Vteřinu poté

Vysloužilý armádní důstojník John Matherson se přestěhoval s rodinou do Black Mountain v Severní Karolíně. Nedávno ovdovělý John a jeho dvě dcery žijí v přívětivé maloměstské rutině. Jednoho dne ji však něco naruší – najednou přestanou fungovat všechny elektrické spotřebiče. Že by rozsáhlý výpadek? Pravda je však krutější, než by se zdálo – za vším je výbuch EMP, elektromagnetické bomby. A výpadek zdaleka nebude jen dočasný… Kdo přežije v zemi, která se z blahobytu rychle propadá do archaické společnosti? Docházejí léčiva, násilní vykradači se začínají organizovat do tlup, objevují se první fámy a domněnky o původcích útoku. Den za dnem ubíhá od propadu do temných časů, až se uzavře rok. Rok Johnova boje o zachování rodiny, života, budoucnosti… Strhující postapokalyptický román překvapí svou uvěřitelností a nepustí čtenáře, dokud se nedobere poslední strany. zdroj: www.legie.info...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/125480/vterinu-pote-oiN-125480.jpg 4.3479

Poté (1.)

One Second After (2009)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Vteřinu poté

betys6914

Jak zkazit skvěle realisticky napsanou apokalyptickou literaturu v jednom kroku: buďte patriotistický Američan.

Začnu tím dobrým. Kniha má skvěle realisticky zpracované téma katastrofy, kdy nám veškerá elektronika přestane fungovat. Skvěle popisuje kolaps moderní společnosti a jak rychle se z lidí stanou doslova zvířata. Nebojí se ani témat jako co se stane se lidmi vyžadující péči 24/7 nebo například lidmi potřebující pravidelně léky. Vážně dobře realisticky vykreslené, až mě z toho místy mrazilo.

Škoda že tuhle knihu napsal tak zapálený Američan, protože jinak by se to dalo i číst. Myslela jsem, že tu knihu zapálím když jsem musela každých třicet stran číst větu "Jestli uděláme to a to už nebudeme Američané" nebo mojí druhou oblíbenou "Pořád jsme přeci Američané!" Jako by zrovna Američani měli patent na lidskost. Ehm ehm genocida Indiánů vám asi ni neříká, že? Samozřejmě skoro každý druhý důležitý občan městečka je buď voják nebo válečný veterán. Neustálé přemítání hlavního hrdiny nad tím co by na nynější situaci řekli tatíčkové zakladatelé a jak se určitě Washigton obrací v hrobě, protože Amerika už nectí hodnoty, které jim on vštěpil, je neuvěřitelně iritující. Achich ach, jak ten náš národ trpí, achich ach kdepak je vláda, ach ach tohle už není Amerika. Závěrečné hrdinovo dojímání nad americkou vlajkou mě jen utvrdilo, že nesmyslný patriotismus je přesně to, co na Americe nemám ráda a tato kniha je toho plná, doslova přecpaná.

Vzato kolem a kolem skvěle realisticky zpracovaná kniha o katastrofě, která by nás klidně mohla potkat. Bohužel přecpaná americkým patriotismem, fanatickou oddaností armádě a neustálými rádoby úvahami nad americkou morálkou.

kure91

America, fuck yeah! Začnu to trošku netradičně. Snažil jsem se ty neustále zmínky o tom, jak jsou všichni Američané apod. v hlavě filtrovat, ale nešlo to. Nejpozděj od půlky knížky mě každá taková zmínka začala regulérně štvát, takže i kdyby to jinak byla nejlepší kniha světa, tak bych plný počet hvězdiček nedal. A teď ke knize. Tématika EMP útoku je zajímavá, popis rozpadu společnosti mi nepřijde nijak přitažený za vlasy a docela bych mu aj věřil, plusem je (malý spoiler alert!) to, že se autor nebojí zabíjet postavy no a závěr se tak asi trochu dal čekat. Jestli mě knížka navnadila ke čtení druhé dílu? Těžko říct. Ale rozhodně mě navnadila si zopáknout Neffovu Tmu.

micha-ella

Srovnávala jsem s Malevilem a vyšly mi z toho dvě hvězdy. Hlavní postava mi byla hodně nesympatická a to ostatní je v předchozích komentářích.

Rind

At premyslim, jak premyslim, dochazim k zaveru, ze:

1. Knizku bude dost rozdilne hodnotit american a prislusnik jakehokoliv jineho naroda na svete. Ano, mne prehnany americky patriotismus a popis americanu vyznival nadrazene a desne me stval.

