Vteřinu poté

Vteřinu poté https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125480/bmid_vterinu-pote-oiN-125480.jpg 4 740 213

Poté série

Vysloužilý armádní důstojník John Matherson se přestěhoval s rodinou do Black Mountain v Severní Karolíně. Nedávno ovdovělý John a jeho dvě dcery žijí v přívětivé maloměstské rutině. Jednoho dne ji však něco naruší – najednou přestanou fungovat všechny elektrické spotřebiče. Že by rozsáhlý výpadek? Pravda je však krutější, než by se zdálo – za vším je výbuch EMP, elektromagnetické bomby. A výpadek zdaleka nebude jen dočasný… Kdo přežije v zemi, která se z blahobytu rychle propadá do archaické společnosti? Docházejí léčiva, násilní vykradači se začínají organizovat do tlup, objevují se první fámy a domněnky o původcích útoku. Den za dnem ubíhá od propadu do temných časů, až se uzavře rok. Rok Johnova boje o zachování rodiny, života, budoucnosti… Strhující postapokalyptický román překvapí svou uvěřitelností a nepustí čtenáře, dokud se nedobere poslední strany.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

One Second After , 2009

PriMula
12.08.2019 3 z 5

Kniha tak nějak dobrá, na 3 hvězdy ještě stačí. Líbil se mi autorův naturalistický popis těch nehezkých scén.
Ale co se mi tedy vůbec nelíbilo, bylo to, jak autor všude cpal vojnu a tak z celé knihy udělal něco, co jsem tedy vůbec nečekala. Autorova očividná libost ve válce mi vůbec nesedla a chvílemi mě to nekonečné salutování a oslovování "generále" vyloženě nudilo. Námět to byl skvělý, ale ne v autorově podání. Kniha mohla mít o polovinu méně stránek a byla by svižná, akční a napínavá. Také se tam spousta věcí opakovalo a jednu informaci jsem se dozvěděla 2x, 3x. Plus dojemné scény také nejsou autorovou silnou stránkou a vše mi znělo jako hodně špatné klišé.
Samozřejmě ale velký respekt za napsání takovéto knihy, jen mně osobně tedy nesedla.

tony64
11.08.2019

Jedna z nejlepších knih .Vlastně příručka,protože pozor,brzy ten čas nastane.

Monah
05.08.2019 4 z 5

Původně ani nevím čím mě zaujala že skončila v mě knihovně ale nelituji toho. Co se příběhu týče tak já osobně jsem věřila tomu co se odehrávalo a že se to (nedej bože) může stát. Co se postav týče, někteří byli až moc chytří a některé věci jsem jim fakt nebaštila. Svět jako takový fungoval dobře a uvěřitelně, to jak si příroda vybírala daň od nejslabších jedinců počínaje až po chování společnosti a zvířat konče. Knihu mohu doporučit už jen z toho principu "coby kdyby" je to zajímaví náhled do postapo budoucnosti.

PavkaHu
10.07.2019 4 z 5

Tak jen doufám, že podobná katastrofa zůstane jen v oblasti sci-fi. Jinak moc pěkné čtení.

Olous1
07.07.2019 5 z 5

Ani nevím co napsat, až děsivé, když si uvědomíte, že by taková situace mohla nastat.Jsme příliš závislí na moderních vymoženostech.Vypne proud a jsme v háji.Kniha je moc pěkná. ..doporučuji přečíst.

pupopony
03.07.2019 5 z 5

Perfektní "postapo". Nedal jsem z ruky, dokud jsem nedočetl a to se mi opravdu nestává často! Dost kritické k USA. Autor asi není takový patriot. Postapo velmi drsné, někdy až moc.

Vozle2000
02.06.2019 4 z 5

Realistické pojetí apokalypsy, která nás může postihnout všechny, jelikož na ni nejsme dost dobře připraveni. V popisech "rozkladu" společnosti autor exceluje, stejně tak se nebojí popisovat syrové události spojené s umíráním. Někomu může vadit přílišná "američnost", která podle mě nepřekáží, nýbrž popisuje ducha malého amerického městečka a jeho vlastenecké obyvatele.

Scathia
01.05.2019 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu něco. Očekávala jsem, že si lidstvo bez elektřiny povede špatně, že to ale půjde tak rychle, to jsem neočekávala. Stejně tak bych nepřišla na tolik způsobů, kvůli kterým může lidstvo vyhynout. Velmi dobrá kniha!

Alezi76
28.04.2019 3 z 5

Knížka byla docela fajn. Uvěřitelný sled událostí a předvídatelný rozpad společnosti. Těžce nemocní nemají šanci na přežití. Tak to bohužel je i v dnešním rozvojovém světě bez použití EMP. Hlad a nemoci v postapo světě dokáží velice rychle změnit povahu člověka.

