dělat, a jsou z nás bezmocné ovce."

bb69
31.01.2016 5 z 5

Pre mňa veľmi silná a veľmi realistická kniha, asi najrealistickejšia postkatastrofická kniha, akú som kedy čítal. Ten americký patriotizmus mne osobne nevadil, dokonca im ho niekedy až závidím.

MaxQ
31.12.2015 4 z 5

I jako protřelému scifistovi se mi to líbilo. I když žádná revoluce se na tomto poli teda nekoná. Dovedu si představit, že takový King by na podobném tématu nechal 800 stránek a další dva díly k tomu. Oproti tomu tady máme spíše útlou knížečku, ale aspoň to odsýpá. Že je tak (relativně) krátká, má na svědomí velké přeskakování v čase. Jako by se autorovi nechtělo popisovat vše, ale jen něco. Tady přeskočí dva dny, tady týden, tady měsíc a nakonec i důležitou bitvu popíše až po jejím konci. Většina děje se odehrává na poradách krizového štábu, kde se dozvídáme, kolik lidí zemřelo, co je největší problém a s čím je nutné počítat do budoucna.
Osobní rovina příběhu poskytuje citového vydírání tak akorát, zkrátka se smrtí se v tomto světě musí počítat.

majkhany
23.12.2015 5 z 5

Nikdy jsem nečekal, že budu nějakou knihu číst dvakrát...