2. Co se tyce tematu, jako takoveho - naprosta bomba a autorovi patri dik za to, ze se snazi upozornit, ze blackout (at uz jej zpusobi cokoliv) je jen otazkou casu.

3. A ja porad nevim, jak knizku ohodnotit :-)
3,5*

Simi30

Dobre ale Blackout- M. Elsberg mi přišel lepší. Toto je takové moc americky vlastenecké... ale jinak spokojenost

MimiNinaFuraha

Mnooooo....tak tohle byla celkem šílená kniha o tom, co by se stalo, kdyby najednou přestala úplně fungovat elektřina na většině částech naší planety. Katastrofický příběh, ale vyprávěný celkem reálně a uvěřitelně. Klobouk doků před autory a modlím se, aby k tomu opravdu nikdy nedošlo. A nenechte se mýlit, svět skutečně má technologie, které tohle může spustit. Jestli bude někdy třetí světová válka, úplně klidně si ji dovedu představit takto ????

flanky

Nakonec jsem byl shovívavější v hodnocení, než jsem čekal, ačkoli jsem chvílemi chtěl dát pouze 3 hvězdy. Myšlenka je skvělá (a ačkoli se s podobným tématem roztrhl pytel, přesto je tato lepší, než ostatní) - zničení rozvodné sítě nad celou Amerikou pomocí bomby. Nevíte nic, jen to, že už si asi ty vajíčka na elektrické plotně nějakou dobu neohřejete. A začíná to nabírat postupně na obrátkách, zvláště co se týče obětí. Autor se nebál sáhnout i na hlavního hrdinu, resp. na jeho okolí. Doposud dobrý, jenže jsou tu i mínusy. Je to typická americká kniha - Američané jsou nadnárod a kdo je víc (trochu se mi vtírá paralela myšlení před rokem 2001, než jim spadly dvojčata). Hlavní hrdina je čirou náhodou vysloužilý voják, takže přežije až do konce. Pak mi tam chybí ta akčnost, což hned vysvětlím - v knize je několik akčních momentů a stěžejní bitva, která je však podávána čtenáři ze zpětného pohledu (typu - je po bitvě a probíhalo to takhle), místo aby se sledoval samotný průběh bitvy naživo. To mě strašně zklamalo, protože ještě před tím, než bitva vůbec vypukne, už víte, jak dopadne a zjišťujete pouze průběh. To byl také jeden z důvodů, které mě odradily od přečtení pokračování, která by vesměs měla být stejně spíše politického rázu. Takže shrnuto - myšlenka dobrý, provedení pokulhávalo a dalo se napsat lépe.

unavensluncem

Myslenka zajimava, to ze dnesni civilizace funguje jen diky urovne techniky - to je opravdu silna vec k zamysleni. Nicmene citelnost mi prisla slabsi. A americky zpusob mysleni mi neni moc blizky. Doporucuji s podobnou tematikou a v ceskem prostredi Neffovu Tmu.

jirka0789

Děj napínavý a čtivý, jen ten závěr mi vzhledem přišel moc rychle ukončený na pár stránkách, doufal jsem v napínavější vyústění s příjezdem hordy.

BloodyO
18.12.2018

Když všechna elektronika přestane fungovat, nastává těžká doba. Lidstvo je zhýčkané nadbytkem, kdy je všeho dostatek - jídla, léků, čisté vody.. Problém je, že tyto věci tu jsou díky technologiím, strojům a lidem kteří je obsluhují a když najednou veškerá moderní technika přestane fungovat, lidé začnou panikařit a celý proces výroby, údržby a logistiky selže, do obchodu druhý den nedorazí každodenní zásobování, voda přestane téct, světla nesvítí a postupem času, jak poslední zásoby docházejí, musíme dělat čím dál těžší rozhodnutí a začíná se z nás vytrácet lidskost..

Líbí se mi že kniha začíná před tímhle vším, den před globálním výpadkem a příběh sledujeme od začátku, od běžného dne po stále se zhoršující situaci a zmatek až po beznadějný boj o život (nebo o misku polévky dohuštěnou dřevěnými pilinami..)

veronika0269
16.12.2018

Trochu mi to připomíná knihu Malevil. Stačí jedna vteřina a svět, jak ho známe, je ztracen. Příběh o lidské bezmoci, návratu o 300 let zpět. Děsivé zrcadlo toho, jak.jsme závislí na elektronice. Z knihy mi bylo úzko.

