Postel, hospoda, kostel

Postel, hospoda, kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308902/bmid_postel-hospoda-kostel-CrA-308902.jpg 4 803 283

Není kněz jako kněz – Zbygniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Studium Bible je podle něj nuda, nerad zpovídá své farníky, a chce-li někdo pokřtít, dlouho ho odrazuje. Miluje ženy, rád si pochutná na dobré whisky, v hospodě je jako doma. Co má napsáno na dveřích ložnice? Proč se mu nelíbilo ve Vatikánu? Jak zvládá celibát? K čemu by vedl své děti a co je v životě nejdůležitější? Ale hlavně – jak to, že u nás nemáme natřískané kostely? Tato kniha vám odpoví na mnoho podobných otázek. Nahlédnete do soukromí jednoho pozoruhodného muže a zjistíte, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha. Není vyloučeno, že vás zbaví některých předsudků a zkreslených představ, proto ji čtěte pouze na vlastní nebezpečí.... celý text

Kitty
Kitty
21.01.2018 4 z 5

Na knihu mam rozporuplný názor.
Ze začátku mi byl autor milý a lidský, popisuje své vnímání světa, své zkušenosti. Sděluje, že má rád lidi takové, jací jsou, bez okázalostí a přetvářky. Načež se zmiňuje, že je přítelem T. Halíka, a tím ztratil moje sympatie. Sebestředný T. Halík je pro mě symbolem nabubřelé slizkosti, kariérista a člověk naprosto neupřímný.
Dál jsem už četla skepticky. Poté vypráví, jak holduje alkoholu a nevím, zda bych měla důvěru v kněze, který dělá dojem, že se s tím chlubí namísto aby s tím bojoval. Nechci psát o morálce, ale každou další stránkou mi to vše připadalo jako obyčejné předvádění a chvástání se (podívejte, s kým vším já kamarádím..).
Druhá část knihy řeší církev jako takovou a i když ne vždy jsem souhlasila, moc se mi líbil tento postoj a názory.
Kniha je nesporně zajímavá, nutí člověka přemýšlet o postavení církve v naší společnosti, ale sama osobnost si touto "zpovědí"jen uškodila. Chápu,že kněží jsou také jen lidi se všemi nedostatky, ale stále to jsou duchovní osoby. Pokud tíhne k drahým voňavkám, whisky a rád se předvádí, měl se stát světským manažerem, nebo hercem a nevyužívat kleriku aby se zviditelnil. Chybí mi pokora.
Knížce dávám 4*, neboť je pro mě hodně podnětná.

Veru81
Veru81
17.01.2018 4 z 5

milé, příjemné, zajímavý pohled na obyčejné věci.

ber-tram
ber-tram
17.01.2018 4 z 5

Komponovaný rozhovor upjaté věřící asi lecčím nadzvedne, nevěřícím možná vemluví, že věřící jsou, aniž to tuší. Když všudypřítomného Boha nechá zpovídaný kněz na pokoji a neutrálně přemítá o životě, je nejpřirozenější. Natož pokud se mu zadaří anekdoticky glosovat. Až by se zdálo, že takhle spatra myšlenky v dialogu nemohou plynout, že recituje z dřívějších kázání.

Shindo
Shindo
17.01.2018 4 z 5

Naozaj zaujímavá kniha. Hoci som ateista a v boha neverím, Zbyšek na mňa urobil dojem. Svojimi názormi vniesol do zatuchnutých štruktúr cirkvi trocha života a mnohých svojich kolegov by určite mohol mnoho naučiť - napríklad už len to, aby zlezli z kazateľníc, prestali sa hrať na vyvolenú kastu a namiesto skostnateného dodržiavania a vyžadovania skutočne svoju vieru a poslanie žili.

Mnohé autorove názory by jeho konzervatívni kolegovia pravdepodobne nerozchodili (alebo ho hnali kade ľahšie) no myslím, že keby bolo viac takých kňazov ako on - tolerantných, pokrokových, kriticky mysliacich a naozaj žijúcich svoje poslanie -, obraz cirkvi vo očiach verejnosti by sa možno zmenil k lepšiemu. utor mnohokrát otriasol stereotypnými predstavami o "bežnom kňazovi", no nebál sa byť kritický aj voči vlastnej cirkvi. Na Slovensku by sa ho pravdepodobne už dávno "nenápadne" zbavili, u českých kolegov si však získal srdcia svojich farníkov.

Kniha sa čítala ľahko, potešilo viacero fotografií a mal som pocit, že občas zabŕdla celkom slušne hlboko.

ejwa1937
ejwa1937
03.01.2018 5 z 5

Rozhodně velmi zajímavá kniha, vzácného člověka. Pro mě, jako ateistu, to byl takový výlet do světa církve, prostoru, který skoro neznam, a občas mi spadla brada v úžasu, nad názory, které pan Czendlik má. Pro mě přijatelné . Hezké čtení. PS: Jen ty otázky bych nechala pouze kurzívou, ne tučně. Trochu mi to estetický vadilo ;) Ale to je povrchní vada :-D

Rowana
Rowana
03.01.2018 5 z 5

Čtení je to velice laskavé, moudré, humorné a chytlavé. Jaké není? Rozhodně není nudné a určitě to není ztráta času.

houbaaa
houbaaa
02.01.2018 5 z 5

Velice inspirativní kniha plná osvěžujících názorů člověka, od kterého bych to zdaleka neočekával. Doporučuji přečíst všem lidem s předsudky k víře i církvi a také všem farářům, kteří nemají "natřískané kostely".

Elea
Elea
02.01.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Pan farář působí nesmírně sympaticky, je velmi otevřený a bezprostřední. Nabízí řadu myšlenek k zamyšlení. Jen mi vadily opakované otázky na celibát a sex, jednou, dvakrát by možná stačilo.

Knižní střípky
Knižní střípky
29.12.2017 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla. Znala jsem pana Czendlika zprostředkovaně z tv, rádia, z různých rozhovorů a vždy na mě působil mile, rozumně a jsem ráda, že tento pocit přetrval i po přečtení této knihy.

dacha
dacha
24.12.2017 5 z 5

Tak jsem si knihu přečetla den před štědrým dnem a řeknu vám,že mě to báječně naladilo.Tolik krásných myšlenek jsem dlouho nečetla a občas jako by mi pan Czendlik mluvil z duše.Dále to asi nemá cenu nějak komentovat,bylo by třeba si to přečíst.Všechny mé dojmy nelze shrnout do pár vět,ale jednoduše a krátce:Pane Czendlik s pokorou děkuji a pokud je mezi námi více takových lidí,tak si myslím,že to s naším světem není tak zlé!!!!!!!

MíšaG
MíšaG
15.12.2017

Skvělá

mynamail
mynamail
08.12.2017 5 z 5

Ten človíček se neustále usmívá!!! To je tak inspirující...
Všechno, co se v knížce píše, mám pocit, že všichní víme! jenom se podle toho ne vždy chováme. Neprožíváme. Nemluvíme. Nedáváme. A vymlouváme se, že na to nemáme čas...
Takže stačí se jen na chvíli zastavit... Zvlášť teď v tomto předvánočním čase.
Knížka se mi četla dobře. Navíc jsem nedávno byla na autorově talk show, takže si slova spojuji i s jeho - nazvěme to "atypickou" - polsko českou verzí mluveného projevu.
Obojí - kniha i živé vystoupení - stojí za to. A je plné hlubokých a přitom tak jednoduchých myšlenek.
A to prosím nejsem věřící!

Ceeva
Ceeva
07.12.2017 5 z 5

Knihu právě čtu a velmi se líbí bezprostřednost faráře se zkušeností předchozího života v církvi v jiné zemi a jeho výstižných odpovědí na dosti přímé, současně ale dobře promyšlené trefné otázky Markéty Zahradníkové. Díky této knize jsem získala dostatečný náhled do života kněze, který se mi jevil z médií původně jinak. Říká to, co jiní v jeho postavení si možná dost často taky myslí, ale navenek to neřeknou.

mahdal
mahdal
11.11.2017 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Trošku jsem se bál formy rozhovoru, ale nakonec byla kniha pěkně zpracována. Pan farář má velmi zajímavé a pokrokové myšlenky, které, aspoň podle mě, by si měli osvojit i jeho kolegové (např. názor na rozvod, atd.). Knížka mě utvrdila, k mém podivu, v tom, že není až tak důležitá církev, návštěva kostelů, svátosti a vše okolo, ale spíše náš OSOBNÍ vztah k něčemu, co v této knize bylo nazýváno Bohem.
Jediné, co bych doopravdy autorce vytkl, je její nesčetná touha se stále šťourat v otázkách celibátu, manželství a sexu. Tyhle otázky mohla autorka shrnou do jedné kapitoly, která by byla určitě zajímavá, než v každé části toto téma zbytečně nakousnout. Z knihy bylo cítit, že pan farář nemá problém na tyto otázky odpovídat, ale když se na to ptala už po páté z jiného úhlu, tak to bylo nepříjemné už i mně, jako čtenáři.

helusa2
helusa2
01.11.2017 5 z 5

Knížku jsem si půjčila kvůli výzvě - Czendlik je přeci Polák, ne? ;-) Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla - je krásně lidská a plná myšlenek.

qydko
qydko
01.11.2017 5 z 5

I když mi pan Czendlik nikdy nebyl kdovíjak sympatický, kniha byla super. Našla jsem si v ní spoustu zajímavých myšlenek.

Kopretina
Kopretina
31.10.2017 3 z 5

Za mě: neurazí a nenadchne. Příběhy a názory, které předkládá mi připadají obšlehnuté, už jsem je někde četla, slyšela. Některé věci mě zarážely, např. přirovnání kázání k minisukni. Některé myslím, že ještě nepochopil, např. že modlitba je i něco hlubšího než jen vnitřní dialog. Některé jsou líbivé, a to si zase říkám, proč ne. Proč neukázat duchovní život z té lepší strany, když všude se jen poukazuje na to negativní.

lagina
lagina
29.10.2017 5 z 5

Je to taková rubikova kostka... Každý jeden čtvereček tvořil parádní obrazek a dohromady to dává dost smysl :-) Hodně se mi líbí některé myšlenky, donutilo mě to zamyslet se nad vlastním postojem. Názory nenutí jen lehce vypráví to své :-)
Koupila jsem ji hned mamince k Vánocům ... a jsem hodně zvědavá, co mi na to poví :D

Floriška7
Floriška7
28.10.2017 5 z 5

Za mě velké ANO! I když v pár názorech s p. Czendlikem nesouhlasím, tak jinak je to kniha plná chytrých a milých úvah a myšlenek. Je dozajista trošku odlišný, nicméně chytrý, citlivý a vnímavý, a takové lidi mám ráda. A jen pro úplnost, nejsem věřící člověk.

WexxAr-ka
WexxAr-ka
14.10.2017 5 z 5

Pro mě je to první kniha tohoto druhu. Musím říct, že donutí k zamyšlení nad sebou a doufejme že i změní pohled na svět :)