Postel, hospoda, kostel

Postel, hospoda, kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308902/bmid_postel-hospoda-kostel-CrA-308902.jpg 4 807 285

Není kněz jako kněz – Zbygniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Studium Bible je podle něj nuda, nerad zpovídá své farníky, a chce-li někdo pokřtít, dlouho ho odrazuje. Miluje ženy, rád si pochutná na dobré whisky, v hospodě je jako doma. Co má napsáno na dveřích ložnice? Proč se mu nelíbilo ve Vatikánu? Jak zvládá celibát? K čemu by vedl své děti a co je v životě nejdůležitější? Ale hlavně – jak to, že u nás nemáme natřískané kostely? Tato kniha vám odpoví na mnoho podobných otázek. Nahlédnete do soukromí jednoho pozoruhodného muže a zjistíte, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha. Není vyloučeno, že vás zbaví některých předsudků a zkreslených představ, proto ji čtěte pouze na vlastní nebezpečí.... celý text

Dela111
22.12.2022 4 z 5

Zbigniew Czendlik je velmi pravděpodobně nejznámější římskokatolický kněz u nás. V této knize poutavě vypráví o svém dětství na tradičním polském venkově, popisuje svoji cestu ke kněžství, co způsobilo, že je mediálně známý a také své názory na církev, celibát, současnou společnost a mnohé další.
Na kněze má celou řadu svérázných názorů, ovšem většinou jsou sympatické, často vtipné. Správné kázání by podle něj mělo být jako minisukně "krátké, přiléhavé a něco krásného by mělo skrývat". Na dveřích ložnice prý má napsáno: "Budit jen v případě požáru nebo zrušení celibátu."
Poslechem této knihy jsem si zpříjemnila předvánoční domácí práce. Jsou věci kolem církve i některé jiné, na kterých se s panem farářem neshodnu, také mi připadal v pár pasážích docela dost kritický vůči ženám, byť je jinak má rád, a ne vždy má pravdu. Nebudu to zde však pitvat a vypisovat své výhrady.
On sám na mě udělal svým povídáním dojem velmi empatického a citlivého člověka se srdcem otevřeným pro potřeby druhých. Také s ním souhlasím v tom, že osobnost symbolizují takové věci jako laskavost, trpělivost a velkorysost.
Rozhovor přináší podnětné povídání, občas vtipné, občas i pohlazení po duši, doporučuji.

maruska07
08.11.2022 5 z 5

Názory pana Czendlika jsem vždy měla ráda a nelituju, že jsem si knihu pořídila. Rozhodně mě nezklamala a budu se k ní vracet.

wooloong
24.10.2022 5 z 5

Knížka o jednom všedním nevšedním životě, o praktikování víry velmi sympatickým civilním způsobem proložená anekdotami, podobenstvími a citáty. Příjemné čtení.

VACLAV4
16.08.2022 4 z 5

Moc hezká kniha. Díky ní jsem dokázal pojmenovat svou víru a co vlastně cítím. Autor napsal knihu zcela výstižně a lidsky, proboha, takhle má církev přistupovat. Otevřenost, lidskost, pojmenování věcí pravými jmény.
Knihu jsem po přečtení několikrát daroval jako dárek.

mirka0586
27.05.2022

Krásná...

Ema22
27.05.2022 3 z 5

Milé čtení na dva až tři večery. Nejvíc se mi líbila myšlenka ohledně hříchů a dobrých skutků. Parafrázováno... raději spáchat nějaký ten hřích než žít pasivně bez dobrých činů, ty dávají našim životům smysl.

Janina2609
02.05.2022 3 z 5

“Kázání má být jako minisukně. Krátké, přiléhavé a něco krásného by se mělo skrývat.”
Knihu mi doporučila kolegyně a protože mi pan Czendlik není tak úplně sympatický, chtěla jsem si přečtením rozhovoru s ním náhled ujasnit. Některé jeho myšlenky jsou fajn, některé vypůjčené a řada z dalších působí jako klišé. Jistě, díky jeho “lidskému” působení přiblíží víru mnoha mladým lidem, ale pak už to jaksi není o pokoře, odříkání, Bohu apod. Je to o zviditelnění sebe samého, o kariéře, být hodně vidět, byť s dobrým úmyslem. To mi jaksi k pravé víře nesedí.
Co se mi ale nelíbilo úplně nejvíc, je vyvlékání se ze spoluviny…pokud jsem součástí nějaké společnosti (v tomto případě církve) a společnost páchá nepravosti, nemohu přece zaujmout postoj ”já nic já muzikant”.
Kapitola o církevním majetku byla pověstným posledním hřebíčkem a nezachránilo to ani mudrování v poslední kapitole.
Ale jen vyjadřuji svůj názor…
Takže shrnuto: názor rozhodně nevylepším a vlastně neměním.