Marekh
18.11.2018

Jedná se o postapokalyptický thriller, který který se zamýšlí nad tím, že pokud by na území USA vybuchla zbraň využívající efekt elektromagnetického pulzu (EMP), mělo by to pro tuto zemi katastrofální následky. V důsledku toho by po celém území USA vypadl elektrický proud.

Kniha byla čtivá, vyskytovaly se v ní myšlenky, což knize přidalo na kvalitě. Přínosné byly také pohledy na válku z úst některých postav. V knize nalezneme také mnoho vyhrocených situací, kdy lidé bojovali o svůj život. Při některých situacích jsem si říkal, jestli se John Matherson rozhodl správně. Někdy mi jeho jednání připadalo tvrdé a nekompromisní, z druhého pohledu jsem ho však chápal, jestli chtěl zůstat naživu a ochránit svoji rodinu. Každopádně John je muž, který má srdce na správném místě. Některé události byly hodně emotivní. Z knihy na nás sálá patriotismus k zemi USA.

Člověk se v dnešní době neobejde bez elektřiny a potřebuje ji ve všech odvětvích např. ve státní správě, v nemocnici apod. Pokud by nastala situace, kterou autor popisuje, tak bychom se museli navrátit do období, kdy lidé ještě neznali elektřinu a přizpůsobit se podmínkám našich předků. Bylo by to velmi složité a v ohrožení by bylo mnoho lidských životů. Při četbě jsem se zamyslel, jaké by to bylo, kdybych si jednoho dne nemohl zapnout PC, mobil, nemohli bychom jezdit dopravními prostředky, při setmění bychom museli zapalovat svíčky nebo petrolejovou lampu apod. Kniha vybízí čtenáře k tomu, aby se nad touto možnou potenciální hrozbou zamysleli a vládní činitelé zvážili, jestli neudělat preventivní opatření, co kdyby náhodou k tomu jednoho dne došlo. Být připraveni na tuto situaci.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Nepřítel nikdy nezaútočí v místě, kde jsi nejsilnější. Zaútočí tam, kde jsi nejslabší. Pokud neznáš svou slabinu, buď si jist, že nepřítel ji zná.

Tak jsem to nemyslel. Když poprvé někoho zastřelíte, tak jestli máte kousek srdce v těle, jestli nejste úplně nelidský, rozhodně vás to sebere.

BaHa
10.11.2018

Knize se musí nechat hned několik výrazných pozitiv - četla se prakticky sama, postavy byly dostatečně různorodé a realistické, člověk dokázal pochopit jejich motivace a žádná z nich mi nelezla na nervy, jak se to očas u podobných "agitačně" zaměřených děl stává. Víc než tři dát ale nemohu. Jednak bylo až příliš cítit, že autor knihu píše s jasným cílem - přimět čtenáře, aby hrozbu brali vážně. Bohužel dlouhé odstavce, kde některá z postav vášnivě vyprávěla o tom, co "tehdy měli udělat" mě zkrátka z příběhu dokonale vytrhly. Také neustálé vzpomínání na scény z té knihy či onoho filmu bylo obtěžující a zbytečné. A k tomu, co tu komentující odsuzují nejčastěji - americký patos. Jelikož jsem v americké kultuře ponořená hodně, zvládám zvláštnosti jako modlení, vlajky, hvězdy a pruhy a celej ten kolotoč celkem dobře filtrovat. Co však bylo i na mě moc, byl moment, kdy se hlavní hrdina zamýšlí nad tím, jak teď kolem sebe vidí děsivé scény, které kdysi vídával ve zprávách v záběrech z chudých zemí Afriky. Což by nebylo nic proti ničemu. Jenže tuhle kapku perspektivy zcela odrovná větou, že zatímco Afričanům přispěchali na pomoc hrdí Američané (parafrázuji), jim na pomoc logicky už nikdo přijít nemůže. Inu, autorovi bych nejraději ukázala pár aktuálních snímků z Jemenu a zeptala se ho, kde je ta zbožšťovaná světová velmoc teď. Autor je zkrátka tabulkový zástupce bílého američana narozeného v 50. letech a při psaní knihy bohužel spoustu svých názorů nedokázal udržet na uzdě.

Veronika33
08.11.2018

Kniha bola zo začiatku extrémne pútavá, celkom sympatické postavy, keď sa to zvrhlo na vojenské zameranie, odradilo ma to. Veľmi depresívna kniha, pokračovanie asi oželiem. Napriek tomu sa to dobre čítalo, takže sa nebudem čudovať, že si príbeh nájde svojich fanúšikov.

Baruska92
26.10.2018

Čtivé, poutavé a na mě někdy až moc filozofovani hlavního hrdiny. Člověka kniha donutí přemýšlet nad tím, co kdyby se to opravdu stalo, dopadlo by to u nás stejně? :)

adorjas
10.10.2018

Skvelý námet, čítalo sa to samo. Mám o čom premýšľať, za čo strhávam hviezdičky, boli rádoby emotívne scény, kde museli hrdinovia vybrať medzi povinnosťou a citmi, čo je teda asi normálne, vzhľadom na to, že na nás autor týmto spôsobom chcel zapôsobiť. Ale, čo mi vadilo najviac bola "proamerickosť" (ak teda existuje takéto slovo)- akoby na celom celučičkom svete existovala len jedna krajina, jedna populácia, jeden svet a to všetko USA. Myslím, že druhý diel už neprečítam, ale v hlave si ešte budem prehrávať, čo by som robila, keby som sa do takejto situácie dostala.

Annkag
30.09.2018

Velmi dobre opísaná možnosť blížiacej sa katastrofy,ktorá zrazí ludstvo na kolená,pretože sme už dávno prestali žiť jednoduchším spôsobom života a dávno sme zabudli na dary samotnej prírody.Pravidelne online pripojení na socialnych sieťach nemo žadoníme o liky na našich fotkách.Konzumná spoločnosť,ktorá toho viac vyhodí než spotrebuje.
Bez zdroja elektriny nemáme šancu prežiť a prispôsobiť sa.
Velmi sa mi táto kniha páčila a mnoho som sa toho naučila.Ale jedno viem určite.Keby sa skutočne niečo takéto stalo sme moji milý,zlatý v hlvokej čiernej diere našich análnych otvorov,pretože sme odkázaní na stroje.Na mašiny,ktoré nám dávajú možnosť existovať a ráno vstávať do práce.Sme odkázaný na lieky,hygienu,automobily,telefóny,na elektrické čtečky otvárania dverí a prispôsobovať sa stredovekým možnostiam života sa nám nepodarí.
Geniálne mozgy 21.storočia si nedokážu poradiť bez počítačových programov a aplikácii....
Moje dojmy z tejto knihy sú rozporuplné,pretože z jednej strany mám občas pocit že v tak pretechnizovanej dobe sa niečo časom určite musí pokaziť.Na tej druhej strane si kladiem otázku kde by sme boli schopný dojsť a kolký z más by prežili?
Pretože túto knihu nemôžeme tak úplne brať ako návod na prežitie.

Dolik13
13.09.2018

Četl jsem původně Black Out. O té knize jsem slyšel snad všude a měla obrovskou reklamu, ale nakonec jsem byl spíše zklamaný. Teď jsem náhodou narazil na tuto knihu, která je na stejné motivy a musím uznat, že byla o poznání lepší a zajímavější než Black Out.

Ano, vlna patriosmu byla přehnaná, nicméně celkově se to zdálo vše velmi uvěřitelné a občas jsem měl až husí kůži, když si uvědomím, že lidé by se k sobě chovali tak strašně už po pár dnech Black outu. Co se mi příliš nelibilo, byl závěr, ale všiml jsem si, že kniha má pokračování, takže se na něj určitě vrhnu a tuto knihu doporučuji.

Peetullka
05.09.2018

Nejsem čtenář postapo, ale tohle teda byla jízda. Řadím tuto knihu do mého žebříčku mezi 10 nejlepších knih, co jsem četla. Určitě doporučuju. I když myšlenka, že se to může stát, je více než děsivá.

Tesset
29.08.2018

Příběh, který se může stát. Nehodnotím plným počtem hvězdiček, protože mi kniha přišla mírně neosobní, kdyby postavy byly lépe vykreslené, čtenáři by byli schopni se s nimi více ztotožnit a pochopit celou hrozbu a následnou situaci.

DericCaster
28.08.2018

Je to už několikátá knížka na téma blackoutu, kterou jsem četl. A zas mě to nutí přemýšlet nad tím, jak reálné by to asi mohlo být. No ale když člověk knížku čte tak mu dochází, že jsme na el. proudu zcela závislí a podobný problém by nevyhnutelně znamenal obrovské škody...

voracekb
25.08.2018

Na knihu jsem narazila kvůli jejímu druhému dílu, který byl aktuálně přeložen do češtiny. Cokoliv postapokalyptického mě hrozně láká a podle popisu byla kniha přesně pro mě. Četlo se to dobře, autor nikoho nešetřil, kniha mě několikrát rozplakala, úzkost z ní byla cítit. Ale přecejenom musím říct, že mi úplně nevyhovoval hlavní hrdina. V knize jsem neustále narážela na postavy z jejich pohledu bych to četla radši. Takhle to bylo až moc politické, děj se točil kolem lidí na vrchu, co byli u "moci" a to mi úplně nesedlo. Ale to je můj problém, jinak je knížka fajn, psaná opravdu realisticky, ten přehnaný patriotismus nikoho snad ani překvapit nemůže.

danielpernik
18.08.2018

Tyjo... Kniha zajímavá, akční a dokonce i svým způsobem poučná. Nejradši bych jí ale vzal ještě jednu hvězdu za ten přihlouplej amerikanismus. Ty hlouposti jsem později přeskakoval. To bylo koneckonců dobře, protože jsem tam zahlédl párkrát i něco o Vietnamu a bohužel věřím, že se autor stále považuje za osvoboditele. To už by bylo moc. :) Každopádně dávám 4 za super postapokalipsku.

Rodaw
16.08.2018

VTEŘINU POTÉ
Čteno podruhé a stejně jako poprvé - ❤️.
V podstatě jsem zažívala stejné pocity, jako u prvního čtení. Pocity úzkosti, strachu, tajení dechu... Vteřinu poté je za mě nejlepší postapo kniha a asi nejděsivější příběh z hlediska toho, JAK MOC je to reálné. Ten děs je na místě, protože kdyby se něco takového stalo, zničí to životy nás všech...většina lidí umře... Nikdo tomu neunikne a budeme v tom "spolu".
Posledních 100 stran velmi emotivních, strhujících, napínavých... nedá se odtrhnout. Pan autor je prostě mistr. Umí psát a hlavně VÍ o čem píše - což se mi strašně moc líbilo. Téma má nastudované a jde to poznat. O to reálněji to na mě celé působilo.
Mě knížka ovlivnila. Když si na ni občas vzpomenu (i když si vlastně uvědomuji, že nad ní přemýšlím celkem často:)), začnu si ještě více vážit života a vždy dojdu k prozření, že třeba moje aktuální "starosti", vlastně starosti ani nejsou a nemá smysl dělat si těžkou hlavu z banalit... člověk by si měl užívat každého dne, dokud to jde. Doufám v to, že žádný takový scénář (ani jiný podobný) jako lidstvo nezažijeme, ale nejsem si tím tak moc jistá, jak bych chtěla být... Když se podíváme na dnešní společnost, není to ideální a není ti dobré... jednou se možná sami zničíme. Ale to už je zase jiná debata...
Pokud jste knihu nečetli, PŘEČTĚTE SI JI! Jedna z nejlepších knih, kterou jsem měla tu čest číst :)

mr.Zdenek
10.08.2018

Kniha mne absolutně nadchla. Na tu trochu patosu musíte hodit filtr, Amerika je Amerika. I když, nechci moralizovat, pokud by nám přepustili trochu vlastenectví, nadšení, zas tak od věci by to nebylo. Ale dost o tom. Zvláštní na příběhu je, že se už něco podobného stalo v 19. století. Na vině byla sluneční erupce a odskákal to telegraf. Víc toho na elektřinu tehdy nebylo. Mám zamluvený druhý díl, uvidím zda dosáhne kvalit dílu prvního.

Lukas_CR
07.08.2018

Naprosto skvěle a detailně zachycená událost, která je více než reálná. Jak již bylo zmíněno, nechybí zde tradiční americký patriotismus, který však vnímám jako nezbytnost.

martinaandulka
30.07.2018

Vteřinu poté má opravdu vístižný titulek,během vteřiny se zhroutil civilní svět,výbuch elektromagnetické bomby je katastrofický scénář.Kniha se četla svižně azanechá na duši smutek,že něco podobného se může stát,jen doufám,že se to nestane.

Jane417
22.07.2018

"Vteřinu poté" je asi nejrozporuplnější knížka, co jsem kdy četla. Na jedné straně se mi líbila moc a na druhé straně vůbec. USA jsou napadené jadernou bombou, která způsobí apokalyptickou katastrofu. Země zůstává bez proudu a vše, co bylo elektronické nefunguje. Lidé stojí na prahu pekla, umírají po tisících, fungování společnosti se totálně hroutí. Námět i děj je opravdu děsivý, protože stojí na reálném základu. Hrozba napadení EMP opravdu existuje. Slabší povahy by se románu měly rozhodně vyhnout. V knize jsou neuvěřitelné, šílené, smutné a dojemné momenty, u kterých se čtenář děsí nebo brečí, ale... Celkový dojem z knihy mně kazil americký kýč, který se prolíná celou knihou a je obsažen ve velké části textu. Přehnané vlastenectví mi dost vadilo. Měla jsem dojem, že jen Američané jsou lidé a zbytek světa jsou zřejmě opice! Hlavní hrdina mi byl nesympatický, spousta dialogů zbytečných a trapných. Autor tímto, do očí bijícím patriotismem, udělal z příběhu něco mezi Válkou světů a Dnem nezávislosti.

zahadum
20.07.2018

Mám rád knihy ktoré opisujú udalosti ktoré voláme - post apo. Nedávno som čítal a bol som spokojný s knihou Blackout, ktorá opisuje následky po celoplošnom výpadku elektrickej energie.Tam sa to udialo na základe teroristického útoku. Privítal som,že na pulty prichádza kniha Vteřinu poté druhé vydanie,navyše rovno aj s pokračovaním ktoré nesie názor - Rok poté. Tak som si spomínané knihy kúpil. Pozde som si všimol komentára od " xxxZlatonka, po pár stranách jej musím dať žiaľ plne za pravdu.Kniha je až nechutne plná toho typického falošného patriotizmu, nevedomosti a americkej nabubralej viere v tom,že im patrí celý svet a priľahlé galaxie.
To ako sa američania správajú v období ťažkej krízy alebo prírodnej katastrofy si zažili v roku 2005 pri hurikáne Katrina. Kedy už po pár hodinách prepuklo naplno rabovanie, znásilňovanie a dokonca aj útoky na záchranné tímy. Takže toto dielo treba brať trošku s nadhľadom keďže mu chýba zmysel pre realitu a fakty. Miesto toho ale je všade vztyčovaná americká vlajka a najlepší ľudia na svete sú američania čo je tu neustále zdôraznované. Za všetkým zlým sú tí druhí, samozrejme ako ináč tak aj útok na USA bol vedení zlou ostávajúcou časťou sveta.Príbeh ide do minulosti, stále a neustále sa rieši čo bolo a prečo to bolo a samotný fakt výpadku elektriny je tu v podstate len taká okrajová záležitosť. Blackout v porovnaní s touto knihou je skvelé dielo. Nehovoriac o perle v identickom žánri - Malevil, pri porovnaní s ním je Vteřinu poté len leporelo pre malé deti. Veru som sklamaný a o to viacej,že som si rovno zakúpil aj druhý diel keďže to celé vyšlo teraz ako druhé vydanie.Postavy sú ploché, nevýrazné, veľmi ani nie je komu fandiť.Sú to klasické figúrky z post apo filmov a seriálov hlavne kategórie " B ".Hlavný hrdina stále opakuje patriotické hlášky a stáva sa pánom morálky kým on tragicky na vlastnej koži neskúsi čo sa deje aby potom bol rovnaký ako ostatok. už prestáva byť "američanom" Akonáhle kniha riešila problémy spôsobené náhlym výpadkom elektriny dej sa posúva perfektne dopredu, vytváranie zmysluplnej komunity ktorá je kruto postavené čelom k veľkej hrozbe, spoločné úsilie na tom aby prežilo čo najviac ľudí. Zavedenia stanného práva, karantény, obmedzenie príchodu cudzincov, jedlo len na prídely a akútne riešenie zdravia obyvateľov to sú chvíľky kedy som si knihu skutočne vychutnal a bolo poznať,že o tejto tématike si autor čo to naštudoval a v podstate je tam kopec vecí uveriteľných. Ako celok je ale kniha viac pre povrchného až jednoduchého čitateľa. To nie je urážka, vzhľadom na to,že sám milujem niekedy si sadnúť s knižným brakom a dokonale si pri tom zresetovať hlavu. Niečo medzi 50 a 60 % ale skôr niekde v strede. Druhý diel bude musieť trošku počkať, keďže koniec prvého dielu dosť naznačí v akom duchu sa bude niesť diel druhý.

Artep25
23.06.2018

Když odmyslím ,jak už tu bylo zmíněno,že kniha hemžila nacionalistickým výkřiky typu "jsme přece Američané " ,tak se mi dost líbila .Opravdu velmi čtivé .