Alena_S
16.04.2019

Začátek skvělý. Autor se odpovědně noří do ožehavého a dosud podceňovaného tématu EMP a ukazuje, že civilizace je i dnes velmi křehká věc. Většinou je i uvěřitelný, a je dobře, že takové knihy jsou. Teda až na přehnanou koncentraci uvědomělých vojáků, géniů a dalších superlidí, ale asi to tak pro příběh muselo být. Jinak se snaží být spíš realistou než mistrem napětí, ccož je dobře. Dramat nevyhnutelných je tam i tak víc než dost. A prý nás ještě šetřil. Ve třetině jsem se šla podívat na konec druhého dílu, jestli jim ten proud zprovozní, až tak jsem z toho byla na nervy.
To je první varování, je to o nervy - druhé patří lidem, co nemají rádi, když se nějaká dráze omílá v knize stokrát. Vážně, brzy zjistíte, která to je. Viděli jste Posla budoucnosti? Tak to si ještě třikrát vynásobte. :-)
Ke konci už mi tam ale drhne jedna věc: To kouzelné slovo vážně stačí, aby si všichni (!?) na povel sedli a s dovolením tak zůstali, dokud neumřou hlady, děkuji? Asi jiná kultura...

masielko27
14.04.2019 4 z 5

Uveriteľné rozprávanie doplnené zaujímavosťami z historie a s výkričníkom pre hypertechnologický svet. Mnohí kritizujú prílišný americký patriotizmus v diele, no v kontexte spoločnosti (u nich je patriotizmus správny, to len u nás je už vlastne extrémizmom) a situácie pochopiteľný. Aby ľudia držali pokope a "nezdivočeli nadobro", je nevyhnutná spoločná idea. Bez nej s všetko rozpadne ako domček z kariet.
Furt ma mrazí z toho, koľko ľudí popadalo ako muchy. A nebudeme si nahovárať, slovenská sebestačnosť v potravinách je okolo 40%. To však nič ešte neznamená, lebo koľko ľudí vie reálne zo pšenice vyrobiť chleba? Či uloviť veveričku v Sade Janka Kráľa? Takže Boh chráň nás i všetky zvery od mačiek, holubov až po krysy.

panPatejl
25.03.2019 4 z 5

Zajímavé pojednání o tom, co by se stalo, když by amíkům někdo vypnul hlavní jistič. Autor velice jasně deklaruje, že největším problémem by byla absence televize, která občanům říká co mají dělat. Mrazivě věrohodná knížka. Správně by neměla mít ani štítek sci-fi.

Luffi
27.02.2019 1 z 5

Obrovské zklamání. Dokázala jsem přečíst první polovinu a dál to zkrátka nešlo. Při každé větě a proslovu, který se týkal "staré dobré Ameriky" se mi otevírala kudla v kapse. Stejně tak, když měla každá postava potřebu sdělovat, jaký film/ seriál/ píseň jim ta či ona situace připomíná. Sáhodlouhé promluvy hlavní postavy byly otravné, často zbytečné a strojené. Akce žádná. K ani jedné z postav jsem si za těch x stránek nevytvořila vztah, všechny byly jak přes kopírák - liché, nudné. O tom, jak se určité pasáže a informace opakovaly, asi just for sure kdyby byl čtenář úplně tupý a všechno zapomněl, ani nemluvě.

Jedna hvězda za dobrý námět a realistické vykreslení toho, jaké situace a rozhodování by člověka čekala, pokud by se něco takového událo.

Škoda. Z knihy mám pocit, že autor si při sledování filmů pro dospělé místo ženských představuje americkou vlajku. Kniha by zasloužila razantně proškrtat a bylo by to velmi čtivé.

betys6914
19.02.2019 2 z 5

Jak zkazit skvěle realisticky napsanou apokalyptickou literaturu v jednom kroku: buďte patriotistický Američan.

Začnu tím dobrým. Kniha má skvěle realisticky zpracované téma katastrofy, kdy nám veškerá elektronika přestane fungovat. Skvěle popisuje kolaps moderní společnosti a jak rychle se z lidí stanou doslova zvířata. Nebojí se ani témat jako co se stane se lidmi vyžadující péči 24/7 nebo například lidmi potřebující pravidelně léky. Vážně dobře realisticky vykreslené, až mě z toho místy mrazilo.

Škoda že tuhle knihu napsal tak zapálený Američan, protože jinak by se to dalo i číst. Myslela jsem, že tu knihu zapálím když jsem musela každých třicet stran číst větu "Jestli uděláme to a to už nebudeme Američané" nebo mojí druhou oblíbenou "Pořád jsme přeci Američané!" Jako by zrovna Američani měli patent na lidskost. Ehm ehm genocida Indiánů vám asi ni neříká, že? Samozřejmě skoro každý druhý důležitý občan městečka je buď voják nebo válečný veterán. Neustálé přemítání hlavního hrdiny nad tím co by na nynější situaci řekli tatíčkové zakladatelé a jak se určitě Washigton obrací v hrobě, protože Amerika už nectí hodnoty, které jim on vštěpil, je neuvěřitelně iritující. Achich ach, jak ten náš národ trpí, achich ach kdepak je vláda, ach ach tohle už není Amerika. Závěrečné hrdinovo dojímání nad americkou vlajkou mě jen utvrdilo, že nesmyslný patriotismus je přesně to, co na Americe nemám ráda a tato kniha je toho plná, doslova přecpaná.