Italkaaa
16.04.2022 5 z 5

Zajímavá osobnost, možná lehce pobuřující, a to i pro nekatolíky, ale je dobře, když se někdo z církve snaží vybočovat a není úchyl... Pan Czendlik je sympatický člověk a držím mu palce.

alkazemka
18.03.2022 4 z 5

Nejsem praktikující katolík. To jen na úvod taková malá informace na kterou se nikdo neptal.
Už dlouho jsem si chtěla přečíst tuhle knížku s velmi povedeným titulem. Navíc o panu Czendlikovi mám povšechné povědomí, ostatně asi jako všichni, kteří už někdy viděli televizi, nebo četli nějaký časopis. Jeho otevřená zpověď je mi moc sympatická. Má rád pozornost a ví to o sobě. Má rád luxus a ví to o sobě. Chce se líbit a ví to o sobě. Ale ať je třeba sebevětší narcis, dle mého neznabožského názoru udělal ve značkových džínách pro církev mnohem víc užitečného než mnoho jiných hodnostářů s kolárky.
A protože moudrých a všeobjímajících myšlenek není nikdy dost, stojí za to si je sem tam připomenout. A taky neuškodí podívat se na věci kolem očima někoho jiného. Je to velmi osvěžující!

"Někdy se v nás zkrátka odehraje něco, co neumíme pojmenovat."

jitka4016
07.03.2022

i když nejsem věřící /v Boha/, chtěla jsem si přečíst, protože na mne působí jako velmi pozitivní člověk........pár stran jsem si vytiskla a jinak "pustila" do dalšího kola.....

JFK117
08.02.2022 4 z 5

Asi má první kniha psaná formou rozhovoru. A poslední. Žádné překvapení se nekonalo. Možná jediné. Vydržela jsem si přečíst před spaním kázání. K tomu, že je správné vyznavat víru mě to nepřivedlo. Zaujaly mě informace o rozdílu postavení církve v Čechách a Polsku, líbil se mi pohled na české vlastnosti.
"když svoje problémy přiznáš, ďábel pak ztratí moc. Už tě nemůže strašit a vydírat."
" s lidmi je to jako s vínem. Starší ročníky mohou být lahodné a vysoce ceněné, nebo chutnat jako ocet."
" kdo nemá žádné sny, tomu se nikdy žádné nesplní."

katpas76
07.01.2022 5 z 5

Velmi hezky zpracovaná biografie pana Czendlika s mnoha zajímavými a hlubokými myšlenkami, se kterými se, i když nejsem křesťanka, hluboce ztotožňuji.

gladya
09.12.2021 4 z 5

Nejsem praktikující věřící. Takže se celkem pochopitelně neztotožňuji se všemi názory katolického kněze. Pravda ovšem je, že takoví představitelé církve jako pan Czendlik jsou v této instituci potřeba a jsou tam svěží vítr. V knize zaznívá řada zajímavých myšlenek pro každého, bez ohledu na vztah k víře a církvi.

S čím mám trochu problém jsou některá pro mě až příliš zobecňující tvrzení, ani ne tak o víře, ale třeba o ženách, o mužích i jiné. Je mi jasné, že takováto knížka je subjektivní pohled autora a že se autor může víc či míň stylizovat. Přiznám se, že tady se mi ta sylizace zdála až do očí bijící. Ale to může být jen můj dojem.

Knížka ovšem určitě stojí za přečtení.

Elen.aja
28.11.2021 4 z 5

Kniha rozhovoru o zajimavych tematech. Me osobne asi nejvice zaujal nahled do polske katolicke cirkve a jejiho postaveni a fungovani popisovane zevnitr. Libi se mi Zbigniewova uprimnost a ze umi byt kriticky i sam k sobe. Diky jeho otevrenosti a primosti jsem nemela pocit nejakych klerikalistickych reci a jeho myslenky me lepe vedly k zamysleni.

Lenndy
11.11.2021 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio.Pohled na svět pana faráře je mi moc sympatický a knížka mě velmi obohatila.Přináší mnoho zajímavých zamyšlení.Myslím si že by knížka byla ještě lepší kdyby ji namluvil sám Zbigniew Czendlik.

Mateska123
29.10.2021

Knihu jsem četla s úmyslem poznat pana faráře jinak než mediální osobu a kněze a musím říct, že splnila nad mé očekávání. Sympatizuji s jeho názory, kniha je lidská příjemná a plná důležitých myšlenek-i slza ukápla. Děkuji moc hezké čtení.

jiri4861
06.10.2021 5 z 5

Super zážitek, posloucháno jako audiokniha. Hezky zpracované, zaujal mě nejvíc asi pohled na Bibli jako na milostný dopis, není Bibli tedy jako dopis třeba analyzovat. Tato myšlenka má hloubku.

Katka2382
03.10.2021 5 z 5

Krásné,milé a mnohdy velice objektivní povídání.
Neříkám že se stotožňuji s všemi názory,ale určitě s jejich většinou.
Myslím,že když bychom měli více takových farářů bylo by i více lidí v kostelech.
Děkuji za příjemně strávené dopoledne.

Kopretina_aku
27.09.2021 4 z 5

Kniha, ze které sálá optimismus, radost a pohoda, ale zároveň někdy i smutek. Kniha, která člověka donutí se nad některými věcmi zamyslet, občas může mít čtenář i pocit, že je v ní i nějaké to moralizování a která poukazuje i na rozdíly mezi Poláky a Čechy.

Fanda74
31.08.2021 5 z 5

Pěkný rozhovor s dobrými fotografiemi. Pan Czendlik má sympatické názory a myslím, že více takových lidí církev potřebuje, a vlastně nejen církev. V knize mi byl určitě sympatičtější, než jak jsem ho možná vnímal z veřejného života, jako celebritu. Možná teď po přečtení knihy dokážu jeho kroky líp pochopit.