Poslední den

Poslední den uzavírá sérii postapokalyptických příběhů Vteřinu poté a Rok poté. Je to už více než dva roky od chvíle, kdy útok elektromagnetickým pulzem připravil Spojené státy o elektřinu a přinesl temnotu, hlad a umírání. Komunita horského městečka v Severní Karolíně vedená Johnem Mathersonem začíná zprovozňovat dřívější technologie a obnovovat společenský řád. Vojenské síly, které zbyly z vládní armády, potlačují všechny rebelie. Johnův někdejší velitel, generál Bob Scales, má svého přítele zatknout. Podvolí se John novému autokratickému režimu? Nebo dojde k převratu, jež rodící se národ roztrhá ve švech?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434895/big_posledni-den-2OG-434895.jpg 4.152

Poté 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Final Day, 2017

Kniha Poslední den

boruf
03.09.2021

Druhý, stejně jako tento, závěrečný díl jsou napsány velmi dobře. Kniha je čtivá, snad až na velmi pomalu se rozjíždějící začátek "Posledního dne", přes který jsem musel opravdu se donutit prokousat. Nicméně za nejlepší díl celé trilogie považuji hned ten první - "Vteřinu poté".

Marketplace
26.08.2021

Tak nějak jsem se od čtení nemohl odtrhnout. Podle mě hodně povedený závěr trilogie. Čtenář dostane spoustu odpovědí na otázky, které si pokládal po prvních dvou dílech. Ano, je to spíše politikaření než krev a maso, ale i tak velmi čtivé.

Artic
28.07.2021

Absence napětí.

zdenek7908
21.07.2021

Těžko hodnotit samostatně poslední knihu, když prostě patří do celé té trilogie. Zatímco Vteřinu poté je jedno z nejzdařilejších děl na dané téma, špička žánru, a naopak Rok poté je nepříliš dobré napsaný, protože neuvěřitelný, nelogický, návrat do veleúspěšných kulis, s nímž se původně nepočítalo, tak třetí a závěrečný díl má kvalitou určitě blíže k jedničce, ale přeci jen mu chybí rozměr mistrovského díla. Což je ale z části dáno i snahou napravit nedostatky druhého dílu. Nutno říct, že se to jakžtakž podaří.

Předřečníky zmíněný posun od survivalismu k militarismu je patrný, ukazuje, že největším nepřítelem člověka je zase člověk. A nebylo by to úplně špatně, kdyby závěr knihy nebyl příšerně uspěchaný a tím zkratkovitý. Minimálně chybí více zdůraznit tlaky a překážky, které Scalese vedly k tomu postupu, který nakonec zvolil a sám bych ještě doplnil detaily, které by omezily dojem přílišného spoléhání na náhodu...

Pokud někdo přečetl první dva díly, tak si jistě třetí přečte sám. Zatímco ale první díl - Vteřinu poté by měl v zásadě číst každý, protože je to top dílo svého žánru, tak bez druhého a třetího dílu se čtenář obejde.

hanzmb
23.06.2021

Solidní závěr celé trilogie. Autor už nevymýšlel nic nového, jen nechal postupně vše do sebe zapadnout. Bohužel dost předvídatelně. Jakoby to nejlepší ze sebe dostal v prvních dílech. Zkrátka typicky americké zakončení, kdy zatroubí polnice a jízdní eskadrona všechny v posledním okamžiku zachrání.

luculi
27.05.2021

Pro mě docela slušný konec celé série. Už od začátku šlo především o akci a přiblížení pravdy. Jsem ráda, že autor omezil všechny ty řeči o náboženství či americkém vlastenectví, které mnohdy samotní obyvatelé dost přehání. Sice se tomu nevyhnul úplně, ale rozhodně to bylo v menší míře. Třetí díl jsem si užila asi nejvíce z celé série a nejlépe se mi to četlo. Děj mi přišel dost realistický, občas více popisný, ale bylo zajímavé sledovat, jak lidstvo znovu buduje všechno od základů. Jak je zvyklé na vymoženosti moderní doby, závislé na technice a absolutně neznalé základních věcí, které bere jako samozřejmost. Jak se ztrácí vědomosti a nikdo díky tomu nedokáže přežít sám, protože je potřeba komunita lidí s různými vědomostmi a schopnostmi. Občas to nutí člověka k zamyšlení...

Israha
15.05.2021

Já prostě s tím Forstchenovým patetickým, vlastenecko-rodinně-tradicionalisticko-militaristickým "Jsme přece Amerika!" velikášstvím mám problém. Hodnotově mě to zcela míjí a tím, že tyhle aspekty stříkají z textu Posledního dne vrchem spodem, mi dost devalvují zážitek z jinak poměrně čtivě napsaného, tentokrát spíše politicko-špionážního, než survivalistického post-apo románu. Kdyby z toho autorovo politické přesvědčení, sladkobolné vlastenectví a glorifikace armády řvaly méně, bylo by to imho ku prospěchu kvality celé knihy (která jinak není vůbec špatná, byť v závěru úplně nezvládá uspokojivě vytěžit veškeré naťuknuté dějové linie do dostatečně působivého finiše). Škoda, protože Forstchen jinak vyprávět umí, a píše sice jednodušším stylem, ale čtenáře strhnout dovede.

karantena
14.01.2021

Celá série byla čtivá.Možná bych uvítala méně politiky a amerikanismu.Knihy bych doporučila spíše mužům.Dost vojenské taktiky,popisování útočných zbraní, vrtulníků apd.Pro ženy trochu romantiky a některé si i popláčou.Moc mě to bavilo.