Postel, hospoda, kostel

Postel, hospoda, kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308902/bmid_postel-hospoda-kostel-CrA-308902.jpg 4 807 285

Není kněz jako kněz – Zbygniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Studium Bible je podle něj nuda, nerad zpovídá své farníky, a chce-li někdo pokřtít, dlouho ho odrazuje. Miluje ženy, rád si pochutná na dobré whisky, v hospodě je jako doma. Co má napsáno na dveřích ložnice? Proč se mu nelíbilo ve Vatikánu? Jak zvládá celibát? K čemu by vedl své děti a co je v životě nejdůležitější? Ale hlavně – jak to, že u nás nemáme natřískané kostely? Tato kniha vám odpoví na mnoho podobných otázek. Nahlédnete do soukromí jednoho pozoruhodného muže a zjistíte, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha. Není vyloučeno, že vás zbaví některých předsudků a zkreslených představ, proto ji čtěte pouze na vlastní nebezpečí.... celý text

Viky007
26.03.2019 5 z 5

Znáte ten pocit, kdy zoufale chodíte kolem přeplněné knihovny, máte tam asi tisíc nepřečtených knih a stejně na nic z toho nemáte náladu? Přesně tak jsem to nedávno měla, a tak jsem zkusila zalovit v knihách mé mámy. Fakt nevím, proč jsem se rozhodla pro tuto knihu, ale prostě mě něčím zaujala (nejspíš tím kapku kontroverzním názvem). A musím říct, že jsem nadšená. Pan Czendlik má nejen zdravé názory, ale i smysl pro humor. Ukazuje, že i farář je normální chlápek, který si rád zajde na pivo. Kromě toho hodně oceňuji jeho upřímnost a otevřenost, u některých otázek to určitě nebylo lehké. Akorát nesouhlasím s jeho tvrzením, kdy o sobě říká, že moc rozumu nepobral. Řekla bych, že je to přesně naopak, protože rozum není jenom o znalostech. Takže vážený pane, pokud tohle čtete, zkuste se nad tím zamyslet. Evidentně se i Poláci rádi podceňují :-).

hroneczek
24.03.2019 5 z 5

Pana Czendlika jsem neznala, naši mi dali knihu přečíst, tak abych jim ji nevracela jen tak, jsem si ji teda přečetla. A jsem nadšená. Hodně mi rozšířila obzory, líbí se mi nadčasový a moderní postoj ke staré pořádkumilovné církvi. Spousta zamyšlení, přirovnání, příběhů... doporučuji!

knihovna1
01.03.2019 4 z 5

Knihu jsem dostala před 2 lety a začala jsem ji číst loni. Né v celku, po kouskách. Předevčírem jsem ji tepv dočetla, díky tomu, že marodím. Kniha by mohla posloužit k biblioterapii. P. Czendlik tam udává zdravý směr v myšlení a v žití. Líbí se mi, že se v knize přiznává k svým slabostem a člověk se cítí, že na životní bolístky není sám.

danazeskolky
01.03.2019 5 z 5

Tato kniha se nedá hodnotit jako romány. Určitě však nelituji, že jsem jí četla. Připomínala mi formou rozhovoru Hovory s Bohem. Obsah byl však více zemitý a napasovaný na naše poměry. Takových lidí kdyby v církvi bylo více, začala bych chodit do kostela.

david9690
27.02.2019 5 z 5

Tohle by měla být povinna četba! Při čtení této knihy jsem se přistihl že s autorem souhlasím v 99%. Pokud hledáte jednoduchý, zábavný, dobrodružný, velmi lidský (i když vlastně Boží) a zaručeně fungující recept na štěstí tak se na tohle mrkněte a trochu o tom přemýšlejte. Prostě výborný čtenářský zážitek, humor, skvělé uspořádané myšlenky a respekt k tomu, že je to prostě že života- "ten chlap se mi fakt moc zamlouvá". Rád se budu k této knize čas od času vracet

interceptia
25.02.2019 3 z 5

Na knihu jsem byla zvědavá, ale musím hodnotit jako trochu lepší průměr. Některé pasáže jsou zdlouhavé, některá filozofická zamyšlení naopak celkový dojem vyvažují.

ladyka
08.02.2019 4 z 5

Milé, místy i vtipné a inspirující/filozofující čtení v lehce stravitelné formě díky nadhledu,empatii a bezprostřednosti pana faráře. Mix informací o životě, radostech i strastech nejen jeho,ale i obecně. Pokud by podobný farář byl i v našem okolí, s chutí zajdu do kostela. Hvězdu ubírám nikoli panu faráři, ale autorce za dle mého názoru lehkou rozháranost otázek, myslím, že se to dalo uchopit ještě lépe.

Teresita
31.01.2019 4 z 5

Knížka napsaná formou rozhovoru s naším nejznámějším knězem, který je velice lidský, má rád fotbal, pivo i ženy. Je to velmi sympatický a moudrý člověk, doporučuji pro každého i pro nevěřící. Trochu mi přišlo, že je Z. Czendlik vlastně dost smutný a osamělý člověk, i když je s tím srovnaný a smířený.

Borek9
27.01.2019 5 z 5

Perfektní kniha-rozhovor s vlastní zpovědí i názory, kterým není co vytknout. Jen houšť!