Vzato kolem a kolem skvěle realisticky zpracovaná kniha o katastrofě, která by nás klidně mohla potkat. Bohužel přecpaná americkým patriotismem, fanatickou oddaností armádě a neustálými rádoby úvahami nad americkou morálkou.

kure91
10.02.2019 3 z 5

America, fuck yeah! Začnu to trošku netradičně. Snažil jsem se ty neustále zmínky o tom, jak jsou všichni Američané apod. v hlavě filtrovat, ale nešlo to. Nejpozděj od půlky knížky mě každá taková zmínka začala regulérně štvát, takže i kdyby to jinak byla nejlepší kniha světa, tak bych plný počet hvězdiček nedal. A teď ke knize. Tématika EMP útoku je zajímavá, popis rozpadu společnosti mi nepřijde nijak přitažený za vlasy a docela bych mu aj věřil, plusem je (malý spoiler alert!) to, že se autor nebojí zabíjet postavy no a závěr se tak asi trochu dal čekat. Jestli mě knížka navnadila ke čtení druhé dílu? Těžko říct. Ale rozhodně mě navnadila si zopáknout Neffovu Tmu.

micha-ella
06.02.2019 2 z 5

Srovnávala jsem s Malevilem a vyšly mi z toho dvě hvězdy. Hlavní postava mi byla hodně nesympatická a to ostatní je v předchozích komentářích.

Rind
22.01.2019 4 z 5

At premyslim, jak premyslim, dochazim k zaveru, ze:

1. Knizku bude dost rozdilne hodnotit american a prislusnik jakehokoliv jineho naroda na svete. Ano, mne prehnany americky patriotismus a popis americanu vyznival nadrazene a desne me stval.

2. Co se tyce tematu, jako takoveho - naprosta bomba a autorovi patri dik za to, ze se snazi upozornit, ze blackout (at uz jej zpusobi cokoliv) je jen otazkou casu.

3. A ja porad nevim, jak knizku ohodnotit :-)
3,5*

Simi30
21.01.2019 4 z 5

Dobre ale Blackout- M. Elsberg mi přišel lepší. Toto je takové moc americky vlastenecké... ale jinak spokojenost

MimiNinaFuraha
13.01.2019 4 z 5

Mnooooo....tak tohle byla celkem šílená kniha o tom, co by se stalo, kdyby najednou přestala úplně fungovat elektřina na většině částech naší planety. Katastrofický příběh, ale vyprávěný celkem reálně a uvěřitelně. Klobouk doků před autory a modlím se, aby k tomu opravdu nikdy nedošlo. A nenechte se mýlit, svět skutečně má technologie, které tohle může spustit. Jestli bude někdy třetí světová válka, úplně klidně si ji dovedu představit takto ????

flanky
04.01.2019 4 z 5

Nakonec jsem byl shovívavější v hodnocení, než jsem čekal, ačkoli jsem chvílemi chtěl dát pouze 3 hvězdy. Myšlenka je skvělá (a ačkoli se s podobným tématem roztrhl pytel, přesto je tato lepší, než ostatní) - zničení rozvodné sítě nad celou Amerikou pomocí bomby. Nevíte nic, jen to, že už si asi ty vajíčka na elektrické plotně nějakou dobu neohřejete. A začíná to nabírat postupně na obrátkách, zvláště co se týče obětí. Autor se nebál sáhnout i na hlavního hrdinu, resp. na jeho okolí. Doposud dobrý, jenže jsou tu i mínusy. Je to typická americká kniha - Američané jsou nadnárod a kdo je víc (trochu se mi vtírá paralela myšlení před rokem 2001, než jim spadly dvojčata). Hlavní hrdina je čirou náhodou vysloužilý voják, takže přežije až do konce. Pak mi tam chybí ta akčnost, což hned vysvětlím - v knize je několik akčních momentů a stěžejní bitva, která je však podávána čtenáři ze zpětného pohledu (typu - je po bitvě a probíhalo to takhle), místo aby se sledoval samotný průběh bitvy naživo. To mě strašně zklamalo, protože ještě před tím, než bitva vůbec vypukne, už víte, jak dopadne a zjišťujete pouze průběh. To byl také jeden z důvodů, které mě odradily od přečtení pokračování, která by vesměs měla být stejně spíše politického rázu. Takže shrnuto - myšlenka dobrý, provedení pokulhávalo a dalo se napsat lépe.