MartinaMartina
27.01.2019 5 z 5

Právě čtu a nemůžu se od ní odtrhnout,a 20.3.2019 jdu na jeho talk show do Hronova

Jarka1206
24.01.2019 4 z 5

Čtivá a k zamyšlení vhodná knížka u které se i zasmějete

jaroiva
16.01.2019 5 z 5

Podruhé jsem si všimla dalších nuancí. Líbilo se mi to víc než napoprvé. Rozhovor mi (možná i díky čerstvě povánoční náladě) připadá více k zamyšlení a méně veselý než poprvé.
Navíc jsem mezitím poznala p. Czendlika naživo na besedě a to taky změnilo trochu můj pohled. A rozhodně k lepšímu. Proto napodruhé přidávám jednu hvězdičku navíc a doporučuji (jak knihu, tak besedu s panem farářem, nebo možná spíš one man show :), ale stojí to za to).

Hakl54
16.01.2019 4 z 5

Minulý rok jsem byla na přednášce pana Czendlika v Městské knihovně v Praze. Co do obsahu byl jeho projev téměř shodný s knihou, ale jeho živelnost, optimismus a lidskost nelze v písemné formě zaznamenat. Pokud budete mít možnost, vřele doporučuji navštívit. Výtěžek ze vstupného daroval na ubytování vysloužilých kněží.

ivanah
15.01.2019 5 z 5

Knížka rozhovorů se svérázným duchovním s hlavou v oblacích, nohama na zemi a se srdcem na pravém místě :) Kéž by takových bylo víc!

Gibis
09.01.2019 5 z 5

Tohle čtení jsem hodně dlouho odkládala. Knihy o osobnostech moc ráda nemám a nevyhledávám je, ale byla jsem zvědavá, proč se to tak moc prodává, proč se to tolik čte. Nakonec jsem knihu zhltla za tři dny, zkrátka mě to bavilo!
Pan Czendlik je obyčejný člověk se svými chybami, na které (dle mého názoru) upozorňuje až zbytečně moc :), má smysl pro humor a co je ještě důležitější, neváhá si udělat legraci sám ze sebe. Tím je mi moc sympatický, protože i já vždy měla pocit, že farář je něco jako dokonalý nadčlověk bez jediného hříchu :) Ač nejsem věřící, s mnoha jeho názory se ztotožňuji a myslím si, že i jako ateista můžu být dobrý člověk, nebo se o to přinejmenším snažit. A kdybych věřící byla, rozhodně by mě potěšilo mít za faráře někoho jako je on :)

68mario
07.01.2019 5 z 5

Otce Czendlika jsem poprvé zaznamenal někde v televizi a okamžitě mi tento sympatický farář padl do oka svým vřelým, radostným a civilním projevem… Naprostý kontrast oproti tradiční představě, že kněz musí být vážný … a nejlépe smrtelně vážný… :-) … Tušil jsem, co mohu od knihy čekat a v žádném případě jsem nezůstal zklamán… Po všech stránkách milé, vtipné, avšak nikoli rozšafné vyprávění - stejně jako „Zibi“ sám … V otázkách víry je tón odpovědí uctivý, pokorný a velmi dobře vnímá, kdy je pro odpověď vhodný vážnější akcent …
… Jeden z obdivuhodných katolických kněží schopných otevírat svou zdravou a živou vírou srdce mnohých lidí a být tak skutečným „nositelem živé vody“ …

Olga.S
03.01.2019 5 z 5

Po prvních doporucenich jsem byla spíše skepticka a knize jsem se vyhibala. Nakonec jsem se odhodlala a knihu si zakoupila s tim,ze ji budu číst jistě hodně dlouho a měsíc z knihovny by mi nestačil. Světe div se, ale knihu jsem přečetla za dva večery a jsem ráda, že ji mám ve své knihovně. Je to prostě boží kniha.

brabofka
03.01.2019 4 z 5

Nikdy by mě asi nenapadlo že budu někdy s takovou chutí číst rozhovor s knězem. Na dotyčnou knihu jsem ale ve chvíli kdy se mi dostala do rukou, slyšela tolik zmínek, že zvědavost byla silnější. Myslím, že by se knížka dala rozdělit na dvě části. Tu první kde popisuje to jak se ke kněžství dostal, jak se dostal do Čech atd, a tu druhou která už někde více někde méně byla o jeho víře a bohu. Každopádně i přes to všechno musím říct, že ve spoustě věcí mě překvapil svými názory a pohledy na život. Musím mu dát i za pravdu v tom, že vlastně věřící jsme všichni. Protože někdo věří že Bůh je, a někdo věří že Bůh není :-)

Market = )
29.12.2018 5 z 5

Jsem ráda, že jsem díky čtenářšké výzvě měla čest s touhle knížkou. A určitě bych se k ní ráda vrátila, myslím, že v každé nové životní etapě si v ní čtenář najde něco dalšího a pro sebe právě aktuálního. Moc hezká, laskavá zamyšlení, zajímavé názory a pohledy na aktuální témata. A to vše psané tak, že aspoň já jsem neměla nejmenší problém přijmout to za své. Víc takových lidí a na světe bude krásně.

mariva
29.12.2018 4 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst už v době jejího vydání, ale pořád to nějak nevycházelo. Najednou je konec roku a mě do Čtenářské výzvy chyběla poslední kniha, takže volba byla jasná. Nelituji, povídání s farářem Czendlíkem bylo zajímavé i zábavné, dokáže církev a víru přiblížit civilní formou, navíc přináší zklidnění a zamyšlení, které teď ke konci roku